költségmentesség - hogyan?


lavelle # 2007.02.12. 21:03

tudna nekem valaki segíteni abban hogy személyes költségmentességet vagy illetékfeljegyzési jogot mi módon lehet kérelmezni? elég az adott nyomtatványok kitöltése, vagy valamiféle kérelmet is kell rittyenteni melléjük? már csak azért mert ezek az elnagyolt táblázatok igen pongyolák, már ami kérdések megválaszolási lehetőségét illeti, és emiatt egy kicsit elbizonytalanodtam, ti. hogy létezne olyan, hogy akár többtízezer forintos illeték megfizetése alól mentesítenének ilyen hiányos információk alapján ma, m.o.-n? persze nem lenne baj, csak némileg hihetetlen

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.12. 21:11

A jövedelem számít. Arról meg bizonyára nyilatkozni kell.

dömpi # 2007.02.12. 21:28

Indokolt kérelmet kell előterjeszteni költségmentesség avagy illetékfeljegyzési jog engedélyezése iránt. Vigyázat, mert a több nem foglaja magában a kevesebbet, azaz ha költségmentességet kérsz és a jövedelmed alapján csak illetékfeljegyzési jog illet, a költégmentesség engedélyezése iránti kérelmet fogja elutasítani a bíróság és nem engedélyez illetékfeljegyzési jogot, csak erre (is) irányuló kérelem alapján. A jövedelmet igazolni kell (nyugdíjszelvény, munkáltató igazolás, járulékokról szólól igazolás ) ha munkanélküli vagy, a Mnnélk. Központ regisztrációját kell igazolni. Ha nincs igazolható jövedelem, rezsi számlákat szoktak bekérni. A nyomtatvány nem pongyola, azt felelősség tudatában kell kitölteni és aláírni. Adóhatósággal és önkormányzat által is ki kell töltetni a megfeleő rovatokat. üdv

lavelle # 2007.02.12. 21:31

igen, azom meg épp nincsen. erről jut eszembe, csak kitöltött nyomtatványokat kell beadni, vagy mind az ötöt, független attól hogy azokból csak kettőt kell kitöltsek? köszönöm a választ KBS

dömpi # 2007.02.12. 21:35

Nem egészen értem amit írtál. A nyomtatvány valóban több oldalból áll, ha pl. nincs munkahelyed, akkor nem tudod kitölteni a munkáltatói igazolás részt, de a teljes nyomtatványt kell visszaterjeszteni és indokolni, hogy miért nincs kitöltve.
Mid nincsen? Jövedelmed ?

lavelle # 2007.02.12. 21:36

neked is köszönöm dömpi, kimerítően válaszoltál, és ezzel mindjárt szöget is ütöttél a fejembe: nekem ugyanis se munkám, senem regisztrált munkanélküli nem vagyok, sokkal inkább állást keresek, miközben nem tartok igényt járulékra, hanem a tartalékaimból élek.
és még valami: mi számít adóköteles ingatlannak, és mi adómentesnek? nekem egy fél lakásom van, közösen az exférjmmel. az minek számít? elváltunk, csak méltányosságból nem osztottuk meg a vagyont, mondván hogy egyszer majd úgyis a gyereké lesz

lavelle # 2007.02.12. 21:39

bocsi dömpi, amikor a választ írtam, még csak KBS-é látszott, ezért neki válaszoltam, hogy jövedelmem nincsen.
a nyomtatványokat pedig egyenként kaptam meg, azért kérdtem hogy amit nem töltöttem ki azt is mellékelnem kell-e, de akkor ezek szerint igen.

dömpi # 2007.02.12. 21:41

Elsősorban a jövedelem számít és emelett a vagyoni viszonyok. Mivel igazolható jövedelmed nincs, előtérbe kerül a vagyoni helyzet. Ha 1/2 tulajdoni hányaddal rendelkezel, azt is be kell írni, így. A kérelembe lehet beleírni, hogy miért ennyi az annyi és azt is, hogy kiskorú (ha az) gyermek eltartásáról gondoskodsz. Elég kéteséles a helyzet, mert nincs jövedelmed, talán a folyószámládat lehetne becsatolni...

dömpi # 2007.02.12. 21:42

Ha a több oldalból álló nyilatkozatot kaptad meg laponként - nem tudom miért így adták -az egybe tartozik. Tűzd össze és úgy terjeszd elő, a kitöltetlennel együtt.

lavelle # 2007.02.12. 21:56

nagyon szépen köszönöm, és akkor azt mondod csatoljak bankszámla-kivonatot?

és még egy utsót légyszi ha megengeded: a fél lakásom az adómentes vagy adóköteles ingatlannak minősűl, mert bevallom fogalmam nincs :-)

dömpi # 2007.02.12. 22:01

A bankszámla kivonat annak igazolására lehet alkalmas, hogy milyen kis "tartalékod" van, ami miatt nem tudod megfizetni az illetéket vagy annak előzetes lerövása olyan terhet jelentene, melyet nem tudsz vállalni. Egyébként az illetékfeljegyzési jog az illeték előzetes lerovása alól mentesít csak. Ezt biztos tudod. Persze nem jelent biztosat így sem, hogy engedélyezni fogják és bírótól is függ, melyik mennyire szigorú. Sajna arra nem tudom a választ, hogy a fél lakás minek minősül..... Ha valamit hiányol a bíró, felhív hiánypótlásra és leírja, hogy minek kell még eleget tenned. Remélem tudtam segíteni ! üdv

lavelle # 2007.02.12. 22:07

köszike mégegyszer, így is épp eleget segítettél, mindenesetre beírom adómentesnek, elvégre erre még nem róttak ki semmit ;-) én gyakorlatilag csak illetékfeljegyzésre gondoltam, mert csak most vagyok némi anyagi zavarban mivel nincs állásom egy ideje sajnos, így nemigen merek ugrálni, remélem a bírómő is méltányolja majd

helga07 # 2007.02.12. 22:46

Lavelle, szerintem regisztrálj munkanélküli járadékra !
Ne légy szívbajos!
Valószínűleg jobban megsajnálnak.
Az én exemet is baromira sajnálták a bírónők, amikor többmilliós végkielégítés után max. 15 nappal munkanélkülivé avanzsált, és így is állapították meg a gyermektartásdíjat! Az a tapasztalatom azt sajnálják, aki sír, aki meg tartja magát, az pórul jár !

lavelle # 2007.02.13. 00:00

én nem tudom, még sosem voltam igazi munkanélküli, igaz, nemigazi sem, ez most egyedi helyzet nálam ami most van. de valószínű igazad van, csak most már késő, nincs időm ilyesmire, holnap vinnem kell az ügyvédhez a papírokat, csak azért érdeklődöm itt, mert ő nem ajánlotta hogy van lehetőségem illeték kedvezményekre, pedig nekem most elmondhatatlanul jól jönne.
azért köszönöm tanácsaidat, és sajnálom a férjedet, vagyis fordítva: téged a férjed miatt, sajnos az enyém sem sokkal különb, csakhát a fél lakást mégiscsak itthagyta a gyerek miatt, és az sem kevés a mai világban, így nem lehetek elégedetlen. :-)

dömpi # 2007.02.13. 06:18

A bíróság csak a rendelkezésére álló iratok alapján tud határozni. Ez van. Az ügyvédnek is feladata lenne, hogy felvilágoítson a költslgkedvezmény ügyében. Viszont ha van ügyvéded és nem tudsz semmilyen jövedelmet kimutatni, nos a költségmentességre nem sok az esély, hisz ügyvédet tudtál fogadni, de jövedelmed nincs. Ez a gondolatmenet.

lavelle # 2007.02.13. 09:15

ééértem dömpi. hmm, hát ez ez azért elég sajátságos.,mert z ügyvéd díjzása és a perérték öszegének nagyságrendje közt hatalmas a szakadék. de akkor ma rákérdezek sz ügyvédnél a dologra, amellett hogy viszem a kitöltött nyomtatványt az illetékfeljegyzéshez próba cseresznye alapon
hogy mi tartozna egy ügyvéd feladatai közé én azt a világért nem merném rajta számonkérni, hisz ő a nagy fehér varázsló, így én kellő visszafogottsággal iszom szavait, és ha véletlen mégis kísértésbe akarnék esni, akkor az ide beírni sem mert borsos óradíja tart vissza attól hogy különösebben raboljam a szó szerint drága idejét.
szerintem ezzel vagyunk így egy páran.

lavelle # 2007.02.13. 09:18

én nem is tudom helga07, még sosem voltam igazi munkanélküli, igaz, nemigazi sem, ez most egyedi helyzet nálam ami most van. de valószínű igazad van, csak most már késő, nincs időm ilyesmire, holnap vinnem kell az ügyvédhez a papírokat, csak azért érdeklődöm itt, mert ő nem ajánlotta hogy van lehetőségem illeték kedvezményekre, pedig nekem most elmondhatatlanul jól jönne.
azért köszönöm tanácsaidat, és sajnálom a férjedet, vagyis fordítva: téged a férjed miatt, sajnos az enyém sem sokkal különb, csakhát a fél lakást mégiscsak itthagyta a gyerek miatt, és az sem kevés a mai világban, így nem lehetek elégedetlen.

Jeromos # 2007.02.13. 12:39

Lavelle!

Olvasom a levelezésedet és csupán laikusként az a véleményem, hogy azért a "borsos óradij" ellenszolgáltatásaként igenis minden kérdésedre feleljen és ha valamit nem tud, vagy félremagyaráz, akkor igenis számon kell kérni rajta. Õket mi - ügyfelek - tesszük "nagy fehér varázslóvá", pedig ugyanolyan emberek mint mi, akik tévedhetnek, de azt nekik kötelességük beismerni és - ingyen - kijavitani.
Úgyhogy csak bátran! Te fizetsz, Te vagy a főnök!

dömpi # 2007.02.13. 17:16

kiváncsi lennék, mi volt az ügyvédnél ? egyetértek Jeromossal, ha nem vagy elégedett, ne hagyd magad.

ObudaFan # 2007.02.13. 22:38

Ez az illetékmentesség dolog nem nagy ügy, ha munkáltató nincs, akkor két helyre kell elmenni: APEH-hoz meg önkormányzathoz. Most vagy ennyit megvár az ügyvéd, vagy beadjátok most azt, amennyi megvan, kéritek az illetékfeljegyzést, és ha minden megvan, pótlólag azt is benyújtjátok (esetleg a hiánypótlást elrendelő végzésre).

lavelle # 2007.02.18. 17:14

sziasztok!

minden okés, sikerült beadni úgy ahogy van, ha pedig kell apehtől vagy önkormányzattól valami, akkor azt felszólításra pótoljuk, legalábbis ezt mondta az ügyvéd. ja meg azt, hogy azért nem ajánlotta az illetékfeljegyzést mint lehetőséget, mert "a bíróság komolyabban veszi azt a keredetet amelyiknél iééetéket is fizetnek" - így mondta, és hát én nem tudom...ezzel kapcsolatban szkeptikus volnék.
ami viszont -kedves Jeromos-, az ügyvéddel való elégedettséget vagy annak ellenkezőjét illeti, hááát...az van hogy nem nagyon tudok ám ugrálni, mert honnan abánatból akasszak le egy másikat, egyrészt, másrészt meg ennek már fizettek (gondolod visszafizetné amit még nem dolgozott le? hát én nem gondolom, kivel az egész összeget előre kérte).
azért nem könnyű ám a mezei ügyfelek helyzete, mert itt nincs "fogyasztó védelem", -a kamarával meg ne jöjjön nekem senki, mert az kutyagumit sem ér, úgy hallom-, és különben is, kinek hiányzik a balhé? nem akarok én semmi rosszat az ügyvédnek, aki esetlegesen kicsit hanyagul járt el, de azért -gondolom- nem rosszindulatból tette mindezt...

lavelle # 2007.02.18. 17:18

ajajj a sok félreütés okozta hibától tekintsetek el légyszi, mert kissé vaksi vagyok /nem találom a szemüvegem :-) bocsánat/

dömpi # 2007.02.19. 20:39

szia !

Nem teljesen értem miért mondja az ügyvéd hogy "komolyabban veszik azt az ügyet, amelyért illetéket leróttak " - ami nem igaz egyébként - , akkor a költségmentességet miért ajánlotta és az illetékfeljegyzési jogot nem ? Ez képzavar. Egyébként pont az illetékfeljegyzési jognál kell utólag megfizetnie a pervezstes félnek az illetéket. Na mindegy, nem akarlak összezavarni. Majd írd meg, hogy engedélyezte-e a bíróság és kaptatok-e hiánypótlást : )

dömpi # 2007.02.19. 20:40

megkérdezhetem melyik bíróságon vagytok?

Elmó # 2007.02.19. 21:07

Jeromos, ez óriási tévedés.

Te fizetsz, de nem Te vagy a főnök. Te a megbízó vagy, ami messze nem ugyanaz.

Hogy az esetbeli kolléga miért nem említette az illetékfeljegyzési jogot, azt nem tudom, de olyan volt már, hogy az ügyfél szakmai kérdésekben akart utasítást adni (bizonyítás menete, stb.) olyan is volt, hogy habzó szájjal követete, hogy olyan dolgot csináljunk, ami nemhogy szakmailag nem volt indokolt, de emberileg sem lett volna helyénvaló.

Jeleztem a főnökömnek, és az iroda úgy felmondott neki, mint a szél.

A pénze arányos részét visszakapta.