Korhatár előtti ellátás 2012 - től


Veci # 2011.12.22. 08:57

Kedves fórumozó társak!

Tekintettel arra, hogy 2012-től az öregségi nyugdíjkorhatárt be nem töltött személyeknek nem nyugdíj folyósítása lesz, hanem korhatár előtti ellátás, ezért úgy gondoltam (már többen is felvetettük), hogy nyissunk egy új topic-ot.
A korhatár előtti ellátás új elnevezés érinti a 2011.12.31-ig előrehozott-, korengedményes- és korkedvezményes nyugdíjban részesülőket (nem a szolgálati nyugdíjasok).

NOS!!! Ezért nyitottam meg, ha ezzel kapcsolatosan vannak érdeklődéseink Előrehozott öregségi nyugdíj topic témájáhot kapcsolódva, azt mintegy folytatva, írjuk meg kérdéseinket (de olvassunk is vissza az Előrehozott öregségi nyugdíj topic-ba).

Egy ideig a két topic párhuzamosan ad tájékoztatást az érintetteknek, de ez a most nyitott topic ne azt a célt szolgálja, hogy amit ott feltettünk kérdést, válasz is megvolt rá, hogy itt újra kezdjük. Úgy gondolom, hogy vagyunk annyira felnőttek, hogy ezt megértsük.

ITT a letölthető törvénymódosítás a Magyar Közlöny 148. számából:
2011. évi CLXVII. törvény
A korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról

http://www.kozlonyok.hu/…ne/index.php?…


Üdvözlettel Veci

Koli52 # 2011.12.22. 15:21

Kedves Veci,
Mi a különbség az előrehozott öregségi nyugdíj és a korengedményes ellátás között?
Pld nem fog járni utazási kedvezmény, vagy adnak e egyáltalán nyugdíjas igazolványt, stb?

Üdv: László

2Amaria (törölt felhasználó) # 2011.12.22. 15:22

Kedves Veci!
az előrehozottból találtam ide hozzád,
Korall segítségével.
(Csak kérdés nélkül)
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket!
Boldog Új Évet,
és a további önzetlen munkádhoz
erőt egészséget kívánva,
maradok továbbra is olvasótok.

esdorf # 2011.12.22. 15:26

Kedves Veci!
Megjelent-e a 2011. évi CLXVII.törvény végrehajtási utasitása? Ha igen hol olvasható?
Üdv: esdorf

Veci # 2011.12.22. 18:50

Koli52
A korengedményes nyugdíj a munkáltató általi megállapodáson és egy összegű befizetésen alapuló nyugellátás, ami ugyanúgy átalakul korhatár előtti ellátássá, mint az előrehozott nyugdíj. Te ez utóbbihoz 52-es lévén nem rendelkezel az életkori feltétellel 2011.12.31-ig.
Mivel a korhatár előtti ellátás NEM NYUGDÍJ, így nem járhat a nyugdíjas kedvezmény, pl. utazási kedvezmény sem.


Üdvözlettel Veci

Koli52 # 2011.12.22. 19:39

Kedves Veci,

A politikusokhoz hasonlóan most én is összekevertem a fogalmakat, valójában korhatár előtti ellátást akartam írni. Válaszodat így is megértettem amit köszönök.
Áldott Karácsonyt és Boldog Újévet kívánok.

Veci # 2011.12.22. 20:15

ritnik
Az 1951-ben született férfi még az idén elmehet előrehozott nyugdíjba, legsésőbb december 31-én. A vállakozási részét nem tudom.
Ha az idén előrehozott nyugdíjba megy, akkor max. 8,4 %-al csökkentett összeget számolnak, januártól emeléssel korhatár előtti ellátott lesz. Ha viszont a vállalkozás megmarad, akkor mivel nem nyugdíjas, így magas járulékot kell fizetni. Az előrehozott topicban erről írtak a fórumozó társak (ehhez nem értek, és nem is mélyedek el).

Koli52
A politikusi fogalomzavar okozza sokszor a bonyodalmat, de örülök, hogy sikerült érthető választ adni.


Üdvözlettel Veci

Gyula2 # 2011.12.22. 20:39

Kedves Veci !

December 31-től sikerült nekem is korkedvezményes nyugdíjba mennem munkáltatóm jóindulatának köszönhetően ( 1952 - es férfi vagyok 40,5 év munkaviszonnyal. ). Nagyon gyorsan zajlottak az események , s a konkrét nyugdíj összegéről még csak körülbelüli számot tudok . Ezzel kapcsolatos a kérdésem : Ezt a megállapított összeget 2012 - től fogja - e csökkenteni valamilyen jelenleg érvényben lévő rendelkezés , vagy azt tisztán megkapom ?

Válaszát várva : tisztelettel Gyula

Veci # 2011.12.23. 10:06

1952-es "kisfiúk"!
Ide írom a másik topic-ban közölt válaszomat, remélem ez világossá teszi a helyzeteteket:
Az én értelmezésem szerint

  • vagy a 42 év szolgálati idő megléte a 60. szülinapig
  • vagy a 60. szülinap és utána a 42 év szolgálati idő
  • vagy 60,5 év és minimum 37 év szolgálati idő

Megkérdeztem a mi területi Nyugdíjbiztosítónktól a lehetőséget. A lényeg (egyébként a válaszaimban leírtakat megerősítették):

  • a munkáltató részéről legyen meg a felmondás/felmentésről írásban a jognyilatkozat még 2011-ben, felmentési idő letöltésének megkezdése az idén ez a másik feltétel.
  • a felmondási/felmentési idő tartson ki a 60. szülinapig, ha addig nincs meg a 42 év szolgálati idő, akkor annak eléréséig.
  • a felmondási jognyilatkozatot akkor kell a Nyugdíjbiztosítónak benyújtani, amikor külditek a kérelmet.

A törvénymódosítás és a ma még hatályos tv.-t együtt kell értelmezni. Aszerint a fenti sorrend értelmezhető:

  • vagy a 42 év szolgálati idő megléte a 60. szülinapig
  • vagy a 60. szülinap és utána a 42 év szolgálati idő

De kalkulálni kell azzal, hogy kevés fiúnak lenne lehetősége annyi felmondási/felmentési időt kapnia, hogy a 60,5 éves koráig tartson, ha sok hiányzik a 42 év szolgálati időhöz (max. az év elején születetteknek). A korhatár előtti ellátás max. 8,4 %-al csökkentett lesz, mint még az idén az előrehozott nyugdíj a fiúknál.
A kormányrendeletet még én nem láttam.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.12.23. 10:14

Gyula2
Te nem korkedvezményes, hanem korengedményes nyugdíjba mégy az idén. A most megállapított nyugdíjad, már csökkentett lesz. ITT egy kalkulátor, ami alapján esetleg saccolhatsz, az így kapott tájékoztató összeget csökkentsed max. 8,4 %-al:
http://www.venusz-szoftver.hu/…es-bemut.htm
A korengedményes nyugdíj is átalakul majd korhatár előtti ellátássá, a civil ellátottaknak nem lesz további csökkentés (szja sem).

ritnik
A korhatár előtti ellátás megállapítása esetében sem lehet munkaviszonyban állni, meg kell azt szüntetni. Olvasd el az előbbi válaszom, és te is tudod értelmezni.
Vállalkozási témában nem vagyok járatos, ha valaki munkavállalóként dolgozik, akkor a minimálbér 18-szorosa az éves keretösszeg, utána évvégéig szünetel az ellátás folyósítása, ha túlléped a keretösszeget, akkor neked kell jelezni a Nyugdíjbiztosító felé.


Üdvözlettel Veci

Gyula2 # 2011.12.23. 13:35

Kedves Veci !

Köszönöm a gyors válaszodat !

Üdvözlettel : Gyula

attuska520101 # 2011.12.23. 14:40

Tisztázzunk valamit!

Hol van szó a jogszabályokban a felmentési/felmondási idő megkezdésének írásos rögzítettségének követelményéről?
Lehet, hogy felmondás esetén ennek hangsúlyos szerepe van.
Jogászom szerint a megegyezés megkötésének dátumától kezdve az érintettek egyértelműen felmondási idő védelem/kötelezettség alatt állnak, hacsak abban nem szerepel külön a felmondási időt érintő megállapodás.
Ha erre nincs külön utalás, akkor a megegyezés dátumától kezdve visszafelé ketyeg a felmondási napokat számláló óra.
Vagy rosszul értelmezi?

Korall54 # 2011.12.23. 17:05

Áldott szép Karácsonyt és boldog új évet kívánok mindenkinek!

www.szekeresadrien.hu/…rt/index.htm


Üdv: Korall (53-as nö)

mozilla # 2011.12.26. 08:02

2. A korhatár elõtti öregségi nyugdíjak továbbfolyósítása
3. § (1) Korhatár elõtti öregségi nyugdíj 2011. december 31-ét követõ kezdõ naptól nem állapítható meg.

A 2012. január 1-jét megelõzõ kezdõ naptól megállapításra kerülõ korhatár elõtti öregségi nyugdíjak megállapítására a korhatár elõtti
öregségi nyugdíj kezdõ napján hatályos szabályokat kell alkalmazni
.

Értelmezésem szerint, aki december 27-én megszünteti a biztositási jogviszonyt és beadja 28-án a nyugdijkérelmet,annak az öregségi nyugdijkorhatár betöltéséig is nyugdijat és nem ellátást kap.

Károsult_Laci # 2011.12.26. 08:10

ez azt is jelenti, hogy aki jelenleg rokkantnyugdíjas, azaz NYUGDÍJAS, az marad esetleg 2012-ben is az vagy esetleg átnevezik rokkantsági ellátássá és úgy kapja ugyanazt a pénzt vagy ő se kapja tovább és a fv-ig rehabos lesz? II. csop-osról van szó.
az ilyennel mi lesz?

Veci # 2011.12.26. 12:10

mozilla
Nem jól értelmezed.
A nyugdíjtörvény szerint az idén előrehozott nyugdíjba az 52-ig született nők és az 1951-ig született férfiak, valamint a korkedvezménnyel (nem korengedmény) rendelkezők 2011.12.31-ig nyugdíjat kapnak és 2012.01.01-től ők is korhatár előtti ellártást kapnak, a nyugdíj mértékének megfelelő emeléssel, ez nem nyugdíj, így a nyugdíjas kedvezmények nem járnak.

Károsult_Laci
A megváltozott munkaképességűek ellátása nem ennek a törvénynek a hatálya alá tartozik. Úgy tudom (de a másik topicban vannak a hozzáértők), hogy

  • aki a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt 5 évvel van, annak marad az ellátása,
  • aki betöltötte már a nyugdíjkorhatárt azok öregségi nyugdíjasok lesznek
  • aki túl van 5 évvel az öregségi nyugdíjkorhatáron azok attól függően, hogy
    • rehabilitálhatók, ők rehabilitációs ellátást kapnak, ők az ellátás mellett nem dolgozhatnak, mert ellentétes esetben nem kapja a rehabot
    • aki nem rehabilitálható, azok rokkantsági ellátást, ők dolgozhatnak (ezeknek járj utána)
  • aki feketén dolgozik azt hiszem megszüntetik az ellátást.

Lépj át a Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék topicban, nehogy én rosszul tájékoztassalak (ebbe a témában nem mélyedtem el, nekem túl bonyolult az új ellátás).


Üdvözlettel Veci

mimi52 # 2011.12.27. 05:36

Kedves Veci!
Hol találom meg annak a leírását, hogy a nyugdíjas kedvezmények nem járnak korhatár előtti ellátás esetén?
Válaszodat előre is köszönöm,boldog új évet kívánok...

Veci # 2011.12.28. 10:55

mimi52
Tekintettel arra, hogy a korhatár előtti ellátás nem nyugdíj, szó volt a parlamenti tárgyalás során is, hogy nem járnak a nyugdíjas kedvezmények.

Megszűnnek az utazási kedvezmények? Íme, a kormány tervei ezt még 2011.11.13-én olvashattuk (azóta nem láttam róla semmit):
http://www.femina.hu/…rmany_tervei

Kiket érinthet?

Völner elismerte, hogy hozzányúlnak a kedvezményekhez, de azt is hozzátette, hogy ez csak az utasok kisebb csoportjait érinti majd, a diákok és nyugdíjasok kedvezményes utazási lehetősége megmarad.

Egyes elképzelések szerint a pórul járó kisebb csoportok egyike lehet a 65 év alatti nyugdíjasok csoportja, vagyis, akik korengedménnyel vonulhattak nyugdíjba, és eddig igénybe vehették a kedvezményt.

A jelenlegi szabályok szerint ők évente 16 alkalommal 50%-os és kétszer 90%-os jegyet válthatnak. Most még 90%-os kedvezményt vehetnek igénybe azok az állami gondozottak is, akik legalább tízfős csoportban utaznak, előzetes írásos bejelentés alapján kérve a kedvezményt. A kiszivárgott hírek szerint őket is érintené a változás, ahogy a felnőtt csoportok háromféle utazási támogatása is áldozatul eshet az új szabályoknak.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.12.28. 10:58

http://eszon.hu/index.php?…


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.12.28. 11:24

A cikkben sem azt értendő, hogy nem lesz egyáltalán emelés. 2012.januártól igen, lesz emelés, de ki tudja a továbbiakat, meddig tart egy törvénymódosítás.
Az Alkotmánymódosítás hagy erre is egy kis rést, de reméljük, hogy az emelésre vonatkozó rész nem módosítják.


Üdvözlettel Veci

lasa # 2011.12.28. 13:55

Segítetek dönteni?
53-as nő, egyetem , 2 gyerek. Perceken belül érvénybe lép a munkáltatói megegyezéssel, közös megegyezéses munkaviszony felbontással (dec.29.) a korengedményes nyugdíjazásom. Mivel az 53-as nők jövőre is igényelhetnek - most már- korhatár előtti ellátást, s márciusban megvan az idei számítás szerinti 40 év szolgálati időm, gondoltam kivárom.
Mi a hátránya???
Ma a fiumei úton egy hivatalnok azt mondta, hogy jövőre csak úgy mehetnék nyugdíjba, ha kilépek társas vállalkozásunkból (kft, több tag).
Mi????????????
Hogy legyek okos?
Még megmásíthatom a közös megegyezést, munkáltatóm vállalja, de bölcs dolog-e?
Előre is köszönöm!
Lasa

margit51 # 2011.12.28. 15:20

Részlet a 2011. november 10-től hatályos BKV üzletszabályzatból:

Nyugdíjas bérletigazolvány
A bérletigazolvány érvényességi ideje mindenkor a bemutatott igazolás függvénye, de
legfeljebb 10 év.
Az érvényességi idő "Nyugdíjasok utazási utalványa" bemutatása esetén az utalvány
érvényességének határidejéig (a tárgyévet követő március 31-éig) terjed. Utazási utalvány
bemutatása esetén a határidő lejárta után az érvényességet ismételten igazolni kell és a
nyugdíjas bérletigazolványt meg kell hosszabbítani.
"Igazolás" bemutatása esetén az abban foglaltaknak megfelelő időtartamra állítható ki.
A „nyugdíjas határozat” bemutatása esetén a pénztáros annak tartalma alapján érvényesíti a
bérletigazolványt. (Ezt a határozatot a BKV Zrt. pénztárosai nem kérhetik, de az utas
önként bemutathatja, ha az számára előnyös.)
A nyugdíjasnak a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság (a továbbiakban: NYUFIG) igazolást, vagy a
"Nyugdíjasok utazási utalványa"-t csak a pénztárnál a BKV Zrt. bérletigazolvány kiváltásakor,
vagy annak érvényesítésekor kell bemutatni. A jegyellenőr a nyugdíjas BKV Zrt.
bérletigazolvány és a bérletszelvény együttes érvényességét ellenőrzi.
A kormányrendelet és a fogyasztói árkiegészítésről szóló törvény által meghatározott
kedvezmény alapján nyugdíjas bérlet használatára az alábbiak jogosultak:
a.) a 65. életévét be nem töltött saját jogú nyugellátásban, illetve azzal azonos elbírálás alá eső
ellátásban részesülő személy
, hozzátartozói nyugellátásban (özvegyi nyugdíjban,
árvaellátásban, szülői nyugdíjban, baleseti hozzátartozói nyugellátásban), az özvegyi
járadékban, növelt összegű özvegyi járadékban, rendszeres szociális járadékban, átmeneti
járadékban, rokkantsági járadékban (ha nyugdíjasok utazási utalványával rendelkezik),
nemzeti gondozási díjban, nemzeti helytállási pótlékban részesülő személy.
b.) külföldről hazatelepült magyar állampolgár, aki külföldről részesül nyugellátásban;
c.) nyugdíjsegélyben részesülő egyházi személy;
d.) gyám és gyámolt személy, gondnok és gondnokolt személy......

Igaz, hogy a törvényt ehhez képest november végén fogadták el, DE mit jelent a fenti szövegben a saját jogú nyugellátással azonos elbírálás alá eső ellátás?
Akinek már van nyugdíjas bérlete, hogyan szűrik ki az ellenőrök, hogy 2012-től már csak korhatár előtti ellátott, hiszen a fenti szöveg szerint csak a bérletigazolvány és a bérletszelvény együttes érvényességét ellenőrzik. (én pl. áprilisban a határozatot mutattam be az igazolvány kiállításakor, és annak érvényességi idejére 10 évet pecsételtek, a dec. 20-án vett szelvény pedig jan. 19-ig érvényes)
Nincs tudomásom arról, hogy jövő januártól új bérletigazolványt kell kiváltani emiatt.
Logikus a jogalkotói szándék, hogy aki nem nyugdíjas, az ne élvezze a kedvezményeket, de az kevés, hogy csak beszélnek erről a parlamentben. Emlékeim szerint korábban arról volt szó, hogy decemberben minden érintett kap tájékoztatást az ONYF-től, de ehelyett Orbán Viktor biztosított arról, hogy megvédik a magyar nyugdíjasok érdekeit.

lasa # 2011.12.28. 17:49

Szia Veci!
Már csak benned bízom: hol lehet azt kiolvasni a törvényből, hogy ha jövőre megy el 53-as nő korhatár előtti ellátásra, de viszont gazdasági társaság tagja, akkor a megllapításhoz visssza kell adni tagsági viszonyát. Ez az idén korengedményes nyugdíjjal elmenve még nem szükséges, de jövőre már ezzel a variációval sem lehet személyes közreműködést tagi jogviszonyban folytatni, azaz osztalékért - ha lesz- dolgozni abban a cégben, ami a tiéd is, s ahonnan elmentél korhatár előttibe.
Ha tehát holnap elmegyek, hogyan lehet majd (részben) saját cégben tevékenykedni némi gázsiért korhatár előtti mellett?
Nagyon köszönöm!
lasa

Kinglány # 2011.12.28. 20:03

Az új 2011 CLXVII tv szerinti 7.§. (1) f)-be egy 1951-es férfi is beleférhet?

Veci # 2011.12.28. 20:21

Naaa!
Ez a védelem juttatott bennünket idáig! Köszönöm szépen! Meddig tart egy tollvonással megváltoztatni valamit. Lehet itt Széllel szemben...?


Üdvözlettel Veci