haszonélvezeti kérdés


ObudaFan # 2007.04.12. 18:34

A haszonélvezet soha sem öröklődik, mert az legkésőbb a haszonélvező halálával megszűnik.

edit57 # 2007.04.12. 12:30

heritage azt elfelejtettem mondani a haszonélvezet nem öröklödik már valamikor igen de te ne ahaszonélvezetet pereld hanem a jogos tulajdonod amit édesapád után örökölsz.Hány évig voltak együtt és mikor vették az ingatlant ez a kérdés ok?

edit57 # 2007.04.12. 12:26

Ha betudod bizonyitani,hogy házasságuk alatt vették akkor mindegy hogy kinek a nevén van a Biróság megiréli a felét neked de akkor kell keresni egy ügyvédet.Neked kellett volna megjelenni mint törvényes örökös a hagyatékin.Ha pedig olyat nyilatkozott hogy 300 ezer alatt van az apukád vagyona azért még meg is büntetik ezt onnan tudom meret mi is vpltunk ilyen helyzetbe.Sürgősen fordulj ügyvédhez ,Van ráesély.Szia és harcolj

ObudaFan # 2007.04.06. 10:11

zselyilev.!
A Ptk. 601. § nem csak állagöröklésre, hanem a haszonélvezet öröklésére is vonatkozik.

monalisa1 # 2007.04.05. 19:42

... gondoskodsz

monalisa1 # 2007.04.05. 19:42

Nina: az alatt mit lehet érteni, hogy "... biztosítok neki otthont..."

Te a saját otthonodban biztosítasz neki egy lakrészt és/vagy különálló szobát, és élete végéig példásan gondolkodsz a nagymamádról, vagy netán bedugod egy szociális otthonba (...), csak hogy el lehessen adni a lakást?...

Amúgy egy haszonélvezetről elvileg le lehet mondani megfelelő anyagi ellenszolgálatás ellenében - de nem kötelező! Ez az ingatlan értéke és a haszonélvező életkora alapján egy számítás szerinti összeg.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.05. 19:25

Dehogynem. Napozhatsz, sétálhatsz, fiúzhatsz stb. Fakultatív.

De mit is szeretnél tenni.

Nina1982 # 2007.04.05. 18:54

Szóval semmit nem tehetek.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.05. 18:41

Nem kell a hozzájárulása az elidegenítéshez. De nem sokan vesznek haszonélvezettel terhelt ingatlant. Lemondásra kötelezni pedig nem lehet.

Nina1982 # 2007.04.05. 18:38

Kérdésem a következő ha a nagyinak aki haszonélvező,biztositok neki otthont akkor eltudom adni a lakást,vagy milyen beleszólási jogai vannak?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.05. 07:35

Haszonélvezetet örökölni nem lehet, az személyes jogosultság.
Az élettársi vagyonközösségre kell hivatkoznotok, és bizonyítanotok kell, hogy a nyilvántartási adattal szemben az ingatlan nem volt az élettárs különvagyona.

zselyilevente # 2007.04.04. 22:52

Hello!!!

Érdeklődnék, az özvegyi joggal kapcsolatban, hogy abban az esetben, ha én vagyok az örökös (elhunyt fia) megilleti-e az elhunyt férjét (édesapámat) a haszonélvezet joga, ha az életközösségük megszűnt és a vagyonmegosztásuk megtörtént (elhalálozás előtt 3 évvel) mert a ptk 601.§-a hasonló esetben kitér a férj öröklésére, viszont a haszonélvezeti jogra vonatkozó §-t nem találtam.

Előre is köszönöm a segítséget!

heritage # 2007.04.04. 21:21

Sziasztok!
Egy gyors kérdéssel kezdeném. Haszonélvezeti jogok lehet örökölni? Mit tanácsonátok a következő sztorira: Édesapám fél éve halt meg. A lakást évekkel korábban közösen vette az akkori "élettársával" fele-fele alapon, de a tulajdoni hányad 100%-a a nőjé, Édesapám csak haszonélvező volt. Csak Édesapám lakott a lakásban. A 20 millás lakás felét Õ fizette, de az ügyes, manipulatív nőszemély rávette a csak haszonévezetre. A hagyatéki eljárás során nem vallottam be semmit, 300eFt alatt volt az ingóságok értéke. Van vmi esélyem arra, hogy jogilag vmilyen módon visszapereljem a haszonélvezeti jogra költött 10mFt-ot? Vagy ez az Édesapám halálával elúszott?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.30. 17:38

Így van.
Sőt, ha a maradék egynyolcadot is haszonélvezet terheli, akkor ez alapján is csak akkor támaszthatsz igényeket, ha a haszonélvező átengedi neked a birtoklás, használat illetve hasznok szedésének jogait. Legjobb, ha írásban teszi.

balus # 2007.03.30. 13:09

Az előbbi köztes öröklés miatt az a tulajdon rész is az enyém de arra édesanyámnak van haszonélvezete. de őt sem engedi be a házba. Tehát ha az az 1/8 rész nem lenne akkor egyáltalán nem lakhatok a saját ingatlanomban, és kikerülhetek az utcára a haszonélvező miatt???

balus # 2007.03.30. 12:44

Az eredeti örökös édesapám volt aki azonnal még a hgyatéki eljárás során átiratta rám és így nem kaphatot haszonélvezeti jogot az egész lakásra.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.30. 12:06

Csak a biztonság kedvéért és a kíváncsiság miatt: mi van azzal az 1/8-dal? Az hogy került hozzád?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.03.30. 12:05

Szerencséd van azzal az 1/8-dal. Így ugyanis a mama magatartása jogsértő. Szólítsd fel a birtokbabocsátásra, aztán ha nem hatódik meg tőle, jöhet a per. Nem lesz rövid.

balus # 2007.03.30. 11:50

Helló

Az én esetem a következő:
Nagyapám meghalt és én lettem az örököse.
A volt ingatlanát 1/1 tulajdon jogban megörököltem, míg nagyanyám az ingatlan 7/8 részére özvegyi haszonélvezeti jogot kapott.
Nagyagyám a zárakat kicserélte és engem nem engedbe a saját házamba lakni, mondván az ővé és én nem mehetek be mert a haszonélvezet nagyobb mint a tulajdon jog. Megteheti e ezt és ha igen a tulaj ilyenkor hova mehet lakni ha a saját házába nem?