Öröklés lemondás


adrivik # 2016.02.23. 19:46

Köszönöm a választ.
A visszautasítás után, ha jól értem a gyermekeim sem fognak örökölni, hanem a még élő testvéreim.
Továbbá az idézésben szereplő közjegyzői díj megfizetésre sem vagyok köteles?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.23. 19:07

Nem lemond. Visszautasít.

adrivik # 2016.02.23. 18:47

Tisztelt Fórum!
11 évvel ezelőtt édesanyám halálakor derült ki, hogy az édesapám halála után eladott családi ház árából, egy kisebb társasházat vásárolt az édesanyám,amit az 5 gyermekéből, 4-re íratott, (rám nem, mivel az apai részt, a félház 1/5-ét, kikértem) így, az öröklésből az anyám halála után az új lakásból, kimaradtam.
Most 11 év után, megkeresett a közjegyző, hogy hagyatéki tárgyalásra kell mennem, nem derül ki miért. Én nem szeretnék elmenni és az előzmények után, további esetleges örökségből sem kérek. Elegendő-e lemondanom levélben a közjegyzőnek az örökrészemről, vagy milyen formai elemeket kíván ez a kérés, hogy a gyermekeimet, sem engem ne érintsen az ügy a továbbiakban.
Köszönettel várom a válaszát.

ObudaFan # 2016.02.23. 14:55

kati1975

Bocsánat azt elfelejtettem h az öröklésben egy lakás is érintett, és azt természetesen nem akarnám felajánlani az Államnak csak a termőföldeket erre van lehetőség? (valahol azt olvastam az örökséget csak egészben lehet felajánlani..)

Lehet.

Köszönöm szépen a válaszát.
Akkor ha úgy döntök egyik termőföldet mondjuk megtartom, akkor annak sincs akadálya?

Szerintem lehet.

kati1975 # 2016.02.23. 07:53

Tisztelt Obuda Fan!

Bocsánat azt elfelejtettem h az öröklésben egy lakás is érintett, és azt természetesen nem akarnám felajánlani az Államnak csak a termőföldeket erre van lehetőség? (valahol azt olvastam az örökséget csak egészben lehet felajánlani..)

kati1975 # 2016.02.23. 07:32

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm szépen a válaszát.
Akkor ha úgy döntök egyik termőföldet mondjuk megtartom, akkor annak sincs akadálya?

ObudaFan # 2016.02.22. 18:39

A törvényi szabály az, hogy ha az örökösként érdekelt a hagyatéki eljárásban az általa öröklés, halál esetére szóló ajándékozás, dologi hagyomány jogcímén megszerzett a mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezés, felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését a Magyar Állam részére felajánlja, azt elfogadottnak kell tekinteni. Ilyenkor a közjegyző a hagyatékot ajándékozás jogcímén a Magyar Államnak adja át az örökös öröklés jogcímén történő közbenső jogszerzésének megállapítása mellett.

Ebből szerintem az következik, hogy külön is fel lehet ajánlani és el kell fogadják.

kati1975 # 2016.02.22. 07:27

Tisztelt Fórum!

Az lenne a kérdésem, hogy több termőföld öröklése esetén lehet e választani közölük h miről mondok le,és mit tartok meg?
egyáltalán van e ilyen hogy le tudok mondani az állam javára, az Állam köteles e elfogani, illetve ha át tudnám engedni másnak (aki talán jobban tudja hasznosítani)?
ha ő nem akarja mindet átvenni akkor úgy is lehetséges az átruházás?

Előre is nagyon köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.18. 21:41

Esetleg köthetnétek egy osztályos egyezséget, aztán majd te ajándékozol a gyereknek.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.18. 21:40

Igen, kell.

OBéla # 2016.02.18. 19:21

Tisztelt ObudaFan!
Nővéremmel ketten örököltük édesanyánk lakását. Örökrészéről fiam javára lemondott testvérem a hagyatéki eljárásban. A közjegyző közölte, hogy lemondani nem lehet csak ajándékozni. Ha ez így van, akkor- mivel fiam nem egyenságbeli rokona- kell-e ajándékozási illetéket fizetnie?
Köszönettel,
Béla

ObudaFan # 2016.02.16. 06:15

Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.

Ice26 # 2016.02.16. 05:04

Üdvözlöm!

Sajnos édesapám elhunyt. Nem volt szoros a kapcsolatunk, ezért a magánéletéről elég keveset tudok. Az biztos, hogy voltak tartozásai, a vagyona pedig összesen egy régi autó. Terhelhet e engem felelősség a saját vagyonomból a tartozásaira amennyiben elfogadom az örökséget és a temetését én fizetem, vagy csak arra a részre tarthatnak igényt ami neki volt?
Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2016.02.15. 14:31

A hagyatéki eljárásban vissza kell utasítani az öröklést.

Klaudiiia # 2016.02.15. 14:15

Üdvözlöm!

A kérdésem a következő lenne,Édesapámmal nem tartom a kapcsolatot,de azt az információt kaptam,hogy esedékes a halála. Tudomásom szerint a lakáson amiben él tartozás van,pontosabban banki hitel. Tehát a kölcsön fedezete a lakás! Nem szeretném örökölni a tartozását,még ha a bank el is viszi a lakást,a fent maradó összeget rajtam számon kérhetik a halála után? Illetve ha leszeretnék mondani az örökségemről,pontosan mit kéne tennem? Én vagyok az egyedüli gyereke!

Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2015.12.07. 15:08

Azért az esetleg lehet fedezetelvonó ügylet. Érdemes lenne egy végrendelettel megtámogatni, hogy legfeljebb a kötelesrész vonatkozásában merülhessen fel a lemondás fedezetelvonó jellege.

jonás1112 # 2015.12.05. 12:32

Tisztelt ObudaFan!!Feleségemmel közös tulajdonú házunkat két gyermekünk örökli.Egyik gyermek tele van adóssággal, várható hogy a bank egyikünk halála esetén elidegenítési tilalmat tesz a házra. Ha az érintett gyerek /3 unokával/ lemond az örökségről ez elkerülhető e? Árulom a házat de valamelyikünk hirtelen halála esetén a bank adná el a házat annyiért ami neki megfelel mélyen az értéke alatt Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2015.08.26. 13:56

Az öröklést egyben lehet visszautasítani, tehát a vagyont és a tartozást geyütt. Ha visszautasítod, helyetted a gyermekeid örökölnek, tehát ha ezt sem szeretnétek, nekik is vissza kell utasítani.
Egyébként ha nem utasítjátok vissza, az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.
Más kérdés, hogy adóstársak vagytok, ami azt jelenti, hogy a tartozásért jelen esetben "saját jogon" te magad is felelsz, ha visszautasítod az öröklést, ha nem. Az autólízingnél, ahol nem írod, hogy adóstárs lennél, ott pedig ennek hiányában is felelsz a közös vagyon rádeső részével, ha az együttélés alatt kötöttétek a szerződést.
A ház meg egyébként vélhetően közös vagyon.

m.a.n.d.i # 2015.08.25. 16:48

Üdvözlöm!
Hagyatéki tárgyalás előtt állok, a férjem után csak adósságot örököltem. Két felnőtt gyermekem van. Azt hallottam, hogy az örökséget vissza lehet utasítani. Ez az adósságra is vonatkozik? Huszonhat millió forint jelzálog van a házunkon, adóstársak voltunk a férjemmel, de a ház tuladonjoga teljesen az én nevemen vqn. Ilyen esetben mi lesz a házzal? Az öröklésről való lemondással a házat is elveszítem? A gyerekeimnek is le kell mondaniuk az öröklésről? Van még egy millió forint folyószámlahitel és szintén egy milló forint autó lízing hiteltarozás is az örökségben.
Várom válaszát, köszönettel

ObudaFan # 2015.08.10. 13:36

Igen.

Atti3333 # 2015.08.10. 09:07

Tisztelt Válaszoló!
2010-ben apám meghalt, örökségről lemondtam a nagymértékű tartozások miatt.
2015-ben az apai nagyanyám is meghalt. A nevén lévő bankszámlát én (apám után) és a nagynéném örököltük.
Megkaphatom a bankszámlán lévő rám eső részt, attól függetlenül, hogy 2010-ben lemondtam az apai örökségről? Ez a számla akkor nem volt az örökség része.
Köszönöm

ObudaFan # 2015.08.08. 07:14

Legcelszerubb a hagyateki eljarasban szemelyesen vagy ket tanuval ellatott iratban.

marinkopisti # 2015.08.08. 04:34

Köszönöm a gyors választ ! Tehát mindemképp ráterhelik de lemondhatok rola ? Miként tehetem ezt ?? Személyesen vagy nyilatkoznom kell tanuknelött ??

ObudaFan # 2015.08.07. 10:59

Az orokreszedre raterhelik. Visszautasithatod.

marinkopisti # 2015.08.07. 08:34

Üdvözetem ! Olyan kérdésem.lenne hogy édesapànk nem rég halt meg s anyum illetve hugom elött van a hagyatéki eljàràs . Nos nekem elég sok adossàgom van amit fizetek bérem letiltàsàval .ha örökölnék akkor ràterhelgetik a szülöi hàzra artozàsom ?? Ezt ki tudom kerülni ha lrmondok rola ??isten mentsen anyum sorsàt tovàbb keseriteni ezzel is .