Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nanemaaa # 2016.09.28. 13:17

Ha eljárás indult ellened, akkor arról a hatóságnak az eljárást megindító döntésében értesítenie kellett téged. Igen, betekinthetsz az ügy irataiba. A bejelentő nem kérheti az adatainak zárt kezelését, mert azt csak tanú kérheti.

Persze ezeknek az ügyre nincs különösebb hatása.
Igen.

nanemaaa # 2016.09.28. 07:16

fénysugár
Ez fordítva működik. A hatóság abban az esetben rendeli el a bontást, vagy átalakítást (a részleges bontás átalakításnak minősül), ha előzetesen megvizsgálta, hogy a szabálytalan építési munkára fennmaradási engedély nem lenne adható, vagy ha az ügyfél a felhívás ellenére sem hajlandó önként megkérni az engedélyt.
Ha az elvégzett építés nem felel meg a rá vonatkozó előírásoknak (pl túllépi a megengedhető legnagyobb beépítettséget), akkor arra semmiképpen sem lehet fennmaradási engedélyt adni.
A te esetedben ez a kérdés már túlhaladott, jogerős döntés született az átalakításra, már nincs más lehetőséged, mint azt végrehajtani. Ellenkező esetben akár havonta 500.000 Ft-os bírsággal fogják kikényszeríteni az önkéntes teljesítést, vagy végső esetben a hatóság elvégezteti a te költségedre és veszélyedre.

nanemaaa # 2016.09.28. 07:09

Attila111111
Akár.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.26. 07:13

nanemaaa

Dianak 3.250.000 Ft.-ot kell kifizetnie???? Ez egy komoly vagyon! Brutális!

nanemaaa # 2016.09.26. 07:08

hortobagy
A vagyonbiztonság kérdése általában ritkán jön szóba, tekintettel arra, hogy valójában senki sem tudja, mire is gondolhatott a jogalkotó. Sem fogalommeghatározása, sem mérlegelési szempontjai nincsenek.Erre túl sok reményt nem alapoznék.

nanemaaa # 2016.09.26. 07:06

Dia0000
Nagy vonalakban:
(100x40.000 + 15x140.000) x 50% + 200.000

De ha belevesszük az új koszorút is, az még hozzájön folyóméterenként 90.000x50%.

hortobagy # 2016.09.23. 18:13

Tisztelt Nanemaaa! Köszönöm válaszát, hogy ha repedések nincsenek, akkor nincs állékonysági probléma. De ugye vagyonbiztonságot veszélyeztető állapot van, ha a ház alá folyatják az esővizüket? Köszönöm a hozzáértését!

Dia0000 # 2016.09.23. 12:32

Más megoldásra nincs is lehetőség akkor? Elolvastam a kormányrendeletet, még amnyit szeretnék kérdezni hogy ha a ház alapterülete 100 nm akkor a tetőre mennyi büntetést lehet számolni valamint 15 nm lett hozzá épitve.

nanemaaa # 2016.09.23. 10:26

A bírság számításának módja a 245/2006.(XII.5.)Korm rendeletben található. Összege pár százezertől pár millióig is terjedhet. A számítás módja és mértéke egyértelműen kiszámítható a rendeletből, attól eltérni nem lehet.

Dia0000 # 2016.09.23. 09:07

Jó Napot kívánok! Elég nagy problémával fordulok Önhöz, az érdekelne, hogy milyen mértékű szankcióra számíthatok. 2014 tavaszán vásároltam egy régi paraszt házat az akkori vőlegényemmel (a ház csak az én tulajdonomban áll) ö építő iparban dolgozik és úgy gondolta hogy nincs szükség semmi féle épitési engedélyre a bontás-felujitás során. A házról tervrajz nincs vagyis mi nem kaptunk. Ő a barátaival kibontott pár falat, inkább úgy írom hogy minden válaszfalat, leszedték a tetőszerkezetet, két beton koszoruval erösitették meg a házat aztán erre egy új tetöszerkezet, pala helyett cserép került rá. Az összes nyilászáró ki lett cserélve (persze mind máshová került) és még hozzá is épitett pár négyzetmétert a végéhez, továbbá bevezették a vizet, fütés. Szóval mindent megcsináltak csak épp engedély nincs semmiről. Most úgy gondolta hogy neki jobb nélkülem úgyhogy lelépett én pedig nem merek semmit a házon csinálni mivel nincs engedély, söt arra is számítok hogy mivel nincs köze a házhoz és nem kapott belöle semennyit így be fog jelenteni az épitési hatóságnál ahol valoszinű nem azt fogja mondani hogy ö épitette igy a házat. Érdekelne visszamenöleg lehet e valamit tennem, mire számithatok, vagy inkább bontassam le az egészet. Válaszát elöre is köszönöm!

nanemaaa # 2016.09.15. 13:53

gyulveszi
Fennmaradási engedély.

nanemaaa # 2016.09.15. 13:52

hortobagy
Amíg alakváltozás nem lép fel (pl repedések), addig állékonysági probléma nincs. Ezt onnan tudják, hogy szakemberek, mérnöki diplomával. ;)

gyulveszi # 2016.09.15. 13:21

Üdvözlöm. 10 évnél régebben épült lakóházat, hogy feltüntessenek a földhivatalnál, fennmaradási engedély szükséges, vagy pedig elég egy hatósági bizonyítvány? Köszönöm előre is válaszát.

hortobagy # 2016.08.23. 12:24

Tisztelt Nanemaaa! Hogyan vizsgálják a vagyonbiztonságot és állékonyságot veszélyeztető állapotot? Repedés még nincs, de az esővíz a ház alá folyik az tuti már vagy 10 éve. Köszi a segítséget!

nanemaaa # 2016.08.15. 07:56

Amennyiben valóban fenn áll az életet, egészséget, vagyon- vagy közbiztonságot veszélyeztető állapot, az ingatlan tulajdonosát kötelezi a vészhelyzet elhárítására. Ezen eljárásban nincs 10 éves jogvesztő határidő.

hortobagy # 2016.08.15. 07:52

Tisztelt Uraim/hölgyeim! Amennyiben az ingatlan állékonyságo t és vagyonbiztonságot veszélyeztetett állapotban van, akkor mit is csinál az Építésfelügyelet, még akkor is, ha eltelt 10 év? A szomszéd okozza a kárt, mi pedig végig nézzük, hogyan fogunk megsüllyedni? És erre nincs törvény, ugye van?

Torzo # 2016.08.07. 19:11

Nanemaa rengeteget olvastam Öntől is a másoktól is.
Úgy tűnik nekem rettenetesen képzett építési ügyekben.
Felhívám a figyelmét, hogy lehet rossz helyre írtam egy hozzászólást, de nem tartanám illendőnek szétszórni mindenfelé.
Megtenné-e, hogy elolvassa a kisség hosszú posztomata "Fennmaradási engedély" alatt.
Tisztelettel köszönöm ha mások is rápillantanak. Nagy bajban vagyunk, és ezek az ügyek olyanok mint az orvos. Jobb ha többen véleményezik a beteget.
Köszönöm.

nanemaaa # 2016.08.02. 07:59

Fagabe
Az adásvételibe részletesen le kell írni a vásárláskori állapotot és az eladó nyilatkozatát arra vonatkozóan, hogy ő volt az építtető. (Akár lehet a melléklete egy fotódokumentáció is) Egyebekben a 30 év eltelte elég garanciának tűnik. Legfeljebb ha szabálytalan is az építés, akkor utólag nem fogod tudni átalakítani, bővíteni...legalizálni a jelenlegi állapotot. Ha neked így megfelel, és később is meg fog felelni, akkor nagyobb baj nincs.

nanemaaa # 2016.08.02. 07:07

gyulveszi
Ha nincs használatbavételi engedély, akkor az épület sincs feltüntetve az ingatlan-nyilvántartásban. Ez okozhat némi problémát a jövőben, ha bármi szándék adódna az épülettel, vagy a telek további beépítésével. Ha az épület az eredeti építési engedélynek megfelelően épült fel, akkor arra használatbavételi engedélyt meg lehet kérni.
Én azt javasolnám, hogy zsákbamacskát leginkább a vurstliban vegyél, ha tisztázatlan egy telek állapota, akkor azt előzetesen az eladó tegye rendbe. Autót se úgy veszel, hogy zsákban vannak az alkatrészei és te majd összerakod magadnak, ha használni akarod.

Fagabe # 2016.08.01. 17:51

Üdvözlet!

Segítséget szeretnék kérni. Milyen dokumentummal tudom átterhelni a felelősséget a volt tulajdonosra, ha engedély nélkül épült épületekre nem kért építési engedélyt, sem fennmaradási engedélyt és így vettem meg az ingatlant?

30éve ott álló épületről van szó, kiváló állapotú, jelentős értéket képvisel. A volt tulajdonossal megbeszéltük, hogy vállalja a felelősséget probléma esetén, de nem tudom, ezt milyen formában vethetnénk papírra.

Köszönöm

gyulveszi # 2016.07.15. 10:43

Tisztelt Címzet!
Van egy 20 éve épült családi ház, ami akkor megkapta az építési engedélyt és minden a rajz szerint épült, csak amikor kész lett, nem kérvényezte a tulajdonos a lakhatási engedélyt. Megszeretném venni ezt a házat és nem tudom, hogy ez mennyiben befolyásolja az adás-vételt, illetve szükséges-e,így 20 év elteltével fennmaradási engedély? Ha szükséges, akkor az kb. mindet egybevéve mennyibe kerül? Köszönöm.

Dr.Attika # 2016.07.14. 18:05

Van erre jogszabály. A Polgári Törvénykönyv. Köteles tűrni a szomszéd, hogy a területén ezt a munkát elvégezze. Ön meg kötele az ezen munkálatok során a szomszédnak okozott kárt megtéríteni.

hortobagy # 2016.07.14. 17:17

Házamat, a lábazatot be szeretném vakolni a szomszéd felőli oldalon. A szomszédnak a földje, az öntözőberendezése útban van. Ilyenkor mi a teendő? Van erre jogszabály? Mert nem akarja, hogy vakoljak!

gyulveszi # 2016.07.08. 12:45

Van egy 20 éve épült családi ház, ami akkor megkapta az építési engedélyt és minden a rajz szerint épült, csak amikor kész lett, nem kérvényezte a tulajdonos a lakhatási engedélyt. Megszeretném venni ezt a házat és nem tudom, hogy ez mennyiben befolyásolja az adás-vételt, illetve szükséges-e,így 20 év elteltével fennmaradási engedély? Ha szükséges, akkor az kb. mindet egybevéve mennyibe kerül? Köszönöm.

nanemaaa # 2016.07.07. 06:39

runningman
10