Szocpol jelzálog törlés?


Simi925 # 2019.02.11. 08:45

Köszönöm az észrevételeket!
A 10 évet én is úgy értelmezem mint ahogy azt a megállapodási szerződésben is írták " megjelölt ingatlanra az ingatlan megvásárlásának időpontjától számított 10 éves időtartamra". Ezért is nem értettem hogy miért utasítottak el. Sajnos a kormányablakban kérik a bank által kiadott igazolást a törléshez. így először is a bankot kell meggyőznöm hogy az általuk írt és általam aláírt szerződés szerint már lejárt a 10 év.

drbjozsef # 2019.02.11. 09:14

Sajnos a kormányablakban kérik a bank által kiadott igazolást a törléshez.

Miféle igazolást? Itt valami félreértés van. Ha csak a szocpol jelzálogáról valamint a terhelési- és elidegenítési tilalmáról van szó, akkor ahhoz a banknak továbbra sincs köze. A jogosultja a Magyar Állam, ezek törléséhez csak egy kérelmet kell beadni - normál esetben - a kormányablaknál, ők intézkednek, ha valóban lejárt. A te eseted más, nem kecsegtetlek azzal, hogy sikerrel fogsz járni, szerintem simán le fogsz pattanni a hivatalokról, és a 10 év lejártáig el fognak hajtani mint bendegúz a teheneket.
Talán egy ügyvéd segítségével, de abban se lennék biztos.

Mindenesetre én első körben beadnék írásban egy kérelmet a kormányablakba, ahol leírnám, hogy hibás dátummal került fel a jelzálog, csatolnám az adásvéteteli másolatát és meghivatkoznám a 12/2001 rendeletet, és kérném a törlést.

Aztán ha írásban elutasítanak, akkor az indoklás alapján lehet továbbgondolni a dolgot, hogy van-e értelme jogászkodni velük.

gerbera317 # 2019.02.11. 09:28

Visszaolvastam a nyitókérdésig. És nem látom be, hogy a kérdező 1) miért a hitelező banktól akarja megkapni a törlési engedély a Magyar Állam által nyújtott szocpol. jelzálogához és elidegenítési és terhelési tilalmához, valamint 2) miért a kormányablaknál intézi a földhivatali ügyeit.
Ezeknek a törlését a földhivatalnál kell kérni, bemutatva a Magyar Állam által kiadott törlési engedélyt. Azt meg tudtommal szintén nem a kormányablaknál kell intézni, hanem a MÁK-nál.

wers # 2019.02.11. 09:37

2) miért a kormányablaknál intézi a földhivatali ügyeit.

Csak, hogy ők is örüljenek. Elvileg igen, oda is beadható, és ők majd áthelyezik az ügyet. Csak, hogy még több papír legyen. Főleg, ha a kérelem hiányos, hibás stb. Akkor mehet a földhivatalba is, mert meghívót kap. Ez plusz 2 kg papír. Mert ugye csökkenik a bürokrácia.

drbjozsef # 2019.02.11. 09:40

gerbera,

2015 óta a szocpol és CSOK ügyintézés átkerült a MÁK-tól a kormányhivatalokhoz.
(http://www.allamkincstar.gov.hu/…ladtamogatas)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.11. 09:41

Azt hiszem, azt már lehet a kormányablaknál is. Szinte mindent lehet - legalábbis indítani.

drbjozsef # 2019.02.11. 09:41

...és igen, a törlést is elintézték, csak a kérelmet adtuk be a kormányablakba, és aztán pár hónap múlva már a földhivataltól jött a törlési határozat oszt kész.

wers # 2019.02.11. 09:44

A legjobb, ha mindezt postán, mert akkor még plussz három ember dolgozik az egy kérelemmel.
És még 3 kg papír.

gerbera317 # 2019.02.11. 09:52

OFF
Ez a "3 in 1" nagyon kényelmes dolog(nak tűnik), de tudjuk, hogy az eredmény nem egészen ugyanaz, mint speckó gépen lefőzve. És az sem biztos, hogy gyorsabb, hiába van ráírva, hogy 'instant".
ON

wers # 2019.02.11. 10:00

OFF
Cipőt a cipőboltból, volt régen a reklám. Akkor nevettünk rajta. Pedig milyen igazuk volt.

Mikor először hallottuk, már sejtettük, hogy ez nem nagyon fog műkszeni. A központi érkeztetést... na, azt inkább nem is minősítem.

Elszámoltam magam a plussz három emberrel, van az öt is, ha postával küldi, főleg, ha tértivel.
ON

Simi925 # 2019.04.04. 07:19

Köszönöm a hozzászólásokat!
A bank elutasított hogy nem ad ki igazolást mert nem telt el szerintünk a 10 év. Az államkincstár elfogadta a kérelmemet széljegy törölve azóta a földhivatalnál is tehát még is eltelt a 10 év. Na ennyit az egységes értelmezésről. És a kérelmet a kormányablaknál kell beadni. Üdv

drbjozsef # 2019.04.04. 08:51

Milyen széljegy?

Úgy érted, hogy a jelzálogjogot, és a terhelési és elidegenítési tilalmat is törölte a földhivatal? Simán a kérelmedre (amiben gondolom a rendelet megfelelő passzusára hivatkozál) ?

chava # 2019.04.04. 11:36

@drbjozsef a hj nyilatkozatot továbbította a hivatal a földhivatali osztályhoz, és mivel az ügyfél nem kérte, hogy neki továbbítsa a járás a hj nyilatkozatot, ezért egyenesen a földhivatalhoz küldték el a kérelemmel együtt, majd a fh kiküldte a törlésről a határozatot az ügyfélnek.

LaciN # 2019.07.07. 20:13

Jó napot!

Nem értem! Most vettem észre, hogy az állam még mindig tartja a szocpol terhet a házamon.

99-ben jegyezték be, már akkor 3 gyerekem volt.
10 év után nem törli a rendszer magától?
Miért nem?
Nálam már 20 év járt le.
üdv.
Laci

gerbera317 # 2019.07.07. 21:15

Neked kell kérned.

LaciN # 2019.07.08. 03:18

Köszi a választ. Értem, hogy nekem kell kérnem. Gondolom ez a szabály.

De mi az oka ennek? Egyszerűen csak buták?

Ha csak a 10 év az oka a jelzálognak, akkor 10 év leteltével az ok megszűnik. Miért szívatják az állampolgárokat, hogy nekik kell kérni?
üdv,
Laci

gerbera317 # 2019.07.08. 07:56

Miért szívatják az állampolgárokat, hogy nekik kell kérni?
Az állampolgárok szívatják saját magukat a tudatlanságukkal. Meg azzal, hogy maguktól nem, csakis oktatásra látják be, hogy az államnak van 2 millió jelzálogterhelt ügyfele, köztük te is, miközben neked ez az egy. Ha neked nem jutott eddig ez eszedbe, hogyan várhatod el ugyanezt az államtól?
Alapvető elv, hogy a hivatali eljárások kérelemre indulnak, kérnie pedig annak kell, akinek az eljárás megindulásához elemi érdeke fűződik. Csak hogy értsd: a szocpolt sem automatikusan kaptad, hanem kérni kellett. Most, hogy már megszűnt a visszafizetési kötelezettség, szintén neked kell kérned, hogy a terhet töröljék az ingatlanról. Sőt, nem is az állam törölteti a a földhivatalnál a terhet, hanem a te kérelmedre csak kiadnak neked egy törlési engedélyt, amivel neked kell kérni a földhivatalban a törlést.

LaciN # 2019.07.08. 08:47

Köszönöm.

Bocsánat, ha nem kellően illedelmesen fogalmaztam. De az érthetőséget tartottam fontosnak.

Éppen ezért a kioktató stílust is elfogadom. Nem ment az érthetőség rovására.

Még egyszer köszönet a felvilágosításért.

(Nem tudom a földhivatal költségvetése milyen, de még az is lehet, ha hivatalból eljárna, kevesebbe kerülne mint a kérelmet iktatni és úgy eljárni. De megértettem. Csak az ügyfél kérelmére módosítanak.)

oligaliga # 2019.07.08. 09:01

NLaci

A földhivatal nyilvántart, nincs joga csak úgy módosítgatni a tulajdoni lapok bejegyzéseit.

MajorDomus # 2019.07.08. 19:19

Azért elég érdekes húzásai vannak.

LaciN # 2019.07.09. 16:31

Lehet nem tudok jól keresni, de nem mindent találok meg az ügyintézésről.

Megtaláltam az On-line kitölthető nyomtatványokat. Kitöltöttem, kinyomtattam.

Csak személyesen lehet leadni?
Vagy be tudom postán is küldeni?
A postacímek listáját tudom:
http://www.takarnet.hu/…hivatallista
Köszönettel,
Laci

helyettes_017 # 2019.07.09. 17:26

LaciN,

a tájékoztatók és az iratminták:

http://www.kormanyhivatal.hu/…kastamogatas

http://www.kormanyhivatal.hu/…20190701.pdf

http://www.kormanyhivatal.hu/…20190701.pdf

Nem tudom, milyen nyomtatványokat töltöttél ki, de úgy tűnik a címlistából, hogy a földhivatalt vetted célba, én erről lebeszélnélek. gerbera317 már leírta Neked: "..........a te kérelmedre csak kiadnak neked egy törlési engedélyt...."

Nem a földhivatalnál kell ügyintézned, hanem a járási hivataltól - lakástámogatási részleg/csoport/ügyintézők - kaphatsz törlési engedélyt.

(Valójában a földhivatal felé nincs semmi teendőd, mert a törlési engedélyt és az ingatlan-nyilvántartási kérelmet a járási hivatal automatikusan megküldi a földhivatalnak a terhek törlése érdekében.)

lajcsó # 2019.07.09. 19:22

"(Valójában a földhivatal felé nincs semmi teendőd, mert a törlési engedélyt és az ingatlan-nyilvántartási kérelmet a járási hivatal automatikusan megküldi a földhivatalnak a terhek törlése érdekében.)"
Ha valamilyen okból sürgős a törlés akkor jobb, ha saját kezébe veszi az ügyintézést!

LaciN # 2019.07.09. 19:25

Köszi Lajos,
Nem sürgős.

Köszi Helyettes,
OK, a lakástámogatási csoportól kapok törlési engedélyt. És utána kell valamit tennem?
Vagy onnantól már automatikus?
Laci

helyettes_017 # 2019.07.09. 19:51

LaciN,

Idézet a Tájékoztató (3) 3. oldaláról a "Törlés a határozott idő lejártakor" cím alatti szöveg utolsó két mondata:

"A töröltetés iránt a járási hivatal a törlési engedély,
valamint ingatlan-nyilvántartási kérelem nyomtatványok ingatlanügyi hatósághoz való megküldésével intézkedik. Az eljárás kérelemre indul, az ügyintézési határidő 15 nap."

Automatikus.