rokkantsági nyugdíjból öregségi nyugdíjba


soni # 2012.02.09. 16:28

Szeretnék segitséget kérni, amennyiben lehetséges.
1950 juliusban született férfi vagyok, ledolgoztam 39 évet és 100 %-os rokkant lettem. Most kaptam a levelet a nyugdjfolyósitótól, hogy 2012-ben rokkantsági ellátásban részesülök.
Mivel az idén 62 éves leszek, gondolom, hogy julius után átsorolnak öregségi nyugdijba.
igen ám, de ezáltal nem veszitem-e el a közgyógy ellátásomat, mivel jelenleg arra kapom a közgyógyot, hogy 100%-os rokkant vagyok.
Amennyiben öregségi nyugdijas leszek ez már ezen a jogon nem jár, mert a nyugdijam meghaladja az előirt összeget.
El sem tudom képzelni, hogy mihez kezdek, mert közben daganatos lettem, sztómás és hasonló, ami nagyon nagy kiadással jár és mit csinálok, ha saját pénzből kell finanszirozni.

Megkérem, aki tud adjon tanácsot, hogy mitévő legyek, mert juliusig rendeznem kell valamit.

Köszönöm szépen előre is a válaszokat.

pilla88 # 2012.02.09. 15:41

Tisztelt Szakértők!

Édesapám 2001. szeptemberében hunyt el, édesanyám 1 évig kapott utána ideiglenes özvegyi nyugdíjat. Ő 1951. dec. 8-án született. Kb. 29 éve van bedolgozva, 1994. 09. hótól részesül rokkantsági ellátásban, melynek összege havi 27.000.- Ft. A kérdésem az lenne, hogy valamilyen más ellátásra, öregségi nyugdíjra, vagy özvegyi nyugdíjra, esetleg átmeneti járadékra jogosult-e, illetve, ha igen, mi a teendő ilyen esetben? Az utóbbi időben alkalmi munkát kapott, de már az is megszűnt. A válaszokat előre is köszönöm.

Veci # 2012.01.31. 10:16

lajoserdely@gmail.com
Szerintem te a törvénymódosítás alapján öregségi nyugdíjas lettél. Úgy tudom akik már betöltötték az öregségi nyugdíjkorhatárt, azoknak átsorolják a rokkantnyugdíjat öregségi nyugdíjnak.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2012.01.31. 10:14

csöpike2011
Neked nem a szolgálati időd 40 év? Mert akkor tényleg csak az öregségi nyugdíjkorhatár betüöltésekor leszel öregségi nyugdíjas.
A 40 év jogosultsági időbe a munkaviszony+gyerekekkel otthon töltött idő együtt 40 év. Nincs benne tanulmányi idő, passzív táppénz, felnőtt ápolási ideje, munkanélküli ellátás, megváltott szolgálati idő, rokkantsági ellátás, stb.


Üdvözlettel Veci

csöpike2011 # 2012.01.31. 09:45

Tisztelt Fórumozók!

Kérdésem törölve!

lajoserdely@gmail.com # 2012.01.28. 11:41

Szeretném tudni,hogy 65 éves 3-as rokkant nyugdíjas férfi,40 évet dolgozott,kell-e kérje öregségi nyugdíját, és módosulhat-e pozitívan nyugdíja összege.Tisztelettel Erdély Lajos

csöpike2011 # 2012.01.25. 11:41

Tisztelt Fórumozók!
2009. 05. 14-től rokkant nyugdíjas vagyok. A nőkre vonatkozó 40 éves jogosultsági idővel rendelkezem, miszerint lehet kérni az öregségi nyugdíj megállapítását.
A nyugdíjfolyósítótól kapott levél szerint csak az irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését (az én esetemben 2015) követően lehet kérni az öregségi nyugdíjat, a rokkantsági ellátás helyett.
Kérdésem, miért nem vonatkozik rám a 40 éves jogosultsági idő utáni öregségi nyugdíj?
Előre is köszönöm a válaszokat.

hőálló # 2012.01.24. 12:54

T. Fórum!

Az alábbi kérdésre kérném válaszukat.
Születtem 1950.11.27-én. Különböző betegségeim miatt 2006.09.01-től rokkantsági nyugdíjba helyeztek a 3. csoportba. A határozat szerint ismételt orvosi felülvizsgálat nem szükséges.

Kérdésem, hogy az öregségi nyugdíjat kérnem kell vagy pedig automatikusan kapom, esedékes 2012.11.27., valamint változik e az öregségi nyugdíj összege a rokkantsági nyugdíjhoz képest.
Tisztelettel várom válaszukat. Magyar Tiborné

fatine53 # 2012.01.22. 19:53

Tisztelt Szakértők! Szeretném megkérdezni,hogy rokkantsági nyugdíjból átmenet öregségi nyugdíjba /változatlan összegű ellátás mellett/ jelent-e valami más különbséget jogi szempontból.A kérelmező számára érdemes-e kérvényezni, van-e valami, ami más az öregségiben mint a rokkant nyugdíj elnevezés alatti ellátásban ebben az esetben?

vaskakas # 2012.01.17. 14:45

Kedves szakértők! Szeretnék érdeklődni, bár látom már sokan megtették előttem, de semmilyen módja nincs, hogy egy véglegesített rokkant ember megkapja a rendes öregségi nyugdíjat? Mert elméletileg járna neki, de mivel rokkantnyugdíjas, ezért a 90 ezer Ft helyett, 70 ezer Ft-ot kap. Köszönettel: Egy nyugdíjas

melánia # 2012.01.17. 12:49

Kedves irene55.
Nagyon szépen köszönöm a tályékoztatást,mégegyszer alaposan átolvastam a levelet és igaza van,azt írja,hogy "az irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követően amenyiben azt kéri,az Önt megillető rokkantsági elátást változatlan összegben öregségi nyugdíjként fogják továbbfolyósítani"
És ezzel megkaptam arra a kérdésemre is a választ,hogy a folyósítás összege nem változik!!!!!
NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM A HOZZÁSZÓLÁSÁT ÉS HOGY FELNYITOTTA A SZEMEM.
Üdvözlettel:melánia

iren55 # 2012.01.17. 12:31

melania ! Rosszul értelmezte a levelet! Akkor kérheti az öregségit, ha betölti a rá irányadó kort! Ez 63év! Az énférjem is 53-as, ő is ilyen levelet kapott!

melánia # 2012.01.17. 11:24

Tisztelt szakértők!
Az alábbi kérdésemet azért tettem fel,mert a párom kapott a Nyugdíjintézettől egy értesítést,hogy neki semmi dolga nincs,nem kell rehabilitációs vizsgálatra mennie,őt ugyanis már véglegesítették,és a kora is 59 éves és állítólag kérheti az öregségi nyuddíj megállapítását.
Mégegyszer köszönöm a választ!!!

melánia # 2012.01.17. 11:18

Tiszteelt szakértők!
Szeretném megtudni,hogy a párom,aki jelenleg II foku rokk.nyugd.ellátást kap, kaphat-e öregségi nyugdíjat?Sajnos 1989 óta rokkant,20 év bedolgozott éve van.Az öregségi nyugdíjja magasabb összegű lehet-e mint a rok.nyudgíj összege?1953-as születésű tehát 59 éves.
Válaszukat nagyon szépen köszönöm!

majean # 2011.03.08. 18:15

Köszönöm szépen.

Veci # 2011.03.08. 15:54

majean
A keresetkorlát csak akkor van, ha járadékot folyósítanak valakinek és emellett dolgozik.


Üdvözlettel Veci

majean # 2011.03.08. 14:20

Kedves Veci !
Nagyon köszönöm a gyors választ.
Járadékot most nem kapok csak a munkabérem van. Ha jól értem a 80 %-os korlát csak akkor van ha kapja valaki a járadékot is ?

Veci # 2011.03.08. 11:43

Rokkantnyugdíjasként lehet-e előrehozott nyugdíjba vonulni 2011-ben?

http://www.adozona.hu/…nyugdij.aspx


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.03.07. 20:56

majean
Az átmeneti járadékot az 1953-ban született az 58. szülinap betöltése után kérheti (neked ez július). Az a nyugdíja 75 %-a.
Ha most a munka mellett kapod a rendszeres szociális járadékot, akkor arra kell figyelni, hogy a hat egymást követő hónap átlaga ne haladja meg a minimálbér 80 %-át.

Ha nem folyósítják most a rendszeres szociális járadékot, akkor valamikor az 58. szülinap után, ugyanez van akkor is, ha kapod a járadékot.
Tényleg most nem lehet tudni, mi lesz az előrehozott nyugdíj lehetőséggel.
Szerintem pontosíts a Nyugdíjbiztosítónál.


Üdvözlettel Veci

majean # 2011.03.07. 17:09

Átmeneti járadékot többek között az kaphat akinek nincs rendszeres jövedelme vagy nem éri el a minimálbér 80 %-át a kérés előtti négy hónapban. 1953. júliusban születt nő vagyok, a munkaviszonyom 2009. november 3-án szűnt meg, ORSZI vélemény alapján 40 %-os össz-egészségkárosodást 2010. februárban kaptam meg. A Nyugdíjfolyósítónál 2010. júniusban elküldtek azzal, hogy 2011. júliustól kaphatom meg az átmeneti járadékot, addig dolgozzak. Szerencsére vagy sajnos 78.000 Ft-os bruttó bérrel hat órás munkát kaptam, 2011. szeptember 12-ig.
Az Ön véleménye szerint mikor adjam be az átmenti járadékra a kérelmet vagy meddig dolgozzak, hogy megkapjam?
Sajnos a 40 év szolgálati időhöz még kellene kb másfél év, mivel voltam munkanélkülin,és betegség miatt táppénzen egy évig de állományban. Nagyon nehéz eldöntenem mit tegyek ? Az előrehozott öregségi nyugdíjig talán tudtam volna még valahogy létezni de úgy tűnik ez is veszélybe került. 1972-től folyamatosan dolgoztam ugyanannál a cégnél, beteg lettem, ezzel nehéz helyzetbe kerültem. Kérem szíveskedjenek segíteni. Köszönöm.

Veci # 2011.03.06. 21:05

kismargoc
Aki rendszeres szociális járadékot kap és 5 évvel a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatáron belül van, az átmeneti járadékot kap (ezt azt hiszem kérni kell, de nem biztos), ami a kiszámított nyugdíj 75 %-a.
A ma még hatályos tv. szerint az előrehozott nyugdíjkorhatár elérésekor, ha van minimum 37 év szolgálati idő, akkor nyugdíj megállapítását kérheti.
Ha nem rendelkezik az előrehozott nyugdíj szolgálati idő feltételével, akkor az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig kapja az átmeneti járadékot, majd korbetöltéskor öregségi nyugdíjat.
Ha kevés a szolgálati idő, akkor alacsony nyugdíj, illetve átmeneti járadékot folyósítanak.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.03.05. 07:53

kévus
Már megbocsáss! DE dtida mondhatom hivatalos választ adott neked, (ez tuti, a státuszából adódóan valóban szakértő és nem fórumozó mint pl. én).
Lyonee beidézte a tv. ide vonatkozó részét (15.§), akkor még mit lehet ezekhez hozzáfűzni.
ITT a nyugdíjtörvény, ahol megtalálod a 15.§-t, de ajánlom az egész tanulmányozását, de főleg a 23.§-tól: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
TE 65 évesen (bár kérdéses számomra, hogy valóban téged érint a kérdés, bocs a bizalmatlanságért) nyugodj bele, ha úgy tetszik fogadd el, hogy a nyugdíjad neve nem öregségi nyugdíj.
Talán a bejelentett intézkedési tervek riasztottak el? Nem egyértelmű, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár alattiak rokkantsági felülvizsgálata várható?
Ha mégis más nevet adnának a nyugdíjnak, az szerintem nem jelent nyugdíjcsökkenést, hiszen már túl vagy az öregségi nyugdíjkorhatáron, nem hinném, hogy a kormányzati elképzelések ennyire "mélyre" nyúlnának. Szerintem éld nyugisan az életet és készülj a szülinapi családi ebédre.
Ha még mindig kétségeid vannak, valószínűleg itt nem tudunk ennél jobban megynyugtatni.


Üdvözlettel Veci

gattaga # 2011.03.05. 02:58

kévus

Mint pár hozzászólással lentebb már válaszoltak a kérdésre:

dtida írta:

Kedves Mindenki,

Úgy tűnik számomra, hogy egy félreértés áldozatai vagytok.
Rokkantnyugdíjból öregségibe direkt átmenet nincs!
Azaz nem lehetséges rokkantból öregségi nyugdíjassá válni!
Az elképzelhető, hogy valakinek megszűnik a rokkantnyugdíja (ennek több oka lehet, de lemondani róla nem lehetséges!), és utána öregségit igényel: ha jogosult, meg is fogja kapni. De az, hogy valaki 65 éves lesz hamarosan, és öregségi nyugdíjat szeretne igényelni vagy „újraszámoltatni“ rokkantként, az lehetetlen jelenleg. Ugyanez igaz arra, aki végleges rokkant már a rá érvényes korhatár alatt.


By
gattaga

kévus # 2011.03.04. 22:19

Kedves Veci és dtida!

Köszönöm a segítséget, a hozzászólásokat, most akkor helyesen látom az én helyzetemben (l988 óta vagyok rokkantnyugdíjas 23 év munkaviszony után és 65 éves leszek nyáron -ha megérem), hogy maradnom kell a rokkantnyugdíjas státuszban?

Vagy mégis elképzelhető, hogy öregségi nyugdíjba kerülök át, esetleg egy átszámítás után egy kicsit több nyugdíjjal?
Előre is köszönöm.

gusztipofi # 2011.03.03. 08:27

Kedves dtida!
Köszönöm hozzászólásodat az általam feltett kérdésben, és Vecinek is.