nagyszülő láthatási joga


monalisa1 # 2013.06.23. 18:26

Élethosszig nem ülhet a vagyoni értékeden...

Ildike86 # 2014.10.01. 06:53

Üdvözlet,

Az lenne a kérdésem, hogy abban az esetben visszavonatható e a nagymama láthatási joga, ha a gyerekemet arra bíztatja, hogy ha 14 éves lesz akkor szökjön el hozzá?
Eleve nálam van a kisfiú gyermekelhelyezéssel, (bírósági) és a nagymama pont az előző élettársam anyukája.
Hiába jelzem a gyermekjólétiben , hogy miket sugdos a kisfiam fülébe, és azt is hogy miután látja a nagymamát napokig a gyerekkel nem lehet bírni, mert nem tesznek semmit.

Várom válaszukat!

csillus86 # 2014.11.22. 22:03

Tisztelt Fórumozó!

Leírnám a teljes történetet...és várnám a hozzáértők véleményét, tanácsait.
Nővérem és Sógorom 8 éve házasodtak össze. A telek amelyre építkeztek a Sógorom szülei mellett található. Sajnos már az építkezés és az esküvő idején végérvényesen megromlott nővérem kapcsolata a leendő anyóssal. Apóssal minimális kapcsolattartás és kommunikáció maradt. Anyóssal sajnos-nem sajnos, nem miután mindennek elhordta nővéremet, illetve az építkezés alkalmával egy lapáttal le is akarta őt ütni, azért mert állítása szerint az ő fiát elvette tőle nővérem. Szóval amolyan tipikus anyós lett.
4 évvel ezelőtt megszületett első keresztlányom. Anyós nagyszülői hajlamai nem ébredtek fel. Gyerekkel nem tartotta és nem is kereste a kapcsolatot még emberként sem, nemhogy nagyszülőként. Tehát keresztlányom nem tudja, hogy a szomszédban lakó néni a nagymamája. Ellentétben azzal, hogy a mi szüleink IGAZI nagymami és nagypapi szerepet töltenek be, ahogy én is a keresztanya szerepét.
Idén aug.közepén két lánnyal bővül nővéremék családja, ikrek által.
Anyós azóta többször próbálkozott bejutni nővéremék portájára, próbálgatta a kapu kilincset, hátha nyitva lett felejtve stb. Szóval sosem a jó szándék vezette.
E hét csütörtökén kezdődött a kálvária, miután nővéremék kaptak a gyámhatóságtól a családsegítő központon keresztül egy levelet, mely szerint a nagyszülő kapcsolattartási jogot és láthatást akar a gyerekek felett. Természetesen mindenki teljes mértékben kiakadt az egészen. A családsegítő központ feladata, hogy a védőnőt, az óvodától, a gyerekorvostól és a szomszédoktól környezettanulmányt szedjen össze nővéremékről. Eközben az anyós a 4 éves keresztlányomat zaklatta ugyanezen a reggelen, azáltal, hogy a reggel kocsiba beülő és óvodába induló keresztlányomhoz odaszaladt és megrázta karját,miközben azt hajtogatta, hogy tudja, hogy ki ő, meg majd megtudja, mert ő elintézi. A gyermek szerencsére elég talpraesett és okos, de azért azon a délutánon az óvodából hazaérve mondta nővéremnek, hogy megijedt attól a nénitől reggel.
A pénteki napon, másnap fokozódott a dolog. Sajnos. Nővérem is Sógorom is idézést kapott a gyámhatóságtól, hogy jelenjenek meg dec.1-én, mert az anyós feljelentést/bejelentést tett náluk miszerint a gyermekek nem megfelelő módon vannak ellátva, nevelve, nővérem nem alkalmas az anyaságra és gyermekeit sem tudja ellátni. Ami TELJES mértékben hazugság!! Mindhárom gyermek kiegyensúlyozott, tiszta, rendes körülmények között él, az egész család, rokonság a kedvükben tesz és mindent megtesz értük, illetve az egész kisváros mondja/hangoztatja, hogy milyen csodálatos családban és szeretetben vannak a gyerekek. Majdhogy nem kacsalábon forgó....
Ezek után a kora délutáni órákban édesapám munka előtt beugrott nővéremékhez az ikrekhez pár percre, mielőtt munkába indult. Édesanyám is ott tartózkodott, miután nővéremet az elmúlt két nap megviselte az anyós kavarásai miatt, így édesanyám segített neki az ikrek körül. Mikor a munkába induló édesapámat kísérte ki édesanyám, a szomszédban lakó anyós épp az utcán beszélt egy nővel. Mikor meglátta szüleimet, elkezdett szitkozódni és kiabálni és azzal a lendülettel a földről köveket kapott fel, melyeket elkezdett szüleim felé dobálni, közben közelített édesanyám felé. Édesanyám próbálta szavakkal leállítani, de nem jár sikerrel, édesanyám kezéből megpróbálta a kezében lévő kulcscsomót kitekerni és elkezdte édesanyám haját cibálni,rángatni.Miután az incidensnek vége lett édesanyám értesítette a rendőrséget, ahol bejelentést tett a történtekről.
Szóval a leírtakból látható, hogy anyós, be és kiszámíthatatlan. A nőnek az emberi kapcsolataival is probléma van. Nővérem és Sógorom is egybehangzóan azt szeretnék, ha a gyerekeknek semmilyen kapcsolata sem lenne az apai nagyszülőkkel.
Mik az esélyek és a teendők, hogy az apai nagyszülők ne tudják nagyszülői "jogaikat" érvényesíteni és kapcsolatot tartani egyik gyermekkel sem??? Illetve lehet-e eltiltást kérni?? Vagy mi kellene ahhoz??

Előre is köszönöm a hozzászólásokat!

csillus86 # 2014.11.22. 22:03

Tisztelt Fórumozó!

Leírnám a teljes történetet...és várnám a hozzáértők véleményét, tanácsait.
Nővérem és Sógorom 8 éve házasodtak össze. A telek amelyre építkeztek a Sógorom szülei mellett található. Sajnos már az építkezés és az esküvő idején végérvényesen megromlott nővérem kapcsolata a leendő anyóssal. Apóssal minimális kapcsolattartás és kommunikáció maradt. Anyóssal sajnos-nem sajnos, nem miután mindennek elhordta nővéremet, illetve az építkezés alkalmával egy lapáttal le is akarta őt ütni, azért mert állítása szerint az ő fiát elvette tőle nővérem. Szóval amolyan tipikus anyós lett.
4 évvel ezelőtt megszületett első keresztlányom. Anyós nagyszülői hajlamai nem ébredtek fel. Gyerekkel nem tartotta és nem is kereste a kapcsolatot még emberként sem, nemhogy nagyszülőként. Tehát keresztlányom nem tudja, hogy a szomszédban lakó néni a nagymamája. Ellentétben azzal, hogy a mi szüleink IGAZI nagymami és nagypapi szerepet töltenek be, ahogy én is a keresztanya szerepét.
Idén aug.közepén két lánnyal bővül nővéremék családja, ikrek által.
Anyós azóta többször próbálkozott bejutni nővéremék portájára, próbálgatta a kapu kilincset, hátha nyitva lett felejtve stb. Szóval sosem a jó szándék vezette.
E hét csütörtökén kezdődött a kálvária, miután nővéremék kaptak a gyámhatóságtól a családsegítő központon keresztül egy levelet, mely szerint a nagyszülő kapcsolattartási jogot és láthatást akar a gyerekek felett. Természetesen mindenki teljes mértékben kiakadt az egészen. A családsegítő központ feladata, hogy a védőnőt, az óvodától, a gyerekorvostól és a szomszédoktól környezettanulmányt szedjen össze nővéremékről. Eközben az anyós a 4 éves keresztlányomat zaklatta ugyanezen a reggelen, azáltal, hogy a reggel kocsiba beülő és óvodába induló keresztlányomhoz odaszaladt és megrázta karját,miközben azt hajtogatta, hogy tudja, hogy ki ő, meg majd megtudja, mert ő elintézi. A gyermek szerencsére elég talpraesett és okos, de azért azon a délutánon az óvodából hazaérve mondta nővéremnek, hogy megijedt attól a nénitől reggel.
A pénteki napon, másnap fokozódott a dolog. Sajnos. Nővérem is Sógorom is idézést kapott a gyámhatóságtól, hogy jelenjenek meg dec.1-én, mert az anyós feljelentést/bejelentést tett náluk miszerint a gyermekek nem megfelelő módon vannak ellátva, nevelve, nővérem nem alkalmas az anyaságra és gyermekeit sem tudja ellátni. Ami TELJES mértékben hazugság!! Mindhárom gyermek kiegyensúlyozott, tiszta, rendes körülmények között él, az egész család, rokonság a kedvükben tesz és mindent megtesz értük, illetve az egész kisváros mondja/hangoztatja, hogy milyen csodálatos családban és szeretetben vannak a gyerekek. Majdhogy nem kacsalábon forgó....
Ezek után a kora délutáni órákban édesapám munka előtt beugrott nővéremékhez az ikrekhez pár percre, mielőtt munkába indult. Édesanyám is ott tartózkodott, miután nővéremet az elmúlt két nap megviselte az anyós kavarásai miatt, így édesanyám segített neki az ikrek körül. Mikor a munkába induló édesapámat kísérte ki édesanyám, a szomszédban lakó anyós épp az utcán beszélt egy nővel. Mikor meglátta szüleimet, elkezdett szitkozódni és kiabálni és azzal a lendülettel a földről köveket kapott fel, melyeket elkezdett szüleim felé dobálni, közben közelített édesanyám felé. Édesanyám próbálta szavakkal leállítani, de nem jár sikerrel, édesanyám kezéből megpróbálta a kezében lévő kulcscsomót kitekerni és elkezdte édesanyám haját cibálni,rángatni.Miután az incidensnek vége lett édesanyám értesítette a rendőrséget, ahol bejelentést tett a történtekről.
Szóval a leírtakból látható, hogy anyós, be és kiszámíthatatlan. A nőnek az emberi kapcsolataival is probléma van. Nővérem és Sógorom is egybehangzóan azt szeretnék, ha a gyerekeknek semmilyen kapcsolata sem lenne az apai nagyszülőkkel.
Mik az esélyek és a teendők, hogy az apai nagyszülők ne tudják nagyszülői "jogaikat" érvényesíteni és kapcsolatot tartani egyik gyermekkel sem??? Illetve lehet-e eltiltást kérni?? Vagy mi kellene ahhoz??

Előre is köszönöm a hozzászólásokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.23. 08:05

De kár volt ennyit írni.
Elég lett volna egy mondat: megilleti-e a külön élő szülő szüleit is a kapcsolattartás. Igen, meg.

csillus86 # 2014.11.23. 09:51

A szülők együtt élnek és boldogan nevelik a három gyermeket.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.23. 11:44

Jó. Akkor csak egyszerűen: "megilleti-e a nagyszülőket is a kapcsolattartás. Igen, meg.

momi # 2014.11.23. 18:52

Hát nem tudom. A nagyszülőt mindenképpen megilleti a láthatás, világosan benne van a törvényben. A beszámíthatatlanság ingoványos ügy, a szakértő több százezer forint és ahhoz hogy ezt egy kétórás vizsgálaton megállapítsák, tényleg súlyos esetnek kell lenni.
Az oké, hogy nem vagytok jóban, de azért elég durva, hogy a gyerek azt sem tudja, hogy a szomszéd - ha jól értem - a nagymamája. Lehet, inkább higgadni kéne

Lacitm # 2015.08.22. 09:33

Sziasztok!

Van egy 1 éves kisfiam. Jogilag is, és biológiailag is én vagyok az apa. Anyósom rögeszméje, hogy én nem vagyok a gyermek apja, én csak a nevemre vettem. Ezt sűrűn hangoztatja, előttem, és mások előtt is. Véleményem szerint ez a későbbiekben nem lesz jó hatással a gyerekre, és nem is szeretném ha emiatt sérűlne a gyermek. Ha szépszóval nem megy (márpedig nem megy), milyen lehetőségeim vannak, a gyermekem megóvására?

ObudaFan # 2015.08.24. 12:04

Lacitm

Ha a nagyszülő a gyermek érdekeit sértő magatartást folytat, akkor természetesen korlátozható a kapcsolattartása. Azért számomra erősen kérdéses, hogy ez a magatartás már ilyen jogkövetkezményt vonhat-e maga után.

berke # 2015.08.26. 18:40

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődnék: anyámmal olyan szinten elmérgesedett a kapcsolatunk, hogy nem beszélünk már 2 éve.
( csak anyagi követelőzései voltak, mióta özvegy lett, ha nem teljesítettem felváltva fenyeget öngyilkossággal, kiteregetéssel, és a gyermek elperelésével/ láthatásával)

A nagyszülőről a saját fizetett(maszek) pszichológusa által nekem küldött szakvélemény van a kezembe, hogy mániákus depressziós, erre gyógyszereket szed.
( a doktornő maga küldte, hogy bizonyítsa, hogy mentálisan beszámítható, csak épp rajta volt a korelőzmény is)

Nos ez a nagyszülő most nagyszülői láthatással fenyegetőzik.
Az a nagyszülő, aki napi rendszerességgel fenyeget, és zaklat esténként sms-kben, aki többször zsarolta már családját öngyilkossági "kisérletekkel" hogy mindenkit jól beijesztett, aztán kikapcsolta a telefont, rohantak hozzá.

Kérdésem a következő: ha most beadja a nagyszülői láthatást, ő is viheti a gyermeket?
2 éve nem beszéltek a gyerekkel, előtte is csak akkor foglalkozott a " családjával" , ha az előző kapcsolatában mallőr merült fel.
A gyermeknek gyakorlatilag idegen, már a külön élő apuka ellen is hangolta a gyereket, mi lesz, ha lekerül hozzá, és a gyermeket nevelő szülőre fog kigyót-békát kiabálni a gyermeknek.

Féltem a gyereket, mi van, ha bekattan, és hülyeséget csinál, mert pl. nem akarja visszaadni a kicsit, vagy csak rájött épp a depresszió.

A gyereket már az apuka is elvitelre hordja, most a nagymama is rángatja majd el otthonról? ( mert olvastam, hogy van, ahol 2 hetente láthatás van megadva a nagyszülőknek)
Helyi gyámhivatal ilyen esetekben máskor havi 1* a szülőnél történő láthatást szokott megitélni.

Van e mód ilyenkor pl. felügyelt láthatásra, hogy nehogy baj legyen?

Köszönettel: berke

berke # 2015.08.26. 18:40

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődnék: anyámmal olyan szinten elmérgesedett a kapcsolatunk, hogy nem beszélünk már 2 éve.
( csak anyagi követelőzései voltak, mióta özvegy lett, ha nem teljesítettem felváltva fenyeget öngyilkossággal, kiteregetéssel, és a gyermek elperelésével/ láthatásával)

A nagyszülőről a saját fizetett(maszek) pszichológusa által nekem küldött szakvélemény van a kezembe, hogy mániákus depressziós, erre gyógyszereket szed.
( a doktornő maga küldte, hogy bizonyítsa, hogy mentálisan beszámítható, csak épp rajta volt a korelőzmény is)

Nos ez a nagyszülő most nagyszülői láthatással fenyegetőzik.
Az a nagyszülő, aki napi rendszerességgel fenyeget, és zaklat esténként sms-kben, aki többször zsarolta már családját öngyilkossági "kisérletekkel" hogy mindenkit jól beijesztett, aztán kikapcsolta a telefont, rohantak hozzá.

Kérdésem a következő: ha most beadja a nagyszülői láthatást, ő is viheti a gyermeket?
2 éve nem beszéltek a gyerekkel, előtte is csak akkor foglalkozott a " családjával" , ha az előző kapcsolatában mallőr merült fel.
A gyermeknek gyakorlatilag idegen, már a külön élő apuka ellen is hangolta a gyereket, mi lesz, ha lekerül hozzá, és a gyermeket nevelő szülőre fog kigyót-békát kiabálni a gyermeknek.

Féltem a gyereket, mi van, ha bekattan, és hülyeséget csinál, mert pl. nem akarja visszaadni a kicsit, vagy csak rájött épp a depresszió.

A gyereket már az apuka is elvitelre hordja, most a nagymama is rángatja majd el otthonról? ( mert olvastam, hogy van, ahol 2 hetente láthatás van megadva a nagyszülőknek)
Helyi gyámhivatal ilyen esetekben máskor havi 1* a szülőnél történő láthatást szokott megitélni.

Van e mód ilyenkor pl. felügyelt láthatásra, hogy nehogy baj legyen?

Köszönettel: berke

ObudaFan # 2015.08.27. 05:36

Ha igazolható, hogy az állapota miatt a gyermekeket veszélyeztetné, akkor mindenképp van erre lehetőség.
Egyébként is lehet arra hivatkozni, hogy korábban nem volt kapcsolata a gyermekkel, így a gyermek érdeke az, hogy egy darabig mindenképpen felügyelt legyen a kapcsolattartás.

áfonyácska # 2016.05.18. 08:08

Kedves Fórumozók!

2013-ban született egy határozat a gyámhivatalnál, majd később pontosításra került a családsegítőben, hogy a nagypapának kapcsolattartási joga van. Erről a jogáról egy "kedves" üzenetben kicsivel több, mint egy éve lemondott. Én rögtön hívtam az ügyvédet, aki azt javasolta, hogy várjunk pár alkalmat, és csak utána intézkedjünk. Ezt a mai napig nem tettük meg, de nem is kereste a nagyszülő a gyermeket, semmilyen kapcsolatunk nincs vele. Most felvetődött bennünk a kérdés, hogy érdemes lenne-e ezzel foglalkoznunk, lehet-e ennek valami következménye, hogy nem rendeztük az ügyet? Nem szeretnénk ugyanis, ha most elkezdünk intézkedni, és megint eszébe jutna a joga gyakorlása. Egyszer is elég volt elmagyarázni a 4 évesnek, hogy hirtelen miért nem kell már a papának...

Köszönöm!

groszfater@gmail.com # 2016.05.18. 08:47

majd később pontosításra került a családsegítőben, hogy a nagypapának kapcsolattartási joga van

Ezt hogy-érted?
Mióta van a családsegítőnek hatósági jogköre?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.18. 13:24

Nem lehet a kapcsolattartási jogról lemondani.

zsebi0202 # 2018.05.21. 20:10

Üdvözletem!

Egy kedves ismerősöm nem igazán egyezik a nagyszülőkkel. Nincsenek elválva, a nagyszülők bármikor mehetnek, de ők nem akarnak, hanem kötelezik a szülőket hogy vigyék föl az unokákat nekik helybe. Az már hab a tortán hogy se kocsi, se megfelelő jövedelem a kis kiruccanásokhoz, és kb pillanatokon belül születik a harmadik unoka is. Egy szóval nem mondták hogy nem mehetnek, bármikor, de el nem vihetik a gyerekeket. A nagyszülők most a gyámhatósággal fenyegetnek, mert szerintük nem életszerű, hogy ők akik kocsival és megfelelő anyagi jövedelemmel rendelkeznek menjenek az unokákhoz. Van ilyen nagyszülői joguk? Kötelezni a nem elvált, hanem harmonikus családban élőket arra, hogy házhoz szállítsák a gyermekeket, ott is hagyják őket, miközben őket semmi nem akadályozza a láthatásban?

ObudaFan # 2018.05.22. 08:02

Nincs, általában a kapcsolattartásra jogosult viseli a kapcsolattartás költségeit.

Anonim12 # 2018.06.19. 21:06

Üdvözlök mindenkit!

Felvilágosítást szeretnék kérni.

Sajnos Édesanyámmal megromlott a kapcsolat, 4 hónapja el is költöztünk a városból, 320 km-re. 4 hónap után jutott Édesanyámnak eszébe, hogy szeretne képet az 1 éves unokájáról... Legjobb, ha inkább nem is tartom vele a kapcsolatot, ám azzal fenyegetőzik, hogy peres útra viszi a láthatást és fél úton találkozunk valahol...

Érdeklődni szeretnék, hogy ez mennyire valósítható meg, főleg ilyen távolságnál, ha nem teszek eleget a követeléseinek...?

A választ előre is köszönöm!

Burn Out # 2018.06.20. 03:47

Nagyszülői kapcsolattartásról a gyámhatóság dönt. Ha nem veszélyeztette korábban a gyermeket, akkor szinte biztos,hogy meg fognak neki állapítani kapcsolattartást, akkor is, ha ilyen nagy a távolság. Megállapíthatnak neki személyes, illetve telefonon történő kapcsolattartást. Ha a kapcsolattartásra vonatkozó szabályozásnak önhibádból nem teszel eleget, akkor a gyámhatóság bírságol.

Összességében most csak fényképet kér. Gyorsabban és könnyebben szabadulnál a helyzetből, ha küldenél neki fényképet.

A gyámhatósági ügyintézés határideje 60 nap és a kérelem beérkezését követően tárgyalást tartanak.

Dr.Attika # 2018.07.24. 03:37

Megette a fene azt a nagyszülői (egyébként szülői) kapcsolattartást amit gyámhatósági, bírósági határozat szabályoz. Az ember veleszületett állapota, hogy vannak szülei, nagyszülei, egyéb oldalági rokonai. Ezekkel történő kapcsolattartás emberi jog és egyben kötelezettség is. Aki ez ellen cselekszik az az emberi együttélés alapvető normái ellen cselekszik.

Dido8308 # 2018.09.04. 18:38

Kedves Fórumozók!
Helyzet a következő: apa+anya és külön mentek, adott egy jelenleg 2 éves gyermek.. A szülök ügyvéd előtt megállapodást kötöttek,amiben szerepelt az is hogy az anya köteles biztositani a kapcsolattartást az apának telefonon is, mivel az apa külföldön dolgozik.. Eközben sokminden változott, elindult a gyermekelhelyezési per, az anya nem hagyja hogy beszéljen a gyerek az apjával.. Arra hivatkozik hogy az ügyvédje azt mondta nem köteles biztosítani a kapcsolattartást! Létezhet hogy a megállapodás ellenére sem biztosítja??

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.04. 18:40

Ideiglenes intézkedést kell kérni a perben. Nincs ügyvéded?

Dido8308 # 2018.09.04. 18:48

Az öcsémről van szó, van ügyvédje.. 2 napja nem tud a gyerekkel beszélni.. Ezt most közölte este vele az anya..

Dido8308 # 2018.09.04. 18:52

Illetve igaz hogy nem köteles a kapcsolattartást biztosítani, holott megállapodás köti..?!