Kiskorú öröklése


ObudaFan # 2014.02.10. 19:02

Mi volt az az örökség?

Vasek65 # 2014.02.09. 09:21

Elveszett örökség,
Kérem aki tud segítsen a témában.

Apai ágon nagyszülő elhalálozása miatt örökösödési hagyaték született , melyben édesapám a rá eső rész kiskorú gyerekeire hagyott.
A következő évben hirtelen elhalálozott édesapám , viszont az előző hagyaték már nem szerepelt sehol sem.
Talán 15-20 évvel később a kárpótlások után , már érettebb fejjel megtaláltam a régi hagyatéki papírokat. A körzeti földhivatalban érdeklődtem hol juthatok hozzá a jogos örökségemhez , itt azt a választ kaptam " mit akarok ennyi év eltelte után ". Kihez fordulhatok , a gyámügyhöz , vagy a bírósághoz? Szerintem amit örököltem az nekem jár.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.28. 11:51

Per.

djzsoca # 2011.08.28. 09:30

Uj eljaras lehetséges? vagy mi a menete a tulajdon jog ervenyesitesenek?ugyanis anyam testvere mar a jogtalanul szerzett ingatlant elajandekozta a gyermekeinek.

djzsoca # 2011.08.28. 09:24

Értem, s ha kezemben van a hagyatéki jegyzökönyv másolata akkor milyen hivatalos szervhez kell fordulni, vagy esetleg a kozjegyzö hivatalbol inditja az eljárást?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.28. 08:12

Egyszerű tulajdonjogi igény; nem évül el. Semmi köze ehhez a gyámhatóságnak.
(Megjegyzem, nagyon nem életszerű, hogy a hagyatéki eljárásban nem derül ki, hogy az örökhagyónak hány gyereke van.)

djzsoca # 2011.08.28. 08:09

Tisztelt Jogi Forum

Édesanyám elhunyt 1978-ban, mint a minap kiderült(kisebb utánajárás utján)az édesapja elhunyt 1991-ben, amiről engem senki nem informál ugyanis a hagyatéki jegyzökönyvben az áll hogy a felek(anyám testvére, annak férje, és a nagymama) kijelentik nincs törvényes örökös, igy nem értesitettek. s edesanyam testvére örökölt a nagypapa után. Az lenne a kérdésem, hogy mi modon támadható a hagyatéki eljárás?Én 1978-ban születtem, tehat kiskorú voltam igy a gyámhivatal is érintett az ügyben esetleg?

Köszönettel: Csepi Zsolt

ObudaFan # 2011.08.23. 13:45

Nincs mit.

AttHunter # 2011.08.23. 13:43

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm gyors tájokoztatását, ugyanis kaptunk egy öröklési illeték kiszabásáról szóló levelet egy csekkel (60+15 nap fizetési határidővel), és ebben a levélben nem reklámozták ezt a lehetőséget a halasztásról és az esetleges engedményről.

Még egyszer, köszönöm.

Tisztelettel: AttHunter

ObudaFan # 2011.08.23. 13:27

Ha arra gondolsz, hogy a kiskorú örökös az öröklési illetéket a nagykorúvá válásától számított két évig késedelmipótlék-mentesen fizetheti meg és e fizetési határidő lejárta előtt a tartozás annyiszor 10%, de legfeljebb 70% kedvezménnyel fizethető meg, ahány megkezdett naptári évvel korábban teljesítik azt, akkor ez vonatkozik rá.

AttHunter # 2011.08.23. 13:20

Azt szeretném megkérdezni, hogy az öröklésben érintett lányom 17éves, ekkor érvényes-e a kiskorú öröklésekor fennálló halasztás, vagy mivel Ő fiatalkorú, rá nem érvényes?

Köszönöm tájékoztatásukat.

Tisztelettel: AttHunter

ObudaFan # 2009.04.28. 08:19

Itv. 16. § (4) A kiskorú örökös az öröklési illetéket a nagykorúvá válásától számított két évig késedelmipótlék-mentesen fizetheti meg. E fizetési határidő lejárta előtt a tartozás annyiszor 10%, de legfeljebb 70% kedvezménnyel fizethető meg, ahány megkezdett naptári évvel korábban teljesítik azt.

Mellesleg ma már a földhivatali eljárásért nem is illetéket, hanem díjat kell fizetni.

Qnkor # 2009.04.27. 17:59

Tisztelt ObudaFan!

Akkor ez a törvény teljességében nem él?
(különös tekintettel a vastagon szedett részre)

1990. évi XCIII. törvény

16. § (4) A kiskorú örökös az öröklési (és az ingatlan-nyilvántartási eljárási) illetéket a nagykorúvá válásától számított két évig késedelmipótlék-mentesen fizetheti meg. E fizetési határidő lejárta előtt a tartozás annyiszor 10%, de legfeljebb 70% kedvezménnyel fizethető meg, ahány megkezdett naptári évvel korábban teljesítik azt.

Esetleg még azt meg tudná mondani, hogy a hivatalosan elszámolható közjegyzői díjtételeket hol lehet megtalálni?

Köszönöm.

ObudaFan # 2009.04.27. 08:53

Egyébként azért is jó lenne hozzáértő véleménye, mert valahol olvastam, hogy a kiskorunak nem kell kifizetnie a földhivatali eljárás díját nagykoruságáig, illetve még azután két évig, vagy kedvezményt kap nagykorúságáig hátralévő évei szerint.

Az az öröklési illetékkel van így, ami mostmár 20M Ft-os örökségig nincs is.

Sz.Márton # 2009.04.27. 08:19

A kérelemre induló olyan eljárásokban, amelyekben a jogváltozás bejegyzésének alapjául közjegyző által készített okirat, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokirat szolgál, a jogi képviselet kötelező. Ilyenek: a tulajdonjog, haszonélvezeti jog, használat joga, telki szolgalmi jog, vételi jog, jelzálogjog (önálló zálogjog) keletkezése, módosulása, vagy megszűnése.

A többi fontos információt a fwww.foldhivatal.hu honlapon megteszik találni.

Qnkor # 2009.04.27. 07:13

Köszönöm a hozzászólást de szivesen venném bennfentes véleményét is, mivel már a közjegyzői díj körül sem volt valami rendben, mert némi reklamáció után tízezerrel kevesebb lett.
Egyébként azért is jó lenne hozzáértő véleménye, mert valahol olvastam, hogy a kiskorunak nem kell kifizetnie a földhivatali eljárás díját nagykoruságáig, illetve még azután két évig, vagy kedvezményt kap nagykorúságáig hátralévő évei szerint.
Azt is jó lenne megtudni, hogy hivatalosan tulajdonképpen mennyit számlázhat a jegyző, az eljárásra.

monalisa1 # 2009.04.26. 18:35

Egy sajnálatos haláleset "leadminisztrálása" sajnos pénzbe kerül, tehát a közjegyzői munkadíjat ki kell fizetni és a földhivatalban is eljárási költségek vannak.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Qnkor # 2009.04.26. 18:04

Üdvözletem!

Azt szeretném megtudni, hogy az apa halála esetén öröklő kiskorú, és még ugyan nagykorú de jövedelemmel nem rendelkező (tanuló) gyermekek, hagyatéki tárgyalási díját, illetve a földhivatali bejegyzési illetékeket, kinek, és miből kell fizetnie.
Van e valamilyen lehetőség, hogy a halálesettel egyébként is nehéz anyagi helyzetbe került anyát, illetve családot, e költségek ne taszítsák még lehetetlenebb helyzetbe?

Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2009.04.11. 10:04

A kiskorútól megvenni is csak a gyámhatóság hozzájárulásával lehet.

monalisa1 # 2009.04.10. 17:48

Szerintem akár beköltöznek akár bérbe adják a lakást, bizonyos bérleti díjat tartoznak fizetni a kiskorú gyámhatósági számlájára, mivel un. többlethasználat címén 10%-ban az ő tulajdoni arányát fogják lakni ill. hasznosítani. (Pl. egy 50e Ft-ért bérbe adható lakás esetében 5.000 Ft/hó díjat kell fizetniük.)

Monalisa
laikus hozzászóló

encsim # 2009.04.10. 14:50

Értem.
Tehát ha mondjuk a nagyszülők megveszik(90%-10%) akkor ők kiadhatják vagy akár be is költözhetnek?

ObudaFan # 2009.03.27. 09:56

A lényeg: a gyámhatóság akkor járulhat hozzá ehhez az ügylethez, ha az ingatlant az értékén veszik meg a nagyszülők. Ha az ingatlan értéke x, a tartozás y, akkor legalább x-y összeget kell a kiskorú részére megfizetni. Persze az apa hozzájárulására is szükség van.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.27. 08:48

Na ezt én nem értem, szerintem encsim se, és a válasz sincs benne.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.27. 08:42

Meg kell kérdezni a gyámhivatalt, egyáltalán nem kizárt, hogy hozzájárulnak. Ugyanis az ügylet nem feltétlenül jelenti a kiskorú vagyonának a csorbítását, hiszen - erről ne feledkezzünk meg -, a vagyonba beletartozik a kölcsöntartozás is, aminek a kötelezettje nem az apa, hanem a kiskorú. Az apának egyáltalán nem kell fizetnie, ha mégis ezt teszi, akkor elszámolási igénye keletkezik a kiskorú vagyonával szemben.

encsim # 2009.03.27. 08:33

Értem.
A kiadás nem hiszem hogy működik, mert sokkal kevesebbért adható ki, mint amennyit havonta kell fizetni a törlesztésbe. A bank kötne új szerződést az apával, de ő ezt nem tudná vállalni.
Itt jönne a képbe az anyai nagyszülő.
A probléma viszont az, hogy az apa nem megbízható és a nagyszülők azért vennék meg a lakást részben vagy teljesen a saját nevükre, hogy az apának gyámként ne lehessen hozzá köze és az unoka biztosan megkapja tőlük 18 évesen.
Érzelmi alapon ragaszkodnak a lakáshoz.
Eddig haszonélvezetet akartak maguknak a teljes összeg kifizetéséért csak, de utánajárva a kérdésnek az nem megoldás. (A tulajdonos ellenőrizheti a lakás rendeltetésszerű használatát, akár eladhatja vagy jelzáloggal terhelheti)