Osztatlan közös tulajdon


Immaculata # 2015.06.01. 08:06

Minden újonnan épült társasháznak egyetlen tulajdonosa van, az építtető. Készít egy alapító okiratot olyat, amilyet ő akar, és amikor értékesíti a lakásokat, az albetétek tulajdonosai már a meglévő alapító okiratot kénytelenek elfogadni.

Immaculata # 2015.06.01. 07:37

7-nél igen kell.

Immaculata # 2015.06.01. 07:20

Kevered a tulajdonosok számát a lakások számával.

1 lakásnak is lehet 20 tulajdonosa.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.01. 06:35

Egy személy is alakíthat társasházat. Nem ez itt a probléma.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.31. 19:21

Jaaaa... Azigaz.

MajorDomus # 2015.05.31. 18:50

Persze. Ez nem kérdés!

Az a kérdés, hogy egyedül hogyan akarja társasházzá alakítani?

,, Illetve a következő kérdésem, hogy ha társasházzá alakítanám az ingatlant,,

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.31. 16:09

Na, az pont lehetséges lenne. A telek marad közös meg a kerítés, és a bekötő vezetékek.

MajorDomus # 2015.05.31. 15:59

Nem úgy működik ez ahogy elképzeled.

És hogyan alakítanád társasházzá?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.31. 15:36

El vagytok tévedve rendesen, mind a ketten.

Dakova # 2015.05.31. 14:44

Tisztelt Hozzáértők!
Adott egy közös tulajdonú ingatlan, 2 teljesen leválasztott lakással és külön utca fronttal, de egy hrsz-al és ház számmal.
A vezetékes vizet csak olyan módon tudjuk bevezetni az ingatlan rám eső részébe, hogy a társtulajdonosom telekrésze csücskébe helyezzük el a vízóra aknát és a csöveket a kerítés mellett hozzuk végig a Mi telekrészünkre. Ebben meg is állapodtunk, hogy Nekik nincs szükségük a vízre mert nem tudnák fizetni, de a beleegyező nyilatkozatot gond nélkül aláírta a szomszéd, hogy Nekem lehessen vezetékes vizem. Az óra aknát már megépítettük amikor jött a szomszéd, hogy Ő kap-e ezért egy kis pénzt, hogy meg engedte Nekünk ezt a projektet........a kérdésem, hogy van-e bármilyen fizetési kötelezettségem a szomszéd részére ezért?
Aztán persze felvázoltam, Neki, hogy a tulajdoni hányad szerint a telek 3/4 része engem illet, de annak idején mikor leválasztották és használati megállapodási szerződést írtak jóval kevesebb telek rész jutott az Én oldalamra. Szóval ha akarnám és felmérettetném akkor az az óra akna már mindjárt nem is az Ö telekrészén lenne, de én nem akarok rossz viszonyt csak a mihez tartás végett......persze azt tudni kell, hogy a kedves szomszéd, hogy enyhén fogalmazzak nem az eszéről híres! Illetve a következő kérdésem, hogy ha társasházzá alakítanám az ingatlant akkor a tulajdoni hányad ugrik és úgy marad minden ahogy most le lett választva? Segítő válaszokat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2015.05.29. 22:31

Ezt szépen nyomtasd ki s ragaszd ki a kerítésre.
Elgondolkodik rajta ?

Judit2015 # 2015.05.29. 14:09

Kedves Forumozók!

Olyan ügyben szeretnék segítséget kérni, hogy van egy ingatlan (termőföld), ami 23 személy közös osztatlan tulajdona. Az egyik tulajdonostárs szeretné kivásárolni a többieket, ki is küldte ezt a szándékát tértivevényes levélben. Kevesen vették át, több jött úgy vissza hogy elköltözött, meghalt... Ilyen esetben mit lehet tenni, hogy a leggyorsabban módon meg lehessen kötni az előszerződéseket?!
Előre is köszönöm a segítséget.

Immaculata # 2015.05.29. 10:39

Nem szerelheti le a kaput.

Az ingatlan és a rajta lévő épületek, építmények osztatlan közös tulajdonban vannak. Beruházni, felújítani és bontani csak a tulajdonostársak előzetes engedélyével lehet - életveszély elhárítását kivéve.
Az ilyen jellegű fejlesztések költségei olyan arányban oszlanak meg a tulajdonostársak között, amilyen arányban a tulajdoni hányaduk van.

A kerítés építésének költségei, kötelmi jellegű követelés, elévülése: 5 év.

Tehát ennyi év után nincs jelentősége, hogy fizettél-e vagy sem.

A hozzájárulásod nélkül nem bonthat, ha megteszi, ugyan olyat kell visszapótolnia.

nikó51 # 2015.05.29. 09:47

Köszönöm szépen :-))))

Bocsánat, de még annyit szeretnék megkérdezni, hogy a kapuval szemben lévő kerítést a szomszéd húzta ki, akkor én nem tehetek rá az engedélye nélkül - pld. fa-elemet, nádat, vagy zöld - átláthatósági hálót ?????
A lapút is ő csinálta 15 évvel ezelőtt ( aminek a felét kifizettem papír nélkül. azt hangoztatja, hogy nem fizettem ki - leszerelheti ?

Szégyellem magam, hogy ilyenekkel kell foglalkozni - de sajnos ez van:-((((

Köszönöm fáradozását.

Üdvözlettel

Immaculata # 2015.05.28. 07:02

Nikó ügyében a jog diadalmaskodott.

Nikó 15 évig hagyta (ráutaló magatartásával hozzájárult) a tulajdonostárs által kialakított állapothoz, ezért döntött így a bíróság. Ez az idő már elegendő ahhoz, hogy a kialakult használatot véglegesnek tekintse a bíróság.

nanemaaa # 2015.05.28. 06:31

nikó51
"Szomszédod", aki egyébként nem szomszéd, hanem társtulajdonos, sajátos módon értelmezi a jog fogalmát. Úgy gondolja, hogy neki mindent szabad, míg a másiknak semmit. Önhatalmúan tevékenykedő típusnak tűnik, aki csak az erőből ért. Az osztatlan közös tulajdonú telekrészen kiskakasként őrzi a saját szemétdombját. Abban viszont valószínűleg igaza van, hogy a maga készítette kerítés az övé, így azt te nem alakíthatod át saját kedvedre. Bár megkockáztatom, ha ráaggatnál valami ponyvát, az meg a tiéd lenne, így ahhoz meg ő nem nyúlhatna, no de az ügyvédeknek és a bíróságnak is élnie kell valamiből.
Ami számomra furcsább, az, hogy mint írtad, az elkerítésből már egyszer per is keveredett, amit viszont ezek szerint elveszítettél. Abból az ítéletből, illetve annak indokolásából (amiről itt szemérmesen szó nem esett) azért ki lehetne indulni az igazságot felderítendő.

Pici78 # 2015.05.27. 22:31

Mindenkinek köszönöm az eddigi segítséget! Tehát van egy használati megállapodás, 2004-es, ha jól emlékszem. Én 2006-ban vettem, akkor miért mondta az eladó tulaj, hogy nincs használati megállapodás? Egyébként nem ő írta azt alá, hanem egy még korábbi tulaj.

MajorDomus # 2015.05.27. 21:51

Na látod!

Fóliázd be a kaput és kerítést, arra mindkettőt lebontja, s megoldódik a 15 éves vita.

nikó51 # 2015.05.27. 14:49

Üdvözletem Mindenkinek !

4 lakásos kertes házrészben lakom. Anno leválasztott a közös bejáratról a szomszéd amíg nyaralni voltam. Kaput és kerítést csinált, nekem hagyva 1.30 cm-es bejáratot.
/Biróssági ügyünk is volt ebből, mivel a kocsibeállási lehetőséget nem adta meg. A Birósság úgy döntött, ha eddig / kb. 10-15 év/ jó volt akkor legyen továbbra is jó a mostani helyzet
Szeretném megkérdezni, hogy rakhatok-e arra a kerítésre amit a szomszéd húzott ki, bármilyen átláthatóságot gátló pld. nád, zöld-háló, vagy fa kerítéselem ami 180x180 cm.
A bejárattal szembe állva az ominózus kerítés nekem a jobb oldalamon van.
A szomszéd azt mondja, hogy nem rakhatok fel semmit, mert akkor ő leveszi, mert övé a kerítés. Sőt azt is sms-te, hogy a kaput amit annó ő csináltatott - amit én soha nem kértem tőle - azt is leveszi. Megcsinálhatja ?
Előre is köszönöm a választ.
Üdvözlettel: nikó

lajcsó # 2015.05.27. 04:45

Ptk 5:79. §(1)bek: "Ha a határozat az okszerű gazdálkodást sérti vagy a kisebbség jogi érdekeinek lényeges sérelmével jár, a kisebbség a határozatot a bíróságnál megtámadhatja. A megtámadásnak a határozat végrehajtására nincs halasztó hatálya; a bíróság a végrehajtást szükség esetén felfüggesztheti."
Ennyit tehetsz!

Immaculata # 2015.05.27. 02:48

Szerződés kötőereje?

MajorDomus # 2015.05.26. 20:14

Tudod idézni a jogszabályt?

Wildmann # 2015.05.25. 11:59

A megoldás ott keresendő, hogy azon jogokat lehet megszerezni, amely az előzőnek is volt.

Azaz ha volt használati megállapodás, akkor azzal együtt.

MajorDomus # 2015.05.25. 10:11

Imma

Nem vitatkozom arról amihez nem értek.
Én úgy tudtam hogy a használati megállapodás az új tulajra nem kötelező érvényű, mert az a mindenkori tulajdonosok között szabályozza a terület megosztását.
Nem tudom mi erre a jogszabály?

Immaculata # 2015.05.25. 07:18

Okirat nem jó példa,
De erről nem vitázom

Sóhajt. Hát még te is? Szerződésen alapuló, ezért a tulajdonos átruházásnál csak annyit jogot adhat tovább, mint amennyivel rendelkezik.
Ha a kizárólagos használati szerződés valamiben korlátozza, akkor az új tulajdonost is korlátozni fogja.