Öröklés lemondás


ObudaFan # 2013.11.25. 22:22

Ha édesanyátoknak adjátok, akkor annak is a harmadát majd megörökli a húgotok egyszer. Értelmét én egyébként nem látom, de majd elmondod, mire gondoltatok. A közös tulajdon megszüntetését ez nem befolyásolja, az egyébként is kétséges az özvegyi jog miatt.

Eliza2012 # 2013.11.25. 17:47

Köszönettel venném a tájékoztatást édesapám halála utáni hagyaték kapcsán.

Vidéken van egy kb. 1,5 milliót érő házacska, édesanyámnak haszonélvezete van rajta, hárman vagyunk testvérek.

Öcsémmel az elmúlt 8 évben gázfűtést, fürdőszobát, emésztőt csináltattunk, tetőt felújjítattunk. Havonta 10-15.000 forinttal támogattuk/támogatjuk a szülőket, illetve mostmár csak édesanyámat. A temetést is mi fizettük.

Húgom 13 éve nem látogatja a szülői házat, nagyon zűrös életű. Nem kisemmizni akarjuk, hanem édesanyánk hátralévő életét akarjuk gondtalanná tenni. Sajnos feltehető, hogy húgunk követelőzni fog, és zaklatja édesanyánkat.

Minél kevesebb plusz költséggel akarjuk lezárni a hagyatékot, mert inkább édesanyánk támogatására szánnánk.
KI kell-e fizetnünk a húgunkat, illetve célszerű-e édesanyánknak adni a mi (én és öcsém) részünket ajándékozással.

Édesanyámnak nincs jövedelme, az özvegyi nyugdíját élete végéig ki kell egészítenünk, hogy megéljen.

Köszönöm a választ.
Eliza

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.25. 17:36

Igen. Igen (de az a meglévő tartozáson semmit nem változtat, csak már a fedezeted is kisebb lenne).

kisskata88 # 2013.11.25. 17:24

üdvözlöm!
Azután szeretnék érdeklődni, hogy 2004-ben édesapám után örököltem egy lakás 1/16-od részét. Édesanyám azóta rengeteg tartozást halmozott fel, amit be is jegyeztek a tulajdoni lapra. 4éve nem lakom otthon, máshová vagyok bejelentve, két éve a párommal lakást vettünk, így a lakás fele az én nevemen van. A mai nappal kaptam egy levelet, hogy távhőszolgáltatási díj tarozás van az örökölt lakáson, és a "tulajdonosi helytállási kötelezettség" néven, 8 napon belül rajtam követelik az összeget.
Ilyen lehetséges?
Le tudok még mondani az örökölt tulajdoni hányadról édesanyám, vagy valamelyik testvrem nevére?

Várom válaszát!

Köszönettel

Katalin

Nisa # 2013.11.25. 15:24

Koszonom a gyors valaszt.Tovabbi jo munkat kivanok.
Tisztelettel:

Nisa

ObudaFan # 2013.11.25. 10:36

Az örökös eleve csak az örökségével, vagy ha az már nincs meg a követelés érvényesítésekor, annak értékéig felel a hagyatéki tartozásokért. Ha tehát örökölne, de az örökséget felajánlaná a hitelezőknek, akkor nem lehetne ebből semmilyen további tartozása. De egyébként az örökhagyó halála előtt az örökhagyóval kötött írásos szerződésben le lehet mondani az örökségről, az örökhagyó halála után pedig a hagyatéki eljárásban az örökös visszautasíthatja az öröklést.
Aki lemond, vagy visszautasít, azt a törvényben meghatározott sorrendben követi a többi öröklésre jogosult hozzátartozó, ha ezek elfogynak, végső soron az állam örököl.

Nisa # 2013.11.24. 22:43

Tisztelt Ugyvedek!

Atolvastam a korabbi kerdeseket is de szeretnem feltenni a kerdesemet.
A tenyallas a kovetkezo.Idos szuleim neven egy ingatlan van de erre jelzaloghitelt vettek fel.Egyetlen gyermek vagyok,egyedul edesapamnak van egy testvere.En biztosan vagyok benne hogy ezt a jelzaloghitelt nem fogjak/nem tudjak torleszteni.Hogyan tudnam elkerulni ezt az adossag megorokleset a szuleim halala elott?Mit kell tennem?

A masik kerdesem pedig: kettos allampolgar vagyok.Magyar vagy mas allampolgarkent ,kulfoldon veszek ingatlant akkor a szuleim halala utan a bankok kovetelhetik azt tolem?

Amennyiben az oroksegrol lemondok,a tartozassal kit keresnek meg?

Elore is koszonom a valaszukat,tovabbi jo munkat kivanok

Nisa

ObudaFan # 2013.11.18. 22:00

Igen.

Geri87 # 2013.11.18. 14:29

Kedves Fórumozók!

Ha megtörtént az örökségről való lemondás, tehát a felek és a két tanú aláírták a "szerződést", akkor hol tudom majd ezt érvényesíteni? Mármint a hagyatéki tárgyaláson kell bemutatnom a szerződést? Vagy mi ennek a módja?

Köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2013.11.13. 14:54

Ha van gyermeked, akkor egészen biztosan ő következik utánad a sorban.

Emesi # 2013.11.13. 06:45

Tehát mondjuk az én gyerekem?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.13. 06:15

Aki a sorban következik.

Emesi # 2013.11.12. 21:20

Sziasztok!
Ha visszautasítok egy örökséget, akkor azt utána ki kapja?

ObudaFan # 2013.11.08. 10:03

A hagyatéki tárgyaláson. Elegendő szóban. Olyan nincs, hogy a házat visszautasítja, a többit nem.

BertókKati # 2013.11.07. 12:35

Tisztelt fórumozók!
Édesanyám élettársa elhunyt. Végrendelet szerint anyukám 50%-ot örököl mindenből.Ház, autó, ingóság. Ő le akar mondani a részéről. Ezt hogyan teheti meg? A hagyatékin? Elég ott szóba lemondani? Olyan van, hogy a házról lemond a többiről nem? A válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.11.05. 21:29

Ha valóban visszautasították az öröklést és te sem szeretnél örökölni, akkor majd neked is vissza kell utasítani.

monalisa1 # 2013.11.05. 18:25

Senki nem kényszeríthető rá arra, hogy egy számára kedvezőtlen örökséget bevállaljon, a többi már nem az ő gondja. Ami a személyes megjelenés kérdését illeti ajánlott tértivevényes levélben is lehet jognyilatkozatot tenni. A másolatát és a feladócédulát gondosan el kell tenni.

Ha nem saját kézüleg történik az írás akkor legalább annak aláírását két tanú előtt "magaménak" kell elismerni., a gépelt levél tartalmát nem szükséges hogy ismerjék.

---
  • laikus hozzászóló
Lessy69 # 2013.11.05. 13:19

Nekünk azt mondták, hogy ha visszautasítjuk az örökséget, akkor végig fogják keresni az egész rokonságot, testvéreket, unokákat, unokatestvéreket, de még azok gyerekeit is.
Tehát igazság szerint neked is kellene kapnod valamilyen idézést és személyesen kellene visszautasítanod.
Igaz, én nem vagyok szakértő.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.05. 12:19

pám, és nagynéném lemondtak az örökösödésről, az állam javára. ”Csak termőföld volt a hagyaték? Mert másképp aligha.

Tamás963 # 2013.11.05. 11:30

Tisztelt Szakértők!

Idén tavasszal elhunyt nagyapám 2 000 000 Ft tartozást hagyott maga után. Apám, és nagynéném lemondtak az örökösödésről, az állam javára. Kérdésem a következő: Ha nekem ez így megfelel, kell-e nekem is tennem valamit? A lemondás miatt ez engem már egyáltalán nem érint, és el van rendezve a dolog?

marcu999 # 2013.08.29. 17:56

Nagyon köszönöm a választ!

ObudaFan # 2013.08.28. 12:56

Az örökös csak az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért. Ezzel együtt az öröklést vissza lehet utasítani a hagyatéki eljárásban, kiskorú esetén gyámhatósági hozzájárulással.

marcu999 # 2013.08.27. 16:54

Üdv!

A keresztlányom apja nemrégiben elhunyt, tudom, hogy a hagyatéki tárgyalásra még hónapok múlva fog sor kerülni, de szeretnék tájékozódni az ügyben. Csak tartozások maradtak utána két kiskorú gyermekre, a 4 éves keresztlányomra és a 2 éves öccsére. A ház, amiben élnek már a két pici nevén van régebb óta, így semmi más "pozitív előjelű" örökség nem lesz. Érdeklődnék, hogy milyen módon lehetne elkerülni, hogy megörököljék az adósságot, az anyjuk visszautasíthatja-e az örökséget a nevükben, és ha igen, akkor a gyámhatóságnál mit kell intézni ez ügyben, mik a szükséges lépések?

Köszönöm megtisztelő válaszukat!

marcu

Kolláth Ilona # 2013.08.16. 19:29

Nagyon szépen köszönöm a válaszát Kovács B.Sándor.
üdvözlettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.16. 17:50

Rosszat nem. Csak butaságot írtál, úgy hogy előtted már ott volt, miért butaság. Nem csak írni, olvasni is!