Kiskorú öröklése


Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.28. 08:12

Egyszerű tulajdonjogi igény; nem évül el. Semmi köze ehhez a gyámhatóságnak.
(Megjegyzem, nagyon nem életszerű, hogy a hagyatéki eljárásban nem derül ki, hogy az örökhagyónak hány gyereke van.)

djzsoca # 2011.08.28. 09:24

Értem, s ha kezemben van a hagyatéki jegyzökönyv másolata akkor milyen hivatalos szervhez kell fordulni, vagy esetleg a kozjegyzö hivatalbol inditja az eljárást?

djzsoca # 2011.08.28. 09:30

Uj eljaras lehetséges? vagy mi a menete a tulajdon jog ervenyesitesenek?ugyanis anyam testvere mar a jogtalanul szerzett ingatlant elajandekozta a gyermekeinek.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.28. 11:51

Per.

Vasek65 # 2014.02.09. 09:21

Elveszett örökség,
Kérem aki tud segítsen a témában.

Apai ágon nagyszülő elhalálozása miatt örökösödési hagyaték született , melyben édesapám a rá eső rész kiskorú gyerekeire hagyott.
A következő évben hirtelen elhalálozott édesapám , viszont az előző hagyaték már nem szerepelt sehol sem.
Talán 15-20 évvel később a kárpótlások után , már érettebb fejjel megtaláltam a régi hagyatéki papírokat. A körzeti földhivatalban érdeklődtem hol juthatok hozzá a jogos örökségemhez , itt azt a választ kaptam " mit akarok ennyi év eltelte után ". Kihez fordulhatok , a gyámügyhöz , vagy a bírósághoz? Szerintem amit örököltem az nekem jár.

ObudaFan # 2014.02.10. 19:02

Mi volt az az örökség?

Szöszi0123 # 2014.02.10. 19:36

Tisztelt Fórumozók!

A segítségüket szeretném kérni:
A lányom,11 éves,édesapja,akitől külön éltünk már 6 éve,nemrégen elhunyt.A lányom örökölt némi szántót,egy házrészt és egy autót,amely hitellel terhelt.A hiteltartozás összege majdnem duplája az autó piaci értékének.
A kérdésem az lenne,hogy köteles vagyok-e felvállalni ezt a hitelt,mint törvényes képviselő,és ezzel akár veszélyeztetve a mindennapi megélhetésünket? Másrészt a banki hitel átruházható-e kiskorúra vagy vissza lehetett volna utasítani?
Sajnos a hivatalokat már járom egy ideje,de egymásnak ellentmondó tanácsokat kaptam, illetve egymásnak passzolják a kérdést.Volt,aki azt mondta,hogy nem kellett volna elfogadni az autót,(de akkor a szántó, és a házrész is elveszett volna),és volt,ahol azt mondták, hogy a kiskorú nem örökölheti a hitelt,hiszen nincs önálló jövedelme.Sajnos a gyámhivatalban sem segítettek ez ügyben.
Segítségüket előre is köszönöm.
Szöszi0123

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.10. 19:49

Minden mást értettél? Elismerésem.

Szöszi0123 # 2014.02.17. 22:38

Nem,sok mindent nem értek, de igyekszem utána
járni, ezért is kértem itt is segítséget.

ObudaFan # 2014.02.18. 18:47

Szöszi0123

Ha mér elfogadtad a kiskorú nevében az öröklést, akkor a kiskorú az örökrészével - de nem többel! - felel a tartozásokért. A hagyatéki eljárásban gyámhatósági hozzájárulással lehetett volna az öröklést visszautasítani.

ObudaFan # 2014.04.01. 13:27

Hát ezt előre kellene egyeztetni a gyámhatósággal, mert azért ez nem ennyire egyszerű, hogy ha másik ingatlant veszel a gyereknek, akkor biztos a hozzájárulás.
Egyébként ha nem sikerül az a megoldás, amit szeretnél, akkor legfeljebb a gyámhatóság kijelöl egy eseti gyámot az ingatlannal kapcsolatos ügyek intézésére.

ObudaFan # 2014.04.02. 14:16

Ehhez is a gyámhatóság hozzájárulása kell.

Meredit # 2014.07.17. 20:54

Üdvözlöm!
A következő problémámmal kerestem meg Önöket:
A párom 10 éve meghalt és kiskorú gyermekeink örököltek egy ingatlant 1/2 - 1/2 arányban. Akkor természetesen éltünk azzal a lehetőséggel, hogy majd nagykorúvá válásukat követően fizetjük meg az örökösödési illetéket, mely akkoriban elég szép nagy összeg volt. A fiam novemberben lesz 20 éves, a lányom még csak 15. Igaz, hogy időközben megszületett az új örökösödési törvény, mely szerint 20 millió Ft-ig most illetékmentesek lennének. (A lakást akkor 6 millió forintra értékelték)Amit nem tudok, hogy ez visszamenőleg is érvényes-e? Tehát most meg kell-e fizessük az "elhalasztott" illetéket? Ez már csak azért is aktuális, mert időközben elköltöztünk és most szeretnénk eladni az ingatlant.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.18. 07:37

Nem. Igen.

HARKOV 70 # 2014.08.18. 23:54

Tisztelt hozzáértők.
Szeretnék tisztábban látni, hogy kiskorúak öröklésekor mi képezi az öröklés tárgyát a szülők vagyonából?
pl.:

  • az életben maradó szülő (örökölt)különvagyona?
  • az életben maradó szülő nevére szóló értékpapírszámla, folyószámla, autó?

Illetve a hagyatéki leltár felvételekor van e bármi ellenőrző szerepe vagy jogköre a gyámügynek?

válaszukat előre is köszönöm.

Tordesillas # 2014.08.19. 12:16

Nem egészen értem a kérdést, de tudtommal a gyermekek törvényes örökösök, ha nincs túlélő házastárs, fejenként egyenlő arányban örökölnek mindent.

A hagyatéki leltár felvételekor még nem, de a leltárt a leltárelőadó (jegyző) megküldi a gyámügynek, ha a jogszabály előírja, aztán a közjegyző is megküldi a hagyatékátadó végzést, ha a jogszabály előírja.

Dr.Attika # 2014.08.19. 14:56

Életben lévő szülő semmilyen vagyontárgya nem örökölhető. Bár tudom, hogy sok lüke gyermek mostanában igényli az életben lévő szüleitől az örökséget.

ObudaFan # 2014.08.20. 20:44

Szeretnék tisztábban látni, hogy kiskorúak öröklésekor mi képezi az öröklés tárgyát a szülők vagyonából?
pl.:

az életben maradó szülő (örökölt)különvagyona?
az életben maradó szülő nevére szóló értékpapírszámla, folyószámla, autó?

Attól, hogy az életben maradt szülő "nevére szól" egy vagyontárgy, az még lehetett közös vagyon részben vagy egészben, így legalábbis részben lehet a hagyaték tárgya.

Illetve a hagyatéki leltár felvételekor van e bármi ellenőrző szerepe vagy jogköre a gyámügynek?

Ha a kiskorú örökös és a törvényes képviselője között érdekellentét van, akkor eseti gondnokot rendel ki.

HARKOV 70 # 2014.08.21. 07:34

Köszönöm ez eddigieket.
Én is úgy tudtam, hogy a házasság illetve a vagyonközösség fennállása alatt szerzett javak közösek, teljesen mindegy kinek a nevén van.Kivéve az örökölt illetve ajándékba kapott dolgokat. Ebben az esetben, elvileg a szülők összes vagyonának a felét öröklik a kiskorú gyermekek ( a legújabb törvény szerint már ez sem így van). Ilyenkor következik be az a szerencsétlen eset , hogy amit a szülők a gyermekekre költöttek volna, azt az életben maradó szülő ( a gyámügy áldásos tevékenységének köszönhetően)már nem tudja olyan egyszerűen felhasználni.
De örökölni csak azt lehet ami a hagyatéki leltárba kerül és természetesen csak az kerülne bele aminek muszáj benne lennie.
Kérdés az, hogy a gyámügy vizsgálja vagy ellenőrzi e a hagyatéki tartalmát?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.21. 08:04

De örökölni csak azt lehet ami a hagyatéki leltárba kerül
Ez egy elég komoly tévedés.

HARKOV 70 # 2014.08.21. 12:44

Valóban, ez a mondat így nem igaz.
Az egészség és nyugdíjpénztári számlákon lévő összeg és a biztosítási összegek mértékét valóban nem kell feltüntetni a hagyatéki leltárba. Ezeken kívül ami nem szerepel a hagyatéki leltárban azt a közjegyző nem tudja átadni, és ami nincs átadva azzal rendelkezni sem lehet.
Esetleg ha valakinek gyakorlati tapasztalatai vannak a kérdés gyámügyes részével kapcsolatban.
Azt értem, hogy a gyámügy kirendel valakit mert "érdekellentét" lehet a kiskorú örökösök és a törvényes képviselőjük között.

ObudaFan # 2014.08.21. 14:09

Egy sor olyan ingóság van, aminél legfeljebb az illeték kiszabása tekintetében lehet jelentősége annak, hogy benne van-e a leltárban. Az öröklés az ipso jure következik be egyébként.

iboly4 # 2014.08.26. 20:14

A következő dologban szeretnék tanácsot kérni.
Válófélben vagyok a férjemtől, a per még javában tart. Gyerekelhelyezés még nincs, ideiglenes végzés szerint én vagyok a gondozó szülő.

A gyerekeim nagyobb összeget örököltek fejenként (több milliós nagyságrend, életbiztosításnál ők voltak a kedvezményezettek) az én édesapámtól évekkel ezelőtt, amit akkor hosszabb távra lekötöttünk.
A pénz gyámhatósági számlán volt eddig (illetve van még amíg a végzést meg nem kapjuk).

A március 15-én életbe lépett PTK szerint felhívták a figyelmemet a gyámhivatalban, hogy szept. 15-ig ki kell adják a szülőknek a pénzt. Mivel közös a szülői felügyelet, ezért az apjuk bármikor hozzáférhet a végzés kézhetvétele után a pénzhez.
Beadtam egy kérvényt, hogy a gyerekelhelyezés végéig kérem, hogy maradjon gyámhatósági felügyelet alatt a pénz, illetve jelöljenek ki vagyoni gyámot, aki addig kezeli a pénzt.ESetleg függeszék fel az eljárást a válóper végéig és majd annak függvényében hozzanak végzést a pénz kiadássáról kapcsolatban. Gyakorlatilag azt kértem, addig se ő, se én ne tudjunk erről az pénzről rendelkezni.

Mivel a férjem már kérte a tartásdíj csökkentését - arra való hivatkozással, hogy a gyerekek rendelkeznek saját vagyonnal, holott az édesapám ezt egyértelműen nem a napi kiadások fedezésére, hanem életkezdésre szánta - , illetve a közös vagyon készpénz részét már kimentette, mi vagyunk albérletben, így aggódom ez miatt.

Kaptam egy levelet az ügyintézőzől, hogy nincs jogi háttere a kérésem teljesítésének, így ki fogja adni a végzést, ami szerint a gyerekek vagyonát kiadja a szülőknek.

Tehetek én ez ellen valamit? Vagy bármi módon megakadáklyozhatom, hogy a férjem hozzáférjen ehhez az összeghez? Mivel gyakorlatilag a teljes összeg az én édesapámtól származik (ezt természetesen tudom bizonyítani a biztosítási szerődéssel, az akkori MÁK határozattal, ami szerint a gyerekeknek a pénzt kiadták, a részükre a gyámhatósági folyószámlát megnyitották), így szerintem túl sok köze nincs hozzá (joga van,természetesen.Az ügyintéző szerint a gyerekek felé kell elszámolnia a szülőknek ezentúl, ha nagykorúak lesznek, az pedig még sok -sok év a mi esetünkben például. Amennyiben a gyerek majd akkor úgy értékeli, nem kezelte a szülő megfelelő gondosággal a vagyonát, úgy pert indíthat. )

A gyámhatóságon megegyezni nem tudtunk, ő mindenképpen el akarja utaltatni a gyerkekek pénzét a bankból, azt mondja a MÁK-hoz, én pedig ott kötném le újra (államkötvényt ott is lehet venni). Most egy ideje már nincs lekötve, mivel lejárt és egyedül nem mertem aláírni az újabb lekötést, ne tudjon belekötni a válóper során ebbe is. Megegyezni pedig ebben sem tudunk.

A kérdésem az, hogy ebben az esetben mit lehet tenni?

A gyámhivatalban azt a felvilágosítást kaptam, hogy 200e Ft-ig bármire fel lehet használni a pénzt, nem kell hozzá semmi (azt nem tudom, hogy a 200 ezres határ naponta, hetente, egy-egy vásárlásra vonatkozik, vagy hogy kell érteni), afölött a vásárlásokat pl továbbra is jóvá kell hagyatni a gyámüggyel, de a készpénz felvételt nem. Ez így tényleg megállja a helyét?

A konkrét kérdésem az, hogy ebben az esetben milyen tanácsot tudnának adni arra nézve, hogy ez az összeg ne vesszen el?

iboly4 # 2014.08.26. 20:34

Sajnos a jelenlegi helyzetünkben még azt is elképzelhetőnek tartom, hogy a későbbiek során tényleg hozzá kell nyúlnunk majd ehhez a pénzhez.

Mivel a válás engem és a gyerekeket anyagilag meglehetősen visszavetett, így nem tudom kizárni annak a lehetőségét, hogy a váratlan, nagyobb kiadások fedezésére akár ennek az összegnek egy részére is szükség lehet.

Sajnos a férjem a tartásdíjon felül semmivel nem járul hozzá a gyerekek kiadásaihoz. Többször kértem segítséget tőle, amikor váratlan egészségügyi kiadások merültek fel (pl komoly gerincprobléma, ami napi szintű gyógytornát, úszást, állandó orvosi ellenőrzést és folyamatos fűző viselést igényel, szemüveg, fogszabályozó, persze ez nem 1 gyerekre, hanem összességében), mindig elutasította, azzal, hogy fizeti a tartásdíjat és ezen felül neki nincs kötelezettésge. Kértem, hogy legalább a még közösen befizetett EP számlán lévő összeget(amit az adójóváírás miatt fizettünk be anno) hadd használjuk fel ezekre, de ettől is elzárkozott. Mivel az ő nevén van a számla, így megteheti. A nyári táborokról, hangszer vásárlásról, különórákról ugyanez a véleménye. Közben elvárja, hogy a gyerkekek életszinvonalában ne legyen változás.

Az albérlet összege a teljes tartásdíj 4/5 részét elviszi, a rezsi még nincs is benne. A véleménye szerint a gyerekek közvetlen költésgeire adja a tartásdíjat, abból ne albérletet és rezsit fizessek, költsem rájuk közvetlenül. Én is dolgozom, de a fizetésem a közelébe sem ér az övének, ami nyilvánvaló, hiszen én maradtam otthon a gyerekekkel GYED-en, majd GYES-en, és a napi logisztikát, betegségeket teljesen , szünetek nagy részét most is egyedül oldom meg.

Sajnos főleg e miatt a hozzáállás miatt nem merem úgy lekötni a pénzt, hogy a lejárat az adott gyerek nagykorúságára essen, bár nem tudom, ez megoldaná-e egyáltalán a problémát.

ObudaFan # 2014.08.26. 21:40

Ha ideiglenes intézkedéssel nálad van elhelyezve a gyerek, akkor egyelőre a vagyonkezelője is te vagy. Viszont az elköltésével igen szigorúan el kell számolni, csak a gyerek kiadásaira mehet. Hogy emiatt a tartásdíj csökkenhet-e, az az apuka teljesítőképességétől függ. Lényegesen valószínűleg nem.