Munkanap áthelyezés


Richie83 # 2009.02.23. 01:21

Az alábbiban kérnék segítséget:

3 műszakos munkarendben dolgozom egy termeléssel foglalkozó üzemben. A cég vezetése 6 havi munkaidőkeretet alkalmaz.
Kollektív szerződés az elméletileg van, de még sosem láttam belőle egy példányt sem.

Tehát a 3 műszakos munkarend az heti 40 órát jelent, ha jól tudom.
Viszont a munkáltató kitalálta azt, hogy a heti 40 óra helyett heti 48 órát dolgoztat minket már másfél hónapja egyhuzamban, kétnapos hétvége nélkül. Azzal indokolja, hogy munkanap áthelyezésre van szükség.

Az egészben az sántít, hogy hivatalosan nem kifizetett túlóraként van elszámolva, gyakorlatban pedig a + munkanapért +8 óra "csúszót" adnak, amit majd valamikor kivehetek.
Ráadásul azt mondják, hogy a 6. napon való munkavégzés kötelező jellegű. Holott hivatalosan túlóraként van feltüntetve, ami tudtommal nem kötelező.
Ráadásul úgy van elosztva a hétvége, hogy van aki állandóan szombaton megy dolgozni, és van aki állandó vasárnapos.
A vasárnaposnak annyiban jobb, hogy a +8 óra mellé még kap 50% vasárnapi pótlékot.

Arra lennék kíváncsi, hogy ha én nem megyek be dolgozni szombatonként, akkor azért kirúghatnak-e?
Vagy bármilyen más retorzióra számíthatok-e?
Vagy akár mindenki otthon maradhatna és nem csinálhatnának semmit?

A választ előre is köszönöm!

efi99 # 2009.02.23. 17:36

A munkaidőkeret végéig semmi sem túlóra, csak ami majd ott a végén összegyűlik. Egyetlen szabályra kell csak vigyázniuk, hogy a napi/heti/havi pihenőidő meglegyen.
Fentiekből következik, hogy a napi munkaidő 8 óra, heti munkaidő 40 óra kitétel egy nagy kamu minden munkavállaló esetében, mert az égegyadta világon semmit nem jelent. Ha előtte lenne az átlagos szó, úgy igen. Minden további nélkül lehet össze-vissza dolgoztatni pl 32 óra aztán 48, meg egyik nap 6 óra, aztán 9.

Richie83 # 2009.02.23. 22:11

Ma megtudtam, hogy amit szombaton ill. vasárnap dolgoztatnak le velünk, mint áthelyezett munkanapot, az minden hét pénteki napja. Vagyis papíron mindenki pihenőn van, de a valóságban mindenki dolgozik, mintha normál munkahét lenne.

De kérdem én, ha a pénteket szombaton dolgozom le, akkor miért is kell pénteken is dolgoznom, ha azt pihenőnapnak tüntetik fel?

Ráadásul úgy tudom, hogy minden hónapban min. 1 pihenőnapnak vasárnapra kell esnie. De van aki már több mint egy hónapja minden vasárnap dolgozik. Akkor ez most, hogy is van?

A válasz előre is köszönöm!

efi99 # 2009.02.25. 16:38

Szóval a péntek 2-szer van ledolgozva 1 héten?
Zseniális, az élet felülmúlja még a legvadabb elképzeléseimet is.

KoZso # 2009.02.26. 09:42

Nem egyszerű az ügy az tuti.

Először is Efi99 legelső hozzászólásával nem értek teljesen egyet, mert a munkaidő keret vége előtt is lehet túlóra.
Túlóra = a munkaidő beosztástól eltérő munkavégzés is.
A kérdés a következő:

  • kaptok hetente munkaidő beosztást a következő hétre?

Ebben kell meghatározni a munka és pihenőnapok számát a következő hétre. Sőt, a heti két pihenőnapnak sem kell kötelezően meglennie, elég ha megvan a 48 óra egybefüggő pihenőidő a héten) Ha a munkarend beosztásban a szombat munkanapként van feltüntetve, akkor az munkanap nem túlóra és kötelező. Olyan mintha hétfő lenne. Ha a pénteki napra pihenőnap van feltüntetve (akkor ez olyan mintha szabad szombat lenne), és mégis dolgozni kell, akkor ezt pihenőnapon történő munkavégzésként az adott hónapban (tehát nem a munkaidő keret végén) 100% túlórapótlékkal kell elszámolni. A rendkívüli munkavégzés gyakorlatilag kötelező munkavégzés, ez alól csak akkor kérhetsz felmentést, ha családi körülményeidre aránytalan sérelemmel jár annak teljesítése.

A pihenőnapok összevonhatóak, tehát mehetsz több héten keresztül is szombatonként "normál" munkaidőben.
Mivel hat havi munkaidő keret van nálatok - melyhez Kollektív Szerződés is kell , amihez pedig szakszervezet kell - javaslom, hogy a szakszervezeti kollégádat kérd meg, hogy magyarázza el neked a KSz ide vonatkozó szabályzását, és a munkaidő keret gyakorlati működést.

Oldalakat lehetne erről írni hidd el...

Üdv:

KoZso

Richie83 # 2009.02.26. 14:39

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Az utolsó kérdésre a válaszom:

Igen, kapunk munkaidő beosztást, de mindig 3 hétre előre kifüggesztik az étkezőben.

Csak már többen arra gondoltunk, hogy azért dolgoztatnak ennyire minket, hogy teljesen feltöltődjenek a raktárak, aztán pedig elbocsájtják a dolgozókat. Hiszen annyi készlettel, akár 1-1,5 évig is kihúzhatja a cég. És nem lesz annyi kiadása.

Erről mi a véleményetek?

Richie83 # 2009.02.26. 15:24

Annyival szeretném még kiegészíteni az előzőt, hogy a kifüggesztett munkaidő beosztáson a péntek munkanapként van feltüntetve, holott pihenőnapként van elkönyvelve.
Arról viszont nem szólt a vezetés, hogy rendkívüli munkavégzés lenne, csak annyit mondtak, hogy munkanap áthelyezés van.

Gonoszka # 2009.02.26. 16:08

Üdvözletem Mindenkinek!
Látom, itt munkajogban jártas emberek vannak, ezért írom ide a problémámat.
Vidékről járok be dolgozni. Eddig leadtam a bérletet, kifizették a 86%-ot. De most változtatni akarnak, hogy csak Budapest közigazgatási határig fizetnek. Tehát addig vegyem meg a vonatbérletet, amiből kifizetnék a 86%-ot, utána vegyem meg a 9000 Ft-os összevont bérletet, amiből ugye már semmit nem térítenek. Hogy a 9000 forintból nem térítenek, nem is gond, mivel eddig is megoldottam a pesti utazásomat, mikor beléptem, tudtam, hogy a pesti utazást nem térítik. De hogy csak közigazgatási határig vehetek bérletet, mert csak addig fizetik, ezt nem igazán értem, hogy tehetik meg! Ja és nem kft-nél, vagy ilyesmi cégnél dolgozom, hanem közalkalmazott vagyok!
Remélem valaki tud segíteni!
Előre is köszönöm!
Pircsi

efi99 # 2009.02.26. 16:33

Kozso,
az igaz, hogy van ilyen:

  1. a munkaidő-beosztástól eltérő,

de sajnos ez is abban a paragrafusban van:
(2) Nem minősül rendkívüli munkavégzésnek, ha a munkavállaló az engedélyezett távollét idejét a munkáltatóval történt megállapodás alapján ledolgozza.

Vagyis egyik nap több, másik nap kevesebb. És ez megint csak azt jelenti, hogy a munkaidőkeret végén összeszámolják mi lett a vége és az lesz a túlóra, másrészt meg, hogy jogszerűen mondhatják: Józsikám ma este 9-ig húzzuk, aztán majd jövő héten szerdán kettőkor hazamehetsz. Úgy is fogalmazhatnék, hogy az a) bekezdésnek semmi értelme a (2) miatt.

KoZso # 2009.02.27. 09:29

Kedves efi99!

Nem osztom a véleményedet.

1. A munakidő beosztást előre kell meghatározni, az abban történt változtatás vagy állásidő vagy túlmunka.
A túlmunkát meg lehet váltani szabadidővel ez igaz, sőt a 2. pont alapján is el lehet intéznmi, DE
ehhez bele kell egyeznie a munkavállalónak! A 2) bekezdést én inkább úgy értelmezném, hogy ez előre kivett távollétet a munkavállaló a késöbbiekben plusz órában ledolgozhatja, azaz a plusz óra így nem lesz túlóra. De ehhez ehyezség kell, sőt ezt a munkavállalónak kell kérnie. Ha nincs egyezség, akkor a munkaváltató az aznap elrendelt "maradj bent este 9-ig" szlogent túlmunkával kell díjaznia.

Ez nem azt jelenti, hogy az egyik nap nem lehet kevesebb a másik nap többet dolgozni, de ezek mértékét előzetesen a munkarendben meg kell határozni, de az biztos, hogy nem aznap.

Szerintem.

Üdv:

KoZso

efi99 # 2009.02.27. 14:07

Az lehet, de azt megnézném, hogy hol fizetnek túlórapénzt azért, hogyha hétközben többször is tovább kellett bentmaradni, de a munkaidőkeret végén -6 órában vagy. (mert néhányszor meg korábban tudtál elmenni)
Aztán meg ugye, mi is az, hogy tovább kellett bentmaradni? Több probléma van vele: először is, mi van akkor, ha a dolgozó úgy dönt, hogy marad, mert lassan halad (magának rendeli el a túlórát), a munkáltató fütyörészve fizet hó végén?
Aztán hogyan bizonyítható, hogy a munkáltató rendelte el, hiszen jogszerűen elrendelheti szóban is!
Aztán mire is használatos a "lecsúsztatni" szó, ha nem arra, hogy előbb túlórázik, utána kevesebbet jön és a végén bizony nem kap semmi túlórapénzt?
Fenti 3 gyakorlati dolog miatt, az esetek 99,9%-ban a munkaidőkeret végén megnézik mi a helyzet az órákkal is aszerint csengetnek. Jó esetben.
Én tudom, hogy ez így nincsen jól de az a bizonyos (2)-es pont frankón megalapozza ennek az "összesítésnek" a jogszerűségét és mindenki tojik rá emiatt, hogy X nap hány órakor mentél haza.