Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Gyed Extra

A.nita2585 # e-mail 2020.01.24. 15:26

Üdvözlöm!
Összetett kérdéssel kapcsolatban kérném a segítségét.
5 hónapos a kislányunk. Apa veszi igénybe a GYED-et, magasabb bejelentett kereset miatt.
Felkerestem a munkáltatóm, aki azt mondta (egyéni vállalkozó) , hogy nincs lehetőségem fizetetlen szabadságra menni, fel kell mondanom ebben az esetben.
Valóban jogszerű ez ? Tényleg nincs lehetőségem ezen opcióra vagy csak így kevesebb a munkáltatóm gondja velem ?
Illetve, ha valóban megtörténik a felmondás, igényelhetem e a munkanélküli segélyt, majd az álláskeresési járadékot ?
A másik része a kérdésemnek pedig az lenne, hogy ha apa veszi most igénybe a GYED-et és én visszamegyek dolgozni, ha a kislányunk 2 éves lesz és a jövőben(belárható időn belül 3-4év) szeretnénk még egy gyermeket, minimum hány évet kell dolgoznom, hogy vele is a megfelelő összegű CSED-et, GYED-et és GYES-t kapjam ?
Mindenképpen szeretnék visszamenni dolgozni, mielőtt a kistesó jönne. De sajnos nem vagyok tisztában azzal, hogy mi lehet az apás GYED buktatója ezesetben.
Remélem nem lett nagyon kesze-kusza a kérdésem.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget !

intentio #   2020.01.14. 08:09

gaboor92 2020.01.13. 14:20
Jónapot.
A gyed extra apai igényléséről szeretnék megtudni többet.
A párom közfoglalkoztatott volt amikor terhes lett ezáltal táppénzre majd csed-re tudott menni a gyerekkel. Gyedre viszont én mennék a jobb pénz lehetőség miatt. Az önkormányzat őt most leszámoltatja az lenne a kérdésem hogy most akkor ő neki mennie kell munkanélkülire vissza? Mivel ugye a munkaviszonya megszűnt. Járni járna neki 2 éve volt bedolgozva. Azt tudom hogy tb t fizetni kell maga után mert nem lesz biztosítva. De mikortól? Jár munkanélküli és utánna? Vagy csak itthon van a gyerekkel fizetem a tb t neki a gyerek 2 éves koráig utánna pedig visszadom a gyest neki. ??
Köszönöm előre is a válaszokat.

Mindenekelőtt olvasa el az itt található összefoglalót:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Egyebekben:

Amennyiben jogosult rá, természetesen igénybe veheti az álláskeresési járadékot, ami max. 90 nap.

Ezt követően 45 napig még jogosult eü-i szolgáltatásra külön fizetés nélkül.

Ha azonban ez az idő letelik köteles EÜ-i szolgáltatási járulékot fizetni.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Mert Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok (beleértve a közigazgatás és a TB reformját is) működnek.

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

gaboor92 # e-mail 2020.01.13. 14:20

Jónapot.
A gyed extra apai igényléséről szeretnék megtudni többet. A párom közfoglalkoztatott volt amikor terhes lett ezáltal táppénzre majd csed-re tudott menni a gyerekkel. Gyedre viszont én mennék a jobb pénz lehetőség miatt. Az önkormányzat őt most leszámoltatja az lenne a kérdésem hogy most akkor ő neki mennie kell munkanélkülire vissza? Mivel ugye a munkaviszonya megszűnt. Járni járna neki 2 éve volt bedolgozva. Azt tudom hogy tb t fizetni kell maga után mert nem lesz biztositva. De mikortól? Jár munkanélküli és utánna? Vagy csak itthon van a gyerekkel fizetem a tb t neki a gyerek 2 éves koráig utánna pedig visszadom a gyest neki. ??

Köszönöm előre is a válaszokat.

intentio #   2020.01.10. 07:54

istvan14 2020.01.09. 18:44
Üdvözlöm!
A GYED Extra "apai" igényléséről szeretnék kérdezni.
Szeretném igényelni a Gyed extrát munkám mellett.
Úgy tudom, hogy a munkahelyemen kell első körben elindítani ezt a folyamatot. Nekik viszont fogalmuk sincs arról, hogy mit kéne beadnom és hogyan.
Feleségem Gyes-t kap a családi pótlék mellett. Munkahelye nincs, főiskolája elvégzése után született 1. gyermekünk, majd 3. gyermekünk most lett 6 hónapos. Ezek alapján jogosult lennék erre?
Annyit sikerült kiderítenem, hogy neki le kell mondania a Gyes-t, hogy igényelni tudjam a Gyed Extrát.
Milyen nyomtatványt kell beadnom és kinek?
Kérem segítsenek ebben.

T. Kérdező!

Igen, a megadott adatok szerint jogosult lehet GYED-re azzal, hogy ha a másik két gyerekre, vagy azok valamelyikére esetleg kapnak GYES-t, úgy azt is Önnek kell igénybe venni.

A táppénz, csed, gyed, baleseti és gyermekápolási táppénz iránti igényt a munkavállalónak a foglalkoztatójánál kell előterjeszteni, azaz az orvosi igazolásokat a munkáltatójának kell leadni. (Ebtv. 62. §)

Az ellátások igénylése –beleértve az esetleges jogorvoslati eljárást is- az ügyfél számára ingyenes, azaz illeték- és költségmentes. (Vhr. 75/A §)

A foglalkoztató a kérelem, illetve a dolgozó által leadott okmányok átvételét hitelt érdemlően (pl. átvételi elismervény adásával) köteles igazolni. (Vhr. 38. §)

Ha foglalkoztatónál TB kifizetőhely nincs úgy a foglalkoztató köteles egy, a MÁK honlapjáról letölthető un. Foglalkoztatói igazolás formanyomtatványt kitölteni és az összes szükséges okmánnyal együtt 5 napon belül a járási hivatalnak továbbítani. (Vhr. 38. § )

Önnek az igényléshez a munkáltatója felé le kell adni a gyermek születési anyakönyvi kivonatát és az anya lemondó nyilatkozatát.
Az igény foglalkoztatói igazolással történő továbbítása az egészségbiztosítóhoz a munkáltató feladata.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Mert Magyarország jobban teljesít, a magyar reformok (beleértve a közigazgatás és a TB reformját is) működnek. :)

(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.

Lásd még:

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:

monoszkop #   2020.01.07. 15:29

Tennent 2020.01.07. 14:41

Üdvözlöm,

A GYED extra "apai" igényléséről szeretnék érdeklődni.

A (14 hónapos) gyermekem édesanyja helyett, aki jelenleg
alkalmazotti státuszban
egyelőre heti 2 * 4 órában
alkalmi bejelentéssel
illeszkedik vissza a munkájába,

én szeretném igényelni a GYED extrát, mivel magasabb a havi jövedelmem, így kihasználnánk a plafonértéket.
Lehetséges ez?
Dolgozhat ő tovább, akár napi 4-6-8 órát is?
Milyen átfutási időre kell számítani, ha az édesanyja
lemondja, az apa pedig azonnal igényli a GYED extrát?

Milyen bejelentési kötelezettség terheli az anyát?

Válaszát előre is köszönöm.

Dániel

T. Kérdező!

1. Kérdéseit cészerű az erre a célra létrehozott kormányablaknál feltenni.

2.Igen, ha csak ez az egy gyermekük van lehetséges.

3.Igen, dolgozhat.

4.Ha minden adat/okmány, nyilatkozat rendben van, hiánytalan, akkor elvileg 8 naptári nap.

5. Írásban le kell mondania az ellátást a folyósító szervnél, ennek egy példányát csatolni kell az Ön igényéhez is, illetve azt be kell jelentenie a munkáltatójánál is. (Mt. tájékoztatási kötelezettség.)

Tennent # e-mail 2020.01.07. 14:41

Üdvözlöm,

A GYED extra "apai" igényléséről szeretnék érdeklődni.

A (14 hónapos) gyermekem édesanyja helyett, aki jelenleg

• alkalmazotti státuszban
  • egyelőre heti 2 * 4 órában
  • alkalmi bejelentéssel
  • illeszkedik vissza a munkájába,

én szeretném igényelni a GYED extrát, mivel magasabb a havi jövedelmem, így kihasználnánk a plafonértéket.

• Lehetséges ez?
  • Dolgozhat ő tovább, akár napi 4-6-8 órát is?
  • Milyen átfutási időre kell számítani, ha az édesanyja

lemondja, az apa pedig azonnal igényli a GYED extrát?

• Milyen bejelentési kötelezettség terheli az anyát?

Dániel

Sári12345 # e-mail 2020.01.06. 21:19

Üdvözlöm!

Férjem már igényli a GYED Extrát, viszont átmenne sima GYED-re, tehát itthon maradna a gyerekkel. Milyen határidővel hagyhatja abba a munkát, és maradhat itthon? Akár másnaptól? Vagy itt is van valamiféle 30 napos megkötés?
A sima GYED alatt fel tud mondani úgy, hogy a 30 napos felmondási időt itthon tölti ki? Vagy a felmondási időre vissza kell mennie dolgozni? Ki lehet ezt kerülni valahogy, hogy végig itthon maradhasson?
Ha a felmondási idő letelte után majd új munkahelye lesz, ott ismét igényelheti a GYED Extrát?

Előre is köszönöm válaszát!
Sári

Jusztasz #   2020.01.06. 14:26

Emike30 2019.12.30. 12:26
Üdvözlöm
A férjem tavaly igényelte a Gyed extrát amit eddig kaptunk, viszont december elején megszűnt a munkaviszonya. A jelenlegi új munkahelyén az ünnepek miatt csak január közepén fogják bejelenteni.

A kérdésem az hogy ez esetben vissza igényelhetem a gyest?

Vagy hogyan tovább... A gyermekünk jövő év december 10-én lesz még csak 2 éves.

T. Kérdező!

GYED ellátásra a munkaviszony után, passzív jogon is jogosult a férje!

Az ellátást az a szerv/folyósító fogja utalni/fizetni, aki eddig folyósította/utalta.

Ha ismét munkába áll azt a folyósító felé be kell jelenteniük. A folyósító dolga az Ebtv. illetékességi szabályai alapján eldönteni, hogy ezt követően is ők folyósítanak, vagy az ügyet át kell tenni illetékességből egy másik folyósító részére. (Erről írásban tájékoztatják majd Önöket.)

Természetesen visszakérheti a gyest-is, azonban nincs értelme.

Jogalap:

Ebtv. 62. § (2c) A csecsemőgondozási díjat, a gyermekgondozási díjat és a táppénzt

1. a (2) bekezdés a) pontja szerinti esetben a kifizetőhely,
  2. a (2) bekezdés c) pontja szerinti esetben az egészségbiztosító

folyósítja.

(3) Ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, illetve a baleseti táppénz folyósítása alatt a biztosított biztosítási jogviszonya megszűnik, az ellátás továbbfolyósításáról a (2c) bekezdés a) vagy b) pontja
szerinti szerv gondoskodik.

Ha az ellátás folyósításának ideje alatt a biztosított foglalkoztatót vált, a (2c) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti szerv folyósítja a már megállapított ellátást.

Jusztasz #   2020.01.06. 14:11

mataadam 2020.01.01. 09:17
Üdvözlöm. Érdeklődni szeretnék apasági Gyeddel kapcsolatban. Kislányunk után mar májustól nem fogom kapni tovább az apasági gyedet mert kislányom elmúlik 2 éves. De májusában születni fog egy öcsikéje. A kisbaba után párom igénybe fogja venni a Gyest és persze nagyobbik lányunk után is miután en mar nem kapom apasági gyedet. Kérdésem az lenne hogy ha a kisbaba fél eves korátol igénybe szeretném venni ujra az apasági gyedet attól függetlenül feleségem a nagyobbik lanyunk után igénybe tudja-e venni egyidejűleg a gyest? Tehát en szeretném kisebbik gyerek utan apasági gyedet parom pedig a nagy után 3 éves koráig a gyest. Ez lehetséges-e?
Válaszát köszönöm előre is.

T. Kérdező!

Nem, nem lehetséges.

A fenti ellátásokat csak az egyik szülő veheti igénybe. Vagy az anya, vagy az apa. Olyat, hogy a kicsi után a GYED-et az apa, a nagy után pedig a GYES-t az anya kapja nem lehetséges.

Jogalap:

Ebtv. 39. § 3) Ha a szülők a közös háztartásukban élő gyermekük után egyidejűleg jogosultak táppénzre, csecsemőgondozási díjra, gyermekgondozási díjra, valamint gyermekgondozási támogatásra (Pl. GYES) választásuk szerint az ellátást csak az egyik szülő veheti igénybe.

mataadam # e-mail 2020.01.01. 09:17

Üdvözlöm. Érdeklődni szeretnék apasági Gyeddel kapcsolatban. Kislányunk után mar májustól nem fogom kapni tovább az apasági gyedet mert kislányom elmúlik 2 éves. De májusában születni fog egy öcsikéje. A kisbaba után párom igénybe fogja venni a Gyest és persze nagyobbik lányunk után is miután en mar nem kapom apasági gyedet. Kérdésem az lenne hogy ha a kisbaba fél eves korátol igénybe szeretném venni ujra az apasági gyedet attól függetlenül feleségem a nagyobbik lanyunk után igénybe tudja-e venni egyidejűleg a gyest? Tehát en szeretném kisebbik gyerek utan apasági gyedet parom pedig a nagy után 3 éves koráig a gyest. Ez lehetséges-e?
Válaszát köszönöm előre is.

Emike30 # e-mail 2019.12.30. 12:26

Üdvözlöm

A férjem tavaly igényelte a Gyed extrát amit eddig kaptunk, viszont december elején megszünt a munkaviszonya. A jelenlegi új munkahelyén az ünnepek miatt csak január közepén fogják bejelenteni.
A kérdésem az hogy ez esetben vissza igényelhetem a gyest?
Vagy hogyan tovább... A gyermekünk jövő év december 10-én lesz még csak 2 éves.

Jusztasz #   2019.12.20. 08:16

JozsiToth
2019.12.17. 18:36

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem a következő lenne. Feleségemmel december 1.-én született meg a közös gyermekünk. December 1.-étől igényli utána a CSED-et. A lejárta után szeretném én igényelni a GYED Extrát, anyagi okok miatt, ő eddig minimálbért keresett és ezzel volt táppénzen is, én pedig a minimálbér 2,5x-esét kapom.
Ez esetben neki fizetnie kell az egészségügyi SZOLGÁLTATÁSI járulékot ha jól tudom.

• IGEN, JÓL TUDJA.

Viszont szeretnénk egy kistestvért is a gyerkőc mellé, jövő év végi születéssel. Ez esetben az anyuka jogosult maradna minden kórházi vizsgálatra és ellátásra?

• IGEN, HA AZ EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÁSI JÁRULÉKOT MEGFIZETI JOGOSULT.

A második gyermek születéséig pedig nem lenne semmilyen jövedelme?

• IGEN, EZ ÍGY VAN, TB ELLÁTÁSRA NEWM JOGOSULT.

SŐT TÁPPÉNZRE CSED-RE ÉS GYED-RE SEM LESZ JOGOSULT, AZ ÚJ BABÁRA MIVEL NEM BIZTOSÍTOTT!

CSED-re (csecsemőgondozási díj) és GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint ugyanis csak az jogosult, aki –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (az Ő biztosítása szünetelni fog) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal. (EZ az időszak nem fog biztosításban töltött időnek minősülni. A egészségügyi SZOLGÁLTATÁSI járulékot fizetéssel nem biztosítást szerez, hanem eü-i szolgáltatásra való jogosultságot!)

JozsiToth # e-mail 2019.12.17. 18:36

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem a következő lenne. Feleségemmel december 1.-én született meg a közös gyermekünk. December 1.-étől igényli utána a CSED-et. A lejárta után szeretném én igényelni a GYED Extrát, anyagi okok miatt, ő eddig minimálbért keresett és ezzel volt táppénzen is, én pedig a minimálbér 2,5x-esét kapom.
Ez esetben neki fizetnie kell az egészségügyi járulékot ha jól tudom. Viszont szeretnénk egy kistestvért is a gyerkőc mellé, jövő év végi születéssel. Ez esetben az anyuka jogosult maradna minden kórházi vizsgálatra és ellátásra? A második gyermek születéséig pedig nem lenne semmilyen jövedelme?

monoszkop #   2019.12.17. 12:45

Batkácska 2019.12.06. 11:36

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem,hogy a férjem igényelné a gyedet,mert 15-én lejár a csed a részemre,és 16-val meg is szűnik a munkaviszonyom.A férjem munkahelyén azt kérik hogy nekem kell valamilyen lemondó nyilatkozatot kitölteni,meg hogy gondot fog okozni az igénylésnél hogy az én nevemre jön a családi pótlék!Nekem van ez ügyben valami teendőm,milyen nyilatkozatot kell kitöltenem?Válaszát előre is köszönöm!

Igen, a kettősfolyósítás elkerülése érdekében azt szeretnék tudni, hogy "hozzájárul"-e ahhoz, hogy a GYED-et az apa vegye igénybe, illetve azt várják nyilatkozzon arról, hogy ez időszak alatt, ugyanarra a gyermekre nem igényel/nem vesz igénybe ellátást.

monoszkop #   2019.12.17. 12:42

Adri1987 2019.11.27. 22:16

Tisztelt szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a gyed extrát egyéni vállalkozóként is igénybe lehet venni?

Igen.

monoszkop #   2019.12.17. 12:41

Levike123 2019.12.16. 21:06

Tisztelt szakerto! Azlene kerdesem hogy 3 gyerekem van igy adomentes vagyok de multhonapba vetem igenybe gyed extrat a munka helyemen es most fogtak adot is azt szeretnem tudni hogy miert fogtak most .valaszt elore is koszonom.tiszteletel levente

Nem tudom. Több oka is lehet.

1. A munkáltató a foglalkoztatói igazoláson ezt a tényt nem jelezte az egészségbiztosító felé.

2.Jelezte, de elfelejtették rögzíteni.

Kérdezzen rá. Mi csak találgatni tudunk...

Levike123 # e-mail 2019.12.16. 21:06

Tisztelt szakerto! Azlene kerdesem hogy 3 gyerekem van igy adomentes vagyok de multhonapba vetem igenybe gyed extrat a munka helyemen es most fogtak adot is azt szeretnem tudni hogy miert fogtak most .valaszt elore is koszonom.tiszteletel levente

Batkácska # e-mail 2019.12.06. 11:36

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem,hogy a férjem igényelné a gyedet,mert 15-én lejár a csed a részemre,és 16-val meg is szűnik a munkaviszonyom.A férjem munkahelyén azt kérik hogy nekem kell valamilyen lemondó nyilatkozatot kitölteni,meg hogy gondot fog okozni az igénylésnél hogy az én nevemre jön a családi pótlék!Nekem van ez ügyben valami teendőm,milyen nyilatkozatot kell kitöltenem?Válaszát előre is köszönöm!

Adri1987 # e-mail 2019.11.27. 22:16

Tisztelt szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy a gyed extrát egyéni vállalkozóként is igénybe lehet venni?

László 1981 # e-mail 2019.11.27. 12:01

Köszönöm szépen a segítséget!
Akkor azt úgy lehet, hogy maradok gyed extrán, feleségem nem veszi igénybe a CSED-et. Ha a születendô gyerkőc meg születik akkor az egyszeri támogatásra jogosultak vagyunk?
Illetve ha majd be tölti a hat hónapot akkor a picire is meg tudom igényelni a gyed extrát?

vaczkor... #   2019.11.27. 11:20

László 1981 2019.11.27. 06:37
Tisztelt szakértő!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy jelenleg gyed extrán vagyok a lányommal viszont feleségem január elején szülni fog. Ilyenkor hogyan lehet a gyed extrát és a CSED-et is igénybe venni?

T. Kérdező!

A jogszabály immár megengedi, hogy egyidejűleg a szülők a nagyobb gyermekre GYED és a kicsire pedig CSED ellátást vegyenek igénybe, viszont van egy feltétel. Mindkét ellátást ugyanazon szülőnek kell kapni. A választási lehetőséget korlátozza, hogy CSED ellátást az apa csak akkor kaphat, ha az anya a szülés során, vagy azt követően elhal.

A CSED-et tehát főszabály szerint csak az anya veheti igénybe.

"A" lehetőség. Az apa szülés napjától lemond a gyed-ről és az anya igényli meg mindkét (csed és gyed)ellátást.

"B" lehetőség: Az apa kapja tovább gyed-et a nagyra, a kicsire pedig nem az anya veszi igénybe a csed-et, hanem az apa kéri a GYES-t.

Lásd még:

László 1981 # e-mail 2019.11.27. 06:37

Tisztelt szakértő!

Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy jelenleg gyed extrán vagyok a lányommal viszont feleségem január elején szülni fog. Ilyenkor hogyan lehet a gyed extrát és a CSED-et is igénybe venni?

sortie #   2019.11.25. 07:45

Igen, a TB szerv nem vizsgálja, hogy próbaidőn van, vagy sem, csak azt, hogy a jogviszonya fennáll-e.

Tomika.r # e-mail 2019.11.23. 11:48

Jó napot kívánok!
A kérdésemhez még annyit hozzá szeretnék tenni hogy, ha munkahelyem lesz ugye 3 hónap próbaidővel vesznek föl és a kérdés az lenne hogy a próbaidő 1 honapjától is beadhatom a kérelmet a gyed-re?

sortie #   2019.11.22. 09:58

Tomika.r 2019.11.21. 15:57
Jó napot kívánok!
Én egy olyan kérdéssel fordulnék önökhöz, hogy kaphatok e gyed extrát(apa) ha 2019.07.25-én felmondtam a munkahelyemen és a kisfiam 2019.06.28-kor született és ezidáig álláskeresési járadékot kaptam és most megint elszeretnék menni dolgozni és az lenne a kérdés hogy akkor intézhetném e a gyedet a kisfiamra hogy ha betölti a 6 hónapos életkorát? Egyébként kisfiam születésétől megelőzően 5 év folyamatos munkaviszonyom.
Válaszukat előre is köszönöm.

Igen, ha van/lesz munkaviszonya és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel, valamint ha a gyermeket a saját háztartásában neveli, valamint ha erre a gyermekre az anya nem veszi igénybe a gyed/gyes ellátást.