Melléképület, garázs építési engedélye


nanemaaa # 2011.01.24. 21:16

Menj az építési hatósághoz. Ott megtekintheted, hogy mire is van engedély. Egyébként az épület átalakítása és bővítése is építési engedély köteles, így semmiképp sem tudod kikerülni őket.

Transformer # 2011.01.24. 20:04

Tisztelt Hozzáértők! Segítségre lenne szükségünk, hogy a mostani telkünkön a főépület mellett van egy melléképület, amit szeretnénk felújítani/kibővíteni (kb 40 m2), majd beköltöznének a szülők. Nem tudjuk, hogy van-e rajta lakhatási engedély (közüzemek bent vannak). Az lenne a kérdés, hogy honnan lehet ezt megtudni, illetve milyen engedélyek kellenének a kivitelezéshez? Közüzemekhez a majdani változást be kell jelenteni, kell-e külön mérőket felszereltetni (nekünk nem lenne fontos)? Köszönöm előre is az "építő" jellegű válaszokat!

MajorDomus # 2010.11.15. 21:17

Normal rendszerben a garázs fűtés kulon strangon megy.
Ha itt nem akkor megkerülő vezeték

Andi2 (törölt felhasználó) # 2010.11.15. 12:29

Na igen:) Major Domus megnéztem, a lakásokból jön le az első garázsba, és az utolsóból megy is vissza.
Tehát csak kell a rendszert alakítani, és máshol elvinni azt a csövet.

nanemaaa # 2010.11.15. 11:35

Ledugózza? És akkor milyen csőben fog felmenni a melegvíz a lakásokba? Ha ki kell váltani ezt a vezetéket (már pedig ki kellene) akkor mégis csak ott állunk, hogy nem kis költséggel más közös helyiségeken kell keresztül vezetni a fő hővezetékeket.

MajorDomus # 2010.11.13. 16:59

Nem teszik sehova marad ott,ahol van,csak ledugozza a szerelő. A szolgaltato ugy járul hozzá ha a garázs fodemet 10 centis nikecell szigetelessel látjátok el. Ax engedélyt a távfűtő művek szolgáltatási csoportja adja ki.

Andi2 (törölt felhasználó) # 2010.11.13. 05:37

Köszönöm Major Domus! de nyugtass meg, hogy ehhez a szolgáltató nem járul hozzá zökkenőmentesen. Elképzelni sem tudom, hogy lehet kivitelezni. Egy átfolyó vezeték van garázsokban, fölötte lakás. Hova teszik ott??

MajorDomus # 2010.11.12. 22:48

Andi
az uj távhő törvényt olvasd el.
A társasház egyúttal fűtési fogyasztói közösség is.
Amennyiben a közgyűlés határozatképes, jogosult ebben dönteni.

nanemaaa # 2010.11.12. 11:19

Szerintem fizikailag nem lehetséges megcsinálni. Az egész fűtéshálózatot át kellene alakítani, s a fő vezetékeket egyéb közös közlekedőkön végig vezetni.
Persze van az a pénz, de minek?

Andi2 (törölt felhasználó) # 2010.11.12. 10:48

Köszönöm nanemaaa, ezt magam is így gondolom, hogy nem szerencsés lépés, de átvettem egy társasházat egy olyan közgyűlési határozattal, hogy a garázsokban hozzájárulnak a fűtés megszüntetéséhez. Már az ötletet sem értem igazán, attól értékes, hogy fűtött.
De elképzelhetetlennek tartom, hogy ezt csupán a közgyűlési határozatra végrehajthatom. Ezért érdekelne, valaki gyakorlatban próbált-e már ilyesmit.
de, köszönöm a választ!

nanemaaa # 2010.11.12. 08:44

Kérdezd meg a szolgáltatót. Ha nem a lakások fel-vagy leszálló fővezetéke (általában a garázsokban fűtőberendezés nincs is, csupán a fővezetékek hővesztesége által fűtöttek), akkor nyilván le lehet választani.
Max szakmailag indokolatlan, hiszen felborítanád vele az épület hőháztartását, pl a garázs feletti lakás fűtési számlája is megemelkedne.

Andi2 (törölt felhasználó) # 2010.11.12. 07:54

Sziasztok! Tud-e valaki olyanról, hogy távfűtött társasház alatt lévő fűtött garázsból, le lehet e szerelni a fűtést? Szolgáltató hozzájárul-e?

MajorDomus # 2010.10.27. 21:11

Koltseges,de nem lehet megkerulni

nanemaaa # 2010.10.27. 14:30

Igen, kell.

frife # 2010.10.26. 22:22

Tanácsot kérek!
1978-ban vásároltam egy nagy telken lévő 150 nm-es területet, melyen egy lakható melléképület volt, lakóval.
A lakhatási jogot haláláig gyakorolta a bent lakó.
Két éve meghalt.
Időközben a telek fennmaradó része eladásra került és egy háromszintes épület, majd egy melléképület épült, közvetlenül az enyém mellé.
Az én területemen lévő rossz állapotú ingatlant kitakarítottuk, majd a beomlott épületrész tetőszerkezetét elbontottuk, mert életveszélyes volt.
Ezután a fenmaradó részt (ebben lakott a lakó, a haláláig)szeretnénk használható állapotba hozni.
Akár úgy, hogy elbontjuk és újá építjuk.
Kell-e ezt a felújítást építésszel terveztetni, angedélyeztetni, vagy lebontjuk a tetőt és megerősíítjük a falakat, felújítjuk a tetőszerkezetet és használatba vesszük.

Amennyiben az épület az eredeti méretében kerül felújításra, kell hozzá terv és építési engedély?
A Földhivatali iraton szerepel a lakható melléképület megnevezés.

Érdeklődéssel várom a választ!
Üdvözlettel: F. Ferenc

nanemaaa # 2010.05.27. 21:11

Kell engedély és tök mindegy, hogy miből építed. Szélsőséges esetben akár papírból is. ;)

MajorDomus # 2010.05.27. 20:55

Kell engedély,sőt helyi adó köteles.

Fife12 # 2010.05.27. 12:57

Kivéve, ha már meglévő garázst újítasz fel, akkor sem bejelentés, sem építési engedély nem szükséges.

Bubó # 2005.05.04. 22:12

Nem.
Véleményem szerint minden építmény „ideiglenes”, csak a téglából épült tovább tart!
Tudomásom szerint a garázs építéséhez akkor is kell építési engedély, ha fából építed.

Ben # 2005.05.03. 09:40

Valahol azt hallottam, hogy ha fából építünk melléképületet, garázst, akkor nem kell építési engedély, mert az ideiglenes építménynek minősül. Igaz ez?