Társasházak jogásza!


L.Z. # 2017.09.04. 18:53

Tisztelt nonolet lehet nem jól fogalmaztam. Az ingatlan lakás, az alapitó okiratban is így szerepel. Mivel lakás ezért meg kell felelnie a kormány rendeletnem ami megmondja minek kell benne lenni és mennyi hasznos térnek kell lennie.

Igen azt akartam irni, hogy bejelentette a tevékenységet amire kiadtak egy engedélyt ezen van a nyitvatartás. Én úgy vélem annak aki ezt kiállította vizsgálnia kell, hogy nincs e valami törvényi ütközés (pl közintézmény 200 méteren belül) és ezt szándékosan vagy figyelmetlenségből elmulasztotta. Feljelenthető ez a személy? Ily módon megtámadható az "engedély"?

A Kereskedelmi hatóságot 3 hónapja bombázza a társasház elég sok lakója névvel, címmel, mindennel, de nem történt semmi...

L.Z. # 2017.09.04. 19:18

Lehet túl naiv vagyok és azt hiszem, hogy legalább alap dolognak nézzen utána az aki kiadja az aláírt karton lapot a nyitvatartási idővel, és engedélyszámmal rajta.
Köszönöm a választ.

MajorDomus # 2017.09.04. 20:14

Megtörtént az átminősités üzletté?

toerzse # 2017.09.05. 09:43

Adott egy társasház 3 lakással. A 3 lakásból az 1. és 2. számú szerkezetileg egybeépítve az utcafronton, a 3. pedig a telek végében. Mindhárom lakás külön-külön tulajdoni lapon tulajdonosaik kizárólagos birtoklásában.
Osztatlan közös tulajdonban maradt maga az udvar.
Azonban az 1990-es évek elején kelt társasházi alapító okiratban ezt a közös tulajdonban maradt udvart 2 részre bontva szerepeltetik akként, hogy az udvar egy része mindhárom lakás közös tulajdonában van, az udvar másik része pedig az 1. és 2. lakás közös használatában.
Kérdésem az, hogy az 1. és 2. lakás tulajdonosai közösen kerítéssel lezárhatják-e a kizárólagos használatukba rendelt udvarrészt ? Ezzel a lezárással nem akadályozzák a 3. lakás tulajdonosát a közös használatú udvarrész használatában.

toerzse # 2017.09.05. 09:45

Apróbb elírás előző beírásomban helyesen:
...egy része mindhárom lakás közös használatában van

bajusz.tamas88 # 2017.09.05. 09:45

Tiszteletem!

Társasházi házmesterlakássla kapcsoaltban szeretném feltenni kérdésemet!

A társasházunkban kettő db házmesterlakás van, amelyeknek nincsen albetétszáma, sem saját helyrajzi száma, hanem a társasház osztatlan közös tulajdonába számítanak be. Így viszont problémát jelent, ha a társasház ki akarja adni a lakást és a lakcímre a bérlő be szeretne jelentkezni. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen módjai vannak annak, hogy a két lakásnak saját helyrajzi száma legyen, vagy albetétszáma. Lehetséges ez az alapító okirat módosítása nélkül? Az alapító okirat módosításához mindenkinek a hozzájárulása szükséges és vannak tulajdonosok, akiket nem tudunk felkutatni.

Segítségeteket előre is köszönöm!
Bajusz T.

nonolet # 2017.09.05. 10:04

Lz

" Az ingatlan lakás, az alapitó okiratban is így szerepel. Mivel lakás ezért meg kell felelnie a kormány rendeletnem ami megmondja minek kell benne lenni és mennyi hasznos térnek kell lennie."

Mindegy mi VOLT...
Most nem lakás már, mert a tulajdonosa funkciót váltott.
Engedély ehhez nem kell MÁR neki ...

"Igen azt akartam irni, hogy bejelentette a tevékenységet amire kiadtak egy engedélyt ezen van a nyitvatartás. Én úgy vélem annak aki ezt kiállította vizsgálnia kell, hogy nincs e valami törvényi ütközés (pl közintézmény 200 méteren belül) és ezt szándékosan vagy figyelmetlenségből elmulasztotta.

NEM KELL vizsgálnia semmit.
Mert NEM engedélyt ki,
hanem
CSAK tudomásul veszi a bejelentet tényt.

A bejelentés helyességért pedig a bejelentő felel!!!
(tudod Európában élünk már egy ideje...)

"Feljelenthető ez a személy? Ily módon megtámadható az "engedély"?"

Nem érdemes, mert nem hibázott.

-

"A Kereskedelmi hatóságot 3 hónapja bombázza "

Amennyiben nem sért jogot a kocsma, nem is fog semmi történni.
Csak azért mert ti nem szeretnétek, hogy ott legyen...

Az a kérdés, hogy: milyen jogsértést tudtok bizonyítani?

Megjegyzem: a védő távolságot a szabályosan közlekedő gyalogos útvonalán kell mérni az intézmény és kocsma bejáratai között. Azaz járdán-zebrán át...

nonolet # 2017.09.05. 10:07

"Megtörtént az átminősités üzletté?"

Csak bejelenteni kell tudomásul vétel céljából...

nonolet # 2017.09.05. 10:11

toerzse

Egy társasház közös-tulajdoni részén
mindenféel változás
csak közös döntéssel történhet.

Kerítést építeni tehát
az alapszabály szerinti módon meghozott
közös döntéssel lehet.

nonolet # 2017.09.05. 10:15

"társasház ki akarja adni a lakást és a lakcímre a bérlő be szeretne jelentkezni."

???

Miből gondoljátok, hogy probléma?
Semmilyen problémát nem jelent...

A bejelentő lap kitölt, a társasház nevében aláír és kész.

De, ha kéttanús a bérleti szerződés
akkor
még az aláírás sem kell! a bejelentéshez.

L.Z. # 2017.09.05. 13:21

Nonolet,

Az ingatlan amit üzletnek használnak nem lett átminősítve és a jegyző is lakásként említi minden válaszában. Ettől az ingatlantól gyalogosan 50 méterre van óvoda ami azt jelenti, hogy innen a második házban. Az ingatlanban jelenleg nincsen semmilyen melegkonyhás rész, van egy nagy tér padokkal és pulttal, egy WC, és egy mosogató rész. Így szerintem nagyon egyértelmű, hogy mivel 200 méteren belűl van ezért nem is lehetne ott.

nonolet # 2017.09.05. 19:00

A 200 méter alól a jegyző adhat felmentést,
az intézmények nyitvatartási idején kívüli időszakra.

Az iskola bejárata is belül van 200 méteren?

A most éppen lakás/nemlakás kérdését a építéshatóság tudja megválaszolni.

  • *-

HA elakadt az ügy, akkor emelni kell a tétet...
Azaz a felettes hatósághoz kell
bejelentést tenni az ügy elakadásáról.
(a Kormányhivatalhoz).

MajorDomus # 2017.09.05. 20:02

Bajusz

A lakásoknak van hrsz-e,csak albetét száma nincs.

Nyugodtan kiadható.
Ezer ilyen van az országban.

L.Z. # 2017.09.06. 10:45

Nonolet

Tegnap lekértük a földhivatalból, hogy mi is az ingatlan. Ott is 2 szábás lakás szerepel, mint ahogyan a jegyző hivatkozik rá, és ahogyan az alapító okiratban van.

Az iskola egy épületben van az óvodával ugyan ott. Az iskola nyitási időpontjáról nem tudok, de hétfőn/szerdán/pénzeken 21:30 óráig működik és mire az utolsó gyerek is távozik 22:00 óra szokott lenni. Mind a kettőnek van OM száma.

Tegnap irtam levelet a Kereskedelmi Hatóságnak újra, hogy mi a helyzet a 47 napja benyújtott panasszal...

Akkor elvileg a gondolatmenet jó, hogy mivel nem melegkonyhás ezért csak akkor lehet nyitva a kocsma amikor ezek az intézmények már zárva vannak. Az ezen kívűli részre kell a rendőrség beleegyezése is az meg nem lesz meg mivel egyik bejelentésünk alapján van valami nyomozás folyamatban. Mióta megnyílt ide járnak a kurvák, drogosok, dílerek, stricik a mi lépcsőházunkba tevékenykedni.

MajorDomus # 2017.09.06. 20:42

Járulékos áldások.

Juhimir # 2017.09.08. 12:23

Sziasztok! Érdeklődni szeretnék , hogy egy 4 lakásból és 5 egyéb külön helyrajzi számmal rendelkező társasházzá alakult ingatlannak a th törvény alapján kell működni vagy a polgári törvény alapján? Nem egy épületen belül vannak az ingatlanok.

nonolet # 2017.09.08. 12:44

Buta kérdés...

Hátha egyszer "Társasház"-zá alakult!

Akkor mégis mi más szerint kéne működnie?!
Mint a társasházi törvény szerint.

-

Vagy csak kevered az osztatlan közös tulajdonnal?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.08. 15:13

A nem lakás céljára szolgáló, de külön tulajdonban álló helyiségek is beleszámítanak abba a bizonyos hatba.

Juhimir # 2017.09.08. 19:12

Köszönöm a válaszokat. Buta válasz ... 6 lakásnál többre vonatkozik th törvény, kevesebbre a ptk . Nekem az nem volt világos , hogy nálunk csak 4 lakás van. ezért tettem fel a kérdést.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.08. 19:26

6 lakásnál többre vonatkozik th törvény, kevesebbre a ptk .
Ez viszont így nem igaz.

nonolet # 2017.09.08. 21:29

Juhimir

Nos, szerintem ...

A 6 lakásostól sem kötelező a társasház rendszerű működés.
A sok-sok lakásos is működhet osztatlan közösként.
Csak nem célszerű nekik.

És a csak 2 lakásos is működhet társasházként.

MajorDomus # 2017.09.10. 14:41

Ez viszont nem igaz!

  1. A legfeljebb hatlakásos társasház közössége dönthet arról, hogy szervezetére és működésére az e törvényben meghatározott rendelkezéseket alkalmazza. Ha a közösség ilyen határozatot nem hoz, e törvénynek a szervezeti-működési szabályzatra, a közgyűlésre, a közös képviselőre, illetőleg az intézőbizottságra és a számvizsgáló bizottságra vonatkozó rendelkezései helyett a Ptk. közös tulajdonra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.
nonolet # 2017.09.10. 15:45

6 lakás fölött is maradhat nem társasház.
Csak, ha társasház lett(lesz),
akkor 6 lakástól már nem választhat.

Tehát: HA MÉG nem társasház...
Akkor ez a szabály nem érdekes neki.

Kristóf64 # 2017.09.15. 11:02

Tisztelt Fórumozók!

Társasházunk kertjében az egyik tulajdonostárs rendszám nélküli gépkocsit tárol több hónapja. Nem kívánja eltávolítani, szerinte joga van az "ablaka alatt" tárolni.

Valóban joga van rá? Ha nincs, milyen lehetőség van az eltávolíttatására?

nonolet # 2017.09.15. 12:46

Alapban a KÖZÖS tulajdont mindenki szabadon használhatja.

A korlátozás csak annyi,
hogy

  • a használat nem sértheti
  • a többiek jogos érdekét

Milyen jogos érdeked sérti vele?

-

Mi tiltaná meg neki...?
pl. ha az SZMSZ-ben lenne rá szabály/korlátozás/tiltás.

-

Mit tudsz tenni, ha szerinted nem oké ?

Beperled.
Aztán vagy pert nyersz vagy nem.
(vélhetően nem)