Öröklés lemondás


balogida # 2010.05.28. 21:07

Tisztelt Szakértő!

1.Szeretném megkérdezni, hpgy örökhagyó életében (21 éve)történt lemomdást, amely írásban történt.Örökhagyó halála után a hagyatéki tárgyaláson súlyos betegség miatt(Jelentős változás az életvitelben) érvényteleníteni lehet-e?
Sajnos a férjem aki az egyik örökös lenne daganatos beteg lett.Elhunyt édesapjuk után a testvérei a még fiatalon és egészségesen tett lemondás alapján kiszeretnék Őt zárni apósom házának örökléséből.
Megtehetik?

2. A hagyatéki leltárban 0 egyenleggel felvett bankszámla forgalmáról lehet-e utólagosan bekéretni információt a közjegyző által?
Tudomásunk szerint a számlán nagyobb pénzösszeg volt az elhunyt halála előtt pár hónappal, de a leltárban 0 egyenlegű számlát adtak be.

A tárgyalás jövő héten lesz, ezért kérek szépen sürgős segítséget.
Köszönettel: Balog Ida

illusion # 2010.05.28. 16:18

Koszonom szepen a segitseget!
Tovabbi kellemes estet kivanok :)
Udv.
B.

ObudaFan # 2010.05.27. 19:45

Fölösleges formanyomtatványt keresni, mivel ügyvéd, vagy közjegyző közreműködése nélkül a dolog nem lehetséges, az ügyvéd vagy közjegyző viszont a szerződést is meg fogja írni. Az Ön távollétében csak akkor lehetséges a dolog, ha valaki jelen van az Öntől származó közokiratba foglalt, vagy ügyvéd által ellenjegyzett meghatalmazással, ha pedig a meghatalmazás külföldön készül, akkor közokiratnak kell lennie és felül is kell hitelesíttetni, vagy Apostille-lel kell ellátni.

illusion # 2010.05.27. 17:52

Nagyon szepen koszonom a gyors valaszt.
Az ajandekozasi szerzodeshez szukseges nyomtatvany vagy forma letoltheto internetrol?
Mostanaban nem tervezem, hogy hazalatogatok... van arra valamilyen lehetoseg, hogy irasban intezzem az egeszet? Az anyukam be tudja jegyeztetni ugy, hogy en nem vagyok jelen?

Dr.Attika # 2010.05.27. 17:45

Önnek 1/2 közös tulajoni illetősége van az ingatlanon, az édesanyja haszonélvezetével terhelten.
A közös tulajont tudja megszüntetni a tulajdoni hányad elleneérték vagy anélküli átruházásával. Legegyszerűbb az ajándékozási szerződés. Illeték köteles. A szerződés megkötése nem ügyvédkényszeres, de a bejegyzési eljárás igen.

illusion # 2010.05.27. 17:26

Sziasztok!

Egy kerdesem lenne. 17 evvel ezelott elhunyt az edesapam es a csaladi hazunk raeso reszet a testverem es en orokoltem. Anyunak elvezeti joga van rajta.
Evek ota kulfoldon elek es nem szandekozom hazakoltozni.
Azt szeretnem megtudni, hogy hogyan tudom a legegyszerubben atruhazni az orokolt hazreszt a testveremre?Elajandekozhatom?Lemondhatok rola a javara?
Valaszotokat elore is koszonom!

Udvozlettel:

B.

ártatlan1 # 2010.05.25. 12:55

Immaculata

Felajánlottam mint ajándékot,de sajnos nem megy olyan gyorsan, félek attól,hogy a végrehajtók előbb megtalálják mint én a megoldást.És ezt nem akarom,és azt sem hogy bárki az én hülyeségem miatt bűnhődjön,valami nagyon gyors megoldás kellene,max 30 napom van rá,se több se kevesebb,már mindenről intézkedtem de ezt elfelejtettem,és egy végrehajtó hívta fel rá a figyelmem,aki rá is tette a kezét,minden nemű értesítés nélkül,mai nap őt kifizettem,és személyesen töröltettem,a tulajdoni lapról a bejegyzésüket,de nem akarom hogy bárki is rá tegye a kezét,amihez igazából semmi közöm.Mert a családdal már 30 éve nem tartom a kapcsolatot,és nem is akarom.

Dr.Attika # 2010.05.25. 12:19

Béla! Olvasd légyszíves vissza az egészet.

Llama1!
Törődjön már bele, hogy örököl. Ha jót akar tenni az élettárssal, akkor azt csak az örökösödési eljárás után teheti meg, de akkor is fizetni kell. Mivel írta, hogy az élettárs nem fizető képes, így csak az marad, hogy a jótékonykodás után még Ön fizet az államnak, vagy az élettársat "kergeti bele" az általa nem vállalható fizetési kötelezettségbe.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.05.25. 12:03

ártatlan

A nagyszülői ház többi tulajdonosának ajánld fel megvételre.

Llama1 # 2010.05.25. 11:34

Igen, igazad van, nem ő örökölné, hanem a lányom.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.25. 06:56

Ha az örökség visszautasítására gondol, az meg azért nem jó, mert az a házra is vonatkozik, így azt is az élettárs örökli.

Ööö... Miért is örökölne az élettárs, ha a gyermek lemond az örökségről?

ártatlan1 # 2010.05.25. 06:38

Sziasztok!

Szeretném meg kérdezni,mit tehetek,ha van tartozásom és már a végrehajtó is kopogtat,de van egy el felejtett örökségem,melyet édesapám után örököltem 1/5 részben a nagyszülői házból,szeretnék azonnal túl adni rajta,hogy ne legyen ebből kára a család többi tagjának,mit tehetek a lehető legrövidebb úton,és ki tud segíteni.

Köszönöm a válaszokat előre is.

Llama1 # 2010.05.24. 21:22

Mona, megkövetlek, igazad volt mindenben, csak én voltam még tudatlan :) köszi!

Llama1 # 2010.05.24. 20:54

Igen, értem, hogy ez egy közös nyilatkozat, azaz szerződés. Nagyon úgy tűnik, hogy nincs más lehetőség, ha nem akarunk többszázezer forintot befizetni (ajándékozási illeték / vagyonszerzési illeték, SZJA, stb.)

Tehát, lemondás esetén nincs semmilyen fizetési kötelezettség?

Dr.Attika # 2010.05.24. 19:17

A lemondáshoz is kell az örökhagyó aláírása. Ez egy szerződés. Ha az örökség visszautasítására gondol, az meg azért nem jó, mert az a házra is vonatkozik, így azt is az élettárs örökli.

Llama1 # 2010.05.24. 19:13

lemondás esetén ugye nincs semmiféle kötelezettség? illeték / SZJA

Llama1 # 2010.05.24. 18:40

Nem bejegyzett :( Akárhogy próbálkoznék, fizetnem kell, ha valakivel jót akarok tenni.:(

Akkor marad a lemondás vagy a végrendelkezés. Ill. leginkább a lemondás, mert végrendelkezéssel a köteles rész nem adható át.

Dr.Attika # 2010.05.24. 18:35

A bejegyzett élettárs kap csak. Gondolom az élettárs nem bejegyzett. Ajándékozás is szóbajöhet, de húzós az illeték.

Llama1 # 2010.05.24. 18:26

Köszönöm dr. Attika!

Akkor eszerint az élettárs nem kap automatikusan használati jogot :( az a kérdésem, hogy ajándékozás nem jöhet még szóba?

Dr.Attika # 2010.05.24. 17:01

Llama1!
A köteles rész topicba ment a hozzászólásom. Nézze meg ott legyenszíves.

Llama1 # 2010.05.24. 16:34

Köszi Mona!

Szerintem használati jogot örököl mindkettő, én meg tulajdonjogot.

Adásvétel nem jön szóba, nem tudná kifizetni :(

Valahogyan lemondanék a lakásról a javára. Ha jól értem, akkor a köv. lehetőségek vannak.

  1. minden az öröklési rend szerint alakul, azaz én tulajdonjogot öröklök, az élettárs pedig használati jogot kap. Az örökösödési illetéket én fizetem, és a halála után eladható a lakás. SZJA kötelezettségem a lakás eladásakor keletkezik.
  2. lemondok még Édesapám életében a lakásról az ő javára. Ebben az esetben ő fizeti az örökösödési illetéket. (köteles részről is lemondok) Ebben az esetben Apuval aláírunk egy lemondó nyilatkozatot. Nem keletkezik SZJA kötelezettségem.
  3. a hagyatéki tárgyaláson visszautasítom az örökséget. Ha jól értem, akkor csak a teljes örökségről lehet lemondani, ezt nem szeretném, mert mást is örökölnék.
monalisa1 # 2010.05.24. 16:16

Vagy készül köztetek egy megállapodás miszerint szívességi lakáshasználatot biztosítasz részére élete végéig, vagy pedig az adásvétel... - annak összes adó- és illetékterhével.

A lakáshasználat esetében az összes közmű legyen a nevére átíratva, valamint fizesse a lakást terhelő közös költséget, biztosítást stb.

A nagymamád részére is kellene írnod egy használati jogosítást.

"Mona"
laikus hozzászóló

Llama1 # 2010.05.24. 15:27

Kedves hozzáértők!

Elolvastam a hsz-ásokat, de a kérdésemre nem találtam választ, így inkább leírom az esetünket.

Édesapám pár héten belül valószínűleg elmegy. Örököse egyetlen gyermekként én vagyok. Van egy lakás, és egy fél ház (nagymama lakik benne) a nevén. Az a kérdésem, hogy hogyan tudnám az élettársának átadni a lakást teljes egészében a legegyszerűbben (és legolcsóbban - illeték és SZJA kötelezettség). Ha lehetséges, akkor a végrendelkezést, és bármilyen aláiratást szeretnénk elkerülni.

Előre is köszönöm, Llama

shirley # 2010.05.21. 17:17

Valószínűleg a föld értéke nem fedezné az apám által hátrahagyott adósságot.Vagy ez ilyenkor nem számít már?

ObudaFan # 2010.05.21. 13:31

Mit szeretnél, hogy tiéd legyen a föld, vagy sem? :)