Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Gyed Extra

sortie #   2019.03.27. 08:36

szabolcskai 2019.03.26. 12:50

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg feleségem igényli a GYED-et. Amennyiben én igényelném (magasabb jövedelem miatt) milyen hátrányok érhetik feleségemet azon kívül, hogy TB-t kell fizetnie?
Köszönöm válaszát!

Pl. Amennyiben nem megy vissza dolgozni, hanem marad otthon a gyermekkel, úgy ez időszak alatt nem minősül biztosítottnak, azaz egy következő szülésnél ez az időszak nem számít bele a 365 napba, ha megbetegszik nem lesz jogosult táppénzre.

(Nem TB-t, hanem egészségügyi szolgáltatrási járulékot köteles fizetni!)

szabolcskai # e-mail 2019.03.26. 12:50

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg feleségem igényli a GYED-et. Amennyiben én igényelném (magasabb jövedelem miatt) milyen hátrányok érhetik feleségemet azon kívül, hogy TB-t kell fizetnie?
Köszönöm válaszát!

Katalina5 # e-mail 2019.03.23. 20:26

Tisztelet szakértő!
Segítséget kérnék az alábbi ügyben.

Jeleneleg GYES en vagyok a 6hónapos kis lányommal, mivel nem voltam jogosúlt GYEDre.
Szeretnénk hogy a párom vegye igénybe munkahely mellett. 2 éven belül van 365nap bejelentett munkaviszonya, Viszont a párom munkahelyet váltott,jelenleg próbaidőben.
Az lenne a kérdésem hogy igy is jogosúlt?
Iletve kirughassák e miatta ha megigényli az új munkahelyén. A GYED et.

sortie #   2019.03.11. 12:26

apolo111 2019.03.09. 21:00
Tiszteletem !
2019.02.05. igényeltem Gyed Extrát gyermekemre amely 2017.10.13. született. 6 hónapra visszamenőleg is igényeltem.A munkahelyem nem TB kifizetőhely bár azt mondták,hogy a következő fizetéssel egy összegben megkapom visszamenőleg csak a normál fizetésemet kaptam Gyed extrát se a tárgy hónapra se visszamenőlegesen se kaptam kormányablakokban csak annyit tudtak mondani hogy a státusza :"kézbesítés folyamatban" mire számíthatunk vagy kivel lehetne ez ügyben érdemleges választ kapni?
válaszát előre is köszönöm!

• Amennyiben a munkahely nem TB kifizetőhely és a kincstári körbe sem tartozik (azaz a bér és TB ellátások számfejtését nem a MÁK ISZI végzi), úgy a TB ellátást és a fizetését más-más szerv folyósítja, azaz az „azt mondták,hogy a következő fizetéssel egy összegben megkapom” állítás nyilvánvalóan helytelen.
  • Az igény elbírálására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező közigazgatási szerv vezetőjével (pl. Járási Hivatal Egészségbiztosítási Osztály osztályvezetője).

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

sortie #   2019.03.11. 12:20

oizsu 2019.03.11. 08:43

Tisztelet szakértő!
17 hónapos gyermekkel vagyok itthon GYED-en. Sokan azt tanácsolják, hogy apa vegye fel utána a GYED-extrát. Apa pedagógusként dolgozik. Visszamehet dolgozni?

Ki? Az apa? Miért, most nem dolgozik? Nem értem a kérdést. (A gyed extra lényege, hogy a GYED ellátást munkavégzés/munkabér mellett is megkaphatja, amihez nem kell a munkaviszonyát szüneteltetni, nem kell fizetésnélküli szabadságot kérni, azaz a visszamehet-e az apa dolgozni ilyen összefüggésben értelmezhetetlen.)

Mi lesz velem? Van munkahelyem, de mihelyt visszamegyek elküldenek mert nem tudja a cég kitermelni a fizetésem.

Ez esetben természetesen ennél a munkáltatónál meg fog szűnni a munkaviszonya. Aztán, hogy mi lesz Önnel? A jövő az átlag halandó számára nem ismert...

Mi lesz ha betölti a 2 évet a gyerek?

Akkor a gyerek kétéves lesz. Pontosan mit szeretne tudni, mire szeretne választ kapni?

Javasolt a kérdéseit pontosítani.

oizsu # e-mail 2019.03.11. 08:43

Tisztelet szakértő!
17 hónapos gyermekkel vagyok itthon GYED-en. Sokan azt tanácsolják, hogy apa vegye fel utána a GYED-extrát. Apa pedagógusként dolgozik. Visszamehet dolgozni? Mi lesz velem? Van munkahelyem, de mihelyt visszamegyek elküldenek mert nem tudja a cég kitermelni a fizetésem. Mi lesz ha betölti a 2 évet a gyerek?
Köszönettel: Vaszkunné Zsuzsa

apolo111 # e-mail 2019.03.09. 21:00

Tiszteletem !
2019.02.05. igényeltem Gyed Extrát gyermekemre amely 2017.10.13. született. 6 hónapra visszamenőleg is igényeltem.A munkahelyem nem TB kifizetőhely bár azt mondták,hogy a következő fizetéssel egy összegben megkapom visszamenőleg csak a normál fizetésemet kaptam Gyed extrát se a tárgy hónapra se visszamenőlegesen se kaptam kormányablakokban csak annyit tudtak mondani hogy a státusza :"kézbesítés folyamatban" mire számíthatunk vagy kivel lehetne ez ügyben érdemleges választ kapni?
válaszát előre is köszönöm!

safranek... # e-mail 2019.03.07. 07:46

Rics 2019.03.06. 21:50
Tisztelt Fórum Szakértő!!!

Segítségüket kérném önöktől igényeltem a GYED extrát január 10 -én és a mai napig nem kaptam annyi történt hogy hiány pótlást kértek kb 2 hete segítsen kérem valaki hogy ilyenkor mi a teendő ?? mikor lesz ebből pénz ??
Köszönöm válaszukat!!

T. Kérdező!

• Arra a kérdésére, hogy „mikor lesz ebből pénz” ennyi információ alapján nyilvánvalóan nem lehet érdemi választ adni.

Mi a teendő?

• Javasolt az okmánypótlással kapcsolatos levél jobb felső sarkában megjelölt ügyintézőt telefonon felhívni, és tőle érdeklődni.
  • Amennyiben válasza nem elfogadható kezdeményezhet személyes konzultációt az adott osztály vezetőjénél, vagy a hivatalvezetőnél.
  • Ezen túlmenően írásban panasszal fordulhat a fővárosi/megyei kormányhivatal vezetőjéhez,és/vagy a MÁK elnökéhez, illetve az alapvető jogok biztosához.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.

Lásd még:

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:

Rics # e-mail 2019.03.06. 21:50

Tisztelt Fórum Szakértő!!!

Segítségüket kérném önöktől igényeltem a GYED extrát január 10 -én és a mai napig nem kaptam annyi történt hogy hiány pótlást kértek kb 2 hete segítsen kérem valaki hogy ilyenkor mi a teendő ?? mikor lesz ebből pénz ??

Köszönöm válaszukat!!

monoszkop #   2019.03.04. 16:13

KaZo 2019.03.03. 22:36
Tisztelt Fórum, tisztelt Szakértő!
Köszönöm a Fórum adta lehetőséget!
A GYED EXTRA választását tanácsolta a munkáltatónk TB ügyintézője,egyben elbizonytalanított a GYED és a GYED Extra szabályainak trükkös útvesztőiben. Az utánajárással nem tudtam jogszabályok között kiigazolni és félek a jogi hátrányok kialakulásától.
A lényeg, hogy javasolta, hogy a CSED-ről 2019.03.28-tól esedékes GYED-et NE az Anyuka igényelje meg a kevés közalkalmazotti fizetéséből számítottan, hanem én igényeljem a GYED EXTRÁT, mivel a nagyobb fizetésemből számítva akár a maximum GYED összeg járna a családnak, így akár több tízezer Forintot nyernénk a GYED Extrával.
Eddig tetszett is a dolog. A zavaros rész innen folytatódott.
Én tovább járok dolgozni, a fizetés mellé felveszem a GYED EXTRA maximális összegét is, az ANYA viszont NE MENJEN VISSZA DOLGOZNI, 2019.03.28-tól fizetés nélküli szabadsággal maradjon otthon a gyermek 3 éves koráig és havonta kb. 7000 Ft TB-t fizessük be az Anya EÜ biztosításának fenntartására.
Amikor rákérdeztem, milyen hátrányt kell elkönyvelni az anyagilag kecsegtető ügylettel, azt a választ kaptam, hogy AHÁNY HÓNAPOT az Anya a GYED Extra MIATT TÁVOL MARADT a munkahelyétől, LE KELL DOLGOZNIA A MINDENKORI NYUGDÍJKORHATÁR FELETT.
A fenti körülmények jogilag támogatottak, vagy sem?
Lehetséges így kivitelezni a GYED EXTRÁT?
Valóban 1,5 évet "rá kell" dolgozni?
Ha így van, akkor A TÁJÉKOZTATÁSOKBÓL KIMARADT, úgy érzékelem, hogy a CSALÁDOK ÉVÉBEN gyermeket vállaló közalkalmazott Anyáknak a nyomott CSED összeg miatt
(bölcsőde hiány miatt otthon maradni kényszerül, vagy pusztán a gyereknevelést örömeit kiélvezve) spekulálnia kell 1,5 évig a havi kb. 20-30.000 Ft-ért a GYED EXTRÁval, mindezért cserébe a mindenkori nyugdíjkorhatár felett, 65 éves kor után még plusz 1,5 évet dolgoznia kell.
Tisztességtelen ajánlat az is, hogy 2 éves kor felett pedig az Anyát várja a GYES/E 28500 Ft mínusz 10% sarcolva, akkor a munkaerőpiac - erősen ajánlottan - visszavárja.
Remélem, az információk másnak is hasznára válhatnak.
Köszönöm a válaszát!
Tisztelettel:
KaZo/Apa

T. Kérdező!

Néhány pontosítás.

Az anya a 7.500 Ft. megfizetésével nem válik biztosítottá, csupán természetbeni eü-i szolgáltatásra szerez jogosultságot.

Félreérti. Nem kell tovább dolgoznia a nyugdíjkorhatár elérését követően, nyugdíjba mehet, „csak” ez az idő nem minősül majd biztosításban töltött időnek/szolgálati időnek.
Öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki a 65. életévét betölti és szerzett legalább 20 év szolgálati időt.

A nyugdíj összege annál magasabb, minél több szolgálati időt szerez valaki.

A TB ellátásban nem részesülő, fizetés nélküli szabadságon lévő személy biztosítása ez időszak alatt szünetel.

Lehetősége van viszont erre az időre külön díjért szolgálati időre megállapodást kötnie a nyugdíjbiztosítóval.

Igen, a tavalyi év valóban a családok éve volt.

Igen, lehet, hogy tisztességtelennek tartja, de akkor is így rendelkeznek a hatályos jogszabályok.

Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok működnek.

Lásd még:

monoszkop #   2019.03.04. 15:57

Bandi1974 2019.03.01. 20:55
Tisztelt szakértő!!
A kérdésem az lenne, h apaként szeretném igényelni a gyed extrát másfél éves kislányom után, 15 hónapja dolgozom ezen a munkahelyen,elötte én fizettem a TB-t,ezért azt mondták h nem voltam biztosítva így nem jár!!!
Lehetséges ez, és valóban nem kaphatom??
Előre is köszönöm válaszát!!

T. Kérdező!

A jogszabály ekként rendelkezik:

Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.

Arról, hogy a biztosításnak a szülés, vagy az igénylés pillanatában kell fennállnia a törvény nem rendelkezik. (Csupán azt írja, hogy a két éven belüli 365 napot kell a szülés dátumától számolni akkor is, ha az igénylő az ellátást később veszi igénybe.)

Álláspontom szerint ha az igényléskor fennáll a jogviszonya és a szülést megelőző 2 éven belül 365 napon át biztosított volt jogosult gyed ellátásra. (Ha csak természetbeni eü-i szolgáltatási járulékot fizetett, úgy ez időszak alatt nem volt biztosított, viszont, ha egyéni, vagy társas vállalkozóként fizette a járulékot, úgy biztosított volt. Ez nem derül ki pontosan a hozzászólásából…)

Végül: Igényelni bármit és bármikor igényelhet. Ha nem jogosult rá, úgy arról határozatban kell dönteni, a döntést részletesen és érthetően indokolni kell, illetve biztosítani kell az ingyenes jogorvoslat (fellebbezés) lehetőségét.

Ezen túlmenően, illetve mindezek mellett a MÁK ELNÖKÉTŐL jogosult írásban állást kérni.

Lásd még:

KaZo # e-mail 2019.03.03. 22:36

Tisztelt Fórum, tisztelt Szakértő!
Köszönöm a Fórum adta lehetőséget!

A GYED EXTRA választását tanácsolta a munkáltatónk TB ügyintézője,egyben elbizonytalanított a GYED és a GYED Extra szabályainak trükkös útvesztőiben. Az utánajárással nem tudtam jogszabályok között kiigazolni és félek a jogi hátrányok kialakulásától.

A lényeg, hogy javasolta, hogy a CSED-ről 2019.03.28-tól esedékes GYED-et NE az Anyuka igényelje meg a kevés közalkalmazotti fizetéséből számítottan, hanem én igényeljem a GYED EXTRÁT, mivel a nagyobb fizetésemből számítva akár a maximum GYED összeg járna a családnak, így akár több tízezer Forintot nyernénk a GYED Extrával.

Eddig tetszett is a dolog. A zavaros rész innen folytatódott.
Én tovább járok dolgozni, a fizetés mellé felveszem a GYED EXTRA maximális összegét is, az ANYA viszont NE MENJEN VISSZA DOLGOZNI, 2019.03.28-tól fizetés nélküli szabadsággal maradjon otthon a gyermek 3 éves koráig és havonta kb. 7000 Ft TB-t fizessük be az Anya EÜ biztosításának fenntartására.

Amikor rákérdeztem, milyen hátrányt kell elkönyvelni az anyagilag kecsegtető ügylettel, azt a választ kaptam, hogy AHÁNY HÓNAPOT az Anya a GYED Extra MIATT TÁVOL MARADT a munkahelyétől, LE KELL DOLGOZNIA A MINDENKORI NYUGDÍJKORHATÁR FELETT.

A fenti körülmények jogilag támogatottak, vagy sem?
Lehetséges így kivitelezni a GYED EXTRÁT?
Valóban 1,5 évet "rá kell" dolgozni?

Ha így van, akkor A TÁJÉKOZTATÁSOKBÓL KIMARADT, úgy érzékelem, hogy a CSALÁDOK ÉVÉBEN gyermeket vállaló közalkalmazott Anyáknak a nyomott CSED összeg miatt
(bölcsőde hiány miatt otthon maradni kényszerül, vagy pusztán a gyereknevelést örömeit kiélvezve) spekulálnia kell 1,5 évig a havi kb. 20-30.000 Ft-ért a GYED EXTRÁval, mindezért cserébe a mindenkori nyugdíjkorhatár felett, 65 éves kor után még plusz 1,5 évet dolgoznia kell.
Tisztességtelen ajánlat az is, hogy 2 éves kor felett pedig az Anyát várja a GYES/E 28500 Ft mínusz 10% sarcolva, akkor a munkaerőpiac - erősen ajánlottan - visszavárja.

Remélem, az információk másnak is hasznára válhatnak.

Köszönöm a válaszát!

Tisztelettel:

KaZo/Apa

Bandi1974 # e-mail 2019.03.01. 20:55

Tisztelt szakértő!!
A kérdésem az lenne, h apaként szeretném igényelni a gyed extrát másfél éves kislányom után, 15 hónapja dolgozom ezen a munkahelyen,elötte én fizettem a TB-t,ezért azt mondták h nem voltam biztosítva így nem jár!!!
Lehetséges ez, és valóban nem kaphatom??
Előre is köszönöm válaszát!!

Dödölle1 #   2019.02.27. 12:06

T. Biztosítottak!

A Magyar Államkincstár honlapjára felkerült az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos, 2019. január 1-től hatályos változások 18 oldalas összefoglalója.

2019/1. számú TÁJÉKOZTATÓ A TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁSI KIFIZETŐHELYEK RÉSZÉRE

az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait, illetve a baleseti táppénzt, valamint az azokkal kapcsolatos eljárást érintő leglényegesebb új szabályokról és azok gyakorlati alkalmazásáról.

Elolvasható/letölthető itt:

https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/…ekoztato.pdf

Cabron_ # e-mail 2019.02.26. 10:19

@Panni010:

Igen, így meg lehet oldani, de akkor érdemes, ha a férjednek a jövedelme magasabb volt az irányadó időszakban.
Ha esetleg már te is eleve a maximumot kapod, akkor sincs értelme bonyolítani.

Feltételezem, hogy pont a magasabb GYED összeg miatt gondoltatok erre a lehetőségre.

safranek... # e-mail 2019.02.26. 09:22

panni010 2019.02.22. 20:28

Tisztelt Szakértő!
2019.01.09-től GYED-ben részesülök, előtte CSED-et kaptam. A gyermek 1 éves kora után szeretnék visszamenni 8 órában dolgozni. Kérdésem, hogy adott dátummal lemomdhatok a GYED-ről és férjem azzal a dátummal igényelhet GYED extrát? Ha igen, akkor az ő jövedelme után fogják számolni a GYED extrát?
Válaszát előre is köszönöm!

T. Kérdező!

• Igen.
  • Igen.
safranek... # e-mail 2019.02.26. 09:20

BKB1899 2019.02.25. 18:56

Tisztelt Szakértő!

Nekem a következő problémám lenne.
Tavaly márciusban megszületett a kislányom.Idén januárig párom vette fel először csed-et majd utána a gyedet. Januártól én veszem igénybe a gyedet úgy , hogy mellette ott dolgozom. Ma közölték velem , hogy létszám leépítés miatt el akarnak küldeni . Az volna a kérdésem , hogy mivel én veszem igénybe a Gyedet így is elküldhetnek-e?

Válaszát előre is köszönöm.

T. Kérdező!

I-gen, mivel nem részesül fizetésnélküli szabadságban, illetve apaként a gyermeket nem egyedül neveli.

(Egyebekben GYED ellátást akkor is kaphat, a jogviszonya időközben megszűnik, sőt ha sikerül újra elhelyezkednie akkor is. Az összeg azonban nem változik.)

Lásd:

65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.

(2) A felek megállapodása esetén – legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig – a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.

(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

1. a várandósság,
  2. a szülési szabadság,
  3. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
  4. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  5. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

tartama alatt.
(4)

• Ön egyik feltételnek sem tesz eleget, így ezen védelem Önre nem vonatkozik.-

A (3) bekezdés szerinti védelem alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó.

(5)37 A munkavállaló a (3) bekezdés a) és e) pontjában meghatározott körülményre akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta. A felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított tizenöt napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja.

(6)38 A felmondás visszavonása esetén a 83. § (2)–(4) bekezdését kell alkalmazni.
66. § (1) A munkáltató felmondását köteles megindokolni.

(2) A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.

(3)39 Kizárólag

1. a munkáltató személyében bekövetkező változás,

b)40 a 99. § (3) bekezdése, a 109. § (2) bekezdése vagy a 135. § (3)–(4) bekezdése szerinti megállapodás munkavállaló általi felmondása
nem szolgálhat a munkáltató felmondásának indokául.

(4) A munkáltató a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan tartamú munkaviszonyát a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával indokolt felmondással a 78. § (1) bekezdésében meghatározott okból szüntetheti meg.

(5) A (4) bekezdésben meghatározott munkavállaló munkaviszonya a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akkor szüntethető meg, ha a munkáltatónál a 45. § (3) bekezdése szerinti munkahelyen nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.

(6) Az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa munkaviszonyának felmondással történő megszüntetése esetén a gyermek hároméves koráig a (4)–(5) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni, ha a munkavállaló szülési vagy a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot (128. §) nem vesz igénybe.

• Apaként ennek a feltételnek sem felel meg!!!-

(7) A munkáltató a rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban részesülő munkavállaló munkaviszonyát a munkavállaló egészségi okkal összefüggő képességével indokolt felmondással akkor szüntetheti meg, ha a munkavállaló eredeti munkakörében nem foglalkoztatható tovább és a munkavállaló számára állapotának egészségi szempontból megfelelő munkakört nem tud felajánlani, vagy a munkavállaló a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el.

(8) A munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt felmondással megszüntetheti

1. a felszámolási– vagy csődeljárás tartama alatt vagy
  2. a munkavállaló képességére alapított okból vagy
  3. ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik.

(9) A munkáltató a határozatlan tartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül.
67. § (1) A munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyának felmondását nem köteles indokolni.

(2) A határozott idejű munkaviszonyának felmondását a munkavállaló köteles megindokolni. A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna.

BKB1899 # e-mail 2019.02.25. 18:56

Tisztelt Szakértő!

Nekem a következő problémám lenne.
Tavaly márciusban megszületett a kislányom.Idén januárig párom vette fel először csed-et majd utána a gyedet. Januártól én veszem igénybe a gyedet úgy , hogy mellette ott dolgozom. Ma közölték velem , hogy létszám leépítés miatt el akarnak küldeni . Az volna a kérdésem , hogy mivel én veszem igénybe a Gyedet így is elküldhetnek-e?

Válaszát előre is köszönöm.

panni010 # e-mail 2019.02.22. 20:28

Tisztelt Szakértő!
2019.01.09-től GYED-ben részesülök, előtte CSED-et kaptam. A gyermek 1 éves kora után szeretnék visszamenni 8 órában dolgozni. Kérdésem, hogy adott dátummal lemomdhatok a GYED-ről és férjem azzal a dátummal igényelhet GYED extrát? Ha igen, akkor az ő jövedelme után fogják számolni a GYED extrát?

monoszkop #   2019.02.20. 09:59

A hallgatói jogviszony megszűnése és a diákigazolványra való jogosultság két különböző fogalom.

Az Ebtv. a hallgatói jogviszony megszűnéséhez és nem a diákigazolványra való jogosultság utolsó napjához igazítja a GYED jogosultsági feltételeket.

gida94 # e-mail 2019.02.19. 21:31

Tisztelt Szakértő!
Az utolsó félévem az egyetemen a 2018/19 I félév volt. A diplomás gyedhez való jogosultság feltételeit ismerem: 2 aktív félév 2 éven belül, a tanulmányok befejezését követően 1 éven belül meg kell szülni babucit; de ez milyen időponthoz tartozik? 2019. március 31-ig van diákigazolványom, de a bizonyítványt 2019.01.30-as dátummal állították ki.
Tehát a babát 2020. január 30-ig meg kell születni, vagy a március 31-ei időpont a mérvadó?

Jusztasz #   2019.02.19. 08:53

Attila888 2019.02.16. 09:36

Tisztelt szakértő!

A jelenlegi munkahelyemen kb 8 hónapja igényeltem a gyed extrát , de most szeretnék munkahelyet váltani.
Ha váltanék akkor az új helyen megtudom igényelni a maradék időre ??
Válaszát előre is köszönöm

• Igen, de az összege nem fog változni.
Attila888 # e-mail 2019.02.16. 09:36

Tisztelt szakértő!

A jelenlegi munkahelyemen kb 8 hónapja igényeltem a gyed extrát , de most szeretnék munkahelyet váltani.
Ha váltanék akkor az új helyen megtudom igényelni a maradék időre ??
Válaszát előre is köszönöm

vaczkor... #   2019.02.11. 10:32

Claudijja 2019.02.09. 22:53
Tisztelt szakértő!
Az lenne a kérdésem, hogy a gyedet a párom igényli ő dolgozik. Az igénylő lapra nem baj ha ha az én számla számom lett írva és nem az övé, illetve mikor várható az első utalás és mikor kell a gyest lemondani. Előre is köszönöm szépen a válaszát.

-Az anya GYES lemondó nyilatkozatát az apa igényléséhez kell csatolni.

• Az ellátást a jogosult számlaszámára kell utalni.
  • Amennyiben az igény elbírálásához szükséges adatok hiánytalanul feltüntetésre kerültek, úgy a beérkezést követő 8 napon belül. Egyéb esetben a hiánypótlást követő 8 napon belül.
vaczkor... #   2019.02.11. 10:28

Ancsi2018 2019.02.10. 22:09
Tisztelt Szakèrtő!
2018.08.06. napjàn született meg a gyermekem.
2019.01.20.napjàig csed-et kaptam a főàllàsom utàn.
A főàllásom utàn - önkormànyzatnàl vagyok közalkalmazott - 2019.01.21. napjàtól màr gyedre lettem jogosult.
Időközben elàlltam heti 15 óràban egy Egyesülethez dolgzni, ahol korábban is màsodàllásban àlltam.
A kérdèsem az lenne, hogy jogosult vagyok-e îgy gyed extràra.
Köszönöm

”-Igen a GYED mellett „korlátlanul” lehet dolgozni. (A gyed jogosultság szempontjából lényegtelen, hogy az ellátásban részesülő az eredeti munkáltatójához megy vissza dolgozni, vagy más munkáltatónál vállal munkát.)