öröklés, végrendelet megtámadása


ObudaFan # 2013.12.09. 11:56

Az elhunytnak vélhetően van a KEKKH-nél aláírásmintája, ha volt belföldi lakcíme, a bíróság pedig feljogosíthatja a szakértőt, hogy abba tekintsen be.

Jimmmy # 2013.12.09. 11:32

Tisztelt fórumozók !

Egy végrendelettel kapcsolatban lenne kérdésem . Elhunyt egy idős nénike, aki a szomszédom volt.
Még a halála elött az önkormányzattól rendeltetett ki maga mellé egy ápoló nőt. Ezt követően, a néni néhány honap múlva elhunyt.
Az ápoló nő pedíg ez alatt a néhhány hónap alatt, furmányosan rászedte a nénikét, hogy írjon végrendeletet és hagyja rá az ingatlanát az ingóságaival együtt.
Az lenne a kérdésem, hogy egy Államilag támogatott ápoló
ilyen formában örökölhet-e ?
Ha igen, akkor hogyan tudnám bizonyítani, hogy befolyásólta az örökhagyót a végrendeletében ?

Válaszukat előre is köszönöm

sunavlys # 2013.12.09. 10:54

Lényegtelen, hogy mennyire hihető, ha vita lesz, majd az írásszakértő megmondja, hogy hamis-e, vagy sem.

Igen, csak hogy én állítok valamit, tehát nekem kell bizonyítanom, tehát nekem kellene szereznem írásmintát az elhunyttól (nem szoktunk levelezni vele).

sunavlys # 2013.12.09. 10:52

Ez általában könnyű. De ha annak idején trükköztek, akkor azzal tényleg megnehezíthették.

A nehezet úgy gondoltam, hogy abban a cikkben is a trükközésről volt szó.

A "könnyűt, hogy lehet bizonyítani? Földhivatali papírokkal?

ObudaFan # 2013.12.09. 09:23

Mennyire hihető az, hogy valaki készít egy végrendeletet, majd majd néhány nap múlva dátum miatt "módosítja" és elteszi a rosszat, majd azt adja be a közjegyzőnek?

Lényegtelen, hogy mennyire hihető, ha vita lesz, majd az írásszakértő megmondja, hogy hamis-e, vagy sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.09. 08:35

és amint máshol olvastam, ez elég nehéz dolog
Ez általában könnyű. De ha annak idején trükköztek, akkor azzal tényleg megnehezíthették.

sunavlys # 2013.12.09. 08:32

Közben megtudtam rokonoktól, hogy volt "ági vagyon", ha jól mondom.
A telek amire építkeztek, azt a nagyszüleinktől kapta a nagybácsi. Vagyis akkor ez elvileg örökölhető.

Utánaolvasva egy kicsit, úgy látom, hogy az ági vagyon bizonyítása a mi dolgunk, és amint máshol olvastam, ez elég nehéz dolog, és lehet, hogy hosszú pereskedés áll előttünk. Kérdés megér-e a dolog ennyit?

Kis pikáns kiegészítés az egész történethez.
Közben kaptunk egy újabb levelet a közjegyzőtől, hogy találtak (elfogtunk egy levelet a' la Kern) egy másik "érvényes" végrendeletet, amelyik a dátuma szerint kb. nyolc nappal későbbi módosítása az előzőnek. A szövege teljesen ugyanaz mint az előzőé, a módosítás annyi, hogy a dátumot "sikerült" odaírni a végére (milyen módosítás ez?). A végrendelkező aláírása persze teljesen más, mint az első változaton. Mennyire hihető az, hogy valaki készít egy végrendeletet, majd majd néhány nap múlva dátum miatt "módosítja" és elteszi a rosszat, majd azt adja be a közjegyzőnek?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.12.06. 17:58

Jól.

sunavlys # 2013.12.06. 07:51

Akkor összegezve a válaszokat:

Ha és amennyiben nincs ági vagyon és mert az özvegy örököl az elhunyt után, akkor véleményem szerint a végrendelet felesleges, és akkor azt sem érdemes vizsgálni, hogy érvényes-e a végrendelet a dátum hiánya miatt, és ez esetben a hagyatéki tárgyaláson is felesleges részt vennünk.

Remélem jól foglaltam össze.

ObudaFan # 2013.12.05. 13:49

Az ági vagyont nekünk kell bizonyítani (utána kell-e járnunk?) vagy a közjegyző azt "hivatalból" tudni fogja?

Az ági vagyon jelleget annak kell igazolnia, aki arra hivatkozik, a közjegyző hivatalból nem vizsgálja.

sunavlys # 2013.12.05. 06:47

"Igen, kivéve az esetleges ági vagyont."

Aham.
Az ági vagyont nekünk kell bizonyítani (utána kell-e járnunk?) vagy a közjegyző azt "hivatalból" tudni fogja?

sunavlys # 2013.12.05. 06:23

"Ha nincs leszármazója az örökhagyónak, akkor a törvényes örököse a házastársa."

Én is így tudtam.

Kérdés:

  1. Akkor mért lettünk meghívva a hagyatéki tárgyalásra?
  2. Mért kellett végrendeletet készíteni?
ObudaFan # 2013.12.04. 21:54

Ha nincs leszármazója az örökhagyónak, akkor a törvényes örököse a házastársa.

Igen, kivéve az esetleges ági vagyont.

tszil # 2013.12.04. 19:38

Ja még próbálta megkérdezni a közjegyzőtől de szóbe se állt velem igaz telefono elhajtoo azzal, hogy majd a hagyatékon megbeszéljük tőle okosabb nem lettem

tszil # 2013.12.04. 19:36

Segítsetek!!! Nagynéném meghalt, annyi pénze volt hogy temetére legyen!No meg sirkőre!Viszont a sirkövet már nem lehet megcsinálni most az időjárás miatt!Megyek hagyatékra mit mondjak az összegről hogy ne osszák szét az örökösök között?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.04. 16:56

Ha nincs leszármazója az örökhagyónak, akkor a törvényes örököse a házastársa.

ObudaFan # 2013.12.04. 13:32
  1. Valóban nem vizsgálja hivatalból, hanem annak kell ezt jeleznie, aki a végrendelet hiányában örökölne.
  2. Írásban is lehet ezt jelezni, sőt utólag is lehet pert indítani. Itt csak az erősen kérdéses, hogy ha a végrendelet érvénytelen, örökösök vagytok-e, hiszen van túlélő házastárs. Mondjuk esetleg az ági vagyonra lehet.
sunavlys # 2013.12.04. 10:38

Nem találtam jobb helyet, ezért ide írok.

Kaptunk a közjegyzőtől levelet, hogy gyermektelen nagybátyánk végrendelkezett (felesége javára), de a végrendelet érvénytelen, mert nincs rajta dátum. Azt írja, ő ezt hivatalból nem vizsgálja, nekünk kell felszólalni a hagyatékin.
Kérdés:

  1. Ez valóban így van?
  2. Ha nem jelenünk meg a hagyatékin, akkor elúszott minden?
Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.24. 10:49

Rossz a kérdés. Helyesen: miért tartozna oda?

spaniel # 2012.08.24. 10:35

Miért nem?

ObudaFan # 2012.08.24. 10:34

A kötelesrész kérdése semmiképpen sem tartozik közösségi kompetenciába.

spaniel # 2012.08.24. 10:33

Köszönöm! Akkor ennyi! Az én problémámra nincs megoldás!
Bár bízom az EU-s egységesítésben, a napokban olvastam, hogy próbálkoznak könnyíteni a szabályokon. Jó volna!
"Tartózkodási hely" szerinti örökséget is fontolgatnak, lehet, hogy keresek egy olyan országot, tartózkodási helynek, ahol nincs kötelesrész!

ObudaFan # 2012.08.24. 10:20

Ptk. 602. § (1) Érdemtelen az öröklésre

  1. aki az örökhagyó életére tört;
  2. aki szándékos eljárásával az örökhagyó végakaratának szabad nyilvánítását megakadályozta, vagy annak érvényesítését meghiúsította, illetőleg ezek valamelyikét megkísérelte;
  3. aki a hagyatékban való részesülés céljából az örökhagyó után törvényes öröklésre jogosult vagy az örökhagyó végintézkedésében részesített személy életére tört.

(2) Az érdemtelenség nem vehető figyelembe, ha az érdemtelenségre vezető magatartást - bárki ellen irányult is - az örökhagyó, illetőleg az, aki ellen irányult, megbocsátotta.
(3) Az érdemtelenségre csak az hivatkozhat, aki az érdemtelen személy kiesése folytán maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne.

spaniel # 2012.08.24. 10:12

A kitagadás a./ pontját nem értem! Mit foglal magában?
Kérhetnék egy példát?

spaniel # 2012.08.24. 10:10

Az igazság az, hogy szeretném halálom esetén a férjemre hagyni az ingatlanunkat /fele-fele arányú/ , hogy a későbbiekben gondoskodni tudjon magáról, az ingatlan értéke erre elég lehetne! Olvastam, hogy közös nevezőre próbálják hozni az EU-s országok öröklési dolgát! Jó lenne, ha a kötelesrészre vonatkozóan kitalálnának valamit!
És ha a macskámra akarnám hagyni??? /vicc volt!/