GYED,GYES, táppénz


monalisa1 # 2006.03.18. 11:01

Kedves Móni!
Tudod mit: zárjuk le a köztünk lévő vitát. Te mondog a magadét, én az enyémet, előbbre meg nemigen jutunk.

Az agészben az lesz a lényeges, hogy egy gyönyörű kisbabád szülessén, Te pedig a pároddal boldog szülők legyetek. EHHEZ kívánok ismeretlenül is szívből minden jót!

monalisa1 # 2006.03.18. 10:57

Hát a "pocakodat" valószínűleg nem fogod tudni eltakarni a nyárra már a munkáltatód előtt - és bizonyára nem is akarod.

Nyaralni a fiatal nőt ÁLTALÁBAN "lapos" hassal szoktak volt menni.

Tehát a szabi kiadásának többféle oka, indoka is lehet.

T.Móni # 2006.03.18. 10:56

Nem hiszem, hogy fizetett szabadság és fizetett szabadság között jogilag különbség lenne...

T.Móni # 2006.03.18. 10:55

Azért júli 31-ig kicsit több munkanap van.

Másrészt én sem júli 31-ig lennék szabin, hanem május 2-től a szülésig már táppénzen...

A kérdés mindössze annyi volt, hogy megállapodás alapján kiadhatják/kivehetem-e az egész évre járót ápr. 1-től.
Mert én már engedtem abban, hogy távozom
ápr.15-től, pedig még dolgoztam volna tovább, így jogosan elvárom (persze munkáltató esetében ez is nevetségesen hangzik), hogy ők is viszont méltányosak legyen abban a hatalmas fennmaradó a részarányosan jutó 12 napon felül megmaradó 8 nap esetében.

monalisa1 # 2006.03.18. 10:53

Ha nyaralásra megy egy dolgozó akkor a munkáltató bízvást várhatja vissza a munkába őt. Ezzel szemben egy kismámánál az elkövetkező 1x3 ill. 2x3 év alatt annyi minden történhet még...

T.Móni # 2006.03.18. 10:50

Ja, és júli 31 után már csak 5 hónap van. És ha nem szülnék, hanem kivenném júliusig az összes szabit nyaralásra, gyerekvigyázásra a szünidőben, meg ilyesmi, akkor ejnye-bejnye... Jó munkáltató lenne belőled...

monalisa1 # 2006.03.18. 10:50

A rokonságban van nálunk egy infjú hölgy aki hónapon belül szül., köztisztviselő, és csak a jan. - márc. havi hónapokra kapott szabadságot, a szülésig meg táppénzen lesz majd ápr.1-től.

T.Móni # 2006.03.18. 10:49

Ezt már inkább viccesnek találom, hiszen pár nap szabdságról beszélünk. Ezek szerint Te úgy mész nyaralni 3 hétre június elején, hogyha hazaérbe szívrohamban meghalsz és kivetted az azévre járó összes szabid, lelkiismeretfurdalásod lesz?
Tök jó.

Egyébként pedig a szabadságot nem a TB finanszírozza...

monalisa1 # 2006.03.18. 10:44

Móni: sarkítsuk egy kicsit a dolgot: a SORS sajnos senkinek sem garantálja azt, hogy XY személy egy bizonyos időpontban még megvan (épségben, egézségben).

Tehát ha Te a tervezettek szerint elmész szülni júl.31-vel, és a TB neked megelőlegezné az év hátralévő továábbi 6 hónapjára is a fizetett szabadságokat, és ha történetesen az elkövetkező 2-3 évben isten ne adja történik veled valami (= az utcán fejedre esik a terőről egy cseréptégla), és úgy megsérülsz, hogy többé munkát végezni nem tudsz, akkor a TB "hozomra" adott neked 6 havi szabipénzt.

Szerintem.
És ezzel a többiektől vette el azt a pénzt...

csufi99 # 2006.03.18. 10:38

A szabadsága több lesz, mint a jelenlegi, ez nem lehet kérdés. Munkaviszonya lesz-e, lesz, lehet munkahelye már nem, akkor felmentik, de a szabadságát ki kell fizetniük.
Jó esetben, s millió példa van rá, hogy a kismama nem vette ki szabadságát, ehhez még gyűlik a három év alatt, s munkába állását azzal kezdi, hogy a munkáltató kiadja addig összegyűlt szabadságát.
Rossz esetben meg harcolni kell érte.

monalisa1 # 2006.03.18. 10:34

Jó, az OTP biztosan nem fog megszünni, de pl. adott lehet egy vidéki kis varroda stb., "aki" nami munka-megrendelési problémákkal küzthet, tehát ki látja előre, hogy az a cég 2007-2008-ban is megvan még?! Vagyis ami szabit az ott dologzó kismama szülés előtt nem vett ki, utóbb rossz esetben a céget sem találja már meg...

A felmondási védelmet senki nem vonta kétségbe.

T.Móni # 2006.03.18. 10:33

Az állományban töltött időre (határozatlan idejű szerződésnél), jár a fizetett szabadság minden naptári évre, amenniyben a munkaviszonyod folyamatosan fennáll...

T.Móni # 2006.03.18. 10:32

És mit értesz azaatt, hogy a ledolgozott hónapokra jár? Ha betegszabin vagy, arra biztosan jár, legalábbis én olyat még nem láttam, hogyha valaki nyakét töri és 3 hónapot nem dolgozik, akkor év végén levonnák tőle a 3 hónapra járó szabit...

A munkatv.-ben azt íják, hogy részarányosítás csak akkor van, ha a munkaviszony év közben kezdődik és/vagy év közben megszűnik...

monalisa1 # 2006.03.18. 10:30

Móni: milyen szabadság gyűlne össze miközben valaki fizetésnélkülin van 1-3 évig?

T.Móni # 2006.03.18. 10:30

Épp azért írtam, hogy a kismamákra és a szülési szab-ra felmondási védelem jár nem???
Azért nem gondolom, hogy pl. megszűnne a munkaviszonyom dec. 31-ig.
Persze a kérdésed jogos, mi lenne ha egy egyszerűbb kft.nél dolgozna vki és az megszűnne és bennmaradna pl 20 nap szabi...

monalisa1 # 2006.03.18. 10:24

Tárgy évben csak annyi szabadság jár amennyi ledolgozott hónapra időarányosan jár. Az hogy a munkáltató adott esetben egyben adja ki az egész évi szabit, azzal megelőlegezi azt, hogy adolgozó tárgy év dec. 31-ig is ott lesz még.

T.Móni # 2006.03.18. 10:22

Szerencsére előforul, barátnőm a BudapestBanknál dolgozott az első babánál, amikor 3 év után visszament, kivette az összegyűlt szabit. Most újra babár vár és kivette az egész évi szabadságát januárban és áprilisban szül.

Én egy másik banknál dolgozom (a legnagyobbnál), mégis itt a legnagyobb a "kukacoskodás".

monalisa1 # 2006.03.18. 10:19

Csufi99: azért arra kiváncsi lennék, hogy mi a garanciája annak, hogy a GYED-ről - GYES-ről majdan visszatérő anyukának a szülés előtti munkahelye még megvan?...

Tehát ami szabit szülés előtt nem vesz ki, véleményem szerint annak annyi.

Meg melyik az a munkáltató, aki úgy veszi vissza a dolgozót, hogy a kismama egyből szabira megy...

T.Móni # 2006.03.18. 10:18

Mit jelent az, hogy az időarányosan járót kell kivenni? Az megállapodás kérdése, hogy az egészet kiadják-e? Ha pl. júli 31-én szülök és aug 1-től leszek fiz. nélkülin, akkor csak 12 napot kell kiadniuk "kötelezően"?

monalisa1 # 2006.03.18. 10:14

Előbb az időaránysan járó fizetett szabadságot kell kivenni.

T.Móni # 2006.03.18. 09:53

Meg egyáltalán elmehetek fiz.nékülire július végén, ha még van azévre járó fizetett szabi?

T.Móni # 2006.03.18. 09:49

Jó, elveszni nem fog, de az egyhavi bérre most lenne szükségem leginkább, illetve a kis pocaklakónak. Nem tudom megérteni, hogy egy multinak miért fáj az, ha szabadásra szeretnék menni május 2-ig, aztán lennék betegszabon.
Aztán meg 2 év alatt úgyis megint összegyűlik két hónapnyi szabi.
Én tovább szerettem volna dolgozni, de végül megállapodtunk, hogy üres lesz a székem ápr. 15-étől, a szabadságom kivételéről nem szeretnék lemondani, ha elmegyek táppénzre, elég rosszul fogunk állni anyagilag.

csufi99 # 2006.03.18. 09:43

Biztosan a szabaságodra gondolsz Te is. Nem fog elveszni. Ez egy jó munáltatóval gyakorlatban úgy is működhet, megegyeztek szabaságot töltesz xxx időt, s aztán leszel keresőképtelen állományban.
Ha már ez nem lehetséges, majd a fizetésnélküli alatt összegyűlt szabadságodat egyerre letöltöd, ha újra munkába állsz. Elveszni nem fog!

T.Móni # 2006.03.18. 09:19

A kérdés azért időszerű, mert babát várok.
Sajnos volt 4 gerincműtétem és azzal azért nem fogok túl sokáig már szaladgálni nagy pocakkal. De még bírtam volna kicsit.
Nem gondolom, hogy a munkaviszonyomat megszüntethetnék ez évben, úgy tudom felmondási védelem alatt állnak a kismamák.
Az a kérdés, hogy az ezévit ki kell-e adják, ha utána július végétől fizetés nélküli szabadságon leszek?

Bogie # 2006.03.18. 09:09

A szabadságot nem kiveszed, hanem kiadják. Illetve egy negyedét te kérheted, hogy mikor adják ki. Elméletileg kiadhatják a teljes évi szabadságodat, de ha valami miatt 2006. dec 31. előtt szűnik meg a munkaviszonyod náluk, akkor időarányosan vissza kell fizetned.

A legegyszerűbb az lenne, ha nem mennél táppénzre, akkor majd biztosan meggondolják magukat és kiadják a szabadságodat:))

Egyébként miért is kellene neked táppénzre menned, ha nem vagy beteg? Ezzel lényegesen csökken a jövedelmed...