másolt DVD filmek


Mr Ness # 2005.03.01. 09:42

Ilyen bonyolult a kérdésem? Nem tudtok segíteni, hogy hol kaphatok rá választ? Szerintem ez egy fontos és közérdekű téma, mert az emberek jelentős részét megtévesztik a kiadók és érdekvédelmi szervezetiek azzal, hogy elhitetik velük, hogy illegális mindenfajta másolat. Jó lenne végre tisztázni ezt a kérdést...

Mr Ness # 2005.02.26. 00:06

Felhoztam ezt a témát újra, mert a legtöbben még mindig nem látják tisztán a jogi szabályozást.

Még mindig nyitott a kérdés, hogy másolt (eredetileg jogvédett) dvd-k birtoklása bűncselekmény-e mindenképpen?

1. Kérdés:
Sasfioka leírta, hogy a gyári dvd-kbe épített kód feltörése az. De csak akkor, ha az TUDATOS.
Van például egy Any DVD nevű program. Képes a régiókód-védelem feloldására, a meghajtó sebességének korlátozására, illetve automatikusan a háttérben, a felhasználó tudta nélkül hatástalanítja a másolásvédelmet. Ez már tudatos feltörés lenne? Hiszen sokan lassítják le a cd meghajtójuk, azért, hogy halkabb legyen. És közben hopp, már lehet is eredeti dvd-t másolni. Olyat is, amin van másolásvédelem, olyat is, amin nincs. Ez nem feltétlenül tudatos "feltörés"

2. Kérdés
Másolt, kölcsön kapott dvd-ről készíthetek magamnak másolatot? Nem abból a szemszögből nézem, aki adta, mert hát nem adhatja kölcsön. Én viszont lemásolhatom magamnak?

3. Kérdés:
Tegyük fel, hogy az internetről is lehet letölteni dvd iso fájlolt vagy akár a "video_ts" könyvtárat tömörítve. Ha ezt írom ki dvd-re, az nem jogsértés? Valószínüleg az is ki volt kódolva egyszer, de ezt én honnan tudhatnám? Az is lehet, hogy legális home videó..

rbendeguz # 2004.06.22. 09:35

1. Ez igy ebben a formaban nem feltetlen igaz. Nem kell ahhoz a kozremukodese, hogy kulonfele programok keruljenek a vinyora.
Egy felora bongeszes az internet explorerrel, es maris feltelepult egy halom program a gepere: tobbsegeben adware, backdoor, trojai. Raadasul ezeket a gepeket sokszor buncselekmenyek vagy jogsertesek elkovetesere hasznaljak. Ebbol az egyik tobbnyire a nagy nyilvanossag elotti publikalas (jogvedett anyagok, szoftverek "megosztasa"), de ugyanigy hasznalhatjak a masolasvedelem feltoresere is.
Ezt az esetet raadasul eleg eletszernek talaltak a birosagok, mert jopar gyerekpornoval/etc-vel gyanusitott szemelyt felmentettek.

2. A magancelra masolt hordozot nem lehet szuk barati kornek kolcsonadni?

3. Maradjunk a tenyeknel. Van rajta masolasvedelem? Nincs. Azt hiszem eleg egyertelmu.

4. Ha a jogtulajdonos csak masolasvedett hordozon adta ki, akkor (valakinek) fel kellett torni a masolasvedelmet. De ez
meg nem bizonyitja, hogy a masolt hordozo tulajdonosa tette...

Stalker # 2004.06.21. 19:41
  1. Igaz, hogy a háttérben fut, de valahogy odakerült a vinyódra. Milyen szándékkal tetted fel? Lehet persze olyasmire hivatkozni, hogy fogalmad sem volt róla, mit csinál, de ezt a bíróság nem fogja életszerűnek találni.
  2. Nem. Nem kaphattad kölcsönbe! Pláne nem abból a célból, hogy orvul lemásold.
  3. Erre nem tudom a választ. :-)
  4. A gyakorlatban meg. Elvileg megkereshető a film jogtulajdonosa, és beszerezhető a nyilatkozata arra vonatkozóan, hogy a film megjelent-e szabadon másolható verzióban.. Nem látok rá nagy esélyt, hogy azt mondaná, igen. :-)
Mr Ness # 2004.06.13. 20:37

Akkor felvetek bár bonyolító kérdést :)

95. § (1) ....
...E rendelkezés csak akkor alkalmazható, ha az említett cselekményeket végző személy tudja vagy az adott helyzetben általában elvárható gondosság mellett tudnia kellene, hogy a cselekmények jogosulatlanul teszik lehetővé vagy könnyítik meg a szerzői jog védelmére szolgáló, hatásos műszaki intézkedések megkerülését.

  1. Létezik egy DVD Region + Css Free nevű kereskedelmi szoftver. A háttérben fut és valós ídőben töri fel a másolásvédelmet és régiókódot. Így bármi nehézség nélkül a merevlemezre tudom másolni a film tartalmát, hogy azt később kiírhassam. Ez is jogsértő magatartás? Hiszen nem kötelező tudnom, hogy is működik ez a program és mire jó. És azt sem kötelező tudnom, hogy az adott lemez kódolva volt..
  2. Másolt kölcsön kapott dvd-ről vagy zene cd-ről készíthetek magamnak másolatot?
  3. Tegyük fel, hogy az internetről is lehet letölteni dvd iso vagy fájlokat vagy akár a "video_ts" könyvtárat tömörítve. Ha ezt írom ki dvd-re, az nem jogsértés? Valószínüleg az is ki volt kódolva egyszer...
  4. A gyakorlatban valakit meg lehet hurcolni másolt dvd-k birtoklása miatt, hogyha nincs rá bizonyíték, hogy feltört valamilyen másolásvédelmet? Márpedig honnan lenne?Csak elvi szinten kérdezem... Hiszen egy másolt dvd-ről nem lehet bizonyíthatóan kimondani, hogy ahhoz másolvásvédelmet tört fel. Még akár az is lehet, hogy a moziban kézikamerával vette fel a filmet, azt írta ki dvd-re :))
rbendeguz # 2004.06.12. 15:43

A kodolt DVD tartalmat nem masolhatod, de az internetrol letoltott verziojat lazan kiirhatod DVD-re...

Bovebben:
http://www.index.hu/…/jog/cdcopy/

Sasfioka # 2004.06.11. 14:29

Ja még azt elfelejtettem, hogy amennyiben Te egy másolásvédett DVD9-t átmásolsz DVD5-re, akkor nem csak elvileg töröd fel a másolásvédelmet... Gyakorlatban alkalmazod az USA-ban felmentett, a védelem kijátszását feltaláló srác "kitalált elveit" :)

A magyar jog nem engedi meg, tehát nem készíthetsz másolatot saját célra sem a másolásvédett DVD-kről. Csak akkor, ha a másolásvédelmet nem kell feltörnöd :)

SF

Sasfioka # 2004.06.11. 14:27

1999. évi LXXVI törvény:
35. § (1) Magáncélra bárki készíthet a műről másolatot, ha az jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja. E rendelkezés nem vonatkozik az építészeti műre, a műszaki létesítményre, a szoftverre és a számítástechnikai eszközzel működtetett adattárra, valamint a mű nyilvános előadásának kép- vagy hanghordozóra való rögzítésére.

Viszont az alábbi megkötés él:
(3) Nem minősül szabad felhasználásnak – függetlenül attól, hogy magáncélra történik-e –, ha a műről számítógéppel, illetve elektronikus adathordozóra készíttetnek mással másolatot.

TEHÁT CSAK MAGAD KÉSZÍTHETSZ MÁSOLATOT, akkor ha az eredeti lemezen nincs semmilyen másolásvédelem.
Védelema műszaki intézkedések megkerülésével szemben

95. § (1) A szerzői jog megsértésének következményeit kell alkalmazni minden olyan cselekményre – ideértve eszközök gyártását és forgalmazását, szolgáltatások nyújtását is –, amely jogosulatlanul teszi lehetővé vagy könnyíti meg a szerzői jog védelmére szolgáló hatásos műszaki intézkedések megkerülését, és amelynek a műszaki intézkedés megkerülésén kívül nincs számottevő gazdasági jelentősége, illetve célja. E rendelkezés csak akkor alkalmazható, ha az említett cselekményeket végző személy tudja vagy az adott helyzetben általában elvárható gondosság mellett tudnia kellene, hogy a cselekmények jogosulatlanul teszik lehetővé vagy könnyítik meg a szerzői jog védelmére szolgáló, hatásos műszaki intézkedések megkerülését.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában műszaki intézkedésnek minősül minden eszköz, termék, alkatrész, eljárás, illetve módszer, amely arra szolgál, hogy a szerzői jog megsértését megelőzze vagy megakadályozza. A műszaki intézkedést akkor kell hatásosnak tekinteni, ha az intézkedés eredményeként a mű a felhasználó számára csak – a szerző engedélyével végzett – olyan cselekmények útján válik hozzáférhetővé, amelyek az ehhez szükséges eljárás alkalmazását vagy hozzáférési kód megadását igénylik.

A védelem kijátszásának minősül tehát az, ha a másolásvédelemet feltöröd az adott cédén, függetlenül attól, hogy ezt milyen programmal teszed.

A fentiek alapján a másolásvédett DVD lemezek lemásolása szerzői és szomszédos jogokat sértő bűncselekmény, melyet a Btk. kettő évi szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel szankcionál. Amennyiben üzletszerűen végzed a védelem feltörését három évi szabadságvesztéssel szankcionálja a Btk.

Az, hogy te a DVD-ről milyen formában készítettél másolatot (esetleg másolatokat), nem érdekel senkit (tehát egy másolásvédelemmel NEM rendelkező DVD-t te lerippelhetsz aviba, vagy átmásolhatod VHS-re, vagy akár áttömörítheted DVD9-ről DVD5-re. Egy feltétele van, az elkészített kópiát csak te, nem jövedelemszerzési vagy jövedelemnövelő célzattal készítheted.

SF

Mr Ness # 2004.06.09. 11:48

Akkor ezek szerint szabad :)

Ugyanakkor felmerülhet egy másik probléma: sok film kétrétegű dvd-n van, vagyis, akár 8.5 Gbyte is lehet a tartalma. Ha én egy 4.7 Gbyte-os lemezre tömörítve írom fel a filmet, akkor előkerül az a kérdés, hogy elvileg feltöröm a másolásvédelmet.. Erre persze sok legális program is van, pl. Nero. De ez nem számít bűncselekménynek???

Igaz felmentették hosszú pereskedés után azt a srácot, aki először megfejtette és feltörte a másolásvédelem kódját, de ez az Egyesült Államokban volt...

rbendeguz # 2004.06.09. 07:43

Hint: ugye tudod miert fizeted a CD-be, DVD-be, VHS-be es mas hordozoba beepitett retrografiai dijat?

Mr Ness # 2004.06.08. 22:44

Üdv!
Ugyebár tudjuk, hogy mp3 fájlok tartása és letöltése magán célra nem bűncselekmény. Tudtommal a filmek vhs-re való felvétele sem az otthoni használatra. De mi a helyzet a másolt dvd-kkel?