Válás, vagyonmegosztás


ObudaFan # 2012.02.27. 06:46

Leszállítani biztosan nem fogja, ha ebben megegyeztek.

ObudaFan # 2012.02.27. 11:20

Az ingó vonatkozásában ez a tulajdonjog megosztását is jelenti, az ingatlan vonatkozásában nem.

Ercsi71 # 2012.02.27. 12:35

Tisztelt Fórumozók, hozzá értők!

  1. Hogyan megy egy vagyonmegosztási per, ha 8 éve elváltunk már?Ilyenkor mi a helyzet, ha egymás között megállapodtunk a volt férjemmel, és nekem csak azért van erre a vagyonmegosztásra szükségem, mert a harmadik személy hitelezővel szemben, akinek az ex tartozik nem érvényes az annak idején írt vagyonmegosztó szerződésünk, pedig azt a bíróság is jóváhagyta....
  2. Valószínűleg a közös vagyon rám eső részéig vonhatnak felelősségre.

    Mely időpontra vonatkozik a megosztás, és ki bizonyít, mit lehet elfogadnia a bíróságnak , milyen iratok felelnek meg bizonyítékképpen?Volt férjem nem fog elmenni a tárgyalásokra, abban biztos vagyok.

  3. Akkor ügygondnoka lesz?Költségeket ki fizeti?

Teljes személyes költségmentességet fogok kérvényezni.
4. Egyáltalán mennyi idő és pénz kell ehhez?
Kérném, ha valaki ebben járatos, segítsen válaszokat találni a kérdéseimre!


Ercsi

ObudaFan # 2012.02.27. 13:08

1. Ha már megszületett egy bírói egyezség a vagyonmegosztásról, akkor sehogy. Legfeljebb perújításra lenne lehetőség.

Acska # 2012.02.27. 14:01

Tisztelt Paragrafus Guru! Páromnak volt 2 lakása,a nagyobb lakásba költözött oda az akkori párja és ott éltek együtt. Amikor a párom két lakását eladták,ebből kezdték meg a családi ház építését egy olyan telken ami a párom nevén volt.. Most válnak,a feleség igényt tartana szinte mindennek a felére. Kérdésem: a párom különvagyonához van-e valami köze a feleségnek?

Acska # 2012.02.27. 16:04

Hahóóóóóóóóóóóó van itt valaki???

ObudaFan # 2012.02.27. 19:55

A különvagyonhoz nem, így a fele az biztosan túlzott igény. A kérdés az, hogy bármilyen más forrásból is történt-e beruházás az új házba.

Acska # 2012.02.27. 20:15

Köszönöm válaszodat !! A feleség szülei adtak konyhaszekrényre pénzt,a kerítésbe 50.000 ft-ot vettek szalonnasütőt a kertbe és tujákat.. Azt nem tudom még,hogy mivel kiskorú gyermek van,így a feleségnek itélhetik-e a lakhatási jogot? Hiába a háznak a 80% tulajdonjoga a páromé?? Mert a feleség nem akar kiköltözni az ingatlanból,úgy sem,hogy felajánlanak számára egy kb. 6 milliót érő lakótelepi lakást..

Ercsi71 # 2012.02.28. 06:02

Tisztelt ObudaFan!

Az a bírói megegyezés a válóper során történt, de ott nem rendelkeztünk negatív vagyonokról, és nem részleteztünk semmit, csak egy "végeredményt" vittünk bele a vagyonmegosztó szerződésbe, amit ügyvéd előtt kötöttünk, és a válóperes bíróság jóváhagyta.
Nos ha ezt most nem ismeri el a hitelezője a volt férjemnek, akkor milyen megosztást kellene elismernie?Csak nem felelek ilyen oknál fogva bármennyi tartozásáért a volt férjemnek, hanem kell egy érvényes megosztás.De azt hol, és ki osztja milyen perben?
Azt én értem, hogy nem lehet visszamenőleges hatályú sem egy szerződés harmadik személlyel szemben.De akkor most mi alapján vonnak engem felelősségre, mi lesz a közös vagyon rám eső része, amivel felelek?
Szerintem kimerítően fogalmaztam, annyira szeretnék én is ilyen választ, ha egyeltalán van erre megoldás!
Köszönöm az eddigieket!


Ercsi

ObudaFan # 2012.02.28. 10:05

Acska

Éppen ítélhetné, de azért ha van más megoldás, akkor ez nem túl valószínű.

Ercsi71

A közös vagyon rád eső része szempontjából ez a megosztás aztán teljesen mindegy. Megosztani a közös vagyont lehet, annak meg a házasság alatt született megállapodásokból eredő tartozások vonatkozásában mindegy, hogy hozzád került, vagy hozzá. A megosztásnak legfeljebb a vagyonközösség megszakadása után keletkezett ügyletekből eredő tartozás vonatkozásában lehet bármi jelentősége.

Laci8 # 2012.02.28. 13:12

Tisztelt Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy ha a feleségemmel együtt vásároltunk egy ingatlant (13 millió Ft értékben, 5 millió hitellel és az adásvételi szerződésben úgy rögzítettük, hogy 60 %-a az én tulajdonom) akkor válás esetén a mostani piaci árának a 40 %-át vagyok köteles kifizetni részére, ha nem tudunk közös nevezőre jutni egyébiránt vagy a 13 millió Ft-nak? Köszönettel, Laci

Acska # 2012.02.28. 19:49

Köszönöm válaszodat ObudaFan!! Vannak még kérdéseim,kérlek segíts:))) A párom hordja különórákra a kk gyereket,mindenhová ő viszi autóval. A gyereknek életbiztosítást fizet havi 15.000 ft -ot,eddig már a gyereknek 1.300.000 ft -ja van.. Ő vásárolja szinte a ruhaneműket is a fiának,a felesége 60.000 ft gyerektartást kérne,a fizetése 20%-át,de szeretne a párom fix gyerektartást fizetni inkább,40.000 ft-ot.. Hogyan lehetne ezt elérni,hiszen ha fizetne kézhez havi fix 40.000-et,ahhoz még jönne a havi életbiztosítás fizetése a gyermek részére ami 15.000ft. Ez lenne a párom számára az elfogadható megoldás. Mit szólsz ehhez? Elfogadható ez jogilag???

Acska # 2012.02.28. 19:54

Az előbbihez még annyit,hogy a feleség adókedvezményt kap a gyermek után, családi pótlékot is ő kapja. HOgyan lehetne ezt a fix havi 40.000 gyerektartást elérni??? Mert teljesen úgy nézne ki mintha csak a párom tartaná a gyereket és ebből a pénzből "dőzsölhetne" a feleség..Adj tanácsot kérlek!!!

dortim # 2012.02.28. 20:17

Tisztelt Fórumozók!
Férjemmel 2010-ben kötöttünk házasságot és válás előtt állunk, gyermekünk nem született.2011 májusban vásároltunk egy lakást amiben 50-50% -ban lettünk tulajdonosok bár az önerőt az én lakáscélú megtakarításomból fedeztük a fennmaradó vételárat pedig lakáshitelből fedeztük ahol én adós férjem adóstárs.Kérdésem az lenne ha a férjem lemond a tulajdonjogáról akkor én köteles vagyok neki az ő részét kifizetni? még akkor is ha az tulajdonképpen egy hitel? Lemondhat a tulajdonjogról ellenérték nélkül is?
Ezután nekem vagyonszerzési illetéket kell fizetnem ez biztos.de mi az a vagyonmegosztási illeték?
Köszönöm ha válaszol
Dortim

ObudaFan # 2012.02.29. 15:21

Lemondhat ingyen is, ha erről így meg tudtok állapodni.
Házastársi vagyonközösség megszüntetése esetén az értékkülönbözetet a közös vagyon értékének figyelembevételével kell megállapítani. Az értékkülönbözet után a vagyonszerzés jogcímének megfelelő vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Ha valamelyik fél csak azért kap a közös vagyonból nagyobb részt, mert a közös tartozásból is többet vállalt át, és az átvállalt tartozás összege az értékkülönbözetet kiegyenlíti, illeték kiszabásának nincs helye.

Acska # 2012.03.01. 10:44

DRága ObudaFan kérlek válaszolj nekem is!!!!

pazs # 2012.03.01. 10:51

Attól függ, mekkora a gyerek, de a havi 40 ezer reálisnak tűnik.

ObudaFan # 2012.03.01. 11:26

Viszont fix kereset esetén a %-os marasztalás az általános.

Acska # 2012.03.01. 11:32

Köszönöm,de mit jelent a % -os marasztalás? A fizetése 20%-át?? A gyerek 11 éves lesz májusban..

ObudaFan # 2012.03.01. 15:36

Az átlag az a 20% szokott lenni, de ez nincs kőbe vésve. A %-os marasztalás annyit jelent, hogy a bíróság a fizetés %-ában és egy minimumösszeg meghatározásával állapítja meg a tartásdíjat.

Acska # 2012.03.01. 15:58

Köszönöm szépen a választ,szerintem jövök még kérdésekkel,nem hagylak pihenni.))))

Erzsébet7 # 2012.03.01. 16:41

Tisztelt Ügyvéd úr/nő!
Az alábbi kérdéseim lennének:
Jelenleg még férjnél vagyok, de hamarosan szeretnék elválni.
1.Van-e jogi lehetőségem arra, hogy a saját nevemre lakást vegyek- barátok általi kölcsönből, amit a közös lakás eladása után visszafizetek nekik-Azt szeretném, hogy ez az új lakás csak az én tulajdonom lenne, a férjemnek ne legyen hozzá semmi köze,mivel már a válóper ideje alatt sem kívánok vele együtt élni.- egyéb okból-
2.Ha elhagyom a közös lakást megmaradnak-e a jelenlegi lakás tulajdonjogai számomra?
Köszönöm előre is a válaszát.
Erzsébet

ObudaFan # 2012.03.02. 09:08
  1. Van, de nem árt dokumentálni, hogy a vagyonközösség megszűnt.
  2. A tulajdonjogot ez nem érinti, de a lakáshasználat ellenértékét igen.
Acska # 2012.03.03. 11:21

Milyen esetkben ítélnek meg lakáshasználati jogot? Ennek összegét miképpen állapítják meg? Ezt szeretném megtudni Kedves ObudaFan..

ObudaFan # 2012.03.03. 12:43

Csjt. 31/C. § (1) A lakásból távozó házastárs a lakáshasználati jog ellenértékének rá eső részére jogosult.

(2)A lakáshasználati jog ellenértéke - közös tulajdonban vagy valamelyik házastárs tulajdonában álló lakás esetén - a lakás beköltözhető és lakott forgalmi értékének különbözete. Bérlakás esetén a lakáshasználati jog ellenértéke legalább a hasonló önkormányzati bérlakásra - a szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése esetére - az önkormányzat rendeletében meghatározott pénzbeli térítés mértékének megfelelő összeg, függetlenül attól, hogy a távozó házastárs milyen lakásba költözik.

(3) A távozó házastárs a használati jog ellenértékének arra a részére tarthat igényt, amely őt a visszamaradt volt házastársra és a lakáshasználatra jogosult gyermekek számára figyelemmel, arányosan megilleti. A távozó házastárs igényelheti az értéknövelő - meg nem térült - ráfordítások költségét is, ha a ráfordítás a használati jog ellenértékében nem fejeződik ki. A jogosultnak járó összeg - különös méltánylást érdemlő esetet kivéve - a használati jog ellenértékének egyharmadánál kevesebb nem lehet, kivéve, ha a bíróság az egyik házastárs különvagyonában levő lakás vagy szolgálati lakás elhagyására kötelezte a másik házastársat, vagy ha a lakásnak a házasságkötést megelőzően önálló bérlője a lakásban maradó házastárs volt.

(4) Ha a lakásban maradó házastárs az ellenérték megfizetésére nem képes, illetőleg erre a célra felhasználható különvagyona nincsen, vagy egyébként, ha kéri, a házastársi közös vagyon rá eső részét az ellenérték összegével csökkenteni kell.

(5) A használati jog ellenértéke a lakás elhagyásával egyidejűleg esedékes.

De ez csak a bírói végzés miatt költözni kényszerülő házastársra vonatkozik.