ha meghal az élettársam


Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.27. 07:44

Hiába házasodtok össze, akkor is a leszármazók örökölnek. Igaz, akkor az özvegynek holtig (vagy az újabb házasságkötésig) tartó haszonélvezete lesz a nem általa tulajdonolt hányadon is.

szutimi # 2006.09.27. 07:03

Uraim! Nem lenne egyszerűbb ha összeházasodnánk? Vagy akkor is ugyan ez lenne a helyzet. Ajánlom figyelmükbe a "perújra felvétel" topikban leírt gondolataimat.Ahol részletesen lírom azt, hogy hogyan semmiztek ki bennünket az előző párjaink. És még ezek után rettegnünk kell a régi gyökereinktől?!

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.21. 16:53

Ha másról nem, legalább arról, hogy az örökösök a mondott szerződés megtámadásával is "jó sok kalamajkát" tudnának okozni. :))

tomas64 # 2006.09.21. 10:56

:)))
Meggyőztél!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.21. 10:22

Hogy ismersz:))
Én sem mondtam, hogy feltétlenül...

pont azt a szolgálná, hogy a halál pillanatában az igatlanrészt az örökösök ugyan megörökölnék, de használata a túlélő élettársat illetné meg.

Így van. Ezért mondtam, hogy "élők között" nincs joghatása (az elidegenítést nem számítva). Csakhogy a halálesetre szóló kölcsönös haszonélvezetalapítás meg tartalma szerint nem szerződés, hanem végrendelkezés. És két személy ugyanazon okiratba foglalt végrendelkezése érvénytelen.)
Szóval maradjunk a végrendeletnél.

tomas64 # 2006.09.21. 09:53

KBS!

Először beleírtam előző hozzászólásomba, hogy KBS-nek az lesz a véleménye, hogy a haszonélvezet alapításáról szóló szerződést is meg lehet támadni, de nem akartam prejudikálni!
:))

Természetesen ez igaz, de én nem érzem feltétlenül azt, hogy a bíró úgy ítélné meg, hogy ez egy be nem következett feltételhez kötött, hatályosulatlan szerződés lenne.
Véleményem szerint ez a szerződés semmit nem színlelne, és pont azt a szolgálná, hogy a halál pillanatában az igatlanrészt az örökösök ugyan megörökölnék, de használata a túlélő élettársat illetné meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.21. 09:41

A haszonélvezet alapításáról szóló szerződést - mint színleltet - ugyanúgy meg lehet támadni. Méghozzá ez esetben nem is alaptalanul. Mert gondoljuk csak végig, milyen jogkövetkezményekkel járna, ha az 1/2-1/2 arányú tulajdonostársak egymás tulajdoni részére kölcsönösen haszonélvezetet engednének egymásnak. Amíg mindketten életben vannak, majdnem semmi. Hiszen fennmarad a - haszonélvezettel terhelt - tulajdonjoguk az 1/2 eszmei hányadon, és haszonélvezetük lesz ugyancsak 1/2-en. Az egyetlen hatás, amit ez a helyzet a korábbiakhoz képest élők között kivált, az, hogy a tulajdonrészek csak a haszonélvezettel terhelten idegeníthetőek el. A szerződés valódi tartalmának kibontásakor ezt a bíróság akár úgy is értélkelheti, hogy a haszonélvezet alapítását feltételhez, méghozzá egy esetleges elidegenítéshez kötötték. Mivel ez a feltétel nem következett be, a szerződés nem hatályosult.

Summa summárum: én is a végrendeletet javaslom, ha már annyira tart valaki az örökösöktől. (Bár ismétlem: az 1/2 arányú tuajdonostársat az örökösök sem egykönnyen rakhatnák ki a házából. Kellemetlenkedni meg akárhogy is tudnak.)

tomas64 # 2006.09.21. 08:33

Lehet, de azt - jó magyar szokás szerint - az örökösök megtámadják, és ha nme is lesz eredményes a megtámadásuk, jó sok kalamajkát okozhatnak! :))

lewho # 2006.09.21. 08:24

azért a végrendelkezés olcsóbb:))

tomas64 # 2006.09.21. 06:56

Még csak nem is kell végrendelkeznie. A holtigtartó haszonélvezet alapítását az élettársak
a másik tulajdonára egy szerződéssel kölcsönösen biztosítják, majd azt a Földhivatalnál bejegyeztetik.

_Lala_ # 2006.09.20. 22:03

A megoldás: mindkét fél végrendelkezik, hogy az élettársa örökli a házbeli tulajdonrészének a haszonélvezetét. Oszt' akkor csókolom.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.20. 22:00

A tulajdonostársak valamennyien jogosultak a közös tulajdonban álló ingatlan használatára. De mintha ezt már mondtam volna.

zsamuelt # 2006.09.20. 20:55

Legalábbi itt Szabolcsban sajnos nem ilyen jószándékú emberek laknak....de lehet, hogy ez másként van máshol... : ))))

zsamuelt # 2006.09.20. 20:03

Hidd el, ha nem örököl, akkor az örökösök bizonyára igényt tartanak az örökségükre. És ugye 100 élettársi viszonyból - véleményem szerint - 99 ilyen esetben nem mondanák azt az elsõ házasságból született gyerekek, hogy :" maradj nyugodtan, hiszen te laktál az anyánkal/apánkkal mégis, no meg a kis féltestvérkénk is itt él, ne menjetek innen, nem kell nekünk oly sürgõsen az örökség "

: ((((

gittus # 2006.09.20. 19:37

Saját tulajdonából azért nem kell olyan gyorsan a csudába mennie. Az biztos hogy egy-egy jóindulatú örökös meg tudja keseríteni a másik tulajdonos életét.
De valóban nem örököl semmit a túlélő élettárs, kivéve ha végrendeletében örökösévé teszi illetve használatot juttat számára az örökhagyó.

zsamuelt # 2006.09.20. 18:08

Miért marad??? Én úgy tudom, hogy nem kap haszonélvetei jogot sem, hiába együtt éltek x évig. És ha már élettárs, no meg elõtte van egy-egy házasság, valamint abból származó örökösök, és esetleg megkoronázza mindezt egy kis buzgó ex, akkor mehet a csudába az otthonából az "özvegy" élettárs, akárhány gyermekeük is van közösen, sátorbontás....

Hacsak nincs annyi pénze, hogy kiváltsa a lákás másik felét.....

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.20. 17:01

A hátramaradott társtulajdonos marad, s mint ilyen, jogosult a további használatra.

tomas64 # 2006.09.20. 16:12

Mindenki 50%-át megöröklik az örökösök. Természetesen, egymásra lehet végrendelkezni, ebben az esetben a törvény szerinti örökösök a kötelesrészt öröklik meg.

szutimi # 2006.09.20. 15:55

Soha nem tudhatjuk, mi történik velünk egy napon. 2 éve együtt élünk.közösen vettük jelenlegi ingatlaunkat. 50-50 % tulajdonjoggal rendelkezünk. mindkettőnknek vannak gyermekei. ha bármelyikünk elhalálozik, ki az örökös. követelhetik e a gyerekek az örökségüket. tulajdonképpen az érdekel előfordulhat e, hogy a hátramaradtnak távoznia kell a közös vagyonból?