Öröklés


ObudaFan # 2014.03.06. 21:41

Ket. 16. §(1) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, vagy ha a hatósági ügy személyes jellege vagy a kötelezettség tartalma nem zárja ki, a polgári jog szerinti jogutódja lép

a)70 hivatalból indított eljárásban a kieső ügyfél vagy

  1. kérelemre indult eljárásban - az eljárás megindítására irányuló kérelmet benyújtó ügyfelet kivéve - a kieső ügyfél

helyébe.

(2)Kérelemre indult eljárásban a kérelmező ügyfél jogutódja - az eljárásról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül, de legkésőbb a jogutódlástól számított hat hónapon belül - kérheti a jogutódlás megállapítását.

ezsuzsa # 2014.03.06. 16:17

Egy cifra ügyben szeretném segítségeteket kérni. Elhunyt a férjem, és én balga bejelentettem a Rehabilitációs Szakigazgatási Szervnek, akik előzőleg állapították meg egészségkárosodását. Ezután jött egy elutasító határozat, amelyből gondosan kifelejtették azt a jogszabályt amely alapján járt volna neki az ellátás.
Bírósághoz akarok fordulni amiért egy halottal szemben jogellenesen jártak el, és a hagyatéknak minősülő ellátását nem akarják kifizetni.
Van-e ötletetek, hogy mely jogszabályra hivatkozzak. Az örökös miként támadhatja meg az elhalálozás után hozott döntést, amely tulajdonképpen még az életében folytatott eljárás következménye?
Minden segítséget megköszönök!

arthemis # 2014.03.06. 06:11

Nagyon szépen köszönöm a kielégítő választ. Szép napot!

ObudaFan # 2014.03.05. 21:22

arthemis

A most még hatályos és nem az új Ptk. szerint járnak el. Az özvegy csak haszonélvezetet örököl, ha nincs végrendelet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.05. 15:55

a te haszonélvezeteddel terhelten.
Explicit nem írta, de nekem gyanús, hogy rég megszakadt közöttük az életközösség. Akkor pedig nem jár haszonélvezet.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.05. 15:53

Kaptál.

arthemis # 2014.03.05. 15:48

Ne haragudjanak, hogy újból jelentkezem, de nem kaptam választ a kérdésemre. Köszönettel

ObudaFan # 2014.03.05. 11:21

Ha nincs végrendelet, akkor ami a férjed vagyona volt, azt a fiad örökli a te haszonélvezeteddel terhelten.
Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy minden vagyonára azt kell vélelmezni, hogy házastársi közös vagyon, és így a fele eleve a tiéd, függetlenül attól, hogy pl. külön számlája volt. Ez nem vonatkozik azokra a vagyontárgyakra, amiket ajándékba kapott, örökölt, a házastársi együttélés előtt szerzett, vagy amit ezek értékén szerzett. És természetesen ha viszont házassági vagyonjogi szerződés volt köztetek, akkor az abban foglaltakat kell figyelembe venni abból szempontból, hogy mi a közös és mi a különvagyon.

Bettina47 # 2014.03.04. 19:12

ferjem februar 4 en alhunyt. Kozos gyermekunk 22 eves a mi lakasunkban el mi tartottuk el , vagyis jelenleg is en tartom el. Nem tanul es nem is dolgozik.keresete soha nem volt. En kulfoldon dolgozom. Egyetlen lakasunk van ami masfel szobas. Ferjemmel kozos bankszamlank soha nem volt neki kulon szamlaja volt. Ferjem kulon szobajaban szemelyes holmijai, rengeteg film es zene cd talalhato.
Ezen felul talaltunk 3 millio forintot keszpenzben nem tudjuk honnan volt.

Kerdesem lenne hogy ki es mit orokol ferjem utan.

Valaszukat nagyon megkoszonom

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.04. 18:12

Az életbiztosítási összeg nem tartozik a hagyatékba, értelemszerűen illetéket sem kell fizetni utána.

gyuri56 # 2014.03.04. 14:26

Igen jól értelmezted. Köszönöm a választ! Az illeték az mennyi ingatlan, érték papír és biztosítás. A választ előre is köszönöm!

ObudaFan # 2014.03.04. 12:36

Ha nincs végrendelet, édesanyád fele részben, a másik fele részben édesapád helyett pedig - aki, ha jól értem, már nem él - az ő leszármazói.

gyuri56 # 2014.03.03. 17:28

Arra szeretnék vâlaszt kapni, bátyám halála után kiőrököl?
Neki se párja sem gyermeke nincs. Édesanyánk is beteg nem teljesen beszámitható intézeti elhelyezése folyamatban van.

ObudaFan # 2014.03.02. 11:33

Aha, azt hiszem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.02. 11:21

Viccelődik a fórummotor? :)

ObudaFan # 2014.03.02. 11:19

raychemtibi

Első körben jó lenne megtudni, hogy egyáltalán mi is a tényállás. A földhivatalban be tudsz tekinteni a tulajdoni lapba, abból kiderül, hogy ki mindenki tulajdonos, ha ez a hagyatéki eljárásban számodra nem derült ki. A bent lakókat pedig fel lehet hívni, hogy igazolják, hogy mi alapján laknak ott.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.02. 11:09

Nem.

arthemis # 2014.03.02. 09:38

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbiakban szeretnék véleményt, tanácsot kérni:
A nagyapám 2014.02.11-én hunyt el. Az öröklésnél a 2014. március közepén életbe lépő új ptk. szerint járnak majd el?
A tények: az özvegy az édesapámnak nem az édesanyja,1977- ben kötöttek házasságot a nagymamám halála után. A nagyapám, az új felesége, a szüleim, húgom és én laktunk közös házban. Közös gyerekük nincs, de a nagyapám második feleségének 2 gyermeke van, ők az ország másik felében laknak. A nagyapám tulajdonában lévő hétvégi telek, mezőgazdasági föld, valamint a bankban megtakarított pénz valóban az özvegyet is illeti, mint gyermek részt, nem csak haszonélvezetre jogosult? És az esetleg bekövetkezett halála után az ő gyermekei is örökölhetnek a nagyapám után?

ObudaFan # 2014.02.23. 10:23

Mármint 9%-ot, ha az ingatlan lakásingatlan, ha nem, akkor 18%-ot.

ObudaFan # 2014.02.23. 10:11

Vagyonszerzési illetéket ?

8%-ot.

ObudaFan # 2014.02.23. 10:10

Nem zugírászat ez?

De, igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.21. 16:18

Meg fogják írni. :)

(Szerintem adót nem, de illetéket igen.)

Andris1 # 2014.02.21. 12:38

Ezek valahogy tudomást szereztek a rokoni kapcsolatról, és megbíztak egy ügyvédet, aki végigvitte az ügyet.

  • De valóban mit kell majd fizetnem az örökölt ingatlan után az államnak ?

Vagyonszerzési illetéket ?
Az eladás után adót ?
Vagy mindkettőt ?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.20. 19:01

Egyszerűen csak arra gondolok, hogy a jogi képviselet kizárólagos ügyvédi tevékenység.

Andris1 # 2014.02.20. 18:31

A Családfa KFT, ha így gondolod.