Öröklés lemondás


remenyhal # 2014.01.08. 13:07

Tisztelt szakértők,

Egy olyan kérdésem lenne, hogy kiskorú gyermek, vagy a gyámja, lemondhat- e a haszonélvező javára az örökségről.
A következő a helyzet: A testvérem válása után Édesanyámmal lakott, megvette azt a lakást amiben laktak, Édesanyám lett a haszonélvező. A Testvérem meghalt augusztusban, így az örökösök az Ő gyermekei lettek. Viszont mióta a testvérem meghalt, anyukám egyre jobban leépül, sokáig nem lehet magára hagyni.Magamhoz venném, de...250 km-re lakom Tőle, két szobás lakásban 3 gyerekkel, akiket egyedül nevelek.
Ide elég körülményes lenne költöztetni. Elgondolkodtam azon, hogy idősek otthonában helyezem el, ott szakszerű, ellátást kapna. Viszont az ottani díjak elég magasak, neki nincs annyi a nyugdíja, aminek ráadásul csak a 80%-át vehetik el, a maradék kipótlása a családra-tehát jelen esetben rám várna. Sajnos nem vagyok olyan helyzetben, hogy akárcsak 5-10 ezer ft-ot is elvegyek a családi kasszából. Az otthonban azt a felvilágosítást kaptam, hogy ha lenne bármilyen vagyona, lakás, stb, akkor a lakásra tett jelzálog fejében meg lenne oldva a helyzet. Más vagyona nincsen neki, sem autó, sem betétkönyv, se semmi. Viszont itt térek vissza a kiinduló ponthoz, a lakást a gyerekek örökölték... Tehát le mondhatnak e Ők a mama javára az örökségről?

Válaszukat köszönöm: Üdv: reményhal

ObudaFan # 2013.12.23. 22:12

Ha tudod igazolni, hogy felajánlottad az örökrészedet, akkor szerintem érdemes ellentmondani. Ajánlott levélben, 15 napon belül, két tanúval ellátott iratban annak a közjegyzőnek (és nem a MOKK-nak) kell az ellentmondást elküldeni, aki a meghagyást kiállította.

gyémántom # 2013.12.21. 18:55

Szeretnék segítséget kérni .
Sajnos örököltünk több adósságot,volt sok amiről nem is tudtunk ! Most ünnepek előtt már 2 helyről is jött a MOKK-tól fizetési meghagyás !Úgy tudom ellentmondással élhetek 15 napon belül ,(ami az ünnepek miatt igen nehéz lesz ) Semmit nem tudok ,hogy kell csinálni,mit kell beleírni és ez mennyibe kerül nekem ! Örökültünk egy ingatlant is ,ami meg van,sajnos az egyik örökösnek jelzálog hitele van! Én még az elsó felszólítás után felajánlottam a bankoknak az örökösödési hányadomat ,amit ők nem fogadtak el ! Most meg jöttek ezek a levelek !Mit tegyek,nem olyan az anyagi helyzete ,hogy még ezt is fizessem !Többen örököltünk,de szinte csak nekem van keresetem ! Ilyenkor rajtam akarnakbehajtani mindent ?? Teljesen kétségbe vagyok esve .SOS Nagyon megköszönném a segítséget !

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.16. 19:35

Legfeljebb az örökség erejéig, ha a hagyaték tárgyai már nincsenek meg.
Ha arra gondolsz, akkor az esetleges kamatozó kölcsöntartozásnak a saját késlekedésed miatti kamata már a te saját tartozásod. De ez megelőzhető azzal, hogy a hagyaték tárgyait felajánlod a hitelezőknek.

joanna30 # 2013.12.16. 19:25

De azzal tisztaban vagyok, csak azzal a reszevel nem hogy mikortol felelek a maganvagyonommal is.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.16. 18:39

Arról még nem hallottál, hogy az örökös csak az örökség tárgyaival felel az örökhagyó tartozásaiért?

joanna30 # 2013.12.16. 18:38

Sajnos a haz igy is fedezetkent szolgal egy 3. szemely altal felvett hitelre, amit ki tudja meddig fizetnek. Ha nem mi utasitjuk vissza, akkor az o bankjuk arverezi el. :-(
Nem merjuk bevallalni hogy kesobb meg tobb adossagot vasaljanak be rajtunk apank hitelei utan. A hazat meg evente csak 1-2 alkalommal hasznaljuk, egyebkent kulfoldon dolgozunk.
Azert koszonom a segitseget.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.16. 17:51

A háznak máris új tulajdonosa van - csak a visszautasítás miatt még nem lehet tudni, hogy ki.
Nem lenne egyszerűbb, ha elfogadnád az örökséget, és felajánlanád a hagyatéki hitelezőknek? Akkor a tulajdonjog a tiéd, és amíg ez nem változik, addig senki nem kérhet tőled használati díjat, és azt sem követelheti, hogy költözz ki.

joanna30 # 2013.12.16. 17:11

Renben. Tehat a hazat a bank megprobalja majd elarverezni, hogy kiegyenlitse a tartozas egy (igen keves) reszet. Amig nem lesz uj tulaja a haznak addig torvenyileg ott maradhatnak az en ingosagaim?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.16. 17:04

Azzal aligha. Ők biztosan nem lesznek örökösök.

joanna30 # 2013.12.16. 17:02

Koszonom a valaszt. Tehat valamelyik bankkal kell egyezkednem.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.16. 16:56

Ha visszautasítod a hagyatékot, akkor más lesz az örökös. És már válaszoltam.

joanna30 # 2013.12.16. 16:55

Tisztelt Kovacs Bela Sandor!
A valasz nekem szolt? Mert az orokos en vagyok, en szeretnem visszautasitani, mivel nincs annyi penzunk hogy kifizessuk a hiteleket.
Viszont jelenleg a hazban tartozkodunk, illetve minden ingosagunk ott van.
Ha a hagyatekin visszautasitom az egeszet mennyi idot adnak majd kipakolni a hazat?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.16. 16:43

Ahogy az örökössel megegyeztek. Ha engedi, onnan vihetnek a temetőbe.

joanna30 # 2013.12.16. 16:42

Tisztelt Forumozok!

Szeretnek erdeklodni hogy az orokseg visszautasitasa utan (ami az ingatlan amiben lakunk) mennyi idonk van kikoltozni, elvinni a sajat ingosagunkat es elhagyni a hazat?
(Sajnos az adossag resze 4x annyi az oroksegnek mint az ingatlan erteke.)

Veron2 # 2013.12.12. 13:11

Apám öngyilkos lett ès szeretnèk lemondani az örökségemröl annelkül hogy visszamennèk magyarországra mivel most 2000 km re èlek ès nincs rá lehetösègem, hogy hazamenjek mivel gyereket várunk. Az öröksègem kevesebbet hozna mint amennyit vinne. Milyen lehetőségem van hogy a tovàbbi örökösök intézkedhessenek temetés és hagyaték kapcsàn.

Előre is köszönöm.

Veron

Pityukám # 2013.11.28. 16:22

Tisztelt Obudafan!

Köszönöm a gyors választ!

Pityukám

Eliza2012 # 2013.11.28. 08:06

Tisztelt Obudafan!

Köszönöm a választ!

Eliza

ObudaFan # 2013.11.27. 21:44

Eliza2012

Főszabály szerint bármely tulajdonostárs bármikor kérheti a közös tulajdon megszüntetését. Jelen esetben azért egy ilyen igény esetén meg lehet próbálni a haszonélvezetre tekintettel elutasítást kérni.
Ezeket az összegeket, ha azokat ő vitatja, perben lehet érvényesíteni. Nektek kell tudni az összegszerűséget bizonyítani és azt is, hogy ezek szükséges beruházások voltak.

ObudaFan # 2013.11.27. 21:42

Pityukám

100%. De visszautasítás nélkül is csak az örökrészével felel az örökös a hagyatéki tartozásokért.

Eliza2012 # 2013.11.27. 12:03

Tisztelt Óbudafan!

A korábbi leírásom tényleg nem volt egyértelmű. Igazság szerint azt szeretnénk Öcsémmel, hogy Édesanyánk életében háborítatlanul maradjon a házban, (erre a haszonélvezet úgy tudom feljogosítja), továbbá ami a legfontosabb, hogy húgom ne követelje a rá eső rész Édesanyám halála előtti kifizetését. Édesanyám nem tudja, mi pedig nem akarjuk őt az apai rész ráeső részéből idő előtt kifizetni.., úgymond várja meg amíg Édesanyánk meghal, akkor megkapja a részét.

Édesanyám özvegyi nyugdíja kb. 58.000 Ft lesz, ezt mi öcsémmel fogjuk élete végéig kiegészíteni, nemcsak anyagilag, hanem minden más módon mi támogatjuk, húgom ebben nem fog résztvenni. (600 km-re elköltözött, a címét is csak nehezen sikerült megszereznünk)

Mivel húgom 13 éve nem látogatta a szülőket, de évekkel ezelőtt már követelte, hogy akkor, azonnal fizessék ki őt szüleim a házból, ezért próbálunk tájékozódni.

A kérdés másik része, hogy az elmúlt 6-7 évben a házra fordított korszerűsítési és felújjítási pénzt hogyan tudjuk a húgom örökrészéből levonni. (Fűtés 350.000 ft anyagdíj, fürdőszoba 120.000 ft anyagdíj, + 200.000 Ft emésztőre és tetőre. Ezekről számlánk nincs vagy csak részben maradtak. A munkát öcsém és apósa végezte. A szomszédok tudnák tanusítani.

Köszönettel venném, ha kapnék útbaigazítást.

Tisztelettel:

Eliza

Pityukám # 2013.11.26. 12:58

Tisztelt Szakértők!

Ezúton szeretném kérni a segítségeteket a következőben.
Hárman vagyunk testvérek. A szüleink elváltak és rengeteg tartozás van mind a két szülő nevén, több mint a szülők nevén lévő ingatlan és ingóság összesen. Mind a két szülő él, viszont egyik szülővel sincs semmilyen formában kapcsolattartás, még lakcímileg sem. Így a lemondás szóba sem jöhet, mert nem beszélünk egymással. A kérdésem az lenne, hogy visszautasításnál ebben a helyzetben ha mindent visszautasítok terhelhet e rám, illetve a testvéreimre (persze ők is lemondanának)bármit is a bank amiatt hogy nem fedezi az ingatlan az adóságot egyik szülőnél sem? Hozzá férhetnek e a nevemen lévő magyar bankszámlámhoz, vagy autómhoz?

Visszautasítást követően 100% e, hogy minket semmi sem fog terhelni a szülők tartozásával kapcsolatban?

Előre is köszönöm a választ.

Üdv.

pazs # 2013.11.26. 10:30

kisskata88: mint tulajdonos, felelsz a távhőtartozásért. Ezen nem változtat, ha már nem leszel tulajdonos, a tulajdonosságod alatt keletkező tartozásokért továbbra is felelsz. A jó hír, hogy az általad kifizetett összeget követelheted a tényleges használón.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.26. 09:41

Már válaszoltam.

kisskata88 # 2013.11.26. 09:38

Tsiztel Ügyvéd !
Elnézést, de nem teljesen értem a válaszát. Ha lemondok az örökölt hányadomról, attól függetlenül a tartozás részemre továbbra is fenállna, amikor nem élek a lakásban, be sem vagyok jelentve, és ha édesanyám közüzemi díjat halmozott fel, akkor azt nekem kellene megfizetni?
Ha lemondok a részemről, akkor a lakás értékének rám eső része nem lenne fedezet a tartozásra?
Köszönöm válaszát

Katalin