Dolgozói részvény


Lehner78 # 2007.11.06. 14:12

Nagyon köszönöm a segítséget, most már világos!

lawkötő # 2007.11.06. 13:51

bizony más... a legfontosabb különbség, amit a dolgozói részvénnyel kapcsolatban is említettem, az átruházhatóság... a dolgozói részvény csak szűk körben forgatható, míg a törzsrészvény szabadon átruházható.... vagyis bármikor úgy dönthetsz, hogy eladod, és akkor pénzhez jutsz... persze ezzel a cég sikerében is érdekelt vagy, mert a részvény ára akkor fog emelkedni, ha a cég is jól teljesít....

egyébként szavazati jog és osztalék tekintetében nagy a hasonlóság

Lehner78 # 2007.11.06. 13:44

Újra átolvastam a tájékoztatót igen, valóban törzsrészvényről van szó. Ez más mint a dolgozói részvény?
UI: Köszönöm a hozzászólásokat!

lawkötő # 2007.11.06. 11:02

:-) tényleg nem derül ki... bár a topic címe erősen erre utal...

vivi1111 # 2007.11.06. 10:54

Incitatus,

ez egy jó meglátás...

Incitatus # 2007.11.06. 10:50

Nem minden a dolgozó tulajdonában levő részvény dolgozói részvény. A kérdező által elmondottakból nem derült ki, hogy milyen részvényfajtáról van szó. Lehet sima törzsrészvény is.

vivi1111 # 2007.11.06. 10:46

A dolgozói részvény mindenképpen jogosít osztalékra és van olyan fajtája is, ami az oszatlékelsőbbséget biztosító részvényeket követő sorrendben, de más részvényfajtába, illetve részvényosztályba tartozó részvényeket megelőzően jogosít osztalékra.

Az osztalékfizetésről az rt. közgyűlése a számviteli törvény szerinti beszámoló elfogadásával egyidejűleg határozhat (ez gyakorlatilag éves rendszerességet jelent). Az osztalékfizetés feltétele egyrészt az, hogy a vonatkozó számviteli jogszabályban meghatározott feltételek teljesüljenek másrészt hogy a közgyűlés megszavazza az osztalékfizetést.

Egyes esetekben lehetőség van osztalékelőleg fizetésére is a két beszámoló közötti időszakban (tehát évközben).

A tájékoztatásom nem teljes krű, csupán a lényegre koncentrál! Remélem, tudtam segíteni.

lawkötő # 2007.11.06. 10:43

Szia!

A dolgozói részvény a munkavállalói ösztönzés egyik formája, egy sajátos részvényfajta. A részvény alapvetően tulajdonosi jogot testesít meg, vagyis ezzel "tulajdonosává" váltál a cégnek, persze nyilván kis mértékben, mindenesetre a közgyűlésen szavazati jog illet meg. Mindenesetre a részvénynek van egy névértéke, amin el lehet adni, persze a forgalomképessége erősen korlátozott, ugyanis csak másik munkavállalónak adhatod el, vagy a munkáltató vonhatja be ellenérték fejében.

Osztalék pedig jár, az osztalék fizetésének rendjét általában a társaság szabályozza a részvény kibocsátásakor, erről kellett, hogy kapjál valamilyen tájékoztatást.

Röviden ennyi, esetleg ha bővebben érdekel, keress nyugodtan akár emailen is.

Üdv.
G.

Lehner78 # 2007.11.06. 08:15

Munkáltatómtól rendkívüli prémium címen hozzávetőleg 500 Euro-nak megfelelő részvényt kaptam!
Érdeklődnék, hogy ennek örülnöm e kéne, számíthatok effektív pénzre is az osztalékból? Ha igen milyen gyakorisággal? Sajnos nem igen értek a részvényekhez.
Köszönöm.