Házastársi közös vagyont megszüntető szerződés


kisokos # 2010.01.21. 13:25

az ő tartozásaiért én mennyiben felelek.
a közös tartozásokért elsősorban a közös vagyonból rád jutó összeg erejéig, másodsorban a különvagyonod erejéig. A házasság alatt az egyik fél által felvett kölcsön sajnos a törvényi vélelem szerint közös adósság, még akkor is, ha te nem tudtál róla. Ezt utólag ugyanis szinte lehetetlen bebizonyítani.

1sziszó # 2010.01.22. 16:29

Köszi.

Az egyéni vállalkozásával kapcsolatos hiteleket még a házasságunk előtt vette fel. "Egyedül" a lakáshitel ami a házasság alatt lett felvéve.
Még egy kérdésem lenne, hogy a férjem tartozásai örökölhetők-e, mert akkora az összeg, hogy életünk végéig sem tudjuk törleszteni.

ObudaFan # 2010.01.22. 19:52

Az örökös csak az öröksége erejéig felel a hagyatéki tartozásokért. Egyébként pedig az öröklést vissza lehet utasítani.

1sziszó # 2010.02.01. 08:00

Köszönöm.

Olyan kérdésem lenne, hogy a különvagyon fogalmába ingó, ingatlan dolog tartozik, esetleg pénzösszeg is?
A házasság előtt volt egy kis megtakarításom (ezt tudom is igazolni), amiből a férjemmel közösen vásárolt ház lett felújítva.

kisokos # 2010.02.01. 08:40

1sziszó,

különvagyon fogalmába ingó, ingatlan dolog tartozik, esetleg pénzösszeg is?
igen, de ha pl. a pénzösszeget az együttélés alatt feléltétek, akkor nem kérheted amegtérítését. A felújítás emiatt határeset. Ha ez értéknövelő felújítás volt, akkor jó eséllyel megáll a különvagyoni igény, ha ellenben inkább állagmegóvó beruházás (pl. festés), akkor nem.

stoppos # 2010.08.26. 01:11

Tisztelt fórumozók, segítséget kérnék,
Közös vagyonnak számít-e az élettárs nevén bejegyzett egyéni vállalkozás, amelyben mind a két fél ténylegesen közreműködött?

Köszönettel
Stoppos

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.26. 07:39

Az élettársi vagyonközösség ideje alatt szerzett vagyon - néhány kivétellel - közös.
De az egyéni vállalkozás nem vagyonelem, ezért értelmetlen a kérdés feltevése.

stoppos # 2010.08.28. 07:09

Kedves Sándor

Mit tehetek abban az esetben, ha a volt párom a közös autó árán a saját vállalkozásának vett autót? Persze gondom azzal fog védekezni hogy feléltük az összeget..
Ha tagi betét szerepel a könyvelésben azzal lehet valamit kezdeni?

Köszönettel
Stoppos

ObudaFan # 2010.08.28. 09:32

Az egyéni vállalkozás nem külön jogalany, az az autó is közös tulajdon. A gazdasági társaságban való részesedésen is fennállhat élettársi közös tulajdon.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.28. 11:36

Először egyéni vállalkozás volt, most pedig tagi betét... Dönts el, légy szíves!

stoppos # 2010.08.29. 06:12

Kedves Sándor

Volt párom az együttélés alatt váltotta ki a vállalkozói igazolványt, a vállalkozásában pedig bizonyos feladatokat én láttam el, persze munkaviszony nélkül. A Vállalkozásából mindvégig a minimálbért vette ki, mint az lenni szokott a vállalkozás jól jövedelmezett a valóságban, papíron pedig veszteséggel zárt minden évben. A nem hivatalos jövedelemből vett autó eladása után az értéke mint tagi betét került be a vállalkozásba amin autót vett a vállalkozás számára. Így jön össze a vállalkozás és a tagi betét.

Stoppos

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.29. 09:12

Hagyjuk már! Egyéni vállalkozásnál nincs tagi betét. Semmiféle betét nincs.

stoppos # 2010.08.30. 12:36

Kedves Sándor

A lényeg hogy volt autó nincs autó ahogy látom. Mindenesetre köszönöm a választ.

Stoppos

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.30. 13:00

Nincs autó? Miért? Nem a férjed a tulajdonosa?

stoppos # 2010.08.30. 17:20

Kedves Sándor
A vállalkozás a tulajdonos. Azt hiszem félreértettem valamit. Ha jól értem akkor a vállalkozás vagyona a tulajdonos saját tulajdonának minősül, és így lehet érdekes vagyonmegosztás esetében? tehát akkor a közreműködésem igenis számít a szerzés arányában?
Köszönöm a türelmet.

Stoppos

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.30. 19:00

Az egyéni vállalkozásnak nincs vagyona, ami a vállalkozás céljait szolgálja, az mind az egyéni vállalkozást folytató természetes személyé. (Ha házas, és a vagyont a házasság alatt szerezte, akkor nem csak az övé, hanem a házastársáé is.)
Ezt hajtogatjuk az elejétől fogva.

Nem számít a szerzés aránya, házasságban a közös vagyon 1/2-1/2 arányban közös.

stoppos # 2010.08.31. 06:10

Kedves Sándor

Végül csak megértem mi miért van :)
Élettársi kapcsolat volt, nem házasság, ezért írtam a szerzési arányt.
Még egyszer köszönöm a válaszokat.
Stoppos

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.31. 07:24

Élettársi kapcsolatban számít a szerzéshez való hozzájárulás aránya azzal, hogy a háztartásban végzett munka is hozzájárulás. (Magától értetődően a vállalkozásban való közreműködés is.)

AdélDóri # 2010.11.30. 08:46

Üdvözlök mindenkit.
Válni szeretnék a férjemtől, közös megegyezéssel.
Szerintetek az alábbi tények figyelembevételével hogy lenne igazságos a vagyonunk megosztása?
Házasságkötésünk előtt egy lakótelepi lakást kaptam szüleimtől, 1/1 ben az én tulajdonom volt.Ez most kb. 9 Mft-ot érne.Eladtuk, újat vettünk, majd azt is értékesítettük és építkeztünk.Családi házunk 20 éves,értéke kb.30 Mft.Van két autónk, kb. azonos értékben, illetve egy lakás a két nagyobb gyerek nevén 1/2-1/2 tul. arányban, értéke kb. 9 Mft.(Haszonélvezetünk nincs rajta.)Van 3 gyermekem, 1 dolgozik, 1 egyetemista nappalin, 1 ált.iskolás.Mindhárman velem maradnának.
A lakás berendezési tárgyain megosztozunk, más vagyonunk nincs.
Ha én szeretnék a jelenleg közös tul. csal. házban maradni a 3 gyerekkel, s férjemnek ajándékoznák alányok a 9 Mft értékű lakást, kellene-e még neki fizetnem, ha igazságos akarok lenni? Köszönöm.

ObudaFan # 2010.11.30. 11:14

Kellene. Csak a 30M-s lakásban van kb. 10.5 M értékű vagyona, és az autók is közösnek tűnnek. De azt lehet, hogy annak a fejében mond le a további juttatásról, hogy az átlagosnál kevesebb tartásdíjat fizet.

szolgaltat # 2011.02.03. 21:17

Tisztelt Fórumtársak,

párom - aki elvált, s jelenleg két gyermekét velem közösen neveli - a mai napon az alábbi tartalommal bíró levelet kapta kézhez:
"XY, volt férje megbízásából emlékeztetem arra, hogy ügyfelem hozzá kíván jutni ahhoz a vagyoni értékhez, amely őt a ... szám alatt található ingatlana tekintetében megilleti. Ha nem tájékoztat, pert kell indítanom Ön ellen a házastársi közös vagyon megszüntetése illetőleg különvagyon kiadása érdekében..."

A száraz tények:

  • párom a gyermektartást hónapok óta nem kapja meg
  • a válás óta kedvesem fizet a volt férjnek lakáshasználati díjat (nem is igazán értem, hiszen Ő neveli a srácokat...)
  • volt férj a lakást és családját a visszatérés szándéka nélkül hagyta el
  • bár a lakást bizonyíthatóan közösen szerezték, vették, az a mai napig a volt férj nevén van, bírósági felszólítás ellenére sem iratta az 1/2-ed részt párom nevére

Kérdésem: mit lehet ilyenkor tenni?
Segítségüket előre is köszönöm!
Tisztelettel
Berényi Csaba

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.03. 22:47

Ügyvéd az a bíró...

Dr.Attika # 2011.02.04. 05:13

Nem azt írta a kérdező, hogy bírói levelet kapott, hanem azt, hogy " ...alábbi tartalommal bíró levelet.." kapott vagyis az alábbi tartalmú levelet...

Tisztelt Berényi úr!
Az ex közös tulajdon megszüntetése iránti szándékát jelenti be az ügyvéd kolléga. Ez lehetséges közös megegyezéses alapon, de ha a felek nem tudnak megállapodni, akkor bírósági perben, bírói ítélet alapján.
Ezt viszont döntsék el a felek.
Válasz levélben annyit kell írni, hogy pontos igényét terjessze elő az ex.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.04. 08:05

Fenét.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.04. 08:06

Látom, te sem ismered Ocam borotváját. Vagy ha igen, akkor nem alkalmazod.