A Betegszabadság és / vagy táppénz kifizetési napja


intentio # 2020.05.06. 12:06

Erika 68 2020.05.06. 13:04
Üdvözlöm!
Kérdésem az lenne hogy létezik olyan, hogy a táppénznek csak az 50 % át akarja a munkáltató elszamolni, azt mondta csak ennyit tud elszamolni ha megvan szakítva a munkaviszonyom. Én itt fent több helyen néztem de ilyet sehol nem találtam, hogy a 4 hetbol csak 2 hetet számolhat el ☹️. Várom válaszát további szép napot

T. Kérdező!

Valószínűleg elbeszélnek egymás mellett a munkáltatóval, azaz az 50%-ot nem ugyanúgy értelmezik.

Ön úgy értelmezi a munkáltató tájékoztatását, hogy Ő 4 hét keresőképtelenségből csak két hetet fog Önnek kifizetni.

A munkáltató pedig valószínűleg az Ebtv. hatályos rendelkezéseire gondol, amelynek értelmében a betegszabadság lejártát követő keresőképtelenség idejére 50%-os mértékű táppénz jár annak, akinek nincs két év folyamatos biztosításban töltött ideje.
(A biztosítás akkor folyamatos, ha abban nincs 30 napnál hosszabb megszakítás.)

Az 50 %-os mértékű táppénzt helyesen a következőképpen kell értelmezni.

Ha Ön tárgyévben már volt keresőképtelen, és a 15 munkanap betegszabadságot kimerítette (erre az időre a munkáltató ad 70%-os bért), úgy egy következő keresőképtelenségnél minden naptári napra (szombatra és vasárnapra is) táppénz ellátás illeti meg.

A táppénzt az „Egészségbiztosítási Alapból” (befizetett járulékokból) a kormányhivatal, vagy ha a munkáltató 100 főnél több személyt foglalkoztat, úgy a munkáltatónál működő „tb kifizetőhely” fizeti.

A táppénz összegét a korábbi keresetéből kell kiszámolni, azonban a keresőképtelenség idejére nem kapja meg a teljes bérét, hanem csak 50, vagy 60%-át.

A táppénz alapját egy napra határozzák meg.

Veszik az 50, vagy 60%-át, ez lesz az egy napi táppénz összege.

Ezt szorozzák meg annyi nappal, ahány napra szól az orvosi igazolása. Ez lesz a bruttó táppénz, ami adóköteles ellátás, azaz a gyermekszámtól függően vagy vonnak belőle adót, vagy nem.

Ha Ön a kormányhivatal, vagy a munkahelyi tb kifizetőhely által kiutalt összeggel nem ért egyet (kevesli) joga van jogorvoslati eljárást kezdeményeznie.

Az Ebtv. vonatkozó szakasza ekként rendelkezik:
Kormány rendeletben állapítja meg.

Ebtv. 48. § (7)

A táppénz összege a táppénz alapjának 60%-a, ha a biztosított a 48/A. § (1) bekezdése szerinti folyamatos biztosítási időszak alatt rendelkezik legalább 730 – a Tbj. 5. §-a szerinti – biztosításban töltött nappal;

  1. a táppénz alapjának 50%-a, ha a biztosított az a) pontban meghatározottnál kevesebb – a Tbj. 5. §-a szerinti – biztosításban töltött nappal rendelkezik;
  2. a táppénz alapjának 50%-a a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt, illetve a 44. § d) pontjában meghatározott esetben,

azzal, hogy táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Mert Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok (beleértve a közigazgatás és a TB reformját is) működnek.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:

http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Erika 68 # 2020.05.06. 11:04

Üdvözlöm!
Kérdésem az lenne hogy létezik olyan, hogy a táppénznek csak az 50 % át akarja a munkáltató elszamolni, azt mondta csak ennyit tud elszamolni ha megvan szakítva a munkaviszonyom. Én itt fent több helyen néztem de ilyet sehol nem találtam, hogy a 4 hetbol csak 2 hetet számolhat el ☹️. Várom válaszát további szép napot

efi99 # 2020.05.02. 20:12

Sosem értettem ezt a hülyeséget. A munkában való meg nem jelenést is eleve utólag igazolja az ember, mégis elfogadják bemondásra, pedig ott napban megy az ellenőrzés nem hónapban.

sortie # 2020.04.30. 13:48

davetoo 2020.04.30. 13:57
Tengermély Tisztelet a Kedves fórumozóknak!
A kérdésem annyi lenne, hogy naptári hónapon belül, milyen dátumok vonatkoznak a betegszabadság vagy a táppénz kifizetésére? Ha nem kerül a munkaadónál leadásra a háziorvosi igazolás, akkor az azon havi munkabér, azon időbeli része amíg otthon voltam nem kerül kifizetésre?
A rövid sztori:
2020.04.22 - 27. között táppénzen voltam. A beosztásom miatt nem volt lehetőségem leadni még a háziorvosi papírt ennek következtében informáltak, hogy a fenti napokra nem kapok semmilyen juttatást a hétfőn esedékes munkabérrel, majd csak hóközi kifizetéssel.
Jól van ez így?
Előre is Köszönöm a segítséget!
Szép Napot!

T. Kérdező!

Igen, a munkáltató jogszerűen járt el, ugyanis pénzbeli ellátás (betegszabadságos bér és táppénz) csak a szabályosan kiállított orvosi igazolásra fizethető ki.

Ha az erre jogosító okmányt nem adja le, vagy az nem rendelkezik a kötelező tartalmi elemekkel (pl. orvosi névbélyegző) akkor arra készpénzt kifizetni (átutalni) nem lehet.

Főszabály szerint Ön sem kap árut a boltban akkor, ha hamis (pl. vízjel nélküli stb.) 5.000 forintossal fizet, pláne ha szól, hogy bocs, otthon felejtettem a pénztárcámat, sajnos most nincs lehetőségem az áru ellenértékét kifizetni, de az árut azért elvinném.)

davetoo # 2020.04.30. 11:57

Tengermély Tisztelet a Kedves fórumozóknak!
A kérdésem annyi lenne, hogy naptári hónapon belül, milyen dátumok vonatkoznak a betegszabadság vagy a táppénz kifizetésére? Ha nem kerül a munkaadónál leadásra a háziorvosi igazolás, akkor az azon havi munkabér, azon időbeli része amíg otthon voltam nem kerül kifizetésre?
A rövid sztori:
2020.04.22 - 27. között táppénzen voltam. A beosztásom miatt nem volt lehetőségem leadni még a háziorvosi papírt ennek következtében informáltak, hogy a fenti napokra nem kapok semmilyen juttatást a hétfőn esedékes munkabérrel, majd csak hóközi kifizetéssel.
Jól van ez így?
Előre is Köszönöm a segítséget!
Szép Napot!


Köszönettel: B.D.