Özvegyi nyugdíj feléledése


joghuszar # 2022.03.07. 18:56

Üdv!

Adott a következő helyzet, hogy nyugdíjas élettársának halálát követően egy illető ideiglenes özvegyi nyugdíjban részesül 1 évig. Ő maga jelenleg nem nyugdíjas, de 10 éven belül elérné az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt.

A kérdés az, hogy ez alapján, az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően jogosult-e az özvegyi nyugdíj igénylésére az illető (özvegyi nyugdíj feléledése)?

A jogszabály a következőket írja (csak a releváns pontokat beidézve):

Az özvegyi nyugdíj

[...]

47. § (1) * Az ideiglenes özvegyi nyugdíj a házastárs halálának időpontjától legalább egy évig, [...] jár. [...]

(1a) * Az (1) bekezdésben meghatározott időtartam leteltével az ideiglenes özvegyi nyugdíjra való jogosultság megszűnik.

(2) Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően özvegyi nyugdíjra az jogosult, aki házastársa halálakor

  1. a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte, vagy

[...]

(3) * Özvegyi nyugdíj jár akkor is, ha az erre jogosító feltételek valamelyike

[...]

  1. a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tíz éven belül

következik be.

Én ezt úgy értelmezem, hogy 47. § (3) b) pontja visszautal a (2) a) pontjára, tehát ha az illető 10 éven belül betölti az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, akkor számára feléled az özvegyi nyugdíj az ideiglenes megszűnését követően.

Ugyanakkor a hivatalban azt mondják, hogy ez nem így van, mert csak akkor éleledne fel számára az özvegyi nyugdíj, ha a többi pont közül teljesülne valamelyik (pl. megváltozott munkaképességű, stb., amiket nem idéztem be, mert nem relevánsak az illetőt tekintve).

Mit értelmezek rosszul?