öröklés, végrendelet megtámadása


csabesz07 # 2012.08.23. 08:13

Mindenkit Üdvözlök!

A szüleim elváltak amikor 3 éves voltam, édesapámmal nem tartottam a kapcsolatot, mert nem érdekeltem, nem kellettem neki, gyerektartást sem fizetett. Neki lett új családja, két gyereke.
Három hete volt a temetése, de én nem kaptam még semmilyen értesítést az örökséggel kapcsolatban, hogy fog zajlani. Állítólag írt végrendeletet, amelyben két felnőttkorú gyerekét jelölte meg örökösnek. Én mit tudok tenni ilyen esetben, hogy részesülhetek az örökségből? Meg kell-e támadni ilyenkor a végrendeletet, mekkora esélyem lehet az örökségből részesülni?

ObudaFan # 2012.08.23. 12:49

Kötelesrészi igénnyel biztosan fel lehet lépni. Nyilván a végrendelet megtámadásával nem csak kötelesrészt, hanem egy teljes örökrészt lehetne kérni, csak így látatlanban azt nem lehet megmondani, hogy felmerülhet-e bármilyen érvénytelenségi ok, ami alapján meg lehetne a szerződést támadni.

sagit # 2012.08.23. 13:23

Bár nem írtad hány éves vagy. Az egy dolog hogy apád nem kapkodott utánad. Valószínű TE sem erőltetted a dolgot. Akkor most a pénzért miért kapkodsz?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.23. 13:32

Jogi Fórum. Az erkölcsi kioktatástól tekinthetünk.

csabesz07 # 2012.08.24. 06:19

Mivel csak néhány hónapon keresztül fizette a gyerek tartás az apám, és hát a 3 éves kortól a felnőtté válásig volt nem kevés idő. Úgy gondolom ennyi így utólag jár, szerintem nincs mit magyarázkodnom ezen.

Már lassan 1 hónapja a temetésnek, de még nem kaptam semmilyen hivatalos levelet a hagyatéki eljárással kapcsolatban.
Fogok ilyen értesítést kapni, vagy ne is várjak rá? Ha részesülni akarok az örökségből akkor először nekem kell bejelentkezni érte?

ObudaFan # 2012.08.24. 07:46

Kellene, hogy kapj értesítést. Ha nem kapod meg a kötelesrészt, pereskedni kell érte.

spaniel # 2012.08.24. 09:58

ű

spaniel # 2012.08.24. 09:59

Ezért örülnék, ha a kötelesrész, mint kötelező juttatás megszűnne ! Az én gyerekem nem érdemli meg, hogy hagyjak rá örökséget!

ObudaFan # 2012.08.24. 10:03

Attól függ, miért gondolod, hogy nem érdemli meg.

Kitagadásnak van helye, ha a kötelesrészre jogosult

  1. az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne;
  2. az örökhagyó sérelmére súlyos bűncselekményt követett el;

c)az örökhagyó egyenesági rokonainak házastársának vagy bejegyzett élettársának életére tört, vagy sérelmükre egyéb súlyos bűntettet követett el;

  1. az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette;
  2. erkölcstelen életmódot folytat;
  3. jogerősen öt évi vagy azt meghaladó szabadságvesztésre ítélték.
spaniel # 2012.08.24. 10:10

Az igazság az, hogy szeretném halálom esetén a férjemre hagyni az ingatlanunkat /fele-fele arányú/ , hogy a későbbiekben gondoskodni tudjon magáról, az ingatlan értéke erre elég lehetne! Olvastam, hogy közös nevezőre próbálják hozni az EU-s országok öröklési dolgát! Jó lenne, ha a kötelesrészre vonatkozóan kitalálnának valamit!
És ha a macskámra akarnám hagyni??? /vicc volt!/

spaniel # 2012.08.24. 10:12

A kitagadás a./ pontját nem értem! Mit foglal magában?
Kérhetnék egy példát?

ObudaFan # 2012.08.24. 10:20

Ptk. 602. § (1) Érdemtelen az öröklésre

  1. aki az örökhagyó életére tört;
  2. aki szándékos eljárásával az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, vagy annak érvényesítését meghiúsította, illetőleg ezek valamelyikét megkísérelte;
  3. aki a hagyatékban való részesülés céljából az örökhagyó után törvényes öröklésre jogosult vagy az örökhagyó végintézkedésében részesített személy életére tört.

(2) Az érdemtelenség nem vehető figyelembe, ha az érdemtelenségre vezető magatartást - bárki ellen irányult is - az örökhagyó, illetőleg az, aki ellen irányult, megbocsátotta.
(3) Az érdemtelenségre csak az hivatkozhat, aki az érdemtelen személy kiesése folytán maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne.

spaniel # 2012.08.24. 10:33

Köszönöm! Akkor ennyi! Az én problémámra nincs megoldás!
Bár bízom az EU-s egységesítésben, a napokban olvastam, hogy próbálkoznak könnyíteni a szabályokon. Jó volna!
"Tartózkodási hely" szerinti örökséget is fontolgatnak, lehet, hogy keresek egy olyan országot, tartózkodási helynek, ahol nincs kötelesrész!

ObudaFan # 2012.08.24. 10:34

A kötelesrész kérdése semmiképpen sem tartozik közösségi kompetenciába.

spaniel # 2012.08.24. 10:35

Miért nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.24. 10:49

Rossz a kérdés. Helyesen: miért tartozna oda?

sunavlys # 2013.12.04. 10:38

Nem találtam jobb helyet, ezért ide írok.

Kaptunk a közjegyzőtől levelet, hogy gyermektelen nagybátyánk végrendelkezett (felesége javára), de a végrendelet érvénytelen, mert nincs rajta dátum. Azt írja, ő ezt hivatalból nem vizsgálja, nekünk kell felszólalni a hagyatékin.
Kérdés:

  1. Ez valóban így van?
  2. Ha nem jelenünk meg a hagyatékin, akkor elúszott minden?
ObudaFan # 2013.12.04. 13:32
  1. Valóban nem vizsgálja hivatalból, hanem annak kell ezt jeleznie, aki a végrendelet hiányában örökölne.
  2. Írásban is lehet ezt jelezni, sőt utólag is lehet pert indítani. Itt csak az erősen kérdéses, hogy ha a végrendelet érvénytelen, örökösök vagytok-e, hiszen van túlélő házastárs. Mondjuk esetleg az ági vagyonra lehet.
Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.04. 16:56

Ha nincs leszármazója az örökhagyónak, akkor a törvényes örököse a házastársa.

tszil # 2013.12.04. 19:36

Segítsetek!!! Nagynéném meghalt, annyi pénze volt hogy temetére legyen!No meg sirkőre!Viszont a sirkövet már nem lehet megcsinálni most az időjárás miatt!Megyek hagyatékra mit mondjak az összegről hogy ne osszák szét az örökösök között?

tszil # 2013.12.04. 19:38

Ja még próbálta megkérdezni a közjegyzőtől de szóbe se állt velem igaz telefono elhajtoo azzal, hogy majd a hagyatékon megbeszéljük tőle okosabb nem lettem

ObudaFan # 2013.12.04. 21:54

Ha nincs leszármazója az örökhagyónak, akkor a törvényes örököse a házastársa.

Igen, kivéve az esetleges ági vagyont.

sunavlys # 2013.12.05. 06:23

"Ha nincs leszármazója az örökhagyónak, akkor a törvényes örököse a házastársa."

Én is így tudtam.

Kérdés:

  1. Akkor mért lettünk meghívva a hagyatéki tárgyalásra?
  2. Mért kellett végrendeletet készíteni?
sunavlys # 2013.12.05. 06:47

"Igen, kivéve az esetleges ági vagyont."

Aham.
Az ági vagyont nekünk kell bizonyítani (utána kell-e járnunk?) vagy a közjegyző azt "hivatalból" tudni fogja?

ObudaFan # 2013.12.05. 13:49

Az ági vagyont nekünk kell bizonyítani (utána kell-e járnunk?) vagy a közjegyző azt "hivatalból" tudni fogja?

Az ági vagyon jelleget annak kell igazolnia, aki arra hivatkozik, a közjegyző hivatalból nem vizsgálja.