Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

Öröklés

Vadsuhanc #   2018.10.12. 15:19

Jogásznyelven:-)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.10.12. 14:18

Úgy érted, utasítsa vissza a hagyatékot.

www.kbs-ugyved.hu

Vadsuhanc #   2018.10.12. 14:12

pezoh

A szüleid halála esetén a közjegyző előtt mondj le majd az örökségről.

pezoh # e-mail 2018.10.12. 14:04

Köszönöm a választ, világos, hogy a szüleimmel lehetne/kellene kötni olyan megállapodást, amiben lemondok, a problémám éppen az, hogy ezt nélkülük kellene megtennem.

ObudaFan # e-mail 2018.10.11. 19:55

A szüleiddel kötött írásos megállapodásban lemondhatsz az öröklésről.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/

pezoh # e-mail 2018.10.11. 18:41

Tisztelt fórumtagok!
Az a kérdésem, hogy mit kell tennem, milyen okiratot kell előállítani ahhoz, hogy még élő szüleim tekintetében véglegesen kizárjam saját magam az örökösödésből? Köszönöm előre is a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.10.07. 08:31

Illeték. 18% minden után, ami nem ingatlan.

www.kbs-ugyved.hu

cicamokus02 # e-mail 2018.10.07. 07:52

Tisztelt fórumozók!

Nem egyeneságon (hagyatéki tárgyalás még nem volt de van ügyvéddel irt végrendelet) öröklünk.
Lakás után 9%, számlán lévő készpénz után 18% az adó, ez tiszta.
Magyar állampapír és kamatozó kincstárjegy után is 18% az adó?
Köszönöm válaszukat.

Witch87 # e-mail 2018.10.05. 18:14

Igen... Ha vége a hagyatéki eljárásnak, akkor majd azt is rendezzük...
Köszönöm a hasznos válaszokat!

drbjozsef # e-mail 2018.10.05. 17:30

A mérőórákat célszerűen annak kell a nevére venni (=szerződni a szolgáltatókkal), aki a birtokos lesz, ott lakik, vagy aki kiadja.
Sajnos igen, az osztatlan közös tulajdon sok probléma és félreértés forrása lehet, jobb lenne valahogy megegyezni a dologtól, ha ki tudja fizetni valamelyikőtök a másikat.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Witch87 # e-mail 2018.10.05. 17:03

Pereskedni nem akarok. Azért is írtam azt, hogy majd lesz valahogy,mert még egyezséget ugye köthetünk,ha sikerül....
A házát elméletileg külön vagyonból vette az özvegy,de apuval hitelt vettek fel, hogy rendbe tudják hozni,vettek nyílászárókat,anyagot... Ezért lehet minimális közöm hozzá,de ahhoz mélyebben bele kellene ásnom magam,csak az özvegy se hülye, hogy maga ellen szolgáltasson nekem erről infót... Ebben a házban éltek életvitel szerűen.
Tehát az özvegy ingatlanát használták életvitel szerűen.
A gondom ezzel még az, hogy apa ingatlanának közüzemi dolgait is intézni kell,amit csak akkor tudok,ha a nevemre veszem. De így nem merem, hogy a fele az özvegyének lehet....

ObudaFan # e-mail 2018.10.05. 15:19

Hogy mit örököl az özvegy, az attól függ, hogy ez volt-e a közös lakásnak használt ingatlanuk. Erről valamit írtál, de az számomra nem teljesen világos.

Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

1. a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
  2. egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.

Osztályos egyezségben a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.

tarczayaron@freemail.hu

drbjozsef # e-mail 2018.10.05. 14:04

Witch,

Te tudod, de egy kört megérne az özvegynél, mert ha nem a külön vagyonából vette a lakását, akkor az közös vagyona édesapáddal (az ingatlannyilvántartástól függetlenül), aminek a fele most jár neked (Édesapád fele, az utolsó közös lakásból nem örököl az özvegy tulajdonrészt, csak haszonélvezetet kap, meg megmarad neki a saját fele). De ehhez vagy megegyezés (amit most pont időszerű, és meg lehetne úszni szinte költség nélkül a hagyatéki eljárásban egy osztályos egyezséggel), vagy per kell.
Annyira nem ér sokat az özvegy lakása, vagy csak nem akarsz belemenni pereskedésbe?

Witch87 # e-mail 2018.10.05. 13:25

Nem vagyok jó viszonyban az özveggyel.... Így ha övé lesz a ház felé,akkor nem erőlködöm annyit miatta,csak amit feltétlenül muszáj.
Persze ez a jogot nem érdekli,teljesen lényegtelen. Akkor majd lesz valahogy...
Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.10.05. 13:15

Tényleg kap 1/2 részt az özvegy? (Eddig azt hittem külön vagyon
Tényleg.
Jól hitted, mert különvagyon. Éppen ezért teljes egészében a hagyatékba tartozik, azért örököl belőle az özvegy egy gyerekrészt, jelen esetben 1/2 hányadot. (Ha közös vagyon lenne, akkor a fele eleve az övé lenne, és csak 1/4-et örökölnek. Ahogy te is.)

ahogy nekem sincs az ő nevén lévő házához
Van egy jelentős különbség: te nem vagy örököse a mostohaanyádnak, ő viszont örököse az apádnak.
(Ha úgy gondolod, a nevén levő ingatlan házassági közös vagyon volt, pereld be, hiszen úgy az apád részét te öröklöd. Igaz, ő meg haszonélvezetet kap azon, amit te örökölsz - de kérheti a megváltását is, ami megint csak egy gyerekrész.)

www.kbs-ugyved.hu

drmosza # e-mail 2018.10.05. 13:04

"Tulajdoni lap szerint 1/1-ben az apukamé. Se haszonélvezet,se semmi."
A tulajdonjog már nem is elég?

Witch87 # e-mail 2018.10.05. 12:40

Tulajdoni lap szerint 1/1-ben az apukamé. Se haszonélvezet,se semmi.
Az ügyintéző azt mondta, hogy a ház felé az özvegyé,mivel 1 gyerekrészt örököl,mivel nincs külön vagyon az öröklésben, csak válásnál számítana, hogy ki mikor és miből szerezte.
Tényleg kap 1/2 részt az özvegy? (Eddig azt hittem külön vagyon,és ahhoz nincs köze,mint ahogy nekem sincs az ő nevén lévő házához,pedig házasság alatt vette.)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.10.05. 11:39

A kérdést pedig pontosíthatnád.

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.10.05. 11:38

A telekkönyv szerint kié?

www.kbs-ugyved.hu

Witch87 # e-mail 2018.10.05. 10:04

Üdvözletem! Most hívtam a közjegyzői irodát,ahol tárgyalni fogják apa hagyatéki ügyét,és azt mondta a hagyatéki ügyintéző, hogy keverem az öröklést és a válást,mert öröklésnél nincs külön vagyon. Igaz ez?
Arra voltam kíváncsi, hogy apa háza külön vagyon-e, illetve az özvegyének van-e köze hozzá. (98-van vásárolta a válás után, anyukám kivásárolta, 2007-ben nősült újra (talán 2000 óta élt ott a nő),2014 óta albérletbe lett kiadva,életvitel szerűen máshol laktak,bár állandó lakcíme apa házában van,de tartózkodásra az életvitel szerűen lakott özvegy ingatlanán -ez a sajátja)
Köszönöm a választ!

ObudaFan # e-mail 2018.10.04. 21:47

Nem kell feltétlenül a hagyatéki tárgyaláson jelezni, hogy ilyen igényed van.

tarczayaron@freemail.hu

Szomorú örökös #   2018.10.04. 19:07

mazsidrazsika

sajnos nem kaptam belöle másolatot sem szerintem csak a hagyatékinn akarja megmutatni a közjegyzönél ,csak anyit mondott bocs de nem örökölsz semmit

Nem kell látnod a hagyatéki előtt a szerződést, hiszen mint többnyire majdnem minden szerződés, az is egy kétoldalú, édesanyád és testvéred között köttetett, harmadik személyre nem igazán tartozik még akkor sem, ha testvérről van szó szerintem. Velem anyukám kötött öröklési szerződést, amit én nem igazán kértem tőle, de azt is csak a közjegyző a hagyatéki tárgyalás meghívójával együtt küldte ki a testvéremnek anno, akkor szembesült vele, hogy ő ebből most kimarad - és ez anyukám döntése volt én meg elfogadtam.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.10.04. 18:49

A telekkönyv pedig nyilvános.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef # e-mail 2018.10.04. 17:01

Lehet, hogy még a hagyatéki tárgyaláson sem fogja megmutatni. Nincs rá szüksége, ha a szokásos módon kötötték, vagyis a tartás ellenértéke (feltételezem, ingatlan) át is került az eltartóhoz, vagyis megkapta az öcséd a tulajdonjogát. Ez esetben az ingatlan nem lesz része a hagyatéknak, nincs miért, nem kell megmutatnia a szerződést.

De ez persze feltételezés, nem tudjuk mi lehet abban a szerződésben.

Az legalábbis ki fog derülni a tárgyaláson, ha az ingatlan nincs benne a hagyatékban.

mazsidrazsika # e-mail 2018.10.04. 16:37

igen ere gondoltam énis hát a tüdörákkal 3 éve mütötték most abba halt bele szerintem tudatában volt annak hogy a rák nem gyogyithato formai hiba mig nincs a kezembe másolat nem lehetséges
de a hagyatékinn kell kérni az eltartási szerzödés megtámadásást ?? ezekszerint etikai ok lehetséges