Önkéntes jótállás céges vásárlás esetén


drbjozsef # 2019.01.03. 06:12

andras42,

Szerintem :

fogyasztó ~ természetes személy (nem cég/vállalkozás/jogi személy)
Igen. (pontosabban : nem cég/vállalkozás/jogi személy érdekében jár el a vásárláskor)

jótállás: olyan "garancia", ahol a bizonyítási kényszer az eladó oldalán áll
Lényegében. Fontos, hogy csak termékek szűk körére kötelező törvény szerint, egyebekben adható.

(kellék*)szavatosság: olyan "garancia", ahol a bizonyítási kényszer a vevő oldalán áll
Nem egészen. Szavatosság kereteiben, fogyasztó és cég közötti (=fogyasztói szerződés) esetén az első hat hónapban az eladó bizonyít, minden más esetben igazad van. A kérdésed szempontjából (céges számla) igen, a vevő bizonyít minden esetben.

(kellék)szavatosság törvény szerint jár mind a céges vásárlónak, mind a fogyasztónak
Nem. Fogyasztói szerződés esetén a fogyasztó hátrányára nem lehet eltérni tőle, de egyébként igen. Például két magánszemély kötött szerződés esetén (tipikusan pl. használt autó eladása) teljesen ki lehet zárni minden szavatosságot, ha ebben a két fél megegyezik. Szerintem két cég között is kizárható.

jótállás törvény szerint csak a fogyasztónak jár, de a kereskedő, ha akarja biztosíthatja azt cégnek is.
Igen (fogyasztónak se mindenre ugye). Szerződésben (szinte) bármit lehet. ld. előbb.

nem teljesen világos számomra, hogy a kellékszavatosság és a szavatosság teljesen ugyanazt jelenti-e
Lényegében, bár van kellékszavatosság (Ptk. 6:159-6:167) és termékszavatosság (Ptk. 6:168-6:170), utóbbi a gyártókra vonatkozik. (Jótállás meg Ptk. 6:171-6:173)

Hogyan lehet megkülönböztetni egy olyan szerződést, ahol a kereskedő "önkéntesen" jótállást biztosít céges vásárlónak, az olyantól, ahol ezt a jogot nem adja meg neki?
Hogyan? Bele van írva betűkkel a szerződésbe. Vagy éppen nincs. Vagy vásárláskor külön adnak jótállási jegyet lepecsételve, abban is benne van az apróbetű.

Felteszem, ha a garanciális feltételek "fogyasztó"-ról beszélnek, akkor céges vásárlónak nem jár a jótállás? Vagy explicit ki kell írni egy olyan mondatot, hogy "a jótállást jogi személyeknek is biztosítjuk"?
Törvény alapján eleve csak a fogyasztó léphet fel, más esetben igen, a szerződés, vagy a külön kapott jótállási jegy.

Bónusz kérdés, lazán kapcsolódik: ha egy szerződésbe beleírják, hogy "az ügyfél fogyasztónak kell, hogy minősüljön", akkor az azt jelenti, hogy cég/jogi személy egyáltalán nem kötheti meg azt a szerződést? (Pl. életbiztosítási feltételekben láttam ilyet.)
Minden bizonnyal.

Részletek :
Ptk (6:159-től)
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

és

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

andras42 # 2019.01.02. 14:34

Több internetes forrás alapján (pl.: https://kiszamolo.hu/…-a-jotallas/) próbálok eligazodni azon a kérdésen, hogy ha cég/vállalkozó nevére vesznek ÁFÁ-s számlával tartós fogyasztási cikket, akkor milyen garanciális feltételekre számíthatnak.

Ha jól értelmeztem, ezek a szabályok:

  • fogyasztó ~ természetes személy (nem cég/vállalkozás/jogi személy)
  • jótállás: olyan "garancia", ahol a bizonyítási kényszer az eladó oldalán áll
  • (kellék*)szavatosság: olyan "garancia", ahol a bizonyítási kényszer a vevő oldalán áll
  • (kellék)szavatosság törvény szerint jár mind a céges vásárlónak, mind a fogyasztónak
  • jótállás törvény szerint csak a fogyasztónak jár, de a kereskedő, ha akarja biztosíthatja azt cégnek is.
  • nem teljesen világos számomra, hogy a kellékszavatosság és a szavatosság teljesen ugyanazt jelenti-e

Kérdések:

  • Helyesen értelmeztem-e a törvényi feltételeket?
  • Hogyan lehet megkülönböztetni egy olyan szerződést, ahol a kereskedő "önkéntesen" jótállást biztosít céges vásárlónak, az olyantól, ahol ezt a jogot nem adja meg neki? Felteszem, ha a garanciális feltételek "fogyasztó"-ról beszélnek, akkor céges vásárlónak nem jár a jótállás? Vagy explicit ki kell írni egy olyan mondatot, hogy "a jótállást jogi személyeknek is biztosítjuk"?
  • Bónusz kérdés, lazán kapcsolódik: ha egy szerződésbe beleírják, hogy "az ügyfél fogyasztónak kell, hogy minősüljön", akkor az azt jelenti, hogy cég/jogi személy egyáltalán nem kötheti meg azt a szerződést? (Pl. életbiztosítási feltételekben láttam ilyet.)