SOS osztatlan közös tulajdon


Petradomi # 2010.02.02. 14:49

Kedves MajorDomus!

Igen valóban nagyon sok és hasznos tanácsot kaptam Tőletek az osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatosan, mivel a társ hitelt vett fel és emiattegy megosztási szerződést írtunk alá.Természetesen ügyvéd csinált mindent, szerződést, vázrajzot)

Én mivel műtét előtt álltam (rosszra gondolva) az unokahúgom kislányára átruháztam a részemet, még ugyanazon a napon. A kizárólagos használatokat rögzítettük és az uj adás-vételi szerződésében már aszerint került rögzítésre. A társtulaj szerződésileg kötelezte magát, hogy a használati megosztás a mindenkori tulajdonosra vonatkozik.

Elnézésedet kérem, de most egy kicsit megijedtem, akkor nem is érvényes az általam és az unokahúgom szerint kötött szerződés, és olyan mintha nem is történ volna a kizárólagos használat ügyvédi szerződésben rögzítve?

timi0307 # 2010.02.02. 13:32

Udvozlet a forumozoknak!

Tudna nekem valaki segiteni 1-2 kerdesben? :(
Elettarsi viszonyban eltunk a volt parommal, ö 2/3 en 1/3 tulajdoni hanyadban van, volt kozos lakasunk. a lakast 9.3 millio-ert vettuk 2 eve felujitottuk meg minden, de van rajta hitel! ö maradt a lakasban, most megy a vita mikor fizet engem ki a lakasbol.
csak azt szeretnem kerdezni hogy hogyan van ennek a torvenyes megallapitasa mennyit kell fizetnie.
Irrealisan keveset akar fizetni. Hogyan van ez ilyenkor?
Elore is koszonok minden segitseget es valaszt!!

Öreglány # 2010.02.01. 17:38

Kedves MajorDomus és nanemaaa!
Köszönöm, hogy válaszoltatok a kérdésemre. A válaszra válaszolva az ikerház teljesen külön épült. Külön alappal, külön fallal középen a kép épület között pedig szigetelés van. Egyedül a tető lett egybeépítve.
A közműveknél a villanyvezeték az épületbe való bekötésnél szét van osztva kétfelé külön villanyórája van mindegyikünknek, a víz almérővel van elosztva mert a főóra az én telekrészemen van, a gáz külön-külön van az utcáról bekötve és a csatorna szintén mindegyikünknél külön-külön saját oldalán lesz bekötéve. Még sajnos nincs rá vevő de nagyon szeretném eladni.Már két éve hirdetem több ingatlanosnál, az internetem is fenn van. Azt hittem, hogy még az eladás előtt kell ezeket a dolgokat lerendeznem, hogy csak így tudom eladni. Ha az eladáskor is ráér, hogy a leendő tulajdonos rendezze mindezt hát ennek csak örülök.
Még egyszer köszönöm. Üdvözlettel Öreglány

MajorDomus # 2010.01.31. 21:29

A helyzet az hogy a fiatalok között nincs semmi gond, sőt !!!
csak olvasom itt a fórumon az eseteket, s nem szeretném ha az én munkámat más-élvezné.- a fiamnak szivesen veszek lakást,de másnak nem.
Dr.Grád ? Mit tehetek ?
Még mindig nem értem miért illeti meg a lakásból távozó volt házastársat lakáshasználati dij, ha az a másik különvagyona, a volt anyós haszonélvezetével.
Mivel 2 szomszéd lépcsőházban lakunk, ha a fiam elválik, akkor lakást
Cserélűnk. Én mint 10 %-os tulajdonos a nejem mint 100 %-os haszonélvező beköltözünk a fiam lakásába, ő meg a mienkbe. Ilyenkor mi van ?

Ancsika82 # 2010.01.31. 20:20

Üdvözlök minden kedves fórumozót!

Segítségeteket szeretném kérni egy velem kapcsolatos dologban. Egy éve elváltam a férjemtől, közös lakásunk (ő az adós, én az adótárs) ügyében úgy egyeztünk meg, hogy ő elköltözik, én maradok. Írtunk egy ügyvédi megállapodást, miszerint én lakok a lakásunkban, és én fizetem a törlesztő részlet egészét. A volt férjem számlájáról minden hónapban leszedi a bank, és én kp-ban odaadom neki. Ez így ment egy évig, és sajnos nem voltunk tisztában azzal, amit most tudtunk meg, hogy ha az egyik fél ki akarja vásárolni a másikat, akkor egy az APEH által felbecsültetett ingatlanérték felét kell kifizetni a másik fél részére függetlenül attól, hogy eddig ki és mennyit fizetett, illetve milyen formában. Az új információ birtokában (5 évig még nem idegeníthető el, de ezután eladható, és minden feleződik) úgy gondolom hogy jogtalan, ha én fizetem a teljes törlesztő részletet. A volt férjemnek természetesen nem füllik a foga hozzá, hogy fizesse a fél törlesztő részletet havonta, mondván ő nem lakik itt, de amennyire én tudom, nem is szándékozik. Ő azt szeretné, hogy mivel én lakok itt, így még 5 évig fizessem helyette is a közös lakásunk törlesztőjét, majd ha 5 év után elidegeníthető lesz, akkor szeretné eladni, és megkapni a lakás árának felét. Magyarul több milliót Forintot adnék neki ajándékba. Hivatalos papírt követel, hogy neki is fizetnie kell a közös ingatlanunk törlesztő részletének felét! Szerintem ez nevetséges, de éppen ezért szeretnék itt tanácsot kérni ez ügyben, hogy mit tehetek? Előre is köszönöm!

eSZeM # 2010.01.31. 20:18

Osztom a véleményed!:-)
Én sajnos nem vagyok abban a helyzetben, de ha lennék, a saját pénzemből kizárólag a saját nevemre vennék ingatlant, a fiatalok kaphatnának szívességi lakáshasználatot...s ha sajnálatosan a nagy szerelem válással végződne, mindenki azt vihetné, amit hozott, meg amiért dolgozott.

monalisa1 # 2010.01.31. 20:16

Ancsika82

Bocs, az alati beírásom 1 perccel később került ki a fórumra mint a tiéd, így a fontos kérdésedet óhatatlanul megelőztem. Javaslom írd le ismét és akkor bizonyára nem sikkad el - valaki értő érdemben válaszol majd neked.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.01.31. 20:07

Köszönöm...

Hát akkor egy szülőnek nagyon meg kell "néznie" kivel is házasodik a gyerekük - bár ugye ebben elvileg/gyakorlatilag beleszólásuk nincs.

Azonban ha ennyire kétségesnek látják a jövőt, nos a fiatalok akár kezdhetik a közös életet albérletben is., miért is ne, jó alkalom az összerázkódásra.

Elvégre a lakásra valót a szülők grundolták össze ami majdan bizonyára megörökölheti, de addig...

Ancsika82 # 2010.01.31. 20:06

Üdvözlök minden kedves fórumozót!

Segítségeteket szeretném kérni egy velem kapcsolatos dologban. Egy éve elváltam a férjemtől, közös lakásunk (ő az adós, én az adótárs) ügyében úgy egyeztünk meg, hogy ő elköltözik, én maradok. Írtunk egy ügyvédi megállapodást, miszerint én lakok a lakásunkban, és én fizetem a törlesztő részlet egészét. A volt férjem számlájáról minden hónapban leszedi a bank, és én kp-ban odaadom neki. Ez így ment egy évig, és sajnos nem voltunk tisztában azzal, amit most tudtunk meg, hogy ha az egyik fél ki akarja vásárolni a másikat, akkor egy az APEH által felbecsültetett ingatlanérték felét kell kifizetni a másik fél részére függetlenül attól, hogy eddig ki és mennyit fizetett, illetve milyen formában. Az új információ birtokában (5 évig még nem idegeníthető el, de ezután eladható, és minden feleződik) úgy gondolom hogy jogtalan, ha én fizetem a teljes törlesztő részletet. A volt férjemnek természetesen nem füllik a foga hozzá, hogy fizesse a fél törlesztő részletet havonta, mondván ő nem lakik itt, de amennyire én tudom, nem is szándékozik. Ő azt szeretné, hogy mivel én lakok itt, így még 5 évig fizessem helyette is a közös lakásunk törlesztőjét, majd ha 5 év után elidegeníthető lesz, akkor szeretné eladni, és megkapni a lakás árának felét. Magyarul több milliót Forintot adnék neki ajándékba. Hivatalos papírt követel, hogy neki is fizetnie kell a közös ingatlanunk törlesztő részletének felét! Szerintem ez nevetséges, de éppen ezért szeretnék itt tanácsot kérni ez ügyben, hogy mit tehetek? Előre is köszönöm!

eSZeM # 2010.01.31. 19:42

Kedves monalisa, ez sajnos nem ennyire egyszerű.

Az én baráti körömben pont most folyik egy lakáskiürítési per, a volt férj 1/1 tulajdonos, az édesanyja a haszonélvező, aki az előírt módon megvonta exfeleségtől a szívességi lakáshasználatot. A per közel egy éve folyik, exfeleség nem költözik (van 2 gyerek is), lakáshasználatot sem fizet a haszonélvezőnek, ami miatt most fizetési meghagyást kezdeményeztünk.

MajorDomus tényleg csak annyit tehet, hogy a haszonélvezetet életük végéig a lakáson hagyják, mert így önálló ingatlan hiányában a bíróság elvileg nem dönthet úgy, hogy a lakás használatát a gyerekre való tekintettel az anyának ítéli.
Annál is inkább, mivel úgy hallom, hogy az új családjogi törvény "intézményesíti" a lenyúlást, vagyis elég 1 gyerek meg 1 év együttélés, és az asszonyka a hozott 2 váltás fehérneműje mellé milliókat vihet.

Úgyhogy nekünk szülőknek kell okosabbnak lenni!

monalisa1 # 2010.01.31. 17:23

Elnézést a kéretlen közbeszólásért...

A haszonélvezeti jog bírtokosa engedményezheti hogy ki lakjon a lakásban és ki nem - attól függetlenül hogy esetleg ő máshol lakik.

Tehát ha a fiatalok közt netán konfliktus alakulna ki, egyikőjüket - másikójukat simán kirakhatja a lakásból, akár gyerekestől is...

Vagyis amíg a kedves feleséged él addig ő rendelkezik az ingatlan lakhatási dolgában.

Továbbá adott esetben a haszonélvezeti jogát akár át is adhatja neked - bár ebben már nem vagyok 100% biztos.

MajorDomus # 2010.01.31. 16:15

Tisztelt dr. Grád András!
Örülök hogy benézett az oldalra, van még egy dilemmám.
A saját ügyeimben én sem vagyok okos.
Vettem a fiamnak egy lakást,amiben 10 % tulajdoni hányadot tartottam meg magamnak,a feleségemnek az egész ingatlanra 100 % haszonélvezete van. Hogyan tudom megakadályozni, hogy a fiamat egy esetleges válás esetén kitegye a lakásból a volt felesége ?
Tudom hogy mi a kűlönvagyon lényege, csak attól tartok ha lesz gyermekűk akkor a gyerekre való tekintettel akkor is költöznie kell, ha az asszony a rajta lévő ruhában költözik be.
Megtehetem akkor hogy a feleségem és- én mint tulajdonosok és haszonélvezők költözünk be a lakásba? A baj ott van hogy a fiam nem hajlandó házassági szerződést kötni.

Vagyis mit tehetek hogy ne usszon el a lakása, ne kelljen kiköltöznie semmilyen körülmények között, ne kelljen használati dijat fizetnie a volt feleségnek.
( máig nem értem, milyen alapon kaphat a lakásból esetleg elköltöző volt feleség használati dijat? A jogcimet nem értem hogy mivel szerzi meg, hiszen nem tulajdonos)
Vagyis a biróság dönthet ugy hogy a fenti feltételek esetén is a fiamnak kell -költöznie ? Tanácsát előre is köszönöm. MD

MajorDomus # 2010.01.31. 16:14

Tisztelt dr. Grád András!
Örülök hogy benézett az oldalra, van még egy dilemmám.
A saját ügyeimben én sem vagyok okos.
Vettem a fiamnak egy lakást,amiben 10 % tulajdoni hányadot tartottam meg magamnak,a feleségemnek az egész ingatlanra 100 % haszonélvezete van. Hogyan tudom megakadályozni, hogy a fiamat egy esetleges válás esetén kitegye a lakásból a volt felesége ?
Tudom hogy mi a kűlönvagyon lényege, csak attól tartok ha lesz gyermekűk akkor a gyerekre való tekintettel akkor is költöznie kell, ha az asszony a rajta lévő ruhában költözik be.
Megtehetem akkor hogy a feleségem és- én mint tulajdonosok és haszonélvezők költözünk be a lakásba? A baj ott van hogy a fiam nem hajlandó házassági szerződést kötni.

Vagyis mit tehetek hogy ne usszon el a lakása, ne kelljen kiköltöznie semmilyen körülmények között, ne kelljen használati dijat fizetnie a volt feleségnek.
( máig nem értem, milyen alapon kaphat a lakásból esetleg elköltöző volt feleség használati dijat? A jogcimet nem értem hogy mivel szerzi meg, hiszen nem tulajdonos)
Vagyis a biróság dönthet ugy hogy a fenti feltételek esetén is a fiamnak kell -költöznie ? Tanácsát előre is köszönöm. MD

MajorDomus # 2010.01.31. 15:54

Petradomi-!
Tavaly 1 hétig-magyaráztuk neked ugyanezt. A használati megállapodás kettőtök között érvényes,az esetleges uj tulajdonost nem köti.
Ha ezen tul akarsz lépni,akkor az unokahugod nevében a társtulajjal együtt alakitsátok az ingatlant társasházzá,akkor az albetétek is szerepelnek az Alapitó Okiratban, még a fáskamrát is beleveheted.

Petradomi # 2010.01.31. 15:25

Tisztelt Grád András !
ügyvéd – egyetemi tanár

Nagyon szépen köszönöm a választ.

Tisztelettel: Petradomi

Grád András # 2010.01.31. 14:12

Kedves Petradomi!

  1. Ha a tároló az Öné, és ő csak lomokat hagyott ott, nem kockáztat sokat vele, ha átteszi az ő térfelére, de nem árt készíteni a dologról egy vágatlan videofelvételt.
  2. Nem fog szerepelni a tulajdoni lapon, de ott a szerződésben, ami viszont bent marad a földhivatalnál.
  3. Elvben minden osztatlan közös tulajdonban van, és ezen a kizárólagos használat semmit sem változtat. Viszont a gyakorlatban a végrehajtás során ezeket figyelembe veszik, úgyhogy nem nagy a kockázat. Üdv:

dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Petradomi # 2010.01.31. 10:52

Tisztelt Fórumozók!

2009-ben az osztatlan közös tulajdonunkat képező ingatlan vonatkozásában (egy telek, 2 db külön álló kis házzal) a 18-éves társtulajdonos hitelfelvétel céljából ügyvéd által megkeresett használati megosztás miatt.

1.) Vázrajz alapján rögzítve lettek a kizárólagos használati viszonyok.

Telek első része az ő házával, hátulsó része az én házammal és kizárólagos használatommal. A két rész között kölcsönös megegyezés alapján a kert és házak kerítésel elválasztva 10-éve. (a korábban az én részemen lévő, ő használatát képező tárolót (3nm) külön adásvételi szerződéssel megvásároltam. A vázrajzon és a megosztási szerződésen már az én kizárólagos használatomban van.

2.) Még a megosztási szerződés napján elidegenítettem unokahúgom kiskorú lánya részére az ingatlant, melyben már az adásvételi szerződésen a megosztás szerinti adatok lettek feltüntetve. A társtulajdonos elővásárlási jogáról lemondott, én haszonélvező maradtam.

3.) Még az 1-es pont szerint kölcsönös szolgalmi jog lett kikötve egymás területén lévő vízakna, illetve padlásfeljáró tárgyában.
Ez érvényesítve a mindenkori tulajdonosok részére.

Kérdéseim:

  • Mivel a társtulajdonos nem tartózkodik a házában és még nem pakolta ki a romos tárolót, elkezdhetem-e felszólítás nélkül a lim-lomjait az ő padlásrészébe szállítani, hogy tavasszal fel tudjam újítani?
  • A földhivatal a tulajdoni lapon fogja-e szerepeltetni a használati megosztás tényét az új adás-vételi szerződés szerint, mivel a vázrajzot nem földmérő, hanem az ügyvéd készítette a hitelnyújtó bank elvárása miatt?
  • A társtulajdonos hitelfelvétele miatt (jelzálogjog) minket érhet-e bármiféle hátrány egy esetleges nem fizetés miatt ha a kizárólagos haszálat tisztázva van?

Tisztelettel várom a választ, elnézést ha egy kissé hosszúra sikeredett a mondanivalóm.

Lolita # 2010.01.30. 21:27

igazad van...meg válság is van!! előbb le kellett pereskednem az exemmel...az már megvolt és másfél éve árulom-eredménytelenül. azért ahhoz kéne ennek az ára!
Amíg lezajlik a válság, vagy jön az igazi vevő, addig is szeretnék valamennyire normálisan élni,. meg annak az életét is szerettem volna könnyebbé tenni, hogy tisztázom a dolgokat. Sajna nem megy.

MajorDomus # 2010.01.30. 21:22

Én elköltöznék. A -következő 20 évben-beszedendő gyógyszerek árából- kijön a vételárkülönbség egy normális házra.

MajorDomus # 2010.01.30. 21:21

Én elköltöznék. A -következő 20 évben-beszedendő gyógyszerek árából- kijön a vételárkülönbség egy normális házra.

Lolita # 2010.01.30. 21:09

Lehet, nem voltam egyértelmű...szóval, nem tudunk a kertbe beállni, ez egy faramuci elcseszett hely..
a mi házunk mellett egy gyalogos tud bejönni, kb. 10 méteren át a házainkig, utána már volna hely a kocsinak, de ahhoz át kéne ugrani a házat:-(( ezt a 10 métert, kapuval együtt sajnos mind2en (illetve ők négyen vannak) használjuk. utána van ugyanennek a sávnak a szélésítében az én telkem, az övé meg el van kerítve. na mindegy. ami a kérdés a parkolás. most átálltam a másik utcába, és nagyon jól jártam a hókotró minden havat ráhorott az utcáról, gyakorlatilag ki sem tudom alóla szedni. A kedves szomszédnak megy körbe lett takarítva a kocsija....:-((( és én még fizetek is....:-(( írtam az önkormányzatnak és remélem adnak valami választ.

Grád András # 2010.01.30. 20:07

(Bólogat.)


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

monalisa1 # 2010.01.30. 19:19

Szerintem a probléma hosszú távú megoldása az lenne ha csínáltatnál elektromos kapuműködtetést és minden egyes hazaérkezéskor beállnál a saját telkedre - feltételezve erre portán belül van mód.

Sokfelé sokan hasonlóan és így nincs vita az utcai kevéske parkolóhely miatt.

Ha egyszer megbüntettek akkor a továbbiakban is majd...

"Mona"
laikus hozzászóló

Lolita # 2010.01.30. 18:16

azt szeretem ebben a fórumban hogy itt sem tudnak egymással az emberek normálisan beszélni.
egyszerűen tényleg nem értem miért kell ilyen bunkó stílusban hozzászólni. Nagyon jó érzés? Kérdezek valamit erre kioktatsz. köszi, sokat segítettél.
nyilván van kresz tábla, nem kell hülyének nézni.
De én még nem hallottam olyat, hogy egy utcában sehol ne lehessen megállni, az ott lakóknak sem. Ez nem sétáló utca, mert olyanba nem költöznék. a 10 kollega az értelmezés miatt kellett, mivel a szabály nem egyértelmű, gondolhatod.

MajorDomus # 2010.01.28. 21:43

Szerintem is jobb ha elköltözöl,de egy 10 gyermekes családnak add el a házadat népes rokonsággal. -Olaszliszka környékén keress vevőt.