18 műszak


tallys # 2006.12.10. 08:29

18 műszakos munkarend

tallys # 2006.12.10. 08:40

Cégünknél már hosszabb ideje működik a 18 műszakos munkarend, azaz szombaton is dolgozunk rendes munkabeosztással és ezt a napot hétközben kajuk meg pihenőnek. A pihenő idők körül mindig is viták voltak. Hat hetente van egy hosszú hétvégénk, vagyis szombattól hétfőig nem dolgozunk. Ez alatt az idő alatt viszont elrendelt vasárnapi túlórát írnak ki a vezetők. A kérdésem a következő: 18 műszakos munkarend pihenő idejét a törvény hogy határozza meg? Egy összefüggő hétvége sem illeti meg a dolgozókat? Valamint ha a pihenőnap ünnepnapra esik, akkor a dolgozót az ebből adodó jogok - bér és szabadság a pihenőnap helyett - nem illeti meg úgy mint aki más munkarendben dolgozik?
Kérem, aki tud valaimt a 18 műszakos munkarend törvényeiről, az homályosítson fel egy szenvedő melóst:))) Köszönöm!

ObudaFan # 2006.12.10. 11:08

Munkaidôkeret alkalmazása esetén a három vagy ennél több mûszakos munkarendben foglalkoztatott munkavállaló esetében kollektív szerzôdés rendelkezése alapján a pihenônap legfeljebb hathavonta - részben vagy egészben - összevontan is kiadható. Ha van kollektív szerződés, és az ezt engedi, akkor rendben van a dolog szerintem. Ha nincs, akkor nincs rendben, mert akkor a szabályok:

  • A munkavállalót hetenként két pihenônap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie.
  • Ettől eltérôen a munkavállalónak munkaidôkeret alkalmazása esetén a munkaidô-beosztása alapján a pihenônapok helyett hetenként legalább negyvennyolc órát kitevô, megszakítás nélküli pihenôidô is biztosítható, amelybe a vasárnapnak bele kell esnie.
  • Munkaidôkeret alkalmazása esetén ehelyett a munkaidôbeosztása alapján a munkavállalónak hetenként legalább negyvennyolc órát kitevô, megszakítás nélküli pihenôidô is biztosítható
    1. a rendeltetése folytán vasárnap is mûködô munkáltatónál, illetve munkakörben,
    2. a készenléti jellegû munkakörben,
    3. a megszakítás nélküli, illetve
    4. a három vagy ennél több mûszakos munkarendben foglalkoztatott, valamint
    5. az idénymunkát végzô munkavállaló esetében,

amelybe havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie.

  • Munkaidôkeret alkalmazása esetén ehelyett a munkavállalónak a munkaidô-beosztása alapján hetenként legalább negyven órát kitevô, megszakítás nélküli pihenôidô is biztosítható, amelybe egy teljes naptári napnak és havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie. A legalább heti negyven órát kitevô pihenôidô alkalmazása esetén a munkavállalónak a munkaidôkeret átlagában legalább heti negyvennyolc óra pihenôidôben kell részesülnie.
tallys # 2006.12.11. 07:53

Köszönöm a gyors választ!
Kollektív szerződésünk azt hiszem nincs, viszont az itt leírtak alapján még az Mt. által kiszabott pihanőnap lehetőségeknek sem felel meg a mi munkarendünk.
Ünnepnapok, ahogy én (alap jogi ismeretekkel rendelkezem csak:)) kiolvastam, alanyi jogon jár minden munkavállalónak. Írhatják ezeket a napokat pihenőnek és így ezt nem is fizetik, csak azoknak aki ezen a napon amúgy dolgoznának? pl. a most következő jan. 1, ami hétfő, aki itt pihenős annak nem fizetik.

ObudaFan # 2006.12.11. 18:44

Munkaszüneti napon a munkavállaló csak a megszakítás nélküli munkarendben, vagy a rendeltetése folytán e napon is mûködô munkáltatónál, illetôleg ilyen munkakörben foglalkoztatható. Ettôl érvényesen eltérni nem lehet.
A munkáltató, illetve a munkakör akkor minôsül a munkaszüneti napon rendeltetése folytán mûködô munkáltatónak, illetve munkakörnek, ha a tevékenység során nyújtott szolgáltatás e napon történô rendszeres igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó helyben kialakult, vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásokból eredô igény alapján, vagy az élet, egészség, testi épség, továbbá a vagyontárgyak védelme érdekében kerül sor.
Munkaszüneti nap: január 1., március 15., húsvéthétfô, május 1., pünkösdhétfô, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26.
Ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, az e napon, illetve a húsvétvasárnapon és a pünkösdvasárnapon történô munkavégzés tekintetében a munkaszüneti napra vonatkozó szabályokat kell megfelelôen alkalmazni.

tallys # 2007.01.19. 18:38

Akkor már csak azt kéne tisztázni, hogy a 18 műszak folyamatos vagy több műszakos munkarendbe tartozik? Mert mikor tiltakozunk, akkor a folyamatos műszakba sorolnak, mikor bármi miatt egy ellenőrzést kapnak a hatóságoktól, akkor meg a több műszakosba.

Ünnepnapokon természetesen a gyár áll, soha sincs munkavégzés! Akkor milyen jogon adják ki erre a pihenőnapokat? (pihenőnap a szombati munkavégzés ellenében)