Ápolási hitelezői igény


groszfater@gmail.com # 2016.01.27. 14:00

Klementina01

Kaptál keresetlevelet vagy csak szócsatáztok ?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.27. 12:26

De hát már kaptál:
Ha az örökhagyó végintézkedés hátrahagyása nélkül halt meg, és hagyatékában a törvényes öröklés rendje érvényesül, a perbeli adatok alapján azonban akadálytalanul megállapítható, hogy az örökhagyót a tartásra köteles hozzátartozói közül csak az egyik tartotta, és a tartás örökségi juttatás ígérete ellenében történt, akkor az örökhagyót ténylegesen eltartó rokon a tartásból származó igényét a hagyatékkal szemben hagyatéki hitelezőként érvényesítheti.

  • Az örökös az örökhagyó tartozásaiért - ha annak tekintjük az ilyesmit - csak az örökség tárgyaival, illetve az örökség erejéig felel. A magánnyugdíjpénztári kifizetésről magad írtad, hogy az nem része a hagyatéknak. (Mondjuk, én ebben nem vagyok annyira biztos.)
Klementina01 # 2016.01.27. 10:01

Tetszik a válasz. Bírom, ha valaki -akár két szóval is- helyére teszi az embert. Most velem is ez történt.
Esetleg kaphatnék a kérdéseimre is választ?
Légyszi? :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.27. 09:44

Érdekes lenne, ha az alperes hozzájárulása kellene ahhoz, hogy bepereljék.

Klementina01 # 2016.01.27. 09:37

Tisztelt Válaszadó!

Nagyjából értem a hagyatéki tartozások felsorolásának tartalmát és azt is, hogy hogy az örökös csak az öröksége erejéig felel a tartozásokért.
DE nekem miért kell azt tűrnöm, hogy valaki csak úgy beperel, mert ápolási hitelezői igényt nyújtott be utólag az örökhagyó halálát követően?
Miért nem kérte -akár írásban- amikor még élt az örökhagyó?
Nekem ehhez mi közöm van?
Számomra természetes, hogy a szülő a gondját viseli a beteg gyerekének és most az unokáktól követeli a remélt ápolási díjat?
Mivel kell a bíróságon bizonyítania (neki), hogy valóban történt ápolás, ha az örökhagyónak volt jövedelme?
Köszönöm válaszaikat a sok-sok kérdésemre.

groszfater@gmail.com # 2016.01.26. 18:04

Ezt nézd át.

:Az örökös felelőssége a hagyatéki tartozásokért akkor áll fenn, ha a hagyatékot ingyenesen szerezte BH 1988/401.

A Ptk. 7:94. §-a egy taxatív felsorolást tartalmaz, tehát az itt nem nevesített tartozásfajta nem minősül hagyatéki tartozásnak. A hagyatéki tartozások csoportosítása akként tehető meg, hogy az első körbe az örökhagyót terhelő tartozások [7:94. § (1) bekezdés c) pont], míg a másik csoportba az örökhagyó halála folytán felmerülő [7:94. § (1) bekezdés a)-b) pont], míg a harmadik esetkör az örököst terhelő tartozás [7:94. § (1) bekezdés d)-e) pontja]. A hagyatéki tartozások kielégítése a törvényben megszabott sorrendben kell, hogy történjen.

Klementina01 # 2016.01.26. 17:38

Tisztelt Groszfater és Kovács Béla Sándor!

Jól sejtették családi viszálykodás áll a háttérben.
Számunkra is érthetetlen, hogy apukánk testvére és anyukája miért perel minket.
Feltételezzük, hogy a magán nyugdíjpénztári megtakarítás miatt.
Nekik miként kell bizonyítani az ápolást, ha az apunak volt jövedelme és nem ígért ellenszolgáltatást az ápolásáért?
Köszönöm válaszukat.

groszfater@gmail.com # 2016.01.26. 17:10

Inkább valami családi viszálykodás látszik a háttérbe...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.26. 16:57

De ha úgyse fedezi a hagyaték, akkor ennek sincs semmi jelentősége. Nem is értem, így mi a kérdés.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.26. 16:56

Kikereshetted volna neki a lényeget. :)
Ha az örökhagyó végintézkedés hátrahagyása nélkül halt meg, és hagyatékában a törvényes öröklés rendje érvényesül, a perbeli adatok alapján azonban akadálytalanul megállapítható, hogy az örökhagyót a tartásra köteles hozzátartozói közül csak az egyik tartotta, és a tartás örökségi juttatás ígérete ellenében történt, akkor az örökhagyót ténylegesen eltartó rokon a tartásból származó igényét a hagyatékkal szemben hagyatéki hitelezőként érvényesítheti.

groszfater@gmail.com # 2016.01.26. 14:57
Klementina01 # 2016.01.26. 14:26

Tisztelt Fórumozok!

Apukánk tavaly elhunyt, végintézkedés hátarahagyása nélkül.A hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedett, melyben szerepelt egy temetési hitelezői igény és egy ápolási hitelezői igény is. A temetési hitelezői igénnyel a hagyaték kimerült, átadásra került (örököltünk egy magán nyugdíj megtakarítást is, mely azonban nem képezi a hagyaték tárgyát).
Kérdésem a következő: Az ápolási hitelezői igény követelése jogos-e az örökhagyó anyukája részéről? Mivel kell azt bizonyítania, hogy az neki jár/járna?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat.
V.