Munkajogi kérdések.


James # 2024.01.26. 18:47

Ja, az is fontos lehet, hogy közalkalmazottként dolgozok!

James # 2024.01.26. 18:15

Üdv mindenkinek!

Szeretnék munka mellett levelező képzésben tanulni főiskolán. Nem tudom, hogy ezt be kell-e jelentenem a munkáltatómnál? Kell a munkáltató hozzájárulása vagy legalább a tudomásul vétele, vagy nem kell ezzel foglalkoznom? Előre is köszönöm a segítséget!

Majordomus # 2024.01.13. 23:24

Hát akkor rosszul döntöttél.
Keress másik helyet az országban.

drbjozsef # 2024.01.13. 17:17

Menj tovább.
Nincs foglalkoztatási, vagy visszavételi kötelezettsége a munkáltatónak.

Kirikpir # 2024.01.13. 14:42

Az volna a problémám, hogy szeptemberben felmondtam a munkahelyemen 3.5 év után, elmentem máshova az országban, de nem volt jó. Vissza akartam menni az előző helyre, de olyan hülye a vezérigazgató, csak szórakozik az emberrel. És az a röhej, hogy a nyáron szétzavart napi bejelentős cigányokat lopás miatt, azok egy részét vissza vette. Nincs nagyon értelmes munkahely a környékemen. Mit csináljak? Mert ez faji megkülönböztetés, mert a kisebbséget kell támogatni nem a magyart.

Alina # 2024.01.13. 13:37

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2024.01.13. 07:49

Alina,

Majordomus hozzászólása természetesen téves.

Azonnali hatállyal az Mt. 78.§-79.§ szerint lehet felmondani.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ha nem szegted meg a kötelezettségeidet szándékosan vagy súlyosan gondatlanul, és nem voltál próbaidőn, akkor az azonnali hatályú felmondás jogellenes. Itt nem lehet hivatkozni semmi másra.

A felmondás egyoldalú jognyilatkozat, csak közölnie kell veled, nem kell beleegyezned, elfogadnod, vagy aláírnod.
Ezért hiba volt, hogy nem vetted át. Most hogyan bizonyítod, hogy megtörtént?
Amikor "aláírod", akkor az átvételét írod alá, nem a beleegyezésedet. Hiszen az nem kell, pláne azonnaliál.
Ugyanakkor ha jogellenes, az nem lesz jó a főnöknek.

Úgyhogy közöld vele, hogy álláspontod szerint az azonnali hatályú felmondása jogellenes. Hajlandó vagy közös megegyezéssel mgeszüntetni a munkaviszonyodat, de csak akkor ha fizet X havi végkielégítést. Mondjuk, ha egy évet dolgoztál ott, akkor két havit (a törvény szerint ez nem járna, de közös megegyezéssel bármi lehet). Vagy négy havit, aztán megalkudtok kettőben. Vagy akármennyit.

Ha erre nem hajlandó, akkor munkaügyi bírósághoz fogsz fordulni, nemcsak a jogellenes felmondás miatt, de az év első felében elmaradt bejelentés miatt is, ezen kívül a Kormányhivatal Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztályánál is bejelentést teszel, hogy ellenőrizze a céget alaposan a szabálytalan kifizetések és egyéb szabálytalanságok kivizsgálása érdekében.

Majordomus # 2024.01.12. 21:07

Ha kellőképpen megindokolta akkor igen. Pl.megszűnik a cégnél a munkaköröd. Lejár a szerződésed stb.

Közöld vele hogy munkaügyi bírósághoz fordulsz és kéred a visszamenőleges bejelentésedet mert a nyugdíjnál ez a félév is számit majd pár ezer ft-ot.
Tanuként hívod a felmondott volt kollégáidat.

Nyugodtan blöffölhetsz mert ennél a cégnél neked már csak múltad van és jelen sem sokáig ha ilyen bunkó a főnök.

Ez elég lesz. Meg fog veled egyezni.
Ha perrel fenyeget,jelezd hogy te pedig a Navnál teszel feljelentést adó és Tb csalás miatt.

Viszont befogod a szádat és csendben távozol 3 havi végkielégités és visszamenőleges bejelentés esetén.
Meg fogd kapni.

Alina # 2024.01.12. 19:36

Üdvözlet!

2023. január 16.-óta dolgoztam egy cégnél, de csak 2023. július 10.-én lettem hivatalosan bejelentve. Addig is kaptam fizetést, de kézben (borítékban) és persze dolgoztam. Az akkori csoportvezető többször kérte a cégtulajdontól a hivatalos bejelentésemet, és én is kértem, de csak nyáron sikerült elérni a bejelentésemet. Közben a csoportvezető felmondott és a cég tulajdonosa lett a főnök. Gyakran elborult az agya, kiabált, tiszteletlenül bánt a kollégákkal is, az erőszakos megnyilvánulásai nagyon megalázok voltak. Többen távoztak és folyamatosan távoznak. (és biztos érkeznek majd új kollégák) Kértem szóban és írásban, hogy legyen szíves tisztelettel bánjon mindenkivel. A vége az lett, hogy azonnali hatállyal felmondott. Nem vettem át és nem írtam alá a felmondást és semmilyen megállapodást. A felmondás útólsó pontjába írta, hogy harmadik félnek nem beszélhetek a távozásom körülményeiről. Szóban kérte, hogy nem beszélhetek a kifizetésekről és semmilyen céges ügyről, különbem beperel titoktartás megsértéséért. A kérdésem az lenne, hogy jogszerű volt a felmondása?

Majordomus # 2024.01.05. 21:19

Ezzel tudod igazolni a magad igazát.

Szerintem fordulj munkajogászhoz és pereld ki a pénzedet...

Lacento # 2024.01.05. 15:16

Ma kaptam meg postai úton a munkaviszony megszűnési iratokat. Nos ezen is szerepel szemrebbenés nélkül a levont járulék összege.
Csak hát ez az összeg nem kerül be ugye a NAV hoz így a nyugdíj alapba sem az a bizonyos 10 százalék.
Ezt simán a nyugdíjfolyosító honlapján az egyéni számla megtekintőben le lehet hívni. Jelen esetben most is az látszik
2022.10. hótól 2024.01. hóig nem érkezett befizetés a számlára ezzel együtt a munkaviszony is 2022.10 hó ig van igazolva.
Ezen felül a NAV oldalán is van járuék adatok címszó alatt szintén időszakra lehívható adatok,hogy érkezett e bármilyen befizetés az adószámodra. Hát itt sincs nyoma csak az említett időszak előttről.
Természetesen a fennmaradó 18 nap szabadság összegét sem utalta a cég.

Majordomus # 2024.01.04. 21:07

Mondjuk ez eddig is igy volt.

Kérj a volt munkáltatótól a tavalyi évre munkabér adó és járulékkimutatást.

Egyébént január 31-ig meg kell kapnd az elmúlt évre vonatkozó adóigazolásodat. Abból sok minden kiderül.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.04. 14:28

Havi bevallást kell benyújtani. Benne munkavállalónként megbontva.

gylab # 2024.01.04. 13:55

Megváltozott valami szabály, és most már munkavállalónként utalják a járulékot? Mert ha nem, akkor azt honnan lehet tudni, hogy nem fizették? Vagy kevesebbet fizettek? Akkor kiét nem fizették? Vagy senkiét sem? Vagy esetleg nem is erről van szó, hanem arról, hogy bejelentve, bevallva sem volt? Mert utóbbi esetben valóban hátrány.

Lacento # 2024.01.04. 06:12

Köszönöm a válaszokat.
Ezt a "nem érheti kár a munkavállalót" kinyomtatott formában bevittem a Nyugdíjfolyosítóba, az ügyintéző huzogatta a száját és azt mondta
szerinte NEM csak az időt ismerik el a pénzt meg akkor,ha a NAV átutal feléjük a számlámra.
Amúgy konkrétan nem találtam meg ez hol van jogszabályban leírva, hanem neten láttam nyugdíjszakértő válaszaként és onnan másoltam ki.
A fizetési meghagyásnál az a gond,hogy ellentmond stb. sokáig elhúzódhat és a Közjegyző pedig konkrétan nem tud rálátni az ügyre.
(ezt maga 1 kjegyző mondta és inkább ügyvédet javasolt)
A kérdésemben nem említettem hab a tortán,hogy ezt a közbeszerzési pályázaton kiírt munkát velük nyerették meg.
Tehát közbeszerzési csalásról beszélhetünk mert a kiíró Városüzemeltetés havi szinten rendszeresen utalta az összeget amiből finanszírozniuk kellett volna a munkabérünket és szolgálati gk.fenntartását. Ebből a munkabért utalta járulékokat nem.
Ketten vagyunk természetesen a kollégám is ugyan ebben a helyzetben van.

Majordomus # 2024.01.03. 21:32

Vedd elő az elmúlt 15 hónap bérjegyzékeit. Ha ott szerepel a levonás nincs gond.
A Fizetési Meghagyást add be.
De meg kellett kapnod a levont adó és járulékösszegekről a kimutatást. A munkaviszony megszünésekor.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.03. 20:28

Tévedsz. Ha a munkavállaló igazolni tudja, hogy a munkáltató a járulékot tőle levonta, a munkavállalót a nyugdíjszámításban nem érheti hátrány amiatt, hogy a munkáltató a levont járulékot nem fizette be.

A tartozásra pedig adj be fizetési meghagyást.

Lacento # 2024.01.03. 18:39

Kedves Válaszadók.
Jelenleg olyan helyzetben vagyok,hogy a munkáltató 15 hónapja nem fizet járulékot a NAV felé. Természetesen feljelentés megvolt oda és a rendőrség felé is. Ennek ellenére semmi érdemi lépés nem történt a hatóság részéről.
Mivel dec.28-tól nyugdíjas lettem konkrétan anyagi kár ért 500 000 Ft nem lett befizetve a nyugdíj alapomba. Ennek értelmében amig élek minden havi és emelési-bármi nemű juttatás esetén kevesebbet összeget számolnak majd.
Ezért kérdezném mi a véleményetek tehetnék e feljelentést csalás- sikkasztás gyanúja miatt a rendőrségen. Ezen felül még függőben van
ki nem vett szabadság megváltása címen 200 és más szerződés miatt 90 ezer Ft ami szintén nem került kifizetésre.
Köszönöm előre is a tanácsokat.

1ügyfél # 2024.01.03. 15:36

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.03. 13:52

Hogy nem csak 30 napon belül perelhetsz. De azért jobb, ha betartod.

1ügyfél # 2024.01.03. 10:19

Köszönöm.
Maga a munkáltató érkezett később a helyszínre, mivel közvetlenül a baleset után értesítettem.
Papíron fogom megkeresni. (Kösz.)
Megkaptam a táppénzes papírt, azt követően postáztam.

"Ez esetben igen. Ha elmulasztja a jogorvoslati kioktatást, sokkal hosszabb lesz a peresítés határideje." Ez pontosan mit jelent?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.03. 09:31

de a jogi okosítás neki nem dolga,
Ez esetben igen. Ha elmulasztja a jogorvoslati kioktatást, sokkal hosszabb lesz a peresítés határideje.

drbjozsef # 2024.01.03. 08:56

1ügyfél,

Úti baleset volt, de ő is megjelent a helyszínen.
Mármint a munkáltató képviselője? És még telefonon is tájékoztattad?
A táppénzes papírt időben adtad le?

Mennyire jó ötlet, hogy e-mailben felkérem, hogy állítsa vissza jogviszonyomat, mondjuk azonnal, elmaradás esetén bírósághoz fordulok.
Ha csak móka, akkor nyugodtan. Ha úgy gondolod, hogy van esélye annak, hogy ténylegesen meg is tedd, akkor egy tértis levelet küldenék a helyedben azzal, hogy álláspontom szerint az azonnali felmondása jogszabályellenes, és ha nem állítja helyre a munkaviszonyt, akkor munkaügyi bírósághoz fogok fordulni.

Egyébként a felmondás nem tartalmaz, nincs feltüntetve rajta a jogorvoslati lehetőségre vonatkozó tájékoztatás.
A munkáltató nem hatóság, bár együttműködési kötelezettség (mindkét fél részéről) van, de a jogi okosítás neki nem dolga, mint a közjegzőnek mondjuk egy fizetési meghagyásnál. Ahogy én nézem az Mt.-t, az azonnali felmondás esetére nem ír elő semmilyen különös tájékoztatást.

1ügyfél # 2024.01.03. 06:29

Úti baleset volt, de ő is megjelent a helyszínen.
Mennyire jó ötlet, hogy e-mailben felkérem, hogy állítsa vissza jogviszonyomat, mondjuk azonnal, elmaradás esetén bírósághoz fordulok.
Egyébként a felmondás nem tartalmaz, nincs feltüntetve rajta a jogorvoslati lehetőségre vonatkozó tájékoztatás.

drbjozsef # 2024.01.03. 06:23

KBS,

Lehet, hogy igazad van, és az Mt. itt sincs a helyzet magaslatán, de szerintem a hivatkozások alapján a jogalkotói szándék egyértelmű. Ha ez egy üres halmaz lenne, akkor az egész címnek semmi értelme nem lenne. Hiszen a munkaszerződést érintő változásokon kívül nem is igen van olyan, ami "lényeges" változás lenne, hiszen az azon kívüli feltételeket elég "rugalmasan" változtathatja a munkáltató.