Milyen összegű illetéket rovattak le Veled a kiürítés iránti nemperes eljárásban?
Lakás kiürítése nemperes eljárásban
@d0nn13: Az idézett rész szerint fellebbezésre akkor van lehetőség, ha a Vht. 183. § (1) bek. szerinti végzést már meghozta a bíróság.
A tegnap írtakból az jön le nekem, hogy még nem hozott végzést a bíróság.
Nyomtasd ki a bíróságnak a Vht. 183. §-at, jelöld meg színes kiemelővel a (3) bekezdés első mondatát.
Az 5 munkanapos határidő onnan kezdődik, hogy a kérelem (a hiánypótlásokat követően) megfelel a (2) bekezdésben foglaltaknak.
Köszönöm a választ!
Ez lehetett a lakó nyilatkoztatásának alapja?
"Az ellenérdekű fél az előterjesztett fellebbezésében vitathatja az önkényességet, illetőleg igazolhatja, hogy jogcímmel használja az érintett ingatlan, ilyen esetben a kiürítést elrendelő végzést hatályon kívül kell helyezni. A végzés elleni fellebbezésnek nincs halasztó hatálya."
Helyesen értelmezed. Érthetetlen, miért kereste a lakódat a bíróság. A lakód a kérelmedről csak a végrehajtótól ertesülhetne. Ezt már régen el kellett volna rendelni.
Tisztelt Fórumozók!
Fizető-vendéglátás keretében kötött szerződés lejárta után bérlő maradt de se nem fizet se nem költözik.
Önkényesen elfoglalt lakás kiürítése miatt indítottam nem peres eljárást a bíróságon júliusban Vht. 184. § és 183. § re hivatkozva. Augusztus eleje óta már semmi sem történik, hiánypótlások megvoltak, lakómat keresték, nem nyilatkozott. Hetente érdeklődök a bíróságon de csak annyi a válasz, hogy "nyilvántartásban van az ügy".
Rosszul értelmeztem, hogy 5 nap alatt ki kellene állítaniuk a végzést?
Mit tudok még tenni?
De, de , bocs, "végrehajtási utat" akartam írni, ami vagy a bírósággal kezdődik és megy a végrehajtóhoz, vagy közjegyzői szerződés esetén egyből a végrehajtóhoz. De azt az utat végig kell járni, ott is eltelhet az idő azért, ha az illető tudja hogy szórhat homokot a végrehajtás fogaskerekei közé - csak a bíróság spórolható meg.
"Lehet. Lásd Vht. 182/A§(3)a pont.
De attól még a bírósági utat végig kell járni."
Ezt most nem értem! Ha a közjegyzői okirat alapján kiköltözési nyilatkozat van arra az esetre ha megszünik bármilyen okból a szerződés és befogadó nyilatkozat van, akkor nem a közjegyző záradékoltatja és megy a végrehajtóhoz.És akkor függetlenül attól, hogy tél van-e vagy nyár kiköltöztetik a renitens lakót a befogadóhoz?
Akkor is van bíróság????? Nem világos számomra.
Kedves drbjozsef!
Köszönöm a választ, a második bekezdés számomra nagyon hasznos!
DE! Kicsit vitatkozni szeretnék, ugyanis, ha magánokiratba van foglalva a befogadó nyilatkozat (2 tanu) akkor nem biztos hogy a befogadó jogosult a befogadásra! (senki nem ellenőrzi hacsak én nem kérem le a tulajdoni lapot)
Ha a befogadó nyilatkozatán az aláírást a közjegyző hitelesíti, akkor sem vizsgálja, hogy mit nyilatkozik az illető, csak azt, hogy valóban ő személyesen írta alá!
Ha viszont közjegyzői okiratba van foglalva a befogadás, akkor a közjegyző lekéri az adott ingatlan tulajdoni lapját, hogy valóban ő-e a tulajdonos és hogy jogosult-e a befogadásra.
Amikor én kötöttem a most megszünt problémás szerződést (magán okiratban) akkor is a "kiköltözési nyilatkozat" közjegyzői okiratba foglalásánál lekérték a tulajdoni lapot az én ingatlanomról, hogy valóban jogosult vagyok-e szerződni (mert ennek alapján készült a kiköltözési nyilatkozat).
A Vht-t még tanulmányoznom kell, mert azzal egyáltalán nem vagyok tisztában.
„közjegyző leellenőrzi”
Egészen biztosan nem. Nem nyomozó, nem hatóság. Ha a közjegyző előtt ismeri el a bérlő az okirat valódiságát, akkor az nem szorul a későbbiekben külön bizonyításra. A közjegyző csak ennyit tanúsít.
„De mi van akkor ha pl. 1-2 év múlva vagy a bérleti szerződés időtartama alatt mondjuk eladja az ingatlanát, vagy bármi történik. Akkor mi a helyzet?”
Jó kérdés. Legyen benne, hogy a későbbi ingatlanokra is vonatkozik. És nem visszavonásig érvényes, hanem az aktuális bérleti szerződés megszűnéséig.
De mindenre nincs orvosság. Valamennyi kockázat még ebben is valóban van, a befogadó is hajléktalanná válhat, ezzel nem tehetsz semmit. Kérhetsz 3 különböző helyről befogadó nyilatkozatot, de ez már nemigen életszerű...
„És azt sem értem, hogy ha valakinek saját ingatlana van, nincs haszonélvező, nincs bérbe adva, akkor miért nem lehet a saját ingatlanába visszaköltöztetni?”
Lehet. Lásd Vht. 182/A§(3)a pont.
De attól még a bírósági utat végig kell járni.
Kedves Fórumozók!
Most már nem kérdés, hogy a közjegyzői okiratba foglalt "kiköltözési nyilatkozat" mellé mindenképpen szükséges a befogadó nyilatkozat.
A legtöbb befogadó nyilatkozat minta magánokiratról szól. Szerintem ezt is közjegyzői okiratba kellene foglalni, hiszen ott a közjegyző leellenőrzi, hogy valóban a befogadó tulajdona-e az az ingatlan ahová befogad.
De mi van akkor ha pl. 1-2 év múlva vagy a bérleti szerződés időtartama alatt mondjuk eladja az ingatlanát, vagy bármi történik. Akkor mi a helyzet?
És azt sem értem, hogy ha valakinek saját ingatlana van, nincs haszonélvező, nincs bérbe adva, akkor miért nem lehet a saját ingatlanába visszaköltöztetni?( Mondjuk más városban vállal munkát és azért vesz ott ki albérletet?)
Tegyük fel van egy házaspár, az ingatlan a nevükön 1/2-1/2 arányban van. A férj elmegy egy másik városba dolgozni és csak hétvégenként megy haza. Akkor a feleségnek kell a befogadó nyilatkozatot adnia?????
Szerintem ez egy kicsit faramuci! De mi a helyzet egy ilyen hétköznapi esetben?
Keresunk ugyvedet egy ingatlankezelo altal kotott hatarozott ideju szerzodes utani esetleges lakaskiurites vonatkozasaban, termeszetesen a megfelelo dijazasert.
A tortenet kicsit bonyolultabb, es nem igazan osztanam meg a nyilvanossag elott. Valoszinusithetoen egy valas koruli vagyonmegosztas kellos kozepebe sikerult beletenyerelnunk, aminek valahogy a mi ingatlanunk is resze lett anelkul hogy barmi kozunk lenne a paroshoz az egyikukkel kotott berleti szerzodesen kivul.
A szerzodes ev vegen jar le, es ha jol tudom a datumot nezik egyedul, es nem szamit nem a berlo lakik benn.
Köszönöm! Igy már világos!
De. Vonatkozhat, ha a bíróság engedélyezi.
A közjegyzői záradék annyit jelent, hogy közvetlenül végrehajtható. Ha közjegyző előtt mondasz fel, nem kérdés, hogy jogszerű, nincs vita a lakóval, nem kell pereskedned. Egyből mehetsz a végrehajtóhoz, ez az eljárás tart jó esetben pár hétig. Ellentétben a bírósági eljárás fél-egy évével.
De a végrehajtás menete azonos, kilakoltatási moratórium van (hacsak nincs befogadó nyilatkozat), jogorvoslat van. Kérheti a halasztást a lakó.
Szerintem ilyet a bíróság általában a saját tulajdonukat elvesztő adósok esetén szokott inkább engedélyezni, bérlő esetén csak különleges esetben (pl. mozgássérült, és nem mindegy milyen bérleménybe tudna költözni).
Olvasok, és egyre nagyobb a káosz. Olvastam a linket, de ezt az írást is találtam amit végképp nem értek.
Ugye ez nem vonatkozik a közjegyző által végrehajtási záradékkel ellátott "kiköltözési nyilatkozatra" illetve a közjegyzői okiratban történt szabályos felmondásra.
Köszönöm!
Olvasok és tanulok! Állítólag Svájcban is ajánló levél szükséges. Na, mi még itt nem tartunk! :(
Egyébként a válogatásról annyit, hogy sok bérlőjelöltet visszautastottam, ezek meg úgy megvezettek, hogy talán így még soha senki! De itt most konkrétumot nem akarok írni, de a valóság minden képzeletet felül múl!
Minden esetre nagyon örülök, hogy így alakult.
Megválogatod.
Esetleg, - nálunk nem szokás, de pl. Németországban konkrét portfóliót kérnek az előző bérleteidről, bérbeadóidról, ajánlólevéllel - lekáderezed.
Közjegyző előtt kötsz szerződést.
Befogadói nyilatkozatot kérsz (ezt nem írjátok, hanem hozza a lakó, bárkitől, általában családtagtól, aki kettanús okiratban vállalja, hogy felmondásod esetén biztosít neki és a többi vele a bérlakásban élőknek lakhatást a saját tulajdonú ingatlanában), ez is kerüljön bele a közjegyzői szerződésbe.
Ezen túl már csak költségesebb dolgok vannak, például előre fizetőssé teszed a gáz vagy áramszolgáltatást. Ez ugye óracsere. Áram és gáz nélkül gyorsabban odébbállnak.
De más lehetőség nagyon nincs. A lakáskiadás kockázat is, mint minden nem garantált befektetés, sokat lehet bukni rajta.
Olvasd el ezt, és olvasd végig a jó sok hozzászólást is, van benne sok okosság :
Ezt nem akartam 3x.
Kedves Fórumozók!
A mai napon elintéződött az ügyem! Az egyik fél tegnap, a másik ma költözött ki. Elszámolva minden, kaucióból visszajáró visszafizetve! Remélem nem lesz több gondom velük!
Viszont a jövőre nézve mit tehetnék még azon kívül, hogy "megválogatom" a jelentkezőket, közjegyzői "kiköltözési nyilatkozatot" készítünk?
Megemlítették itt a befogadó nyilatkozatot! Mi is ez tulajdonképpen, és itt játszik-e szerepet a kiköltözési moratórium?
Válaszokat nagyon köszönöm! Egyébként szívesen vennénk mindnyájan egy bérbeadói kisokost, de gondolom ezt mindenki maga tapasztalja ki.
Bár ha kaphatnánk tanácsokat azt nagyon szépen megköszönném.
Kedves Fórumozók!
A mai napon elintéződött az ügyem! Az egyik fél tegnap, a másik ma költözött ki. Elszámolva minden, kaucióból visszajáró visszafizetve! Remélem nem lesz több gondom velük!
Viszont a jövőre nézve mit tehetnék még azon kívül, hogy "megválogatom" a jelentkezőket, közjegyzői "kiköltözési nyilatkozatot" készítünk?
Megemlítették itt a befogadó nyilatkozatot! Mi is ez tulajdonképpen, és itt játszik-e szerepet a kiköltözési moratórium?
Válaszokat nagyon köszönöm! Egyébként szívesen vennénk mindnyájan egy bérbeadói kisokost, de gondolom ezt mindenki maga tapasztalja ki.
Bár ha kaphatnánk tanácsokat azt nagyon szépen megköszönném.
Igen, ebben igazad van, kétségtelen, hogy a bíróságok túlterheltek, és hónapokig tartanak a legegyszerűbb eljárások is. De az is igaz, hogy gyakran a felek (egy részük kétségtelen rosszhiszemű) hozzáállása miatt húzódik még ennél is sokkal tovább.
Értem, és több tekintetben igazatok van.
Én szívesen bizonyítom, illetve bizonyítottam volna a tényállásokat, de ez nemperes eljárásban nem volt lehetséges, és amit igazoltam, azt hiába igazoltam.
Közismert, hogy a bíróság lassúsága a jogsértéseket segíti elő, erre több forrást is be tudok linkelni. Hiába szeretnék lakás kiürítésére keresetet benyújtani, amíg a bíróság akár hónapokig nem hoz végzést a nemperes eljárásban, addig törvény szeint nem nyújthatok be keresetet.
És miután valaki keresetet nyújt be és igaza van, jellemzően hónapokig tart, mire ezt a bíróság kimondja.
Az, hogy megszűnt a jogviszony, én 5 perc alatt hitelt értemlő módon bizonyítani tudom, és az ehhez szükséges bizonyítékokat már augusztusban benyújtottam, de nem történt meg a kiürítést ennek alapján. Igen, az elhangzottak szerin ehhez keresetre van szükség. A lényegen nem változtat: én hiába vagyok hajlandó augusztus óta a jogviszony megszűnését bizonyítani, és ezt hiába bizonyítottam hitelt érdemlő módon, a törvények, ítélkezési gyakorlat úgy van kialakítva, hogy ez hosszú hónapokig tartson! Ez sem lenne gond, ha addig a kiürítés megtörténne.
Az általatok hivatkozott bűncselekmény esetén jobb a helyzet, mert ugyan ott is sokáig elhúzódhat a döntéshozás, de ott a tettest bizonytási eljárás nélkül gyakran őrizetbe veszik, vagyis megakadályozzák, hoogy további károkat, búncselekményeket okozzon az ítéletig.
A lehetőség jogsértésekre adott, de a jogsértések megszüntetése a bíróság által igen lassúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú. Emiatt a lassú ítélkezés "gépszíja" előbb-utóbb csaknem mindenkit elkap, és akkor nekik fogják magyarázni, hogy érintett, és azért nem érti a dolgot.
Megértem és elfogadom, hogy eltérő a véleményetek, és a véleményetek indoklása is helytálló.
Magyarországon „fő szabály“ szerint az embereknek lehetőségük van arra, hogy meggyilkoljanak valakit, és tartósan jelentős károkat okozzanak. Vagyis a törvények, a bírói gyakorlat ebben a formában a jogsértéseket segíti elő.
Ez így, igaz?
Nem érted te ezt. Vagy az érintettség miatt nem vagy képes objektíven szemlélni a problémát.
Utoljára megpróbálom:
Azt, hogy a bérlő nem fizet, és hogy rongálja az ingatlant, a bérbeadó állítja. Miért kellene a bíróságnak ezt bemondásra elhinnie? Bizonyítást meg nem igen lehet vezetni a kereset befogadása nélkül.
Kedves Béla,
Köszönöm a válaszodat, ezzel tisztában vagyok. Kereseti kérelmet egyelőre azért nem adhatok be az ügyben, mert a lakás kiürítésével kapcsolatos nemperes eljárásban várom a bíróság végzését a fellebbezésemre, és nem szeretném, hogy perfüggőség alakuljon ki. Ha visszausítják, akkor kereset keretében fogom kérni a kiürítést, amint lehet.
De máris pontosítom magam: a lakás kiürítésése iránti igény valóban más, mint a lakásszemle iránti igény. Ezért célszerű lehet a kérelemt kereset keretében benyújtani, és ezen belül ideiglenes intézkedés keretében kérni a lakásszemle és karbantartások tűrését. Ekkor azt kell mérlegelnem, hogy a lakás kiürítését is kérhetem-e későb ugyanebben a joggyakorlás iránti keresetben, ha (miután) visszausítják a nemperes fellebezésemet a kiürítési ügyben, vagy külön keresetet kell benyújtanom a kiürítésre.
Az interneten láttam ideiglenes intézkedési kérelmet, amelyben a felperes kéri az ingatlanjának a saját birtokába adását különös méltánylást érdemlő helyzet alapján arra hivatkozva, hogy a bérlő régóta nem fizet bérleti díjat és rongálja a lakást, és hogy a kiürítés elrendelésével okozandó hátrány nem haladja meg a birtokbavétellel kapcsolatos előnyt.
Ha ennek megítélése kivételesnek minősül - ami sajnos feltehetőelg igaz -, akkor azt jelenti, hogy Magyarországon „fő szabály“ szerint a bérlőknek lehetőségük van arra, hogy tartósan ne fizessenek bérleti díjat, és tartósan jelentős károkat okozzanak. Vagyis a törvények, a bírói gyakorlat ebben a formában a jogsértéseket segíti elő.
Ezzel az érvelés legfeljebb a "decemberben esedékes lakásszemle" tűrésére kérhetsz ideiglenes intézkedést, a kiköltözésre nem.
Talán nem árt hangsúlyozni: a kereseti kérelem teljesítésének ideiglenes intézkedéssel elrendelése kivételes, a kereset nélküli ideiglenes intézkedés pedig még a kivételnek is a kivétele.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02