Válás, vagyonmegosztás


ObudaFan # 2011.12.12. 20:10

Első körben te felbecsülöd úgy nagyjából, az értéket megjelölöd a keresetben, és annak a 6%-a. Mivel arra az esetre, ha más nincsenek meg az ingóságok, úgyis az értéküket kéred, ebben az esetben nem biztos, hogy megéri alá becsülni.

Bombi # 2011.12.12. 19:30

Értem,de azért elég fura dolognak tartom ,hogy nem férek hozzá semmihez,gyakorlatilag csak a ruhám maradt,viszont addig amíg megy a per használja a tárgyaimat,amiket ahogy elnéztem nem úgy kezel mint ahogy kéne,ergo le amortizálja..:/
A vagyonjogi illeték a követelt összegből jön ki?
Úgy értem ,hogy az ingóságokat felbecsüljük és annak a 6%-a?

Dr.Attika # 2011.12.12. 19:01

Ha valaki a kölcsönbe adott pénzét vissza akarja szerezni, akkor neki is le kell "perkálnia" a 6%-ot előre. (Ha nem kap költségkedvezményt ahogy ObudaFan kollégám írta.)
Ha nem tudják behajtani az alperesen, akkor ő viseli.
Az Egyesült Államokban annyi a különbség, hogy a perindításkor 150,- dollárt kell befizetni és ezért bármely öszegre lehet perelni. Igaz ott sokszor vissza is élnek vele, mert a jogi személyek ügyvédet kötelesek fogadni. Azok óradíjja 150-1000,- USD alapesetben. Ezért 1000,- USD-t is hajlanók megfizetni az alperesek peren kívül.
Egyébként nálunk ez a 6% egy "pergátlás".

ObudaFan # 2011.12.12. 18:33

Ha te szeretnél valamit, akkor neked kell kérned. Az illeték 6%, amit - ha költségkedvezményt nem kapsz - neked kell előlegezni, és várhatóan a bíróság megosztja majd köztetek.

Bombi # 2011.12.12. 18:27

Köszönöm a választ,de még mindig lenne kérdésem és azt hiszem utána tisztán fogok látni :-)

A vagyonjogi keresetet melyikünknek kell benyújtani és ennek van valamilyen díja és azt kinek kell fizetni?
Érdekesnek találnám ,ha a saját ingóságaim visszaszerzéséért még fizetnem kéne,de nem lepődnek meg ha így lenne.

ObudaFan # 2011.12.12. 17:46

A bontópert tárgyaló bíróságnál kell a vagyonjogi keresetet is benyújtani.
És ebben az esetben, ha legalább az ingó vagyonról megállapodni nem tudtok, nem lesz közös megegyezéses bontás.

Bombi # 2011.12.12. 14:02

Köszönöm a választ,viszont felmerült ,hogy nem sikerül a vagyonba egyezséget kötni.
Régebben írtam,hogy az összes saját vagyon tárgyamat oda vittem az Ő lakásába,amiket részben szüleimtől kaptam részben a sajátom volt,viszont sok mindenre igényt tart.
Még azt szeretném kérdezni ,hogy milyen lehetőségeim vannak ebben az esetben?
Kinek kell beadni bármit is ,hogy a bíróság döntsön a tárgyak sorsa felől?
Az a helyzet ,hogy albérletbe kényszerültem a megélhetésre sem marad szinte pénzem ügyvédre meg pláne.
Félek ,hogy teljesen nullára rakni a kedves feleségem.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.12. 13:29

Akkor el.

Bombi # 2011.12.12. 12:30

Tisztel szakértők!

A békítőtárgyalás után kitűzték a következő tárgyalást, a kérdésem az lenne,hogy ezen a tárgyaláson már elválasztanak ha mindenben meg tudunk egyezni?
Egy közös gyerekünk van.

A válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.12. 11:52

Az egyébként fizetendő illetéknek a 30%-a. Másképpen mondva a pertárgy értékének az 1,8%-a. Aminek a kölcsönhöz (milyen kölcsönhöz) nemigen van köze.

Még az jutott eszembe, hogy belefoglalni az egyezségbe, hogy a vételárból kifizetni azt is?
Egymás között megállapodhatnak így, de az az adóhatóságot nem fogja érdekelni. Az küldi a meghagyást, ha elkelt a ház, ha nem.

Tündér4 # 2011.12.12. 11:49

Köszönöm kedves Kovács_Béla_Sándor!
Már csak az a kérdésem, hogy minek a 30%-a? Hiszen nem tudni pontosan mennyi lesz az aktuális hitel és főleg az eladási ár. vagy rossz nyomon járok?

Gondoltam már én is erre a költségmentes csavarra, de igazad van, a bíró ezt nem engedné. Még az jutott eszembe, hogy belefoglalni az egyezségbe, hogy a vételárból kifizetni azt is?

köszi: T.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.12. 11:45

Ahogy ObudaFan már mondta: peren kívüli egyezség és elállás: 30%; perben kötött egyezség végzéssel jóváhagyva: 50%.
Akinek költségmentessége van, az nem fizet semmit.

A bíróságot - illetve az adóhatóságot - nem fogja érdekelni, mikor adják el az ingatlant. Hiszen ki mondta, hogy abból kell az illetéket megfizetni.

Érdekes kísérlet lenne az egyezségbe belefoglalni, hogy a perköltség teljes egészében a költségmentes felet terheli. :) (Aligha hagyná jóvá a bíróság.)

Tündér4 # 2011.12.12. 11:34

De sajnos igen, ennél már előrébb haladt a per. Próbálom jobban összefoglalni. (Egy ismerősömről van egyébként szó.)

Tényfeltárásos válásnak indult, felperes lerótta a 12 ezres illetéket, és ezen felül illetékfeljegyzést kapott, alperes pedig teljes költségmentességet.
Több éve tart az eljárás, volt szakértő is kirendelve, akinek fele díját felperes előlegezte is.
Most a felek mégis úgy döntöttek, hogy eladják közösen mindkét ingatlanukat, kifizetik hiteleiket és minden más kérdésben is megegyeznek. Viszont az egyik eladás - amiből több pénz lenne (a másik árát viszik a hitelek)- a szocpol miatt csak 2013-ban valósulna meg. A megmaradt pénzt 40-60 %-ban osztanák majd el. Ítélet még nem született, az egyezséget peren kívül akarják lebonyolítani.

Ebben az esetben hogy alakul a perköltség/illeték, és mi lesz az alap? Ha most lenne ítélet, hogy rónák ki egyáltalán, ha az eladás csak 2013-ban lesz?
Még egyszer bocs, ha bénán kérdezek!

köszi:
T.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.12. 11:24

Az eddigiekből úgy látszik, hogy nem terjesztettetek elő vagyonjogi keresetet: ha ugyanis így tettetek volna, akkor már köteleztek volna az illeték kiegészítésére.

Tündér4 # 2011.12.12. 11:14

A 12 ezer ok, de azon kívül van-e a vagyon 6 %-a vagy ennek csökkentett része?

köszi: T.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.12. 11:02

Az a 12 000 az illeték. És erre kivételesen nem érvényes, hogy csökken, ha egyezség van. (Akkor csökkenne, ha nem válnátok el.)

Tündér4 # 2011.12.12. 10:52

Vagy perköltség, vagy bármi van ilyenkor a már lerótt 12.000.-n kívül? jutó 6%-a?
Bocs, hogy nem tudom pontosan megfogalmazni.

köszi:
T.

ObudaFan # 2011.12.12. 10:50

A visszterhes szerzési illeték lakásra: az illeték mértéke - lakásonként - 4 millió forintig 2%, a forgalmi érték ezt meghaladó összege után 4%. Lakás résztulajdonának szerzése esetén a 4 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére alkalmazható a 2%-os illeték, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 4% illetéket kell fizetni. Házastársi vagyonközösség megszüntetése esetén az értékkülönbözetet a közös vagyon értékének figyelembevételével kell megállapítani. Az értékkülönbözet után a vagyonszerzés jogcímének megfelelő vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Ha valamelyik fél csak azért kap a közös vagyonból nagyobb részt, mert a közös tartozásból is többet vállalt át, és az átvállalt tartozás összege az értékkülönbözetet kiegyenlíti, illeték kiszabásának nincs helye.

A Peres illeték 30%-ra mérséklődik peren kívüli megszüntetés esetén.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.12. 10:48

Milyen illeték?

Tündér4 # 2011.12.12. 08:35

Kedves Fórumozók!

Mekkora a fizetendő illeték, ha az évek óta folyamatban lévő válóper alatt, még ítélet előtt teljes körűen megegyeznek a felek peren kívül és az ingatlanok jövőbeni értékesítését vállalják határidővel (2013. a szocpol miatt). A felosztás mértéke majd 40-60% lesz.

Előre is köszi:
T.

ObudaFan # 2011.12.11. 21:23

nudliúr

Kell.

mixi12

Különvagyon, de a házasság ideje alatt fizetett részletek felével tartozol neki.

georgh

Az közös vagyon. Csjt. 27. § (1)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.11. 20:06

Eléggé esélytelennek tűnik, manyoka, de egy ügyvédet nem ártana megbíznod.

manyoka # 2011.12.11. 18:06

Válóperi tárgyaláson a volt férjem lemondott mindenről /ingó és ingatlan/ az én és a gyermekei részére, ezért én csak a legkisebb összegű tartásdijat kértem tőle, de öt év után meggondolta magát és mégis kéri a részét az ingatlanból.Peres uton próbálkozik. Szeretném tudni, hogy ha már egyszer határozatban lemondott, meggondolhatja-e magát és jár-e neki valami csak azért,mert az uj feleség nem hagyja őt békén, hogy szerezzen tulajdonrészt az ingatlanból.

nudliúr # 2011.12.08. 20:29

Segítséget szeretnék kérni.
Házastársak válása során a vagyonközösség megosztására kerül sor. Korábban a feleség ajándékba kapott egy ingatlant. A vagyonközösség megosztása során ennek az ingatlannak felének tulajdonjogát szeretné átengedni a férjnek. Ebben az esetben kell-e illetéket fizetni a tulajdátszállás miatt?
Köszönöm

mixi12 # 2011.12.07. 21:58

Tisztelt Ügyvédek!
Házasságunk előtt vettem egy autót hitelre! Az autó törlesztése jelenleg már ki van fizetve, melyet természetesen házasságunk alatt együtt fizettünk, de voltak olyan hónapok a megismerkedésünk előtt amikor csak én fizettem, természetsen a házasság alatt is az én fizetésemből volt fizetve, de tudom ez nem számít. Kérdésem ez az autó különvagyonnak számít-e vagy sem. A feleségem szeretné magának tudni, de én pedig szeretném megtartani az autót. Köszönettel várom válaszuk.