Munkajogi kérdések.


Ka--ti58 # 2016.12.20. 19:32

Tisztelt Jogász Úr!
Munkáltatóm közölte velem, hogy pár embert el kell küldjenek a cégtől dec. 3l-ével különösebb indokok nélkül (egy takaritó kft.) Sajnos aláirtam a nyomtatványt, amit ide adott, mely "felmondás közös megegyezésről szól". 59 éves vagyok, 3 évem van a nők 40 éves nyugdijjogosultsághoz. Helyzetem kilátástalan. Védett korra való tekintettel, fordulhatok-e Munkaügyi Birósághoz? Válaszát köszönöm. Szn.-né

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 14:37

MIért ne?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 14:37

MIért ne?

Marcsi100 # 2016.12.20. 14:11

Lehet-e valakinek 2* 8 órás bejelentett munkaviszonya?

Chaka # 2016.12.20. 11:38

A levelet tegnap megírtuk, mindenféle úton elküldtük. Köszönöm a megerősítést :=)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.20. 11:23

Gyorsabb, ha írtok egy felszólító levelet, aztán felszámolás. Persze, igazán gyors úgy se lesz.

Chaka # 2016.12.20. 08:02

Kedves fórumozók! A cég nem fizetett bért a munkavállalóknak 3 hónapja. Két hete az épületet is bezárták. A cég tartozik fűnek-fának, a valós gazdasági tevékenység már megszűnt. Úgy vélem, csak a bérgarancia alaptól várhatunk majd kifizetést. Ilyenkor is elsőként közjegyzőhöz kell fordulnunk, hogy rendezze a "vitát", vagy ezt az értelmetlen (és nem olcsó) kört kihagyhatjuk?

ObudaFan # 2016.12.19. 20:55

Ehhez ügyvéd.

kata303 # 2016.12.19. 16:28

Tisztelt Obudafan!

Köszönöm a válaszát. A kollégáimmal úgy döntöttünk, hogy együtt fogunk lépni. Mivel tudjuk, hogy a következő bér sem kerül kifizetésre (ezt már közölték) január 10-e után együtt fogunk felkeresni valakit aki hivatalosan felszólítja a céget az elmaradt bérek fizetésére. A kérdés:
Ehhez ügyvéd kell vagy közjegyző?

Köszönöm

drbjozsef # 2016.12.18. 18:20

Burn Out,

tehát van rendelet. Gondolom, hogy mentőápolóként, vagy tűzoltóként nem dolgozhatok sima 8 általánossal, szakmai képzés nélkül. De egy csomó minden lehetek lépesítés nélkül, mint portás, köztisztasági alkalmazott, vagy politikus. Ezek szerint a gépi forgácsoláshoz kell végzettség. Valószínűleg ez is valami a kérdezőnek.

ObudaFan # 2016.12.18. 18:04

Én egyszerűen a cég nevére küldeném tértivevénnyel. Egy hónapos elmaradás még nagy valószínűséggel az azonnali hatályú felmondáshoz nem elég, vagyis kockázatmentesen csak rendes felmondás választható, akkor pedig nem jár végkielégítés sem. Én ezt a stressz miatti kártérítést nem tartom túl esélyesnek.

kata303 # 2016.12.18. 17:14

Tisztelt Válaszadó! Kft. ahol dolgozom a novemberi bérünket nem fizette ki. Kb. fél éve nagy stressz alatt dolgozunk, nyáron pl. a az akkori ügyvezető és az egyik tulajdonos az irodában a dolgozók szeme láttára verekedtek össze.
Mivel kiskorú gyereket nevelek sajnos nem volt lehetőségem azonnali váltásra. A karácsony előtti bérkimaradás viszont tarthatatlan számomra.
Szeretnék felmondani DE. Jelen pillanatban november óta nincs ügyvezető a cég élén.
Amennyiben a decemberi bérem sem kerül kifizetésre Rendkívüli felmondással vagyok kénytelen eljönni. Kérdésem:
1: Ebben az esetben kivel kell aláíratni a felmondást (nincs ügyvezető) 3 tulajdonos van, akik közül csak egyet ismerek. Mailen ha átküldöm nekik, az érvényes?
2: kártérítésre tarthatok igényt? Több, mint 10 éve dolgozom itt, kérhetem a 3 havi végkielégítést a rendkívülivel?
3: Nyár óta az egészségi állapotom is jelentősen romlott. Olyan betegség igazolódott nálam ami egyértelműen a stresszel hozható összefüggésbe. (irritális bélszindróma) Az Egészségpénztári kártyám terhére vettem igénybe vizsgálatokat, orvosi ellátást amiről számláim vannak, közel 80.000 forint. Ennek kifizetését kérhetem a kártérítésben?
4: ha rendkívülivel jövök el, jogosult vagyok az álláskeresési (munkanélküli) segélyre?
5: ha nem fogadják el a kártérítési igényem, pereskednem kell? – Van értelme?

Burn Out # 2016.12.18. 16:36

van rá rendelet, de nem fogom megírni, hogy melyik, mert szerintem egy munkavállalónak nem az a dolga, hogy mások képesítési előírásit vizsgálja

drbjozsef # 2016.12.18. 16:29

Burn Out,

így van, a kérdés pont az volt, hogy a törvény szerint nem kell-e papír. Ha nem, és a munkáltatónak sem, akkor minden oké. De nem kell?

Burn Out # 2016.12.18. 16:22

másoknál meg az a berögzült szokás, hogy ott tesznek keresztbe másoknak, ahol csak lehet.

a munkáltatód felvette, ha az ő álláspontja szerint abban a munkakörben foglalkoztatni tudja, a szakértelme alapján képes eljárni és erről neki nem kell papír, akkor rendben.

jozsef.s # 2016.12.18. 15:09

Csak így a végére ezt még megírom az-a berögződőt szokás az embereknél ha valaki fel figyel valamire tisztelet a kivétel, hogy inkább be dugják a homokba a fejüket (struccpolitika) csak engem hanyagak békén.Itt a probléma gyökere.

jozsef.s # 2016.12.18. 14:58

Hogy ne lenne közöm ha tudomásomra jut a dolog hiszen akkor minden személy olyan szakmába dolgozna amibe csak akarna és nem kellene semmilyen iskolai végzettség.
Hiszen ez egy fórum ahol kérdezni segíteni lehet,én részemről nem volt kielégítő a válasz tehát kutatok tovább és ha megtalálom a választ akkor majd meg írom.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.18. 14:06

Munkalávaló vagyok,az adott kollégának nincs szakmai végzettsége.
A munkaszerződés - benne a munkakör - egy kétoldalú jogügylet, a munkáltatót és a konkrét munkavállalót jogosítja, kötelezi.
Csúnyábban mondva: semmi közöd hozzá, hogy a munkáltatód más munkavállalót milyen munkakörben foglalkoztat.

alfateam # 2016.12.18. 13:51

Te akarod megoldani a munkáltatód munkajogi dilemmáit?

jozsef.s # 2016.12.18. 13:44

A másik kérdésem az volna egy adót munkahelyen dolgozhat-e olyan személy forgácsológépen akinek pl: vasúti járműszerelő a végzettsége,és ha a környezetében nincs olyan személy vagy szakember akinek forgácsolói végzettsége lenne.

jozsef.s # 2016.12.18. 13:39

Munkalávaló vagyok,az adott kollégának nincs szakmai végzettsége.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.12.18. 13:21

Mennyiben érint téged a dolog? Munkáltató vagy vagy az adott munkavállaló?

jozsef.s # 2016.12.18. 10:04

jó napot a kérdésem a következő volna,egy adott munkahelyen hogyan helyezhető át egy olyan ember akinek csak 8 állt végzettsége van egy magasabb szakmába mint gépi forgácsoló.Lehetséges ez? ha meg igen akkor a munkatörvénykönny mely szakasza tér ki ere a kérdésre.
Előre is köszönöm a választ.

Atti3333 # 2016.12.16. 15:10

Tisztelt ÓbudaFan!

Korábban írta, hogy mivel nem kaptuk meg az előző havi bérünket (novemberit) érdemes munkaperen vagy 200.e felett felszámoltatáson gondolkozni.
1: alkalmazott is kérhet felszámolást? Vagy csak vállalkozó?
2: per előtt arra gondoltam, hogy írnék egy felszólító levelet a többségi tulajdonosnak hogy így karácsony előtt várnánk a fizetést A kérdésem az, hogy ez a felszólító levél mit tartalmazzon.
A többségi tulajdonos köteles ezt megtenni amíg nincs új vezető? (Ma volt a közgyűlés, de nem értek el eredményt)

Köszönöm

ObudaFan # 2016.12.16. 07:21

Szerintem nem ezen múlik, folyamatos szerződésszegés esetén folyamatos a lehetőség a felmondásra. Csak egyszerűen ez kevés.