Osztatlan közös tulajdon


Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.29. 09:44

Milyen másik ház?

Lilu88 # 2018.08.29. 09:32

Tisztelt Mindenki!
A szomszedomban közös osztatlan tulajdon van. Ott él egy idős nő és a fia. A nőnek van 1/3 haszonélvezeti joga, a fia meg csak úgy beköltözött és átépítette a fészert magának. A 2/3 haszonélvezeti joggal rendelkező bácsi már nem ott él hanem otthonban és a bácsi házrészének a fia a tulajdonosa.
Az idős nő fiával állandóan baj van. Csendháborítás stb.
A másik ház tulajdonosa nem egyezett bele hogy a pasi beköltözzön az anyjához. Ilyenkor van rá esély hogy valahogy kilaoltassuk vagy mit lehet tenni ?
Válaszokat előre is köszönöm !

drbjozsef # 2018.08.28. 09:05

Persze. Miért ne tehetné? Te is kérheted, ő is kérheti. A tulajdonjognak nincs közvetlen köze a birtokláshoz.

És a bíróság meg is fogja szüntetni, ha se Te, se ő nem tud fizetni a másiknak, végső esetben árverezik az egészet.

tatabanyai # 2018.08.28. 07:43

Sziasztok! Remélem jó helyre teszem fel kérdésemet. Lakás tulajdon fele az enyém, másik felét vègrehajtás keretében nem beköltözhetően vásárolták meg. Most a fél közös tulajdon megszüntetése iránt akar pert indítani, ezt megteheti, ha az ingatlant nem kapta bírtokba???

drbjozsef # 2018.08.27. 19:13

Engedélyed nélkül eladhatja, de a tudomásod nélkül nem : elõvásárlási jogod van, ha apád megkötötte valakivel a szerzõdést, köteles neked megküldeni, és a helyébe léphetsz, ha tudsz ugyanazokkal afeltételekkel fizetni.

De mondjuk elajándékozhatja a részét a tudomásod nélkül simán.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.27. 16:50

elvileg az én hozzá járulásom nélkül nem tudja ezt megtenni.
De.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.27. 16:49

A ház nincs megosztva, vagyis nincs kijelölve hogy melyik helyiség használatára ki jogosult kizárólag, stb.
Mert az egész kizárólagos használatára ő jogosult.

cipeke # 2018.08.27. 13:34

Üdvözletem!
Először is elnézést kérek ha az általam előadott kérdés/probléma kör már felvetődött de jelenlegi idegállapotom és a probléma sürgőssége miatt nem tudom végig olvasni az összes előző bejegyzést.
A probléma amellyel kapcsolatban a fórum résztvevőinek tanácsát kérem, dióhéjban:

Édesanyám tavaly év végén bekövetkezett halála után, édesapám és az én közös, osztatlan tulajdonunkba került a XVI. kerületi, kertvárosi kis ház amelyben édesapám lakik és örökös haszonélvezeti joga van. A ház nincs megosztva, vagyis nincs kijelölve hogy melyik helyiség használatára ki jogosult kizárólag, stb.
Sajnos azóta annyit változott a helyzet hogy édesapámat behálózta egy 35 év körüli 3 gyerekes roma hölgyemény. Nem tiszta egyenlőre hogy lakás maffia ügyről van e szó vagy a hölgy csak ingyen szeretne néhány millióhoz jutni. Tény az hogy egyenlőre úgy tűnik édesapám önként támogatja a hölgyet. Továbbá odáig fajult a helyzet, hogy közölte: ő el fogja adni az ő részét valakinek...amiről gondolom hogy butaság hiszen elvileg az én hozzá járulásom nélkül nem tudja ezt megtenni.

Kérdésem: El tudja e adni az ő részét az édesapám, esetleg úgy hogy egy hozzám hasonló, jogilag analfabéta vevőnek meghirdeti eladásra az ő részét a hozzájárulásom nélkül?

Toto002 # 2018.08.26. 07:32

Köszönöm a választ.

nonolet # 2018.08.25. 18:33

Nos, az OSZTATLAN KÖZÖS ingatlan tulajdon LÉNYEGE,
hogy alapban...

1.

  • MINDEN tulajdonos
  • az EGÉSZ ingatlant
  • EGYFORMÁN használhatja

Hisz: osztatlan és közös a tulajdonuk.

Azaz NEM KONKRÉT természetbeni ingatlan része van abban valakinek,
hanem CSAK!!! valamekkora eszmei tulajdoni része van.

Ezért alapban nem sajátíthat ki és nem zárhat el részeket benne senki a másik elől.

2.
DE!!! csak úgy használhatja minden tulajdonos,
hogy
az ő használata a többi tulajdonos érdekét NE sértse!

3.
AZONBAN....
Az 1. és 2. pont változik, akkor
HA a tulajdonosok között KIALAKUL
egy "Használati megosztás"-i rend.
Azaz eldöntik, hogy

  • ki és mit használhat KIZÁRÓLAGOSAN
  • mi marad KÖZÖS használatban
  • mik a használati korlátok/szabályok

Ez a "Használati megosztás" kialakulhat 3 úton-módon.

  • a már régóta szokásos és nem vitatott használat alapján
  • KÖZÖS meggyezéssel
  • Perben, ítélet alapján

A kialakult "Használati megosztás"-t

  • ÉSSZERŰ írásba foglalni
  • aláírni mindenkinek + 2tanúnak
  • aztán betartani....

HA NEM tetszik valakinek a kialakult használat,
akkor 2 úton tud rajta változtatni.

  • KÖZÖS meggyezéssel (ideértve a többi tulaj beletörődését is)
  • PERBEN, ítélettel

-

A fentiek alapján tehát a használat joga-módja és tulajdonjog kapcsolata kiderült.

VAGY minden közös és egymás érdeke kímélendő

VAGY van/lesz "Használati megosztás" és akkor az megmondja, mi hogy van-lehet.

Toto002 # 2018.08.25. 16:12

Az ügyvédem szerint nekem is jogom lenne az egészhez,de én elöbb szeretnék " barátságosan" megegyezésre jutni.Ha nem muszáj nem akarok jogi útra menni.

nonolet # 2018.08.24. 18:25

"Az első megbeszélésen én be sem mehettem az üzlet első felébe mert ahhoz semmi közöm a tulajtárs szerint, tehát ő engem már akkor akadályozott a megtekintésbe."

Vagy csak közölte a "régóta kialakult" használati módot?

Mit ír a szerződésed?!
Mit vettél, mit van jogod használni?

Ha nem ír semmit, akkor honnan tudtad anno,
hogy: PONTOSAN MIT VESZEL/SZERZEL meg?!

Toto002 # 2018.08.24. 16:49

Az üzlet mellett van egy elhanyagolt terület(ami közös),amiben kb 1-2 m- es a gaz, gondolom a régi tulajt ez nem zavarta,mert évek óta így van.De én le szeretném vágatni(1000 négyzetméter), gondolom az lehetne közös költség?

Toto002 # 2018.08.23. 19:16

A jelenlegi bérlőnek régen is csak az egyik tulajdonossal volt szerződése,tereprendezés fejében.Az első megbeszélésen én be sem mehettem az üzlet első felébe mert ahhoz semmi közöm a tulajtárs szerint, tehát ő engem már akkor akadályozott a megtekintésbe.

nonolet # 2018.08.23. 15:58

Nem biztos, hogy nincs
Lehet, hogy csak nincs írásban!

Mivel a régóta kialakult használati szokás is "szerződés" csak nincs leírva.

De ezt te tudod... te ismered helyzetet.

- -

Alapvetés:

1.
Az osztatlan közös tulajdont MINDENKI EGYFORMÁN jogosult használni.

NEM CSAK a saját tulajdoni hányadát hanem az EGÉSZET!!!!

Hisz

  • osztatlan

és

  • közös

2.
DE!!!!!!
Csak úgy, hogy ezzel a többi tulajdonos érdekeit ne sértse.

3.
Viszont a költségeket, a károkat és a hasznokat
a tulajdoni hányadok szerint osztják fel.

- -

HA a fentiektől eltérnek, akkor 3 est lehetséges

1.
A többiek beletörődnek abba a döntéseb amit valaki hozott.
Így vitatás híján nyilván az lesz amit kierőszakolt.
Idővel ebből lesz a "régóta kialakult és elfogadott" használati mód.

HA vitatják, akkor...

2.

VAGY
KÖZÖSEN MEGEGYEZNEK és onnantól az lesz amiben megegyeznek.
(ezt célszerű írásba rakni)

VAGY
PERRE mennek és az lesz amit a bíróság ítél.

- -

EGYOLDALÚAN felrúgni egyik esetet sem sima ügy!
(kialakult/szerződéses/ítélt)
Mert BIZONYÍTANI kell, hogy ALAPOS és NYOMÓS ok van változtatásra.
Azaz perképes indok kel hozzá, ha vita lakul ki.
(Persze a felrúgod és beletörődnek is működhet éppenséggel, de ritkán szokott beválni)

Tehát, ha változtatni akarsz, akkor 3 lehetőséged van.

1.
KÖZÖS megegyezés szerződés kötés írásban.
Ez "ingyen van" és gyors is lehet.

2.
PER indítás és az ítélet megmondja a tutit.
(sokára és drágán tipikusan)

3.
Egyoldalú változtatás, harc indítás.
HA beletörődnek, nyertél...

HA NEM akkor az 1. vagy a 2. jön képbe újra.

- -

Röviden:

Üljetek le és EGYEZZETEK MEG !!!!!
Abban ami mindkettőtöknek elfogadható.
Írjátok le+alá és aztán tartsátok be.

Vagy indul a háború, ami egyik félnek sem lesz jó...

El kell dönteni, hogy

  • ki-mit használ KIZÁRÓLAGOSAN
  • ki-mit fizet kizárólagosan (pl. a saját része felújítását)
  • mi marad közös használatban
  • miként fizetitek a KÖZÖSBEN maradó részen szükséges átalakításokat
  • miként fizetitek a közös rezsit

Javaslat:

GONDOLD végig mindezt
ALKOSD meg a szerződés tervezetet (tisztességesen!)
TERJESZD ELŐ a másik félnek... javaslatként
AZTÁN alkudjatok meg :-)

Igazából két írást csinálj.

1.
A most egyszer szükséges átalakításokról
Részletes tervek! és mellé a költségek.
Valamint ezen 1X-i költségek elosztásáról.
(mivel ez egyszeri eset csak)

2.
Az átalakítás utáni új kialakítás használati módjáról "üzemszerű" működésről, költségeiről.
(ez lesz a használati szerződésetek valójában)

- -

Hajrá!

Reménykedj, hogy értelmes a tulajdonos társ... és együtt működik, tárgyal, nem viszi el a perig a dolgot.

Toto002 # 2018.08.23. 15:12

Még nincs használati szerződés.A másik tulaj azt akarta hogy az ő bérlője marad az első részben (minket kizárva az egészből)átjárva a hátsó részben ahol a mosdó ,wc van.De most kibérelnék a hátsó részt,csak azt a két oldali bejárást kellene valahogy megoldani.Csak én nem szeretném fizetni egyedül, mivel az első rész bérlője nekem nem fizet semmit.

nonolet # 2018.08.23. 14:58

"A mosdót és a mellékhelyiséget kellene először két oldalról bejárhatóvá tenni.Azt nem tudom ez közös költségként kellene megoldanunk?"

MIT mond erről a használati megosztási szerződés?!

Alapvetés:

1.
MINDEN KÖZÖS és TULAJDONI HÁNYADOK arányban kell állni közösen a költségeket IS.

2.
Kivéve!

Ha van használati megosztás és az mást mond.

vagy

A tulajdonosok másban EGYEZNEK MEG egy konkrét esetről.
(ez esetben az alkalmi egyezséget érdemes írásba foglalni és aláírni mindenkinek)

- -

Éppen azért, hogy ne kelljen mindig mindent közösen fizetni vagy esetenként egyezkedni...

Szokás inkább megkötni a használati megosztási szerződést.

Amiből kiderül, hogy

  • ki és mit használhat kizárólag
  • ki és mit fizet egyedül
  • milyen KORLÁTOZÁSOk vannak az egyes részekre

    (pl. nem adhatja bérbe kocsmának..)

  • mi marad közös használatban
  • mi a közös használat házirendje
  • miként fizetik a közös költségeit
  • és minden más, amit fontosnak tartanak tisztázni...
nonolet # 2018.08.23. 14:50

Mindennek a fele...
Hacsak nincs MÁST kimondó használati megállapodás.

Toto002 # 2018.08.23. 14:38

Mi számít bele a közös költségbe 1/2 tulajonrésznél?Közmű, fűnyírás, átalakítás hogy mind a ketten tudjuk használni külön-külön?

drbjozsef # 2018.08.23. 13:11

Ez egy ilyen dolog. Amelyik vevőd nem kockáztat ennyit, nem veszi meg.

Nem lehet hirdetni? Miért, az elővásárló kitörli a hirdetést a zinternetbűl? Ugyanmár.

Az elővásárlási jogosult szándéka akkor fog kiderülni (ha ő nem akarja előbb), amikor megkötötted a szerződést egy vevővel, és elviszed neki, hogy be akar-e lépni?

Teljesen korrekt ez. Ez az osztatlan közös tulajdonnal jár. Ha szerinted nem jó ez így, vedd meg tőle Te a részét, és akkor egyben adhatod el annak akinek és amikor és ahogy akarod.

alovererus # 2018.08.23. 13:07

Köszönöm a választ, ezzel tisztában vagyok, azonban ahogy irtam is, nem tudjuk az ingatlant megfelelően hírdetni, korlátozza a lehetőségeket az előváráslásra jogosult. A vevőkkel szemben nem korrekt, hogy komoly ajánlatot tesznek és az elővásárlásra jogosult mégis belép a vásárló helyére akkor nem lesz a vevőé az ingatlan. Ingatlanközvetítők sem akarnak szerződést kötni az értékesítésre amíg nem tisztázódik az elővásárlásra jogosult szándéka.

drbjozsef # 2018.08.23. 13:04

Egyébként írásban, előre lemondhat az elővételi jogáról a jogosult, ha akar, vagy írásban nyilatkozhat, hogy csak X összegig él a jogával. De a Te eseted nem tűnik ilyennek...

(Mellesleg, ha csak ez a baj, lehet a szerződésbe olyan feltételt bevenni, ami igencsak megnehezítheti az elővásárló helyzetét. Nem minden ilyen machináció szabályos, sőt, de a főszabály, hogy az elővásárló AZONOS FELTÉTELEKKEL lép be a szerződésbe.)

drbjozsef # 2018.08.23. 12:43

Nincs ilyen.

Az elővásárlási jog lényege, hogy megkötött szerződésben lép az ottani vevő helyére azonos feltételekkel. Nincs olyan, hogy valaki megvenné, de ha az elővásárló akarja (mondjuk a tulajdonostársammal haragban vagyok), akkor inkább mégsem kötöm meg. Aki ilyen tulajdoni hányadot vásárol, kalkulálja ezt bele, pont. Lehet jófej az elővásárlási joggal bíró, hogy megmondja, mennyiért nem kell neki, de nem köteles (sőt, hazudhat is, és mégis élhet a jogával).

Nem az elővásárlónak kell vételi ajánlatot tenni. De ha tesz, mire mész vele? Ezzel nem mond le a jogáról, ha elutasítod, mert keveset ajánl, attól még beléphet egy magasabb összegű szerződésbe, ha akar.

alovererus # 2018.08.23. 10:47

Tisztelt Fórumozók!
Osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan 50%-ának tulajdonosa a hányadát el kívánja adni. Jelezte az elővásárlásra jogosult tulajdonosnak a szándékát, hogy nyilatkozzon szeretne e ajánlatot tenni. A választ elodázta, és azt mondta ha lesz egy ajánlat átgondolja hogy él e az elővásárlási jogával. Tehát meg kívánja venni, de amíg nem szükséges nem kíván sem ajánlatot tenni, sem pénzt befektetni. (jelenleg az ingatlan másik felét használja). Ez az eladónak hátrányos helyzetet idéz elő, mivel az érdeklődő vevők és ingatlan közvetítők sem szertenék kockáztatni, hogy az elővásárlási jogosult mégis él a jogával.
A kérdésem, hogyan lehetne az elővásárlási jogosultat olyan helyzetbe hozni, hogy tegye meg ajánlatát, vagy nyilatkozzon, hogy bizonyos összeg felett már nem kívánja megvenni az eladó 50%-ot. Van olyan ingatlan közvetítő aki ezért nem is szerződik az értékesítésre, tehát kevesebb érdeklődő vevő tud ajánlatot tenni a vásárlásra.
Köszönöm!

Toto002 # 2018.08.23. 10:41

Nálunk a közművek intéződnek,eljutottunk idáig.Az üzlethelyiségben 1/2 tulajdonunk van most is,de a mellette lévő közös udvarnak már a 3/4 része a miénk.Most szeretnék csinálni egy használati tervezetét,mert lenne bérlő az üzlet másik felére is. A mosdót és a mellékhelyiséget kellene először két oldalról bejárhatóvá tenni.Azt nem tudom ez közös költségként kellene megoldanunk?Valamint a közös udvar fűnyirása is közös költség lenne( arányosan elosztva)?