ingatlan átruházása, hogyan?


MajorDomus # 2016.12.05. 20:21

Mi abban az okirathamisitás ha a két fiú az apjának ajándékozza a fél ingatlanokat.

Ezt követően az apa az 1/1 tulajdonú ingatlanokat ismét elajándékozhatja a fiainak.

Rexor # 2016.12.05. 19:51

Majordomus: az okirathamisítás nem zavar?

MajorDomus # 2016.12.04. 13:57

4 db ajándékozási szerződés illeték nélkül.
Egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes.

groszfater@gmail.com # 2016.12.04. 07:22

wreckdiver!

csere-szerződés, illeték az értékkülönbség 4%-a

Rexor # 2016.12.04. 06:28

Jogilag nincs akadálya, de ettől még az Adóhatóság az ügylet tényleges tartalma alapján fogja kivetni a vagyonátruházási illetéket. Ha morcosak lesznek lehet hogy némi bírsággal megfejelve...

wreckdiver # 2016.12.03. 21:42

Üdv,

Az alábbi kérdésre keresek választ a további lépések előtt:
Adott három ingatlan amelyből édesapám az egyiket évtizedekkel ezelőtt a bátyám részére vásárolta, a többiben egyenlő mértékben vagyunk résztulajdonosok.

Ezt az ingatlant szeretné a bátyám teljes egészében nekem juttatni, cserébe az én nevemen lévő tulajdonrészekért.

Van valamilyen akadálya, hogy ezt a család ajándékozással oldja meg, a bátyámtól édesapám felé, majd édesapámtól felém? Illetve hány szerződéssel kellene ezt megoldanunk?

Köszönöm.

drbjozsef # 2016.10.18. 08:03

Evimisu,

a saját tulajdonrészét csak ő ruházhatja át. Például elajándékozhatja vagy eladhatja. Neked, mint tulajdonostársnak legfeljebb elővásárlási jogod van az utóbbi esetben, de semmi más ráhatásod nincs az ő tulajdonrészére.

Egy lehetőséged van még, hogy pert indítasz bíróságon a közös tulajdon megszüntetése érdekében. Ezesetben a bíróság vagy kötelez rá, hogy egy bizonyos áron megvedd a részét, vagy arra kötelez, hogy eladd neki a Tiedet.

Ha Te veszed meg az övét, és az elmúlt években a szokásos felújítási-karbantartási munkákon FELÜL csináltál olyan beruházást az ingatlanon, ami értéknövelő, és tudod számlákkal is bizonyítani, akkor annak elszámolását kérheted a bíróságtól.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.17. 16:57

Úgy érted, te hogyan ruházhatnád át? Sehogy.

Evimisu # 2016.10.17. 15:55

Jó napot! Az lenne a kérdésem hogy van egy ingatlan ami csak 1/2 részben az enyém, a másik fele olyan személy nevén van aki kb 10éve nem tartózkodik benne. Én fizetek mindent, de ő is tulajdonos. Hog lehetne atruhazni az ő részét másra?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.26. 06:37

Az nem ajándékozás, hanem csere, illetve rendelkezés várt örökségről.

zoliii # 2016.01.26. 06:08

Szép napot!
A következőhöz kérnék segitséget:
2 ingatlanban is 3-an testvérek vagyunk tulajdonosok.
Azt szeretném,hogy az 1-ben én legyek egyedül tulaj, tehát a 2testvér elajándékozná a részét.
A 2-ban én mondanék le az ő részükre.
Hogy lenne a legjobb-olcsobb?
ügyvéd vagy közjegyző?
Mennyibe kerülne?
Az egyik szülő(anya)él. Ha én a 2-ben levő részem elajándékozom neki,akkor az illetékmentes, az öröklésröl majd lemondok,akkor a két testvéré lesz.
Az 1-ben a 2testvér ajándékozná anyának,ő pedig nekem,akkor az is illetékmentes.

Választ előre is köszönöm.
Zoli

lajcsó # 2016.01.10. 12:58

Az előző hozzászólásom téves!

lajcsó # 2016.01.10. 12:55

"Kinti közjegyző előtt meg is hatalmazhat valakit a szerződés aláírására, de ezt a meghatalmazást felül is kell hitelesíttetni a kinti magyar konzulátuson."
Felülhitelesíteni csak a külföldön készült magánokiratot kell. A közjegyző által készített okirat közokirat!

ObudaFan # 2016.01.10. 07:15

Kinti közjegyző előtt meg is hatalmazhat valakit a szerződés aláírására, de ezt a meghatalmazást felül is kell hitelesíttetni a kinti magyar konzulátuson.

airvick # 2015.12.16. 09:50

Tisztelt jogi fórum!

Nagypapám halála után, mivel édesapánk már meghalt az öcsémmel fele-fele arányban örököltünk egy ingatlant. Az öcsém át akarja rám ruházni az ő részét. Mik a teendők ilyenkor? Nehezíti a dolgot az, hogy az öcsém Szingapurban él és nem tud hazajönni csak ezért.

köszönöm a választ!

Brigitta_007 # 2012.01.31. 18:46

Lajcsó,
kösz.

lajcsó # 2012.01.31. 08:42

Brigitta007!

Ajándékozás (mentes az illeték alól).

Brigitta_007 # 2012.01.31. 08:18

Kedves Hozzáértők!

Abban kérek segítséget, hogy mi a legegyszerűbb, legköltséghatékonyabb módja annak, hogy visszaadjam a szülőknek a ház tulajdonjogát? A ház, amiben felnőttem és ők még most is laknak, az én nevemen van. Ezt szeretném visszaadni. Hogy a legköltséghatékonyabb?
Köszönöm.

littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.01.27. 13:55

Obudafan, köszönöm az értelmezést!

ObudaFan # 2012.01.27. 13:33

Átruházással megszerezni az ingatlan tulajdonjogát akkor lehet, ha a földhivatal a nyilvántartásba bejegyzi a tulajdonjogot.

littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.01.27. 13:19

Akkor most nem értem:

Ez a nyilvántartási bejegyzés összefügg a visszterhes átruházáshoz, vagy itt két különböző dologról van szó?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.27. 12:55

Ingatlan tulajdonjogát a nyilvántartásba bejegyzéssel lehet megszerezni. Vannak kivételek - ezek a nyilvántartáson kívüli szerzésmódok - de ez az eset nem olyan.

littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.01.27. 12:53

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm a válasz!

Tehát pl. ha a lakásuk 8 milliót ér, akkor az illeték összege először 2 milliónak a 2%-a (40000 Ft)plusz a másik 2 milliónak a 4%-a (80000 Ft), összesen 120000 Ft, igaz?

Ez jóval kevesebb mint 400000 Ft, de sajnos még túl sok ahhoz, hogy valaki ennyit fizessen azért, hogy SZVB elnök legyen.

"Lakástulajdon szerzése esetén a visszterhes vagyonátruházási illeték alapja a lakástulajdon
forgalmi értéke.
Az illeték mértéke lakásonként 4 millió forintig 2%, a forgalmi érték ezt meghaladó összege
után 4%. Lakás résztulajdonának szerzése esetén a 4 millió forintnak a szerzett tulajdoni
hányaddal arányos összegére alkalmazható a 2%-os illeték, a forgalmi érték ezt meghaladó
része után 4% illetéket kell fizetni.
Ha a lakástulajdon szerzője a vásárláshoz lakásépítési kedvezményben részesül, ennek
összegét a forgalmi értékből le kell vonni."

a 2. válaszod nem igazán értem, mit jelent ebben az esetben az, hogy "nyilvántartáson kívűl"?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.27. 12:09
  1. A lakástulajdon visszterhes átruházásának illetéke 2 illetve 4%.
  2. Tévedsz, ezen tényállás mellett a férj nem szerzett tulajdonjogot nyilvántartáson kívül, csak elszámolási igénye lehet.
littlejohn (törölt felhasználó) # 2012.01.26. 23:44

Kedves fórumozók!

Ahhoz, hogy egy társasházban a férj tisztséget tudjon betölteni, a nevének rajta kell szerepelni a tulajdoni lapon. Jelenleg csak a felesége neve szerepel a tulajdoni lapon mert 10 évvel ezelőtt ő vette meg, de rá 1/2 évre ők megismerkedtek, és 1/2 évre rá már együtt fizették a lakástörlesztéseket amíg a kölcsönt vissza nem fizették.

Soha nem gondolták volna, hogy a közösen kifizetett lakást átirassák mind a kettőjük nevére, mert ez a téma idáig nem okozott gondot. Most, hogy a társasház tulajdonosai jelezték, hogy a férjet szeretnék megválasztani SZVB elnöknek, a k.k. szólt, hogy előbb a tulajdoni lapot kellene elintézni.

Valaki, egy barát azt mondta, hogy vagy csak eladási vagy ajándékozási szerződéssel lehet ezt megoldani ami rögtön kb. 8-10% illeték fizetést is hoz magával, ami egy 8 milliós lakás esetén kb 400 ezer forint. No, ennyit tutti hogy nem fog senki sem fizetni azért, hogy SZVB elnök legyen.

Ez amúgy azért is érthetetlen, mert ha netán valaha is elválnának a törvények szerint amúgy is a férjet megilleti a lakás fele. Persze, lehet, hogy akkor is kellene ilyen összegű illetéket fizetni?

Szóval, tud valaki valami olcsó megoldást arra, hogy a férj neve is felkerüljön a tulajdoni lapra?