Trükkös kérdés. Ha volna nyilvántartás, természetesen nem volna vita, sőt elrendelhetnéd, hogy a pótlékolt időszakban vegye ki, hacsak a pótlékolt időszak kezdetéig már nem telik el 6 óra a munakidejéből. Pl. ha reggel hatkor kezd, akkor legkésőbb délben meg kell kezdenie a fél órás pihenőidőt.
ebédidő - le kell dolgozni?
Kérdeztem máshol: a félórát a pótlékolt, vagy a pótlék nélküli órákból kell levonni, vagy ez is a nyilvántartástól, azaz a tényleges időpontoktól függ?
Az ebédidő, ami alatt gondolom a fél óra pihenőidőt értitek nem számít bele a munkaidőbe. Ha valaki mondjuk 8-tól dolgozik, és napi 8 óra amunakideje, akkor 16:30 kor mehet haza, ez nyolc óra.
Mivel legkésőbb 6 óra munka után kell kiadni a pihenőidőt, ezét a munkaidő végéra nem tehető.
A munkáltatónak kell biztosítania, hogy ez megfelelően mérhető, regisztrálható legyen. El lehet rendelni a közelező kivételést is, de egy bírósági ügyben a munkavállaló azon állítása, hogy mégis munkára kötelezték, meglehetősen nagy megértésre fog találni, bár azért ez nem olyan egyértelmű, ezt más bizonyítékkola is alá kell támasztania.
Bizonyítani a munakidőnyilvántartással lehet.
Ehhez még egy kérdés: ha a dolgozó beírja magát a jelenléti ívre, hogy 10-től 18 óráig dolgozott, de ebből fél órát ebédelt, akkor a jelenléti ívre 7,5, vagy 8 üra kerül? Hogyan bizonyítható, hogy az ebédidő kiadásra került?
t. hozzáértők, a következő kérdés merült fel ismerősi körben: a nyolc órás munkaidőn belül eltöltött ebédidőt ledolgoztathatja a munkáltató a munkavállalóval? egyaránt szellemi és fizikai státuszú dolgozókról van szó. előre is köszönöm a választ!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02