Osztatlan közös tulajdon


Szomorú örökös # 2017.11.15. 18:42

ágota78

Ha a te neveden futnak a közüzemi szolgáltatások, akkor kérjél a szolgáltatóknál szüneteltetést gázra-villanyra (vízre sajna nem nagyon tudsz). Ha nem ő a szerződő fél, akkor laikusként úgy gondolom, sokat nélküled nem tehet szerintem a szolgáltatónál. Más kérdés, hogy ehhez be kell majd menned a házba beengedni a szolgáltató embereit, hogy a szüneteltetést elvégezhessék.

ágota78 # 2017.11.15. 18:33

Örömet okoz neki a szituáció, káröröm. Valószínűleg ki akarnak túrni az ingatlanomból így vagy úgy.

nonolet # 2017.11.15. 18:17

A jelenlétét, sehogy.

Joga van ott lakni, ha a másik tulaj "befogadta" valamilyen jogcímen.

Hisz minden tulajdonos a teljes ingatlant használhatja/hasznosíthatja.

Azzal a korlátozással, hogy

  • a használat/hasznosítás módja
  • a többi tulajdonos
  • jogos érdekét nem sértheti.

Vagyis, a beköltözést nem tudod gátolni.
Csak használat módját-terjedelmét.

Vita esetén...

  • vagy megegyeztek egymással
  • vagy perben dönt a bíróság

Erővel kirakni/kizárni sem tudod, mert akkor jogos birtoklásban sérted, ezért vissza fogják rakni...

- -

A fő kérdés, hogy mi a tulajdonos társ VALÓDI célja?!
Ezzel a lépéssel...

Alapban kb. 3 értelmes célja lehet.

  • olcsón akarja megvenni tőled a részed
  • jó áron akarja eladni neked a részét
  • díjat akar szedni az ő részének az általad történő használatáért

Szerinted melyik játszik?

ágota78 # 2017.11.15. 18:06

Hogy tudnám jogilag megakadályozni a jelenlétét? Milyen lépéseket lehet tenni?

nonolet # 2017.11.15. 17:38

ágota78

Joga volt beköltöztetni... ő is tulajdonos.

HA sérti az érdeked, majd beperled.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.15. 17:29

Mi a kérdés?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.15. 17:29

Mi a kérdés?

ágota78 # 2017.11.15. 17:20

Sziasztok!

Van egy közös ingatlanunk fele fele arányban egy másik tulajdonossal. A tulajdonostárssal a viszony megromlott.
Távollétemben beköltöztette egyik nem kívánt ismerősét, aki nem hajlandó elhagyni a házat a kifejezett tiltásom ellenére sem. Fogyasszák a rezsit az én káromra, nem törődnek semmivel, úgymond kiröhögnek. Mindent megtesznek együtt, hogy háttérbe szorítsanak és kiidegeljenek.
Undorodom az illetőtől így nem tudok egy légtérben lenni vele egy percet se, mert idegesít a jelenléte, már már tettlegességig fajul a helyzet.

Előre is köszönöm a segítő jellegű hozzászólásokat!

nanemaaa # 2017.11.07. 07:49

bananszoknya
A 20 éve elmulasztott társasház alapító okirat módosítása a megoldás.

drbjozsef # 2017.11.07. 07:46

Egyébként az első teendő a tulajdonostársakkal való megbeszélés, megegyezés. Aztán egy ügyvéd keresése.

drbjozsef # 2017.11.07. 07:40

Mi a célod? A közös ingatlan szétosztása, hogy 1/1 tulajdonosa legyél annak a résznek, aminek most kizárólagos használója vagy?

Alapesetben megegyeztek ügyvéd előtt egy szerződéssel, és kéritek a földhivatalt az ingatlan megosztására, és kaptok mind külön helyrajzi számot.

Ha vita van (pl. a fal helyén, vagy hogy ki viselje a költségeket, vagy az egyik tulajdnostárs nem is akarja a megosztást), akkor vagy szintén megállapodtok, és akinek több területe van, kompenzálja a többieket pénzben mondjuk, vagy ha nincs megállapodás, akkor bármelyik tulajdonos kérheti bíróságon a közös tulajdon megszüntetését, de ha a térképtől és a régi szerződésektől eltérés van, akkor ítélhet a bíróság is kompenzációt.

Mivel az ingatlan természetben megosztható, hiszen már meg is van osztva, gondolom, nincs jogi akadálya sem a szétválásra.

bananszoknya # 2017.11.06. 19:25

Utana kellett pontosan nezzek!! A tulajdoni lap es egyeb dokumentumok szerint kozos tulajdon, azaz a mi harmunke. Talaltam egy ingatlanhasznalat szabalyozasi szerzodest is, amiben letisztaztak, hogy ki melyik oldalt hasznalhatja es, hogy ezek kizarolagos hasznalatba kerulnek hozzam illetve a masik oldal hozzajuk, tovabba szerepel benne, hogy jogutodokra kiterjedo kotelezo hatallyal. Ez egy ugyved altal ellenjegyzett maganokirat. No ebben az esetben merul fel a kerdes, hogyan tovabb ha egyaltalan erdemes es szukseges tovabmenni.

nonolet # 2017.11.05. 14:11

Kinek az osztatlan közös tulajdona a garázs?

A társasházé magáé (azaz nem külön tulajdon) ?
és ti valójában csak a kizárólagos használói vagytok

vagy

CSAK a ti hármótoké, azaz különtulajdon, de közösen tulajdonioljátok?
és így nem csak a kizárólagos használói vagytok, hanem valóban tulajdonosok

bananszoknya # 2017.11.05. 14:00

Kedves Forumozok,

A segitsegetek szeretnem kerni, a kovetkezo helyzet megoldasanak megkozeliteseben:

Budapesten, 4 beallos garazs a tarsashaz aljaban 2 bejarattal 2-2 kocsi tarolasara alkalmas helyiseg. 20 evvel ezelott az baloldali helyseg a tarsashaz beleegyezesevel levalasztasra kerult a mellette levotol teglafallal, majd uzlethelysege alakitottak, amire meg is kapta az engedelyt. Igy uzemelt 20 evig. A friss tulajdoni laps szerint a teljes garazs osztatlan kozos tulajdon, melynek 2/4-es resze enyem, 1/4 es 1/4-ed pedig az egyik lakas tulajdonosae es a felesegee (akik ezt nemregiben orokoltek meg) Az uzlethelyseg az enyem. Hogy tudnam az a helyzetet letisztazni, amit sajnos 20 evvel ezelott nem tettem, hogy az uzlethelyseg 1/1 az enyem legyen kulon helyrazi szammal a masik resznek szinten jogilag tiszta es egyseges gazdaja legyen, valamint a kettonk kozotti ami helyel kozzel pontosan kozepre epitett fal es legalis elvalasztasnak minosuljon es se en se a masik fel ne vitassa, hogy esetleg par centivel is mas iranyba kellene epiteni.
Milyen papirokat kell ehhez beszerezzek mielott ugyvedhez fordulok, mi kell a tarsashaztok, mi a masik tulajdonostol, mi tolem? Elore is koszonom a segitseget.

MajorDomus # 2017.10.19. 20:14

Erről beszéltem!
Csak legyen róla jegyzőkönyv!
Vagy megállapodés irásban!

Szilagyi81 # 2017.10.19. 17:15

Mi van akkor, ha az 1. szomszéd beleegyezik? Akkor nagyon már meg sem kell kérdezni a középső szomszédot ha jól gondolom, mert szótöbbség dönt. Arrol nem is beszélve, hogy nekem van a legnagyobb tulajdoni hányadom a középső lakonak van a legkevesebb.

"A közös tulajdon birtoklása, használata, hasznosítása ügyében a tulajdonostársak szótöbbséggel határoznak, a szavazati jogok mértéke a tulajdoni hányadokkal arányos."

MajorDomus # 2017.10.18. 18:08

Akkor közös döntés!

Szilagyi81 # 2017.10.18. 17:35

Azt akartam írni, hogy külön hsz van, de megnéztem az adásvételit és 1 van.
Résztulajdoni illetőségem van 357/876-od

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.18. 17:20

Persze, hogy van helyrajzi szám. De hány? 4? 5? 2? Vagy csak 1?

Szilagyi81 # 2017.10.18. 17:11

Csak az út! Van helyrajzi szám.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.18. 17:03

Nem az egész ingatlan közös tulajdon véletlenül? Hány helyrajzi száma van?

Szilagyi81 # 2017.10.18. 16:50

Sziasztok!
Adott egy 3 lakásos sorház, amely előtti út osztatlan közös tulajdon.Én a legutolsóban lakom, szóval én előttem senki nem jár el. Jogomban áll e megkérdezés nélkül a házam előtt díszkavicsot lerakni, vagy sövényt ültetni? Nyilván saját költségen.
Az első lakóval jóban vagyok, szóval ő tuti megengedné. Középsőt kihagynám ha lehetséges..
Válaszokat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2017.10.16. 18:45

Kell egy használati-megosztási szerződés.

nonolet # 2017.10.14. 23:45

A pince-padlás-feljáró KÖZÖS használatú rész! egyelőre.
Így aztán jogosan használja mindenki!
Ezért a teraszod is KÖZÖS használatú e miatt... jobb híján.

A feljárót (ha mód van rá) át lehet helyezni
csak éppen KÖZÖS döntéssel!!! másként nem.

Mivel közös tulajdon az ingatlan, így
MINDENT közös döntéssel lehet variálni.
CSAK!!!!!!!!

- -

Persze átalakulhattok társasházzá...
Akkor a lesznek kizárólagos tulajdonok ÉS közös tulajdonok.
(nomeg kell közös képviselet, közös költség, stb.)

nonolet # 2017.10.14. 23:37

"Ő most ezzel gyakorlatilag szinte elfoglalná a lakásom előtti kertrész felét, én pedig tolódnék arrébb a szélső szomszéd felé, tehát belógnék az ő háza elé. "

Hát ugye alapból igaza van.
A tulajdoni arányok alapján kell felosztani a kertet is.
Ha kizárólagos használatok lesznek.

Tehát: mérjétek fel az összes kertnek minősülő/szánt területet m2-ben.

Aztán osszátok el a tulajdoni hányadok szerint a felmért m2-t.

Neked pl. a felmért összes kert területből.

A kertterület/100*20=... m2 jár.
Ez kiméred magadnak és kész.

Neki jár kertterület/100*x=... m2
És így tovább mindenkinek.

- -

Azaz NEM telket kell elosztani,
hanem csak KERT terültet!!!
Mivel ezen van a vita....