Ajándékozás vagy adás - vétel.


Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.20. 16:53

Hát nem is tudom. Gondoljak arra, mert akkor arra gondoltam.

guba # 2008.03.20. 15:20

Kriszta, nem értem mi köze van az adós életkorának a zálogtárgy mindenkori tulajdonosához. A jelzálogot nem „vállalhatja át” senki, az az ingatlant terheli, és mivel a személyes kötelezett személye nem változik az ingatlan eladásával, teljesen mindegy, hogy hány éves az új tulajdonos.
Feltételezem, tartozásátvállalásra gondoltál, nem?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.19. 17:09

Ahogy Monalisa mondja, nem véletlenül te vagy a kötelezett, valószínűleg édesanyád férje a kora miatt nincs bevonva a 25 éves lejáratú hiteltartozásba, és gondolom, ez lehet édesanyád esetében is, ezért nem fog a bank hozzájárulni a jelzálog átvállalásához és a tulajdonos változásához.

monalisa1 # 2008.03.19. 14:19

Bizonyára te tudod, hogy miért is szeretnéd ha az ingatlan fele tulajdona az édesanyád nevén lenne - de minek? Hogy amikor majd meghal a mamád fizessed az örökösödési illetéket?! Szerintem elég lenne, ha a tulajdonjogod fenntartása mellett a te 50% részedre haszonélvezetet adnál az édesanyádnak.

Az egy teljesen más kérdés, hogy lehet: a bank nem járul hozzá a tulajdonos-változáshoz.

Gerge # 2008.03.19. 09:37

Sziasztok! A kérdésem a következő: Vásároltunk egy lakást hitlre én édesanyám férjével 50-50% ba vagyok tulajdonos! A hitelt 25évre vettük fel, amin én mint zálog kötelezett rajta vagyok! A tulajdoni lapon pedig mint 50% tulajdonos! Nos én szerertném a részem anyukámnak adni, ajánd1ékozni! Mit tud1ok tenni?

monalisa1 # 2008.03.18. 20:36

Feltünő értékaránytalanság címén a szerződés megtámadható, ettől függetlenül az illetékhivatal majd reálisan "beáraz" és annak alapján meg a fizetni valót.

-praetor- # 2008.03.18. 14:13

Szotty, szakemberektől egyik topikban se várj olyan választ, ami a jogszabályok megkerülésében segít.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.03.18. 14:03

kaptál választ. Ha már szinlelt szerződést kötsz, akkor legalább már ne lógjon ki a lóláb. Havi 1 forintos tartással, meg 2 milliós teleknék 100e forint vételárral...

Szotty # 2008.03.18. 13:56

Mind1. majd keresek máshol segítséget... Én csak egy megoldást kértem.. kerestem.. Nem én akarok kitalálni valamit, mert nem vagyok jogász. Csak a saját ötleteimet írtam. le.. De a várt segítség elmeradt! Köszönöm! :(

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.03.18. 13:21

lehet nem mélyedtem el eléggé a problémádban, de olyat mért nem lehet, hogy 2 millió a telek és az is van a szerződésben?
Mondjuk igy is meg lehet támadni, de azt már nehezebben lehet bizonyítani, hogy a nagymami nem kapta meg a pénzt.

Szotty # 2008.03.18. 12:41

A telket én és párom kapnánk. Pont, hogy azt a megoldást keresem. Amivel a Nagymama nekünk adhatná a telket.. És mivel eredetileg ajándékozni akarta.. de ez az a kötelesrész miatt nem működik, olyan megoldást keresek, aminél nem kell teljes áron megvenni a telket.. De Nagymama akarata érvényesül...

Szotty

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.18. 12:21

Te segíteni akarsz annak az örökösnek az eredményes megtámadásban.

Szotty # 2008.03.18. 11:38

még valami eszmbe jutott...

mi van ha a telek értéke
2.000.000 ft..

és mondjuk a nagymama 100.000ft ért eladja nekünk.

  1. A szerződésbe beleírjuk, hogy a telek értéke 2mill. vételár 100e. és a 2 millió után fizetnénk az illetéket.. Ilyen van -e???
  2. Beleköthet-e (hivatal, örökös), hogy a telek áron alul lett eladva? Mi történik akkor? Kiküldik a hivatali érétkbecslőt? És az általa meghatározott érétk után kell illetéket fizetni?

Köszönöm a választ: Szotty

Tudomm kicsit bonyolult vagyok.. De sürgős lenne a z ügyet intázni. És folyamatosan jár az agyam egy működő megoldáson..

Szotty # 2008.03.18. 11:28

Köszönöm a gyors választ..

Az életjáradéki szerződéssel mi a helyzet?
Mondjuk olyan feltétellel: , hogy a

  • telek 1/1-ed arányú új tujadonosa bejegyzésre kerül
  • a Nagymama elete végéig tartó haszonélvezeti jogot kap.
  • és az életjáradék összege mondjuk havonta 1 ft.

Így mér nem ingyenes a szerződeés.. Tehát, nem képzi kötelesrész alapját??

Ez így megvalósítható szerződés?

Szotty

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.18. 11:23

A köteles rész alapjába beleszámít mindaz, amit az örökhagyó a halálát megelőző 15 éven belül bárkinek ingyenesen juttatott.
Az örökségről az örökhagyóval még életében kötött, írásbeli szerződéssel lehet lemondani - ez főszabályként a köteles részről való lemondást is jelent. Ugyanakkor meghatározott személy javára törtánő lemndás kétség esetén csak arra az esetre szól, ha ez a személy örököl.

Az illeték mértéke nem a szerződés formájától függ - egyébként az ingatlan átruházásához kötelező az írásbeliség, az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzéshez pedig az ügyvédi ellenjegyzés.

Szotty # 2008.03.18. 11:12

Tisztelt Ügyvédek, Jogászok!

Egy ajándékozási szerződésről szeretném kérdezni.

Családunkban a Nagymama kizárólagos tulajdonában van egy telek. Az évek során úgy alakult, hogy Ő lebetegedett,
nem tud már kijárni és 4 gyermeke közül, évek óta csak 1 (illetve családja) gondozza a telket. Halála esetén 4 gyermeke
örökölné a telket.

A Nagymama úgy döntött, hogy egyik unokájának ajándékozná a telket. Amit ugyebár egy ingatlan ajándékozási szerződéssel
meg is tehet. 3 gyermeke le is mondott az unoka javára, szóban.

Az egyik "hivatalos" örökös viszont egyértelműen kijelentette, hogy Ő igényt tart az őt illető részre, és amennyiben ez a
szerződés létrejön, meg fogja támadni. Tudni kell, hogy kb. 8 év alatt 2-3X volt kint a telken, a karbantartási munkálatokban
és költségekben egyáltalán nem vesz részt. Valamint bizonyítható hazugságokkal próbálja befolyásolni a Nagymamát.

Nem tudom, hogy ha Nagymama életében létrejön a szerződés, és az új tujadonos bejegyzésre kerül a földhivatalban, akkor a telek a Nagymamam halála esetén beletartozik-e a Kötelesrészbee...

Szerintem nem, hiszen már teljesen új tuljadonosnál van. De kéne egy szakvélemény...

Kérdésem az lenne, hogy megtámadható-e egy ajándékozási szerződés, amit még a Nagymama életében, ügyvéd előtt aláír?
Valamint van -e a "renitens” örökösnek esélye az "őt illető rész kikényszerítésére"?
A többi örökösnek a telekről való lemondását kell-e papíron rögzíteni?

Milyen szerődési formánál a legkisebb az illeték?

Köszönöm a választ: Szotty

monalisa1 # 2008.03.18. 09:16

A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) 582. §-a taglalja az ajándékozást.

Megtalálod itt balra a "Szolgáltatások" menűsor "törvénytár" rovatban, és azon belül a jobb felső sarokba a "legfontosabbak"-nál klinkelj rá a Ptk.-ra.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.18. 09:07

Az ajándékot meghatározott feltételekkel vissza lejhet követelni. (Nem tűnik úgy, hogy az esetetekben megvannak ezek a feltételek.)

Hans99 # 2008.03.18. 08:15

Sziasztok!

A következő lenne a problémám: Édesapám 2002-ben ajándékozás utján nekem adta a házát. Most úgy döntött, hogy visszavonja mert építkezni szeretne még a telekre amibe én nem egyezek bele. Van erre lehetősége?

A válaszokat előre is köszönöm.

Lina-cica # 2008.02.12. 20:31

Sziasztok!
Köszönöm szépen a válaszokat! Remélem sikerül valahogy dűlőre jutnom...

guba # 2008.02.10. 08:29

„…a bank nem akarja a tartás jogot, mert az felmondható.”

Nem felmondástól tart itt a bank alapvetően, hanem attól, hogy az ingatlan a tartási szerződés biztosítékaként szolgál, ettől ugyan forgalomképes, de a mindenkori tulajdonosa lesz a tartási szerződés dologi kötelezettje.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.10. 07:25

Lina-cica!
Az Illetéktörvényből megnézheted, hogy vétel, illetve ajándékozás után mennyi illetéket kell fizetned. Ha az ingatlan, amit a testvéredék és édesanyád elad, 5 éven túl van a birtokukban, akkor nem kell szja-t fizetniük.
Ajánlom, hogy válts bankot. Az nem igaz, hogy könnyen felmondható egy tartási jog. Csak közös megegyezéssel, vagy bírósági úton lehet megszüntetni, alapos indokkal.
Tartási jognál visszterhes illetéket kell fizetned.
Az ajándékozást egyáltalán nem ajánlom, bármikor megtámadható, vagy visszakövetelhető.

Lina-cica # 2008.02.09. 20:57

Sziasztok!
Köszönöm a segítségeteket!
Azért szeretném, hogy édesanyám nekem ajándékozza a részét, mert a bank nem akarja a tartás jogot, mert az felmondható.
Tudnátok még segíteni abban, hogy ennek az egésznek a menetét hol találom meg, illetve honnan tudom meg, hogy hol-mennyi illetéket kell fizetnem? Köszönöm előre is!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.02.09. 08:09

Lina-cica!
A tesódék tulajdonát vásárold ki, úgy jársz a legjobban a visszterhes illetékkel, az édesanyád részére én javasolnám az eltartási szerződést, mert a szerződés pillanatában te leszel a tulajdonos tartással terhelten.

ObudaFan # 2008.02.07. 20:43

Az ajándékozási illeték több lesz, mint ha visszterhes szerzési illetéket kellene fizetni.