autó vásárlás,átírás


wers # 2021.02.15. 08:50

*-) szeretek én veled játszani

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.15. 08:40

megvan két-három éven belül.
Mondtam, hogy nehézkes. De nem lehetetlen - ahogy te mondtad. :P

wers # 2021.02.15. 07:09

Csak mert ha a birtokba adás lenne, akkor befigyel egy-egy bírság az eladónak is és a vevőnek is a bejelentési/átírási kötelezettség miatt.

Kérdés még a biztosítás, az eladó nem tudja felmondani érdekmúlás miatt, és a gépjárműadót is nekik fogja a jegyző küldeni (utólag lehet egy új pert indítani, kinek kellene ezt viselnie).

Tényleg ugyan az a végeredmény.

drbjozsef # 2021.02.15. 06:58

Természetesen a szerződés megkötésének időpontjára. De szerintem nem ezt akartad kérdezni...:)

wers # 2021.02.15. 06:49

Milyen dátummal fogja a bíróság megállapítani az adás-vétel érvényességét?

wers # 2021.02.15. 06:38

Ez azért ugye megvan két-három éven belül.

(vevőnek ölébe pottyant az autó? Vagy postán küldték előre utalás után?)

Ha ez egy mikró lenne, ki bánja. Ha van olyan balga a vevő, hogy szerződés nélkül fizet ki egy autót megérdemli, hogy pereskedjen a szerződésért, hogy még használhassa is.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.15. 06:27

Konkrétan lehetetlen.
V evő felhívja az eladót, hogy az átírás érdekében foglalják írásba a szerződést. Az eladó ezt megtagadja. A vevő bírósághoz fordul tulajdonjoga megállapítása iránt. A bíróság ítélettel megállapítja, hogy a jármű tulajdonosa a felperes. Az ítélet alkalmas arra, hogy nyilvántartási bejegyzés alapjául szolgáljon.

Sic erat demonstrandum.

wers # 2021.02.15. 05:04

Nincs forma kényszer. Még szóban, sőt ráutaló magatartással is érvényes. Más kérdés, hogy úgy nehézkes az átíratás.

Nehézkes? :D Konkrétan lehetetlen. Sokszor még az írottal is, ha az nem felel meg a jogszabályban meghatározottakkal.

Legtutibb az írószerboltban kapható nyomtatvány, az biztosan megfelel érvényes szabályoknak.

Sokak hite szerint a házasság a nászéjszakától érvényes (aktív éjszakától ;) ), de önmagában talán nem elég.

Zoltanuss # 2021.02.14. 17:46

Köszönöm.
Tehát az okmányiroda !

És nem a Vatikán !!!

gerbera317 # 2021.02.14. 12:55

Adásvételi szerződést kell írni. Ha nem tudsz egy ilyet megszerkeszteni, akkor keresel mintát a neten.
Az adásvételt az eladó és a vevő is köteles bejelenteni az okmányirodán. A vevő egyidejűleg a nevére írhatja a járművet.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.14. 12:30

Nincs forma kényszer. Még szóban, sőt ráutaló magatartással is érvényes. Más kérdés, hogy úgy nehézkes az átíratás.

Zoltanuss # 2021.02.14. 10:36

Üdvözlet !

Az egyik cs.tag eladná az autóját.
Nem jelentős a vételár... 200 eft .
Milyen nyomtatványok szükségesek ?
Ill. a szerződés formanyomtatvány köteles vagy elegendő egy a formaságoknak megfelelő sk. szerződés ?
A kocsi biztosítása 21 -re befizetve, a műszaki okt.
végén jár le.

Elvileg a vevő intéz mindent. De azért csak van valami bejelentési kötelezettség az eladó részére is ??

Pl. ha a vevő nem jelenti be és balesetet okoz ??

Forgalmi, törzskönyv és adó igazolás ? Kell még más ?

wers # 2021.01.07. 07:31

Ja! Hogy kézzel ezt is ráírták.

De ő szerintem nevet is akarna, mert azt reméli azzal igazolja, hogy vezetheti.

Szerintem sok értelme egyiknek sincs :) Mármint névvel nem is lehet. Arra ott van a törzskönyv. Forgalmiban csak egy név szerepelhet, aki felelős érte.

drbjozsef # 2021.01.07. 07:15

Nem, csak annyit hogy "a gépjármű közös tulajdon".

wers # 2021.01.07. 06:38

Mit írtak be, hogy x.y. üzemben tartó + hozzá, hogy x József tulajdonos?

drbjozsef # 2021.01.07. 06:21

Nem?

Nekem speciel külön beleírták a forgalmiba. Igaz, nem a tulajdonosok nevét, meg hányadokat, csak annyi feljegyzést, hogy a gépjármű közös tulajdon.

Amúgy a többiben igazad van : hogy vezethesse, ahhoz tök felesleges, ahhoz semmi köze nincs.

wers # 2021.01.07. 06:08

Sőt, attól, hogy tulajdonrésze van a gépjárműben attól még nem biztos, hogy ő is használhatja. Erről az üzembentartó rendelkezik.

wers # 2021.01.07. 05:44

a forgalmiban nem lehet feltüntetni, hogy két tulajdonos van? Csak, hogy például igazolni lehessen, hogy milyen jogon vezeti valaki az autót

Nem. De az sem előírás, hogy csak a tulajdonos vezetheti az autót. Emiatt nem szükséges, hogy tulajdonjogot szerezzen.

Lehet írni egy engedélyt vagy megbízást annak a személynek, akinek a tulajdonos megengedi a kocsi használatát.

Adásvételire egy példát esetleg tudsz mutatni?

Papír-írószer boltokban lehet kapni. A hivatal is azt szereti, könnyebben ellenőrizhető, hogy minden szükséges adat szerepel-e a szerződésben. Arra kell vigyázni, hogy a szerződő felek aláírásánál nem önindigós, ott minden oldalt egyesével alá kell írni.

Ugyanez le is tölthető sok oldalról. 4 példány szükséges. 1-1 a hivatalnak, 1-1 a szerződő feleknek.

alexanto # 2021.01.07. 04:59

drbjozsef,

Köszönöm, egyébként zöld rendszámos járműről van szó, úgy tudom ott nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, jól tudom,?

csak az új törzskönyv és forgalmi kiállításának díját

Másik kérdésem, hogy a forgalmiban nem lehet feltüntetni, hogy két tulajdonos van? Csak, hogy például igazolni lehessen, hogy milyen jogon vezeti valaki az autót, pl külföldre utazás esetén, ha az üzembentartó nincs ott.

Adásvételire egy példát esetleg tudsz mutatni?

drbjozsef # 2021.01.06. 06:03

alexanto,

Itv.24.§(5) Gépjármű, pótkocsi tulajdonjoga, illetve gépjárműre, pótkocsira vonatkozó haszonélvezeti, használati jog meghatározott hányadának megszerzése esetén a megszerzett hányadra arányosan eső illetéket kell fizetni.

Írtok egy adásvételi szerződést, a törvény által előírt alakisággal, be egyértelműen kiderüljön belőle, hogy a tulajdonjog 1/2 hányadát szerzi meg a vevő.

A törzskönyvben mindkét tulajdonos szerepel, de a forgalmit csak az egyik nevére állítják ki, ha van üzembentartó, akkor értelemszerűen az övére.

KGFB szerintem nem változik, a CASCO viszont lehet hogy igen, mert a ott a tulajdonos személye is számít(hat), ezt az adott biztosítótól kellene megkérdezni.

alexanto # 2021.01.05. 18:58

Üdvözlöm!
Autót szeretnénk közös tulajdonba venni, a jelenlegi tulajdonos 50%-ban továbbra is tulaj illetve üzembentartó lenne, de lenne egy új, 2. tulajdonos is. Kérdésem, hogy mi ennek a pontos menete, hogyan lehet az autót közös tulajdonba venni? Adásvételi szerződésben megjelölni, hogy az 50% tulajdoni hányadot adja el? A közös tulajdon hogyan jelenik majd meg a törzskönyvben illetve a forgalmin? Ha az üzemben tartó személye nem változik, akkor a kötelező és casco lehet folytonos, vagy újra kell őket kötni a részleges tulajdonos váltás miatt?

Köszönöm

gerbera317 # 2020.12.31. 10:10

A műszaki vizsga legyen az új tulajdonos gondja. Itt az a kérdés, hogy köthet-e valaki adásvételi szerződést úgy, hogy nincs bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye. Szerintem köthet, mert a cselekvőképességnek nem feltétele a bejelentett lakcím. Az egy másik dolog, hogy valamely közigazgatási hatóság egy ilyen tartalmú szerződés alapján átvezeti-e a tulajdonjogot a nyilvántartásában.

wers # 2020.12.31. 09:58

Konkrétan azt kell beírni, ami a lakcímkártyán szerepel.
Ha most valaki felsikít, hogy "de hát az nincs" az nem nyer hangszórót.

Jelen esetben ha bejelentette és bejegyezték, hogy külföldön él akkor a lakóhelynél a „külföldi cím” fog szetepelni.
Külföldi lakóhely esetén be lehet jelemteni magyar tartózkodási helyet. Ekkor az is szerepelni fog a lakcímkártyán.

A külföldi lakcímet lehet, de nem kötelező megadni mikor törlik a magyar lakóhely címét. Az nem fog szerepelni a magyar lakcímkártyán. Szerződésben természetesen szerepelhet.

Engem jobban izgatna, hogy nincs műszaki a kocsin.

Ilyenkor a bazinagy kiskaput szokták javasolni, mármint egy-két napra "visszköltözni" Magyarországra, bejelenteni egy lakóhelyet - mondjuk a sógorét, és leműszkiztatni. Majd újra bejelenteni a külföldre költözést.

Lejárós jogsinál ez elég gyakori.

gerbera317 # 2020.12.30. 10:59

Azzal, hogy nincs belföldi lakóhelyed, még cselekvőképes maradtál, tehát önállóan köthetsz szerződéseket. A szerződésben pedig azt jelölöd meg lakóhelyként, ahol laksz, tehát az osztrák címedet. Akkor is, ha az nem bejelentett cím. Pont.

Pehata # 2020.12.30. 07:13

Igen, igazából ezért vagyok bajban ezzel az egésszel. Sehol nem találtam még eddig infót arról, mit kéne oda beírni ilyen esetben.