költségmentesség - hogyan?


lavelle # 2007.02.20. 13:09

Dömpi, egyiket sem ajánlotta az ügyvédem, más valaki hívta fel rá a figyelmem, és én nemigen ütköztem meg a magyarázatain, mert mint minden átlag fóldi halandó, én is készpénznek vettem minden szavát, mivel hogy semmiféle kontrollom nincsen.
egyébiránt az illetékfeljegyzést viszont kifejezetten ő preferálta, mondván hogy azt előbb megadják mint a teljes költségmentességet, hamár mindenképpen szeretnék valamilyen kedvezménnyl élni.
nekem pedig nincs semmilyen jogi tapasztalatom, neki annál inkább, és gondoltam, csak alapozza valamire a javaslatait /vagy annak hiányát/.
de azért most már kritikusabb vagyok kicsit, és ha mást nem is tehetek, legalább utánakérdezek a dolgoknak, mielőtt elfogadom azokat. ezért is köszönök minden hasznos tanácsot :-)

/és a bkkb-n vagyunk amúgy../

sissy074 # 2015.01.09. 11:26

Kedves Fórumozók!

Férjem részére a bíróság teljes személyes költségmentességet engedélyezett a 6/1986.(IV.26.)IM rendelet 6.§(2) bekezdés alapján.Az első tárgyaláson a per megszűnt,viszont a II.-rendű alperes részére a bíróság kötelezte a felperest (férjem)15000ft jogi képviselői munkadíj mint perköltség megfizetésére.Akkor ha fizetni kell mire kapott költségmentességet?Egy ügyvéd azt mondta azért mert költségmentességet a váláshoz kapta a II.rendű alperes viszont a vagyonmegosztáshoz tartozik.Ezt én furcsának találom.Mert akkor mit keresett az első tárgyaláson a képviselőjük?Ha meg még nincs szétválasztva akkor meg arra nem vonatkozik a költségmentesség.Köszönöm a választ előre is. :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.09. 11:47

A költségmentesség nem menti fel a pervesztes felet a pernyertes fél költségeinek a megtérítése alól. Ha egy kicsit belegondolsz, te is megérted, miért nem.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.01.09. 12:01

A költségmentesség kizárólag a saját költségeire terjed ki. Pervesztesség esetén a költségmentesség nem mentesíti attól, hogy az ellenérdekű fél költségeit viselje. (Ezt amúgy sokan nem értik meg, és ha megkapják a költségmentességet, akkor azt gondolják, hogy ingyen van a per. Azt szoktam bírni, amikor notórius pereskedők akadnak ki, hogy fizetniük kell.)

ImreK # 2016.12.18. 08:28

Tisztelt Hozzáértők!

Az a személy, akinek ingatlana, autója,stb. nagy értékű ingósága nincs, megváltozott munkaképességű beteg, jövedelemét a havi 20 órás munkaideje,valamint a rokkantsági ellátása(eddig csak visszamenőleges összeget kapott 2.5 hónapra) adja, jogosult -e költség- és illetékmentességre,valamint illetékfeljegyzési jogra?Ha igen, részleges vagy teljes költségmentességet és illetékfeljegyzési jogot kérjen?

ImreK # 2016.12.18. 08:28

Tisztelt Hozzáértők!

Az a személy, akinek ingatlana, autója,stb. nagy értékű ingósága nincs, megváltozott munkaképességű beteg, jövedelemét a havi 20 órás munkaideje,valamint a rokkantsági ellátása(eddig csak visszamenőleges összeget kapott 2.5 hónapra) adja, jogosult -e költség- és illetékmentességre,valamint illetékfeljegyzési jogra?Ha igen, részleges vagy teljes költségmentességet és illetékfeljegyzési jogot kérjen?

ImreK # 2016.12.18. 08:28

Tisztelt Hozzáértők!

Az a személy, akinek ingatlana, autója,stb. nagy értékű ingósága nincs, megváltozott munkaképességű beteg, jövedelemét a havi 20 órás munkaideje,valamint a rokkantsági ellátása(eddig csak visszamenőleges összeget kapott 2.5 hónapra) adja, jogosult -e költség- és illetékmentességre,valamint illetékfeljegyzési jogra?Ha igen, részleges vagy teljes költségmentességet és illetékfeljegyzési jogot kérjen?

Burn Out # 2016.12.18. 09:50

így kicsit félrevezető a kérdésed. ha jól emlékszem, akkor egy magánvádas eljárásod van folyamatban, ahol ugye illetéket kellene fizetned. azt bizony ki kell fizetned.

célszerű egy témán belül feltenned az ugyanazon üggyel összefüggő kérdéseidet és nem pedig 5-6 eltérő topicban.

ObudaFan # 2016.12.18. 18:12

Így van, büntetőeljárásban a sértettre és a pótmagánvádlóra tartalmaz a törvény költségmentességi szabályt. Kicsit igazságtalanul magánvádlóra nem.

Felhőtlen # 2019.01.25. 08:00

Kedves Fórumozók!

Ha az egyik fél költségmentességet kapott az elsőfokú tárgyalás során, az a másodfokra is kiterjed fellebezés esetén?

Illetve, ha valakiről kiderül utólag, hogy mégis volt jövedelme de a NAV-nál se adott be bevalláat, emiatt kapott a NAV-tól 0-ás igazolást, akkor ezért megbüntethetik/felelősségre vonhatjak az illetőt?

Köszönöm

rigoz # 2019.01.25. 08:35

Tisztelt felhőtlen?

  1. Igen, a felülvizsgálati eljárásra is, lényegében a teljes eljárásra, kivéve az ellenfél perköltségére.
  2. Igen, a bíróság és a NAV egyaránt, a költségmentesség megvonása mellett természetesen.

Azt, hogy a költségmentesség feltételei fennállnak az eljárás során hivatalból legalább évente, de ha ok van rá egyébként bármikor felülvizsgálhatja a bíróság.

rigoz # 2019.01.25. 08:38

@ObudaFan: Pontosan, bár a pártfogó ügyvédi képviselet engedélyezését Ő is kérheti, ha a feltételei fennállnak, állam általi viseléses formában.

De valószínű ennek hátterében az áll, hogy az ilyen csekély ügyek veszni hagyására ösztönözze az embereket...

Felhőtlen # 2019.01.25. 08:46

Tisztelt Rigoz!

Köszönöm szépen a gyors és korrekt választ!

Szép napot Mindenkinek!