Első házasság - két gyerek


viragszal # 2006.09.28. 08:15

igen, de az Mtben rögzítva van, hogy írásbeli szerződés. Innentől kezdve.. És időszakot sem rögzít kötelezően a törvény, csak azt h 5 évnél több nem lehet.. Én meg azért már töltöttem le belőle. De tervezem h beszélek egy szakemberrel, esetleg ha gondolod mailben is írhatsz nekem, vagy ha tudnál vkit ajánlani, megköszönném.

tomas64 # 2006.09.27. 16:25

És még valami: a szerződés nem egy aláírt (vagy alá nem írt papír, hanem a szerzúődő felek akarategyezéséből keletkező jogok és kötelezettségek együttese. A tartalma: amiben a felek megállapodnak! + amit jogszabály esetenként előír.

tomas64 # 2006.09.27. 16:22

A nevében is benne foglaltatik: tanulmányi szerződés. A szerződés szerepe tehát meghatározó. Erről beszélünk ugyanis. Hogy mit is tartalmaz? Egyáltalán létezik ?

viragszal # 2006.09.27. 14:38

ja-ja. Zavaros, egyfelől nekik is igazuk van, meg nekem is. Csak kérdés h a szerződés szerepe mekkora? (az aláírt papíré..) de akár az is lehetne h szóban állapodtunk meg, a szó meg ugye elvész.....

tomas64 # 2006.09.27. 14:26

Belenéztem a tanulmányos rovatba, elég zavaros tényállás!!

Szerintem Kála jókat mondott!

tomas64 # 2006.09.27. 14:09

Ha a te családod fizeti, vagy a te különvagyonodból vásárolod az ingatlant, akkor az a te különvagyonoddá lesz, és nem képezi a házastársi közös vagyon részét. Így házastársad leszármazói nem örökölnek semmit.

A kötelesrész annak a hagyatéknak a fele, amit az örökösök törvény szerint örököltek volna.

viragszal # 2006.09.27. 14:04

Ja, egyébként ha igy otthon vagy ezekben a témákban tomas, segítenél nekem tanulmányi szerződés ügyben? most írtam épp oda..

viragszal # 2006.09.27. 14:03

Na jó, de pl lehet az is hogy mondjuk az én családom, vagy csakis én fizetem ki a ház/lakás értékét, mert neki mondjuk nincs. Ilyen esetben aztán végképp nem lenne fair, hogy az én lakásomra igényt tartson a gyereke, aki már ráadásul megkapta a magáét!! Mit lehet tenni?? Ne házasodjunk össze? Vagy vagyonszerződést írni egymás között? Vagy végrendelkezést? (ez se jó a köteles rész miatt. Amúgy ez mennyi?)

tomas64 # 2006.09.27. 13:54

Nem. A fenálló házasság alatt vagyonközösség keletkezik. Így ha ingatlan vásároltok, akkor az a közös vagyonotok lesz akkor is, ha a szerző fél csak az egyik házastárs. Így természetesen az ő előző házasságából származóknak, halála esetén megnyílik az öröklés joga akkor is, ha az ő neve nem szerepelt sem az adásvételi szerződésben, sem az ingatlan-nyilvántartásban.

viragszal # 2006.09.27. 13:43

Húha tomas, ezt nem teljesen értettem. De azt is csinálhatom, h az én nevemen van és pl rendelkezek arról, h ha meghalok, akkor a gyerekeink örököljék,nem? Vagy arra gondoltál hogy ha az én nevemen is van, de velem történik vmi, akkor az automatikusan a férjé lesz, ezáltal meg az ő örököseié? és akkor mit lehet tenni?

tomas64 # 2006.09.27. 13:35

Ez egy más tényállás, mert pl. ha a másik a férje, akkor ő tulajdojogot szerez az ingatalnon akkor is, ha a szerződést a házastársa köti, és az ő neve a tulajdoni lapon nem is szerepel (ingatlanyilvántartáson kívüli tul. szrzés, Csjt) ebben az esetben bizony az öröklés esete áll fenn!

vanda24 # 2006.09.27. 13:33

Így van, a helyzet hasonló.
Itt is lemondott az előző ingatlanról, amelyben az első feleségével éltek a gyerekekkel, tehát elvileg ezzel a második házasságból származó gyerekek veszítettek.

viragszal # 2006.09.27. 13:23

Ez érdekes. Pl ha nekem van x pénzem, meg a másiknak is, és ebből veszünk egy házat, ami pl csak az én nevemre kerül, akkor az örökös megtámadhatja és számonkérheti hogy hova tűnt pl az apa pénze? Én sem gonoszkodni akarok, csak az én párom is anno lemondott egy bizonyos tulajdoni részéről, (ami valljuk be, ha nekünk lenne közös gyerekünk, őket is megillette volna) és gondoltam ez a jövőben egy korrekt lépésnek bizonyulna. Kár, hogy nem értek hozzá...

tomas64 # 2006.09.27. 13:23

De Vanda, miért ne lenne igéynük az első házasságból származó gyermekeknek!!!

A házasság felbontása a gyermek jogállását nem befolyásolja, sőt a házasságon kívül született gyermekek jogállását sem befolyásolja az, hogy házasságo kívül születte. A szülő gyermek kapcsolata öröklésjogilag örök, egyebekben csak az örökbefogadás szünteti meg!

vanda24 # 2006.09.27. 13:18

Ha egyébként korrekt a kapcsolat és nincs semmiféle igényük az első házasságból származó gyerekeknek, akkor gyakorlatilag nincs semmi probléma.
A probléma akkor lép fel, ha mégis igényük lenne az örökségre.

tomas64 # 2006.09.27. 13:10

Jól értelmezed Vanda! Persze, ha szegény apa elhunytakor már semmi nics a nevén - pl. virágszál öteletei alapján javait elafdja, elajándékozza, stb. - akkor a gyermekek nem örökölnek semmit - hiszen nem lesz hagyaték. De a szerződéseket megtámadhatják az első házasságból származó gyermekek esetleg azon az alapon, hogy színlelt szerződésekről van szó, melynek célja nem a vagyonátruházás, hanem az örökségből való kizárás, ami egyébként az én véleméynem szerint csúnya dolog !

viragszal # 2006.09.27. 13:03

Ez a téma engem is érdekelne, bár a párommal még nem vagyunk házasok, azonban korábbi kapcsolatából van egy gyerek, így még később jól jöhet az infó. Ha majd egyszer veszünk közösen vmit, ami csak az én nevemre kerül (pont ennek kikerülése végett)akkor nem örököl semmit gondolom a gyerek, mivel az apja nevén nem lesz semmi, ugye?

Vanda, bár én nem értek a dologhoz, de ha pl a férj "eladja" vagy elajándékozza a részét a feleségnek, vagy a másik két gyereknek, akkor nem kerülhető ez ki? Jó, lesz illeték, vagy adó, de gondolom ez a legkevesebb.

Azt én is hallottam, hogy a végrendelkezés önmagában nem elég...

vanda24 # 2006.09.27. 12:55

Gyakorlatilag, ha jól értelmezem az előző házasságból származó gyerekeket teljesen mellőzni nem lehet.
Akkor sem, ha az apa a válás után bizonyíthatóan minden közös ingatlant maga után hagyott, a volt felesége és a gyerekek részére!?
Az édesanya elhunyt és a gyerekek tőle örököltek.
Nem ajándékozás volt, a két gyermek a ház megépülésétől tulajdonos.

köszi:)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.27. 12:23

Jut eszembe. Nagyon valószínű, hogy a második házasságból származó két gyermek tulajdonába a szülőktől származó ajándékként került az ingatlan eszmei hányada. Ha így van, és az apa az ajándékozást követő 15 éven belül hunyna el, akkor az ingyenesen juttatott érték fele is beleszámítana a köteles rész alapjába.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.27. 12:21

Ha végrendelkezik, akkor is igényt tarthatnak a köteles részre.

tomas64 # 2006.09.27. 10:59

Igen. A szülő halálakor a hagyaték (azaz minden aktívum és passzívum ) az örökösökre száll át. (kivéve végrendelkezés esetén.) Az apa nevén lévő tulajdoni hányadra az összes leszármazója igényt tarthat. És még egyéb ingó ingatlanaira is.

vanda24 # 2006.09.27. 10:42

Sziasztok!

Első házasságból két gyermeke van egy férfinak.(42 és 46 éves)

Második házasságából szintén két gyermek van.(23 és 31 éves)

16 éve a második feleségével építettek egy házat, amelyben jelenleg négyen laknak.
A ház a szülők és a két gyermek nevén van.

Az első házasságból született két gyermeknek lehetnek-e öröklési igényeik az édesapjuk halála esetén?