SOS osztatlan közös tulajdon


emem # 2008.03.12. 14:50

ObudaFan!Köszönöm az ötleteket.Szeretnék még kérdezni valamit:A tulajdonostársak megbeszélést tartanak,mert szeretnék megszüntetni a közös tulajdont .De végleges döntést nem tudnak hozni,mert egy tulaj nem jön el a megbeszélésre....Mi a teendőnk ilyenkor?Mit célszerű irásban rögziteni?Köszönöm emem

ObudaFan # 2008.03.11. 17:56

emem,

az nem kell, de azt javaslom, hogy jogi képviselővel fuss neki.

ObudaFan # 2008.03.11. 17:55

Az adásvétel után el is kezdhetitek a társasházzá alakítást, mert egy ötlakásos osztatlan közös tulajdonnal sokszor több a gond, mint az öröm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.11. 09:38

Mivel nem vagy tulajdonos, a tulajdonostársak élhetnek az elővásárlási jogukkal.
De hidd el nekem, egy ilyen felállással ez a legkisebb gond. Ennyire tetszik ez a lakás?

Lia21 # 2008.03.11. 08:31

Jó napot kívánok! Egy ötlakásos osztatlan közös ingatlan egyik lakásában élek már jó ideje. Be vagyok jelentve állandó lakosként, mint családtag. A tulajdonos most szeretné eladni a lakást nekem. Az udvarban lakók elővásárlási jogát másodrendűvé teszi jogi szempontból az, hogy én állandó lakosként, családtagként be vagyok jelentve, és megvehetem szó nélkül a lakást, vagy mindenkivel alá kell íratni egy nyilatkozatot, hogy nem tart rá igényt, és én csak abban az esetben vehetem meg? Amennyiben ezt a nyilatkozatot alá kell íratni, ez mikor történjen meg? Mielőtt elkezdjük az adás-vételi procedúrát, vagy amikor az ügyvédnél már alá kell írni a szerződést, akkorra hívjuk be a szomszédokat is?
Tisztelettel,
Demeter Rozália

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.10. 06:56

Nem.

emem # 2008.03.09. 22:03

Köszönöm ObudaFan! Ilyen perben nem kell a többségi arány?

ObudaFan # 2008.03.09. 10:08

emem

Azok a tulajdonostársak, akik a közös tulajdon megszüntetését kívánják, perelhetik azokat, akik nem kívánják. Vagy alperesként, vagy felperesként, de minden tulajdonostársnak, és bármilyen jogon a tulajdonlapra bejegyzett személynek perben kell állnia.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 10:40

Furcsa... Ha nem tetszik, kérhetitek a közös tulajdon megszüntetésének más módját is. Senki nem kémyszerít rá, hogy feltételenül természetbeni megosztást kérjetek. A bíróság nem alkalmazhat olyan módot, amely ellen mindketten tiltakoztok.

Arra meg, hogy egyesítsék a két pert, az elején kellett volna gondolni. Például eleve egy keresetet adni be.

Rémlik, azt is javasoltuk már, hogy bízz meg ügyvédet. És ezt sem csak egyszer tettük.

Barnuska # 2008.03.08. 10:24

Kedves KBS!

Nagyon köszönöm a választ.
Ezek szerint végig kell csinálnunk külön-külön mindkét perben, mindkét ingatlan esetében a kiméretést, megosztatást, átiratást stb. Kerül, amibe kerül, - és a végén megvehetjük egymástól a fél-fél ingatlant, hogy mindegyikünknek egy egész jusson.
Józan , paraszti ésszel nézve elég furcsa.

Mégegyszer nagyon köszönöm a válaszodat.

Üdvözlettel
Barna

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 10:11

Én úgy látom, nem állnak fönn afelfüggesztés feltételei. (Puszta kérés nem elég.) Szóba jöhetne a szüneteltetés - de azt a feleknek együtt kell kérniük.

Barnuska # 2008.03.08. 08:49

Kedves KBS!

Az örökösödési témakörömben már valóban sok problémás kérdésemet felvetettem a fórumon és mindig hálás köszönettel vettem a válaszotokat.

Ezt azonban, hogy az ingatlan tulajdonközösség megszüntetése ügyében folyó per/melyben alperes vagyok/ felfüggesztését érdemes-e kérni és a van -e a kérés teljesítésére remény és a másik per kimenetelétől függően újrakezdeni, - ezt most kérdeztem először.
Te mit gondolsz, ezügyben időhúzást föltételezve helyből elutasítaná a bíróság a kérésemet, vagy van esély arra, hogy felfüggesztené a pert?

Valóban végig kellene kínlódnunk a telekmegosztatást, átiratást stb. nem kis költséggel, amikor lehetséges, hogy más megoldás alakul a másik per kimenetének függvényében?
Mit tehetnék?
Ne haragudj a sok kérdését.
Üdvözlettel
Barna

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 07:54

Nem válaszoltunk még erre? MOndjuk, háromszor még biztosan nem...

Barnuska # 2008.03.08. 06:57

T. Fórumozók!

Az alábbi ügyben szeretném a szíves segítségeteket kérni:

Öröklés révén hozzájutottam egy nyaralóingatlan 50%-ához, osztalan közös tulajdonban a bátyámmal.
A bátyám a tulajdonközösség megszüntetése ügyében pert indított ellenem. Meg szeretné vásárolni a tulajdoni részemet, de én inkább az ingatlan természetbeni megosztását kértem a bíróságtól.
Egy tárgyalás már volt és a bíróság a bátyámmal letétbe tetet bizonyos összeget ingatlanbecslő és földmérő szakértő számára, de még nem rendelte ki őket.

Van azonban egy szintén örökölt ingatlan , egy öröklakás is, mely ügyében egy másik bíróság előtt szintén perben állunk egymással a bátyámmal. Ott a tuajdoni hányad a vitatott dolog, mert a bátyám nagyobb részt kíván, bizonyos okok miatt magának.

Véleményetek szerint érdemes-e kérnem és vajon van-e esély arra, hogy fölfüggesszék a nyaralóingatlan ügyében a tulajdonközösség megszüntetési pert, ha azt kérem, hogy a másik per lezárultáig függesszék fel.

Ugyanis a másik, az az öröklakás ügyében folyó per kimenetelétől függően, - lehetséges, hogy, ha ott is 50-50%-ban leszünk osztatlan közös tulajdonostársak, akkor inkább úgy egyezünk meg egymás között, hogy természetben az egyinkünk az egyik, a másikunk a másik teljes ingatlan tulajdonosa lesz, az értékkülönbözet pénzbeli kiegyenlítésével.
Én ezt szeretném leginkább.

Ebben az esetben fölösleges munka és pénzkidobás lenne a nyaralóingatlan megosztatása, telekkönyvi átirattatása stb.

A bátyám azt mondja, hogy ő szeretné külön-külön elrendezni a két ingatlan sorsát.

Mit gondoltok érdemes-e kérnem és vajon sikerrel kérhetem-e a bíróságtól, hogy az öröklakás ügyében egy másik bíróság előtt folyó per lezárultáig /már ki van tűzve a tárgyalás/ függesszék fel a tulajdonközösség megosztás iránti felperesi kérelmet.

Szíves válaszotokat előre is köszönöm.
Üdvözlettel
Barna

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 09:57

A per a közös tulajdon megszüntetése iránt indítandó.

emem # 2008.03.07. 08:56

Nemigazán értem,ki perel kit és miért?Mi a per tárgya ilyenkor?Egyetlen tulajdonos akarata érvényesithetö 20 tulajdonossal,és 2/3-ad tulajdonnal , tehát többséggel szemben?Merthogy a közös területből 1/3 -ad részt kapta a kérdező ajándékba.Nekem továbbá az is fura ebben az ügyben,hogy mit szol a gazhoz a helyi Földhivatal?Kire rótták ki a müveletlen terület miatt a büntetéseket?Mert ha a terület művelve van,akkor vannak tulajdonosok is....Lehet,hogy a Földhivatal meg is találhatja ilyen alapon a tulajokat,ott is lehetne érdeklődni.....

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.06. 17:19

Félreérted. Nem a beleegyzésük kell. Valamennyiüknek perben kell állniuk.

emem # 2008.03.06. 16:24

ObudaFan!Ha a tulajdonosok nem értenek egyet akkor mi lesz,merthogy osztatlan közösnél kellene mindenki beleegyezése?A többség pl85% szeretné szétméretni a földet,az aki 15% szavazattal bir,az nem akarja.Ekkor mi a helyzet?Mit tehetnek a többiek?Saját pénzen méretnék szét,hol kezdjék az ügyintézést?

ObudaFan # 2008.03.05. 16:10

Hirdetményi idézést követően.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.05. 08:11

Nem. Egyrészt a jogi érdek igazolásával a KEKKH-tól meg lehet kérni a lakcímadatokat; másrészt, ha az alperesek ismeretlen helyen tartózkodnának, akkor majd ügygondnok fog eljárni az érdekükben a perben.

emem # 2008.03.05. 08:03

Ha a tulajdonosokat ezidáig nem találtad,most a per során hogyan találod meg őket.?Ez nem zsákutca?

ObudaFan # 2008.03.03. 20:01

Pert lehet indítani, amiben valamennyi tulajdonostársnak perben kell állnia.

bobbafet # 2008.03.02. 12:11

Elég bonyolult problémával szembesültem egy ajándékozást követően:
2006-ban egy osztatlan közös tulajdonban levő vegyes földterület (szántó, rét, nádas) kb. 1/3-ad tulajdoni arányát kaptam ajándékba. A többi, nagyszámú (kb. 20) tulajdonos jó része nem volt fellelhető, elhunyt, örököseik ismeretlenek, elköltöztek, ismeretlen lakcímen tartózkodnak stb. Így a tulajdonosok összehívása és a megosztásról és kivételről való megegyezés gyakorlatilag nem volt kivitelezhető. Földmérő tanácsára azonban a rám eső területet kimérettem, ezt a földhivatal záradékolta, a térképvázlatra felkerült, a területi építési igazgatóság a kivételre engedélyt adott, a kimért területre (!) megállapított illetéket befizettem. Ugyanakkor a fel nem lelhető tulajdonosok miatt az osztatlan közös tulajdonból való kivétel megrekedt. A kérdésem, hogy mit tehetek annak érdekében, hogy a kimért terület önálló helyrajzi számot kapjon, és így az osztatlan közös tulajdonból kikerülve a nevemre kerüljön?

ObudaFan # 2008.02.19. 19:36

a szolgalom megszűnik (automatikusan!), ha a jogosult tíz éven át nem gyakorolta szolgalmi jogát, bár az módjában állott volna VAGY a jogosult eltűrte

Viszont ezt így a földhivatal nem fogja megállapítani. Pert kell indítani a jogosult ellen, vagy meg kell vele egyezni.

kismókus # 2008.02.18. 23:04

Nyuszika:

Nincs szükség a szolgalmi jog töröltetésére: mint említetted, a tulajdonszerzés 10 éve történt. A Polgári Törvénykönyv rendelkezése alapján: a szolgalom megszűnik (automatikusan!), ha a jogosult tíz éven át nem gyakorolta szolgalmi jogát, bár az módjában állott volna VAGY a jogosult eltűrte, hogy a szolgalmi jog gyakorlásában akadályozzák.

Hol tudok annak utánajárni,hogy erre a területre,mekkora ingatlan van bejegyezve?
Ingatlan fekvési helye szerint illetékes Földhivatalból kell kérjél tulajdonilap-másolatot.