Gyed Extra


monoszkop # 2019.12.17. 11:42

Adri1987 2019.11.27. 22:16

Tisztelt szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a gyed extrát egyéni vállalkozóként is igénybe lehet venni?

Igen.

monoszkop # 2019.12.17. 11:41

Levike123 2019.12.16. 21:06

Tisztelt szakerto! Azlene kerdesem hogy 3 gyerekem van igy adomentes vagyok de multhonapba vetem igenybe gyed extrat a munka helyemen es most fogtak adot is azt szeretnem tudni hogy miert fogtak most .valaszt elore is koszonom.tiszteletel levente

Nem tudom. Több oka is lehet.

1. A munkáltató a foglalkoztatói igazoláson ezt a tényt nem jelezte az egészségbiztosító felé.

2.Jelezte, de elfelejtették rögzíteni.

Kérdezzen rá. Mi csak találgatni tudunk...

Levike123 # 2019.12.16. 20:06

Tisztelt szakerto! Azlene kerdesem hogy 3 gyerekem van igy adomentes vagyok de multhonapba vetem igenybe gyed extrat a munka helyemen es most fogtak adot is azt szeretnem tudni hogy miert fogtak most .valaszt elore is koszonom.tiszteletel levente

Batkácska # 2019.12.06. 10:36

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem,hogy a férjem igényelné a gyedet,mert 15-én lejár a csed a részemre,és 16-val meg is szűnik a munkaviszonyom.A férjem munkahelyén azt kérik hogy nekem kell valamilyen lemondó nyilatkozatot kitölteni,meg hogy gondot fog okozni az igénylésnél hogy az én nevemre jön a családi pótlék!Nekem van ez ügyben valami teendőm,milyen nyilatkozatot kell kitöltenem?Válaszát előre is köszönöm!

Adri1987 # 2019.11.27. 21:16

Tisztelt szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a gyed extrát egyéni vállalkozóként is igénybe lehet venni?

László 1981 # 2019.11.27. 11:01

Köszönöm szépen a segítséget!
Akkor azt úgy lehet, hogy maradok gyed extrán, feleségem nem veszi igénybe a CSED-et. Ha a születendô gyerkőc meg születik akkor az egyszeri támogatásra jogosultak vagyunk?
Illetve ha majd be tölti a hat hónapot akkor a picire is meg tudom igényelni a gyed extrát?

vaczkor... # 2019.11.27. 10:20

László 1981 2019.11.27. 06:37
Tisztelt szakértő!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy jelenleg gyed extrán vagyok a lányommal viszont feleségem január elején szülni fog. Ilyenkor hogyan lehet a gyed extrát és a CSED-et is igénybe venni?

T. Kérdező!

A jogszabály immár megengedi, hogy egyidejűleg a szülők a nagyobb gyermekre GYED és a kicsire pedig CSED ellátást vegyenek igénybe, viszont van egy feltétel. Mindkét ellátást ugyanazon szülőnek kell kapni. A választási lehetőséget korlátozza, hogy CSED ellátást az apa csak akkor kaphat, ha az anya a szülés során, vagy azt követően elhal.

A CSED-et tehát főszabály szerint csak az anya veheti igénybe.

"A" lehetőség. Az apa szülés napjától lemond a gyed-ről és az anya igényli meg mindkét (csed és gyed)ellátást.

"B" lehetőség: Az apa kapja tovább gyed-et a nagyra, a kicsire pedig nem az anya veszi igénybe a csed-et, hanem az apa kéri a GYES-t.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

László 1981 # 2019.11.27. 05:37

Tisztelt szakértő!

Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy jelenleg gyed extrán vagyok a lányommal viszont feleségem január elején szülni fog. Ilyenkor hogyan lehet a gyed extrát és a CSED-et is igénybe venni?

sortie # 2019.11.25. 06:45

Igen, a TB szerv nem vizsgálja, hogy próbaidőn van, vagy sem, csak azt, hogy a jogviszonya fennáll-e.

Tomika.r # 2019.11.23. 10:48

Jó napot kívánok!
A kérdésemhez még annyit hozzá szeretnék tenni hogy, ha munkahelyem lesz ugye 3 hónap próbaidővel vesznek föl és a kérdés az lenne hogy a próbaidő 1 honapjától is beadhatom a kérelmet a gyed-re?

sortie # 2019.11.22. 08:58

Tomika.r 2019.11.21. 15:57
Jó napot kívánok!
Én egy olyan kérdéssel fordulnék önökhöz, hogy kaphatok e gyed extrát(apa) ha 2019.07.25-én felmondtam a munkahelyemen és a kisfiam 2019.06.28-kor született és ezidáig álláskeresési járadékot kaptam és most megint elszeretnék menni dolgozni és az lenne a kérdés hogy akkor intézhetném e a gyedet a kisfiamra hogy ha betölti a 6 hónapos életkorát? Egyébként kisfiam születésétől megelőzően 5 év folyamatos munkaviszonyom.
Válaszukat előre is köszönöm.

Igen, ha van/lesz munkaviszonya és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel, valamint ha a gyermeket a saját háztartásában neveli, valamint ha erre a gyermekre az anya nem veszi igénybe a gyed/gyes ellátást.

Tomika.r # 2019.11.21. 14:59
  • Kisfiam születésétől megelőzően 5 év folyamatos munkaviszonyom volt.
Tomika.r # 2019.11.21. 14:57

Jó napot kívánok!
Én egy olyan kérdéssel fordulnék önökhöz, hogy kaphatok e gyed extrát(apa) ha 2019.07.25-én felmondtam a munkahelyemen és a kisfiam 2019.06.28-kor született és ezidáig álláskeresési járadékot kaptam és most megint elszeretnék menni dolgozni és az lenne a kérdés hogy akkor intézhetném e a gyedet a kisfiamra hogy ha betölti a 6 hónapos életkorát? Egyébként kisfiam születésétől megelőzően 5 év folyamatos munkaviszonyom.
Válaszukat előre is köszönöm.

Zengőbérci # 2019.11.19. 07:21

F„.Norbert 2019.11.18. 12:00 Üdvözlöm!
GYED extráról szeretnék érdeklődni.
A feleségem a Gyedet felvette és én szeretném a Gyed extrát illetve a Gyest,a helyzet,hogy tavaj novembertöl idén szeptemberig jó brutto bejelentésem volt a munkahelyemen szeptembertöl mostanáig alig.Kérdésem az lenne mikortól nézik a 180 napot? Mit néznek majd a nagyobb brutto átlagot vagy abbol 3 hónap és az utolsó 3 honap brutto átlagát?Mert akárhány embert megkérdeztem az egyik ezt a másik azt mondja.
Köszönöm válaszukat előre is

T. Kérdező!

A jogszabály megengedi azt, hogy a GYED ellátást ne az anya, hanem az apa vegye igénybe.

A választás joga akkor is megilleti a szülőket, ha ezen ellátást adott pillanatban az anya kapja.

Ne embereket kérdezzen, hanem nézze meg azt, hogy hogyan rendelkezik a jogszabály.

Apa esetében az ellátást az alábbi főszabály alapján kell megállapítani.

A GYED összegét a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 (naptári) napi jövedelemből kell kiszámolni. Lásd az Ebtv. 42-48 szakaszait.

Ne felejtsék el azt a szabályt sem, hogyha a GYED-et Ön veszi igénybe és a gyertmekkel az anya továbbra is otthon marad, úgy eü-i szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségük keletkezik.

Lásd az itt leírtakat: http://aktaforum.hu/showthread.php?…

F.Norbert # 2019.11.18. 11:00

Üdvözlöm!

GYED extráról szeretnék érdeklődni.
A feleségem a Gyedet felvette és én szeretném a Gyed extrát illetve a Gyest,a helyzet,hogy tavaj novembertöl idén szeptemberig jó brutto bejelentésem volt a munkahelyemen szeptembertöl mostanáig alig.Kérdésem az lenne mikortól nézik a 180 napot? Mit néznek majd a nagyobb brutto átlagot vagy abbol 3 hónap és az utolsó 3 honap brutto átlagát?Mert akárhány embert megkérdeztem az egyik ezt a másik azt mondja.
Köszönöm válaszukat előre is

sortie # 2019.10.14. 08:45

Mendi1 2019.10.12. 22:00
Üdv!
Gyed extra témában szeretném segítségüket kérni. Ikerbabáink vannak. Milyen szabályok vonatkoznak ránk Gyed extrával kapcsolatban? Férjem valóban igényelheti az egyik baba után a Gyed extrát? Ha igen, akkor miben módosul az én Gyedem majd Gyesem? Hallottunk olyat,hogy ha férjem is igényli, akkor ez a babák 2 éves koráig jár neki illetve nekem is (én ugye 3 éves korukig kapnám ezt az ellátást), és ezután már nem vonatkozik rám az,hogy a babák tanköteles koráig itthon maradhatok velük Gyesen. Nem látjuk át ezt a dolgot és nem is ismerjük az ikrekre vonatkozó lehetőségeket, szabályokat. Tudnának ebben segítségünkre lenni? Hol tudnék utánaolvasni,hogy milyen támogatások/juttatások/kedvezmények vehetőek igénybe ikres szülőként? Sokat kérdeztem,bocsánat, köszönöm válaszukat.

T. Kérdező!

Olvassa el/töltse le az itt található családi kisokos kézikönyvet.

https://miskolcitorvenyszek.birosag.hu/…kisokos-2019

A GYED extrával kapcsolatban az egészségbiztosító ügyfélszolgálatán kérhet/kaphat teljes körű felvilágosítást.

Nem, olyat nem lehetr csinálni, hogy az egyik gyerekre Ön, a másikra pedig az apa kapja az ellátást.

Közös háztartásban élő gyermekek után több tb ellátás is igénybe vehető, de azt csak az egyik szülő veheti igénybe.

(Arról, hogy ki veszi igénybe a szülők döntekek/választanak/választhatnak.)

Ebtv. 39. § (6) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermekeik jogán egyidejűleg gyermekgondozási támogatásra, illetve az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosultak, választásuk szerint – kivéve a (7) bekezdésben foglaltakat – a gyermekek után járó ellátásokat csak az egyik szülő veheti igénybe.

Ebtv. 42/B. § (1) A gyermekgondozási díj
legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

(1a) Ikergyermekek esetén a gyermekgondozási díj a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól az (1) bekezdésben meghatározott időtartamot követően további 1 évig jár.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Mendi1 # 2019.10.12. 20:00

Üdv!

Gyed extra témában szeretném segítségüket kérni. Ikerbabáink vannak. Milyen szabályok vonatkoznak ránk Gyed extrával kapcsolatban? Férjem valóban igényelheti az egyik baba után a Gyed extrát? Ha igen, akkor miben módosul az én Gyedem majd Gyesem? Hallottunk olyat,hogy ha férjem is igényli, akkor ez a babák 2 éves koráig jár neki illetve nekem is (én ugye 3 éves korukig kapnám ezt az ellátást), és ezután már nem vonatkozik rám az,hogy a babák tanköteles koráig itthon maradhatok velük Gyesen. Nem látjuk át ezt a dolgot és nem is ismerjük az ikrekre vonatkozó lehetőségeket, szabályokat. Tudnának ebben segítségünkre lenni? Hol tudnék utánaolvasni,hogy milyen támogatások/juttatások/kedvezmények vehetőek igénybe ikres szülőként? Sokat kérdeztem,bocsánat, köszönöm válaszukat.

vaczkor... # 2019.10.03. 08:22

Gigi29 2019.10.03. 09:43
Tisztelt szakértők!
Kisfiam január 13-án tölti be a 2. évet. Jelenleg ismét kismama vagyok.
Augusztus 16-àn a munkáltatóm újra allomànyba vett, és 17-től veszelyeztetetett terhesség miatt táppénzen vagyok. A kérdésem az lenne hogy a táppánz ellátás folyósítása kihat e a GYED folyósításra?
Kell e bárhol jelezni a munkáltatom kívül a munkába állás tényét?
Ugy tudtam hogy a GYED melletti munkába állás megengedett, es nincs kihatással a GYED folyósításra. Viszont a táppénz miatt mar nem vagyok benne biztos...
Előre is köszönöm a válaszukat!


T. Kérdező!

Aki a gyed mellett dolgozik és keresőképtelen állományba kerül a gyed mellett kaphatja a táppénz ellátást is.

Nem, nem kell jeleznie a munkába állás tényét a GYED-et folyósító TB szervnél.

Gigi29 # 2019.10.03. 07:43

Tisztelt szakértők!

Kisfiam január 13-án tölti be a 2. évet. Jelenleg ismét kismama vagyok.
Augusztus 16-àn a munkáltatóm újra allomànyba vett, és 17-től veszelyeztetetett terhesség miatt táppénzen vagyok. A kérdésem az lenne hogy a táppánz ellátás folyósítása kihat e a GYED folyósításra?
Kell e bárhol jelezni a munkáltatom kívül a munkába állás tényét?
Ugy tudtam hogy a GYED melletti munkába állás megengedett, es nincs kihatással a GYED folyósításra. Viszont a táppénz miatt mar nem vagyok benne biztos...
Előre is köszönöm a válaszukat!

Zengőbérci # 2019.10.01. 10:22

ibla 2019.09.30. 23:19

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg GYED-en vagyok. Kaptam egy felkérést tanfolyamok tartására egy másik cégtől (nem a jelenlegi munkahelyemtől. Keretszerződés formájában, egyedi megbízásban alkalmaznának azokon a napokon, amikor tanfolyamot tartok. Napi egyszerűsített bejelentéssel foglalkoztatnának. Az lenne a kérdésem, hogy kivitelezhető ez úgy, hogy a főállásomban nem szeretnék dolgozni, csak ezeket az egyszeri alkalmakat vállalnám a másik cégnél? Érintené ez a jelenlegi munkahelyemet bármilyen formában, akiknél most GYED-en vagyok, illetve érintené e a GYED-emet? Kell feléjük ezt jeleznem?
Köszönöm!

T. Kérdező!

Igen, a GYED mellett dolgozhat.

Igen, a GYED mellett más munkáltatónál is végezhet munkát.

Oktatást többnyire megbízási szerződés alapján, megbízási jogviszonyban és nem egyszerűsített foglalkoztatás keretében szoktak végezni.

Nem, a GYED ellátását ez nem érinti.

Igen, az Mt. szerint a tájékoztatási kötelezettsége fenn áll, illetve fenn állhat.

Mt. 6. § (4) Az e törvény hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.

8. § (1) A munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt – kivéve, ha erre jogszabály feljogosítja – nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.

(Mit fog oktatni, az veszélyezteti-e a munkáltató jogos gazdasági érdekét.... Ez nem derül ki a hozzászólásából.)

Ha pl. kormánytisztviselő, akkor az oktatási tevékenységet be kell jelentenie.

Kit. 95. §

  1. A kormánytisztviselő további munkavégzésre irányuló jogviszonyt, ideértve más keresőfoglalkoztatást, valamint díjazás ellenében folytatott tevékenységet is – a tudományos, oktatói, művészeti, lektori, szerkesztői, jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység, a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony és az állami projektértékelői jogviszony (a továbbiakban együtt: gyakorolható tevékenység), továbbá a közérdekű önkéntes tevékenység kivételével – kizárólag a munkáltatói jogkör gyakorlójának előzetes engedélyével létesíthet.

(6) A kormánytisztviselő annak létesítését megelőzően köteles írásban bejelenteni a munkáltatói jogkör gyakorlója részére a gyakorolható tevékenység végzésére irányuló jogviszonyt, valamint a közérdekű önkéntes tevékenység végzésére irányuló jogviszonyt.

Zengőbérci # 2019.10.01. 10:11

ibla 2019.09.30. 23:19

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg GYED-en vagyok. Kaptam egy felkérést tanfolyamok tartására egy másik cégtől (nem a jelenlegi munkahelyemtől. Keretszerződés formájában, egyedi megbízásban alkalmaznának azokon a napokon, amikor tanfolyamot tartok. Napi egyszerűsített bejelentéssel foglalkoztatnának. Az lenne a kérdésem, hogy kivitelezhető ez úgy, hogy a főállásomban nem szeretnék dolgozni, csak ezeket az egyszeri alkalmakat vállalnám a másik cégnél? Érintené ez a jelenlegi munkahelyemet bármilyen formában, akiknél most GYED-en vagyok, illetve érintené e a GYED-emet? Kell feléjük ezt jeleznem?
Köszönöm!

ibla # 2019.09.30. 21:19

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg GYED-en vagyok. Kaptam egy felkérést tanfolyamok tartására egy másik cégtől (nem a jelenlegi munkahelyemtől. Keretszerződés formájában, egyedi megbízásban alkalmaznának azokon a napokon, amikor tanfolyamot tartok. Napi egyszerűsített bejelentéssel foglalkoztatnának. Az lenne a kérdésem, hogy kivitelezhető ez úgy, hogy a főállásomban nem szeretnék dolgozni, csak ezeket az egyszeri alkalmakat vállalnám a másik cégnél? Érintené ez a jelenlegi munkahelyemet bármilyen formában, akiknél most GYED-en vagyok, illetve érintené e a GYED-emet? Kell feléjük ezt jeleznem?
Köszönöm!

cincinnatus # 2019.09.11. 12:38

Gergő86 2019.09.11. 13:33
Tisztelt Szakértők!
Az volna a kérdésem, hogy a munkáltatónak kötelező visszavenni a feleségemet, ha úgy döntöttünk, hogy én fogom igénybe venni a GYED Extrát, amire 2020.07.26.-ig vagyunk jogosultak a kisfiunk után?
A másik kérdésem: ha a feleségem munkába áll, és utána tartósan táppénzre megy, mert babát vár, akkor én jogosult vagyok a GYED Extra 2020.07.26.-ig való folyósítására?
Ha időközben megszületik a 2. gyermekünk, akkor amíg az anyuka CSED-en van, én továbbra is meg fogom kapni a GYED Extrát?
Előre is köszönöm a válaszokat!
üdvözlettel: Gergely

T. Kérdező!

  • Igen, a felesége megszakíthatja a fizetésnélküli szabadságát, a munkába állási szándékát azonban 30 nappal korábban, (lehetőleg írásban) be kell jelentenie. Ez esetben és ettől a naptól köteles a munkáltatónak „visszavennie”, foglalkoztatnia.

Alátámasztja:

Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

  • Igen, ha Ő munkába áll, az Ő saját jogú keresőképtelensége nem érinti az Ön GYED ellátását, ami fordítva is igaz, azaz az Ön GYED ellátása nem érinti a felesége saját jogú táppénzét. (Röviden: jogosult.)

Nem, ha az anyuka az egyik gyerekkel CSED-en van, akkor a GYED ellátást is neki kell igénybe venni. (Röviden: Nem, jogszerűen nem kaphatja.)

Alátámasztja:

Ebtv. 39. § (6) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermekeik jogán egyidejűleg gyermekgondozási támogatásra, illetve az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosultak, választásuk szerint – kivéve a (7) bekezdésben foglaltakat – a gyermekek után járó ellátásokat csak az egyik szülő veheti igénybe.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:

http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

Gergő86 # 2019.09.11. 11:33

Tisztelt Szakértők!

Az volna a kérdésem, hogy a munkáltatónak kötelező visszavenni a feleségemet, ha úgy döntöttünk, hogy én fogom igénybe venni a GYED Extrát, amire 2020.07.26.-ig vagyunk jogosultak a kisfiunk után?

A másik kérdésem: ha a feleségem munkába áll, és utána tartósan táppénzre megy, mert babát vár, akkor én jogosult vagyok a GYED Extra 2020.07.26.-ig való folyósítására?

Ha időközben megszületik a 2. gyermekünk, akkor amíg az anyuka CSED-en van, én továbbra is meg fogom kapni a GYED Extrát?

Előre is köszönöm a válaszokat!
üdvözlettel: Gergely

vaczkor... # 2019.09.10. 06:57

Bea96 2019.09.10. 00:36
Jó napot !
Egy olyan kérdésem lenne hogy párom igénybe venné a gyed extrát de a munka helyen azt mondták hogy 2 év kell hogy munka viszonya legyen folyamatosan . Ez valóban igy van?
Válaszát előre is köszönöm.

T. Kérdező!

Nem, nincs így.

GYED-re az jogosult, aki biztosított (munkaviszonyban áll) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban (munkaviszonyban) töltött nappal.

(Apa esetében is a szülést megelőző 2 éven belül kell vizsgálni a 365 nap meglétét...)

Ennek azonban nem kell folyamatosnak lenni, a 365 napot akár 15 munkáltatónál is megszerezheti úgy, hogy a jogviszonyok között hosszabb megszakítás is lehet.