Ingatlan vásárlása közben félretájákoztatás


Bori Bori # 2015.08.08. 18:36

Postán kaptuk meg a tanúsítványunkat, a fotókat is mi küldtük hozzá. A tanúsító nem is látta a házat. Megjegyzem, hogy a földhivatal sem köti a tulajdonjog bejegyzését az energiatanúsítvány meglétéhez.
Egy szónak is száz a vége: ablakon kidobott pénz.

Dr.Attika # 2015.08.08. 06:54
MajorDomus # 2015.08.07. 21:01

Fotók a rejtett hibáról és ezt tértivevényes ajánlott levélben az eladónak.

Mankapimpi # 2015.08.07. 10:40

Sziasztok!
Az alábbiban szeretnék segítséget kérni:
Használt ingatlan vásárlása esetén, amennyiben jól tudom fennáll az eladó kellékszavatossági kötelezettsége a meghatározott feltételek mellett. Utána olvastam, hogy ezen jog érvényesítésének első lépése az, hogy a hiba felfedezését követően késedelem nélkül, igazolható módon közölni kell a hibát az eladóval.
Az után szeretnék érdeklődni, hogy pontosan mit is jelent az igazolható mód!

Előre is köszönöm a segítséget!

MajorDomus # 2015.08.03. 22:22

Igaz, de amikor 10 panellakás közül választ ugyanazon a lakótelepen, ennek nem tulajdonít jelentőséget.

Dr.Attika # 2015.08.03. 09:27

Mennyi kókler van az energetikai tanúsítvány készítő piacon is?
Olvasva, hogy sokan azért készíttetik, mert kötelező és nem azért ami a jogalkotó szándéka volt, hogy a vevők ismerjék meg az ingatlan energia szükségletét fűtés, hűtés vonatkozásában.
A fő célja az volt a tanúsítvány elrendelésének, hogy a vevők ismerjék meg a megvenni kívánt ingatlan fűtésének, hűtésének energia szükségletét és annak költségét. Ez baromira nem jött be, mert sokan megelégszenek annak számával. A "vályogos" kérdezőnk ennek tipikus példája.

lajcsó # 2015.08.03. 09:02

"a tanúsítvány készítő azt mondta, azért 2 példányos, mert az egyik az ügyvédé"
Hogy egyesek mit ki nem találnak! Azért 2 példányos mert egyik a megbízó példánya, a másik a tanúsító példánya (amit 10 évig köteles magőrizni). Ha külön az ügyvéd számára is akarnak csináltatni egyet, annak semmi akadálya, csak teljesen fölösleges.

Panna50 # 2015.08.03. 06:44

mondjuk az is hozzátartozik, hogy az eladott lakásunk elkészített tanúsítványa szerint a vevőnk jól járt a vétellel.
a mérések alapján derült ez ki jobban, nyilvánvalóan nem lehet mindent szemrevételezés alapján észrevenni.

tehát pozitív hatás.

Panna50 # 2015.08.03. 06:39

Mi a közelmúltban adtunk el és vettünk lakást.
az ingatlanközvetítő csak a szerződéskötéskor mondta, hogy kell ilyen tanúsítvány, mi ezt nem tudtuk.
az ügyvéd beleírta a szerződésbe a 30 napos kötelezettséget az elkészítésre.
a tanúsítvány készítő azt mondta, azért 2 példányos, mert az egyik az ügyvédé, s mivel utólagosan (szerződéskötés után) lett ez elkészítve, ezért javasolta az ügyvéd előtti átadását.
közben nyár, az ügyvéd nyaral, a tanúsítványok még nem lettek átadva, majd birtokbaadáskor.

ez így oké?

lajcsó # 2015.08.02. 20:11

"Az ügyvédnek nem kell látnia a tanúsítványt?"
Nincs olyan jogszabály ami az ügyvédet erre kötelezné, meg arra sincs, hogy a feleknek a tanítványt be kéne mutatni az ügyvédnek. Az ügyvéd ebbben is, meg egyéb tények vonatkozásában is, a felek nyilatkozatára van utalva!

MajorDomus # 2015.08.02. 18:27

Elvileg kellene.
Lajcsoval érték egyet.

Ez üzlet, nem etikai kérdés.

Ha neked ez így jó, vedd meg,
Ha nem kérsz 30 % árcsökkentést,ami jogosan megilletne, az is a te dolgod.

Bori Bori # 2015.08.02. 18:01

Az ügyvédnek nem kell látnia a tanúsítványt? Elég neki a beszólás? Mert akkor fejben generálok egy számot és bemondom, amikor eladom az enyémet. Spórolok.

bokros # 2015.08.02. 18:00

Emiatt fontos, hogy a vevő adjon megbízást az ügyvédnek a szerződés elkészítésére, ne pedig az eladó.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

lajcsó # 2015.08.02. 15:33

"kissé aljasnak tűnik nekem ezt előhozni most, mikor már félig kipakolt a tulaj. Így nekem már most inkább morális kérdés, mintsem jogi."
Téged megvezettek! Miért éppen neked van lelkiismeret furdalásod? Tedd félre a morális fenntartásaidat és - ha mindenképpen kell a lakás - kérd a vételár csökkentést!

vroy777 # 2015.08.02. 08:02

'bokros'
Nem volt a kezünkben az energetikai tanúsítvány, az ügyvéd beleírta az adávételibe, hogy elkészült, megadta a számát, mert az ingatlanos elküldte neki e-mailben (szintén csak a számát), de mi nem láttuk még. Azóta sem, benn van az irodában, de csak a főnök adhatja ki, aki viszont sosincs benn... Írtunk neki, hogy küldje át e-mailben, de erre nem reagált. Ez is elég zavaró és bosszantó, amíg nem tudom, mi van benne, csak abban erősít, hogy nemet mondjak az egészre.

vroy777 # 2015.08.02. 07:58

DOKTORAttika, tudod van az embernek munkája és magánélete, nem a gép előtt töltöm az életem. Egyébként meg nem gondoltam, hogy azonnal érkezik érdemi válasz, sokan szeretnek itt is előbb oltogatni és lehülyézni, mintsem segíteni. Nem "szarok a problémára", elvégre az én problémám, én kérdeztem...

De KÖSZÖNÖM a többiek hozzászólását is, a hétvége eddig azzal telt, hogy szakemberekkel konzultáltunk, a többség azt tanácsolja, vállaljam be nyugodtan a vályogot is, sok az előnye, hasonló értéket képvisel egy ekkora épületnél, mintha téglából lenne. Persze élőben egyik sem látta, de laikus szemmel is elmondható róla, hogy semmi hibát nem lehet felfedezni, nincs jelentős repedés, tényleg hívogató az egész ház, felújított, szépen karban tartott. Mégis bennem van a tüske, hogy nem azt kapjuk, amit ajánlottak, amit tálaltak nekünk. Nem tudom, érdemes-e belemenni egy vitába, vagy feldobni a labdát egy árcsökkenésre, kissé aljasnak tűnik nekem ezt előhozni most, mikor már félig kipakolt a tulaj. Így nekem már most inkább morális kérdés, mintsem jogi. Aztán lehet épp ezen bukom el...

Dr.Attika # 2015.08.02. 04:14

Jól elokoskodunk itt jogászok, csak a kérdező ez a vroy777 szarik a problémára.

MajorDomus # 2015.08.01. 20:39

Akár gipszkarton
is lehet

lajcsó # 2015.08.01. 12:05

"De sztem a felső szinten vékonyabb a fal, az lehet hogy bontott tégla."
Bizonyára nem a főfalra gondolsz, hanem a közfalra. Az lehet vékonyabb, mivel más a funkciója (térelválasztás).

Kisfiatal # 2015.08.01. 06:00

Hmm. EZek szerint ha nálam is kiderül, hogy nem 30as porotherm a tégla, akkor visszacsinálhatom a boltot ? :)
Ugyan a hirdetésben csak az volt hogy tégla nyaraló, de a tulaj személyesen 30as porotherm-et mondott. A terveken is 30as falvastagság van amúgy. De sztem a felső szinten vékonyabb a fal, az lehet hogy bontott tégla. De igazából nem izgat. Alul ránézésre megvan a 30 centi.

MajorDomus # 2015.07.31. 22:07

Egyetértünk.
Az eladó mindenképpen megvezetett.

Két lehetőség van.
Megveszed de jelentős engedménnyel min. 30 %

Egy éve a piacon van, eladja annyiért.

Elàllsz a szerződéstől, amit következmények nélkül megtehetsz.

Mérlegeld az ár érték arányt, az ajánlat előtt vigyél oda egy építész szakértőt.

bokros # 2015.07.31. 19:04

vroy777
Nekem úgy tűnik az eset leírásából, hogy az adásvételi szerződés elkészítése előtt nem állt rendelkezésre az energetikai tanúsítvány.

Ha rendelkezésre állt, akkor tudod mit vettél.
Ha nem állt rendelkezésre, akkor eleve jogszabállyal ellentétes az ügylet és minden jogkövetkezmény nélkül elállhatsz. Persze lakni meg kell valahol


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Bori Bori # 2015.07.31. 17:43

Persze lehetne ódákat zengeni a hagyományos építészetről, faházakról, vályogokról, jurtákról. Nem véletlenül reklámozzák az ingatlant tégla építésűnek. Módosítja az ingatlan értékét.

Bori Bori # 2015.07.31. 17:16

Tudok olyan panellakásról, amit téglaépítésűnek hirdetnek egy lakótelep közepén. Holott csúsztatott zsalus, és a válaszfalak sem készültek téglából.

vroy777
Házat venni a helyi építési hatóság felkeresése nélkül enyhén szólva is könnyelműség. Lehet, hogy bontásai határozat van a házra.

Dr.Attika # 2015.07.31. 13:54