lakáshasználat


orbit # 2008.04.02. 12:20

Kérem, ha valaki tud, segítsen a következőben: feleségemmel 2003 óta éltünk a lakásban, ami édesanyám nevén van. 2005-ben házasságot kötöttünk 2007-ben született meg gyermekünk. 2007 év végén házasságunk megromlott, ekkor feleségem és a gyermek a lakásból elköltözött, szülei és saját tulajdonában lévő házukba, a válópert megindítottuk. Ebbe, az édesanyám nevén lévő lakásba a gyermek egyáltalán nem, a feleségem ideiglenesen, én állandóra voltunk bejelentkezve. A feleségemnek és a gyermekünknek az állandó lakcíme ott van, ahová költöztek, ahol most is élnek. Úgy hallottam, hogy feleségemnek bármikor joga van visszajönni abba a lakásba, mivel a gyermek „oda született”. Ez valóban így van? Egyáltalán milyen anyagi, birtoklási, használati követelései lehetnek feleségemnek azt a lakást illetóen?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.02. 13:47

Ez valóban így van?
Nem, ez nem így van.

ObudaFan # 2008.04.02. 17:22

Több okból sem. Nem tarthat igényt még a lakáshasználati jog ellenértékére sem az, aki a közös lakást önként elhagyja.

Másrészt itt nem valamelyikőtök, hanem harmadik személy lakásáról van szó. De még ha esetleg a tiéd lenne is a lakás, és édesanyádnak csak haszonélvezete lenne rajta, akkor is a haszonélvezeti jog fennállásának figyelembevétele nélkül és a haszonélvező nyilatkozata hiányában a lakás használatáról megalapozott döntés nem hozható.

orbit # 2008.04.02. 17:59

Köszönöm a segitséget!

lujz10 # 2008.04.03. 11:17

Nem nyitok új topicot, hiszen ez előbbi kérdést megválaszoltátok, és az én kérdésem is a lakáshasználathoz kapcsolódik.

Férjemtől 2 éve külön élek a családi házunkban. Kettőnk nevén van a ház fele-fele arányban. Ő lakik a földszinten, a gyerekek (2) és én a tetőtérben.
Az lenne a kérdésem, hogy igényt tarthatnék-e még egy helységre a földszinten azzal az indokkal, hogy jóval nagyobb a lenti rész légköbmétere? Itt konkrétan a garázsra gondolok, ami tulajdonképpen most lomtár.
Tudni kell azt, hogy rajta keresztül járunk a tetőtérbe és bejárásom van a kazánházba, mivel ott van az én kazánom is.

Válaszotokat előre is köszönöm!

SolnesM # 2008.04.03. 13:08

Igényt mindenre lehet tartani. Kérdés jogos e , méltányos e ?
ha 50 -50 % a tulajdoni arány, akkor a m2 -eket kell felezni és nem a légköbmétereket. A tetőtérben eleve egy redukált 'hasznos' alapterület van, az 1.9 m belmagasság alatti m2 -eket nem számítják be az alapterületbe - ettől függertlenül az azért van, nem egyenlő a nullával.
Aztán a közlekedésre használt területet is illik levenni az egyéni területből ez esetben a földszinti résznél ezt nem fer beleszámolni. A garázs - hát az garázs az nem lakótér az elvileg közösen lehet használni vagy aki használja kompenzálja a másikat - pl. ha a tetőtéri lakó használja, a földszintit illik valahogy ' kártalanítani '.
Egyezség kérdése, mint mindenütt !
SM.

ObudaFan # 2008.04.03. 17:31

Kérdés, hogy ha nincs egyezség, akkor lehet-e egyáltalán a lakáshasználatot megosztani.
A bíróság a házastársak közös tulajdonában vagy közös bérletében levő lakásának használatát megosztja, ha azt a lakás alapterülete, alaprajzi beosztása és helyiségeinek száma lehetővé teszi. Nem osztható meg a lakás használata, ha a házastárs korábbi magatartására figyelemmel a közös használat a másik házastárs vagy a kiskorú gyermek érdekeinek súlyos sérelmével jár.
Ha a lakás használata nem osztható meg, a bíróság közös tulajdonban álló lakás esetében az egyik házastársat az egész lakás kizárólagos használatára jogosítja fel, illetve bérlakás esetében a bérlőtársi jogviszonyt megszünteti, és az egyik házastársat a lakás elhagyására kötelezi.

Ha pedig nem lehet megosztani, akkor előkérdés lehet, hogy kinél lesznek a gyermekek elhelyezve.

lujz10 # 2008.04.03. 17:31

Köszi a váálaszt.
De ha olyan könnyen lehetne egyezkedni a férjemmel, nem én laknék idefönt a 2 gyerekkel, nem nála lenne az autó és sokminden extra, ami idefönt nincs:(

lujz10 # 2008.04.03. 17:35

A ház jó nagy, elférünk benne, a gyerekek nem kicsik, egyik már nagykorú, a másik télen lesz az. Veszekedtem a férjemmel eleget, nem akarok emiatt is cirkuszt, ha esélyem sincs. Még egyszer köszi.

ObudaFan # 2008.04.03. 18:09

Azért ha azt látja, hogy úgy is járhat, hogy ki kell költöznie, lehet, hogy inkább hajlik egy egyezségre.

monalisa1 # 2008.04.03. 18:31

Ha neked nem sikerül meggyőzni a lakrész cseréjére, próbálják meggyőzni az apjukat a gyerekek - elég nagyok már.

lujz10 # 2008.04.04. 16:06

Én már nem akarok cserélni vele, csak szeretném én használni a garázst.

lujz10 # 2008.04.04. 16:06

Én már nem akarok cserélni vele, csak szeretném én használni a garázst.

monalisa1 # 2008.04.04. 16:25

Látod ezért kell(ett volna) mindjárt dupla garázst építeni... Valahogy egyezzetek meg, ha másként nem: páros hónapban te, páratlanban ő.

monalisa1 # 2008.04.04. 16:26

Az alanti beírásaid lényege mintha a lakrészcserére vonatkozott volna...

pircsi71 # 2008.04.19. 15:06

Tisztelt fórum!
Szeretném megkérdezni, hogy a volt férjemnek van-e jogában tőlem pénzt követelni abból az indokból,hogy miattam van albérletben/az ő álítása szerint/.A helyzet a következő.Tavaj decemberbe váltunk el,én maradtam a kiskorú gyermekünkel a családi házban.A váláskor kimondták,hogy biztosítanom kell számára egy szobát mivel közös az ingatlan.A volt férjem tavaj költözött el szeptemberben. Az ingatlan most eladó.Ha még is jogos a követelése akkor ilyen esetben nézik-e az anyagi hátterünket?

monalisa1 # 2008.04.19. 18:27

Nem tarhat igényt a lakáshasználati jog ellenértékére sem az, aki a közös lakást önként hagyja el.

Rendelkezésére áll otthon egy szoba, de ha az nem kell neki...

Bárhogy is van, ki kellett volna bírnia amíg a házra nem jön vevő.

monalisa1 # 2008.04.19. 18:29

A lakáshasználat dolgával kapcsolatban, javaslom pörgess lefelé egy kicsit és olvassad el ObudaFan ezzel kapcsolatos beírásait.

pircsi71 # 2008.04.20. 04:44

Nagyön köszönöm!

ObudaFan # 2008.04.21. 09:18

No, azért itt jogerős ítélet után vagyunk, ami viszont biztosított nweki lakáshasználatot. Meg kellene egyezni vele.

Erika70 # 2008.04.21. 15:06

Tisztelt forum!
A volt sogorom tavaj szeptemberbe önszántából elköltözött de, azt szeret ném megkérdezni hogy,mivel a lakás eladó a
lakás kifizetésekor követelhet-e ahugomtól albéletet és annak az összeg kifizetését, mivel nem használja a fennáló egyszobát.A lakahatási jog így közös.Vane joga követelni albéleti dijat?Elnézést hogy visszatértem ehez a témához csak aggodom.

ObudaFan # 2008.04.22. 10:33

Nem.

emem # 2008.04.22. 11:54

Orbit kérdését olvasva kérdeznék én is röviden: Hasznélvezettel terhelt lakásbol kiteszik az anyát,gyerekével együtt, MERT A FÉRJ VÁLNI AKAR...Akkor ez a LAKÁSHASZNÁLATI DIJ KÖVETELÉSE HOGYAN ALAKULHAT? A FÉRJ ANYJA A HASZONÉLVEZŐ,A FÉRJ NEVÉN VAN A LAKÁS..TEHÁT ITT NEM ARROL VAN SZO,HOGY ÖNKÉNT ELMEGY....ILYENKOR TERMÉSZETESEN JÁR A DIJ SZERINTEM....Várom a válaszokat,sos!!!Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.22. 11:58

Sajnos nem. Szívességi lakáshasználat nem alapoz meg használati díjigényt.

emem # 2008.04.22. 14:39

Köszönöm.Kicsit tovább bonyolodott a dolog,mert nem értem mi az a szivességi lakáshasználat.Fontos lenne,mert érintett vagyok az ügyben....emem